Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Comunismul - o idee buna?!


379 raspunsuri la acest subiect

#1
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 13:55

Am citit rezultatul sondajului de cateva zile.. m-a tulburat. Am incercat sa trec peste. Experienta mea personala in comunism, cartile citite dupa '90, povestile celor din jurul meu, documentarul "Memorialul durerii",... Am incercat sa trec peste.



Aseara am vazut:

[tube][/tube]



Nu mai pot sa trec peste.



Nu inteleg. Nu inteleg cum



- 59% dintre romani afirma despre comunism ca a fost o idee buna



- doar 10% dintre romani considera ca au avut de suferit de pe urma comunismului









#2
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 14:12



Am citit mai toate cronicile filmului.. aici interviul cu regizorul Constantin Popescu



si aici interviu cu unul dintre protagonisti



si poate si un posibil raspuns?





"Am fost vara asta la Sighet, la "Memorialul Durerii" si parca m-am intors inapoi în film, am dat peste tortionari care apareau la noi în film, peste partizani..



Si am observat ceva foarte ciudat. E acolo un hol lung de 20 de metri tapetat cu fetele luptatorilor anticomunism. Prima data esti socat sa vezi cati oameni au murit.



Apoi iti dai seama ca oamenii aceia, fizionomiile lor, nu se mai regasesc acum pe strada. Erau oameni frumosi, cu priviri lucide, netulburate, oameni mandri, demni. Tocmai pe ei a incercat sa-i elimine acest sistem "destept", parsiv.



Ei erau o anumita patura sociala, acea patura sociala de oameni care tine o tara: intelectuali, oameni care pot avea o opinie.



Om fi noi urmasii lor, dar nu cred sa fie vreunul care sa lupte asa pentru ceva, pentru orice, in afara de binele propriu. Suntem moi, slabi si lasi."







#3
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 14:35

Cred ca majorittatea aceea de 59% a repondentilor la sondaj e formata din oameni care asteapta inca sa le spuna cineva(statul, conducatorii) ce sa faca cu viata lor si incotro s-o apuce. Cei ce-si iau viata in propriile maini sunt o minoritate, o parte au emigrat in astia 20 de ani.

Au mai fost discutii si concluzii din astea pe forum, mie imi lasa mereu un gust amar. Daca prin absurd ar reveni iar comunismul, eliminand prin represiune si crima elitele acelei opozitii de 41%, s-ar gasi destui sa explice apoi cum romanii au acceptat in masa destul de repede comunismul si chiar cat bine a facut si poate face regimul respectiv...



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#4
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 15:35

Strict teoretic, raspunsul la intrebare este mai degraba nuantat, foarte nuantat, foooarte nuantat.

Si crestinismul propavaduieste comunismul, dovada ca toti marii filozofi crestini si-au imaginat societatea ideala drept comunista.

Practic, societatea a avut atat experiente pozitive cat si negative in regimurile comuniste, balanta istoriei inclinand mai degraba in sensul opus comunismului. Omul este o fiinta prea complexa pentru a putea fi inregimentata in tiparul omului ideal din utopiile comuniste sau crestine.

Cum nici capitalismul nu ofera raspunsuri adecvate la marile probleme ale umanitatii, ramane in sarcina dinamicii societatii sa-si moduleze traiectoria in cautarea echilibrului vesnic intangibil, conform imbatabilelor legi darwiniene care guverneaza orice sistem complex, adaptiv si dotat cu structuri ereditare, sistem sortit pe vesnicie sa fie departe de echilibru (far from equilibrium). De fapt, viata nu poate exista decat in afara echilibrului, moartea fiind prin definitie starea de echilibru!

#5
Christie

Christie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 20:02

Of, dar eu ce pot sa mai spun ca in tara mea mai mult de 70% aleg mereu comunistii. Din 2000 stau la conducere si ne indeparteaza tot mai tare de Europa[q]

#6
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 20:07

Citat:
citat din mesajul lui Christie
Of, dar eu ce pot sa mai spun ca in tara mea mai mult de 70% aleg mereu comunistii.

Tu ai terminat deja renumararea voturilor! [:D]

#7
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 20:21

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul





De fapt, viata nu poate exista decat in afara echilibrului, moartea fiind prin definitie starea de echilibru!





complet off topic : pe la 18 ani cand am descoperit chestia asta desi nu stiam pic de fizica mi s-a parut ca sunt ingrozitor de desteapta.

ce mica eram :P




____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#8
Christie

Christie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 21:12

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Christie
Of, dar eu ce pot sa mai spun ca in tara mea mai mult de 70% aleg mereu comunistii.

Tu ai terminat deja renumararea voturilor! [:D]

mare brinza o sa faca cu renumararea lor. De fiecare data cer renumararea voturilor si niciodata schimbari nu-s, doar 13 mln lei aruncati in vint!

#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 22:29

Nu, nu este o idee buna.

Dar, cum spune capcaunul, nici opusul-capitalismul- nu ofera raspunsuri principalelor probleme ale oamenilor.

De fapt...ce putem retine din comunismul nostru? Am vrea sa avem o anumita protectie oferita de sistemul trecut si sa traim in capitalism.

Nu se poate.

Totusi...Erau (ceea ce azi sunt adevarate contadictii) aspecte carora le ducem dorul. Toti munceau, aveau unde sta, copiii invatau pe gratis si tot gratis faceau sport...de unde???

In anumite domenii si eu sunt confuz.



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#10
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 13 decembrie 2010 - 00:08

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Nu, nu este o idee buna.Dar, cum spune capcaunul, nici opusul-capitalismul- nu ofera raspunsuri principalelor probleme ale oamenilor.De fapt...ce putem retine din comunismul nostru? Am vrea sa avem o anumita protectie oferita de sistemul trecut si sa traim in capitalism.Nu se poate.Totusi...Erau (ceea ce azi sunt adevarate contadictii) aspecte carora le ducem dorul. Toti munceau, aveau unde sta, copiii invatau pe gratis si tot gratis faceau sport...de unde???In anumite domenii si eu sunt confuz.Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Rufus, era doar iluzia protectiei oferite de stat; papusi teleghidate, uniformizate, inchise in cutii de beton prost izolate si inconfortabile, fara ferestre reale spre lume (exceptie coltul Europa Libera), indobitocite (vezi controlul lecturii, mass-media, scolii, vietii intime (avorturile)), etc; asta am fost; de ce naiba o fi ducind cineva dorul a asta? cred ca doar batrinii, cei care nu mai au cum intoarce anii si reface viata cu propriile optiuni si libertati, ei sunt scuzabili in melancolia pentru comunismul pierdut; restul nu suntem pardonabili, doar explicabili prin oportunism, lipsa de demnitate si umanitate, pe care ni le-a sadit comunismul; din pacate in Romania contemporana mai e si factorul capitalism salbatic (aka coruptie, generatia dinupaturica, mirlanie si lipsa legislatiei functionale) cu care a fost inlocuit comunismul in Romania, care contribuie la scuzabilitatea regretelor comunismului;Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot todayhttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -