Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Suedia (3)


316 raspunsuri la acest subiect

#31
florysya

florysya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 10 februarie 2011 - 19:21

Foxy mie deja mi-au venit prmii banii pt cresterea copilului pe cateva zile dar am primit.
De la Migration nu am primit nimic ca inca nu a venit certificatul de nastere de la skateverket.Dupa aia trebuie sa depun hartiile la migration.
Mie mi-a venit de la skateverket o hartie cu person-nummer-ul lui bb si a trebuit sa trimit alta inapoi cu numele lui.Foxy daca stii certificatul vine de la skateverket sau cum?Ca astia de la migration cer certificat de nastere si o cerere tip de la ei?
Tu cum ai facut?

#32
Foxy-le

Foxy-le

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 705 mesaje

Postat 16 februarie 2011 - 16:17

salut. scuze ca raspund mai tarziu, dar....stiti cum e cu bebe mic[:)]
Flory- la Migrtion am trimis un formular pt inregistrare copii (e la ei pe site) si personnbevis special pt uppehållsrätt de la skatte.(sper ca am atasat formularul corect pt ca sunt o multime, de aia intrebam si eu)Personnbevis-ul il comanzi online pe site ul lor si-ti vine cu posta acasa.Iti vine certificat de nastere de la skatte??? habar nu am despre asta. stiu ca trebuie facut in ro daca parintii sunt cetateni romani.Spune-mi si mie cu certificatul te rog daca stii mai mult.
uite, eu formularul asta l-am completat si trimis (nu stiu daca e cel corect)http://www.migration...n_162011_sv.pdf
da, sa auzim de bine.
[flo]

mami fericita de KRISTIAN


#33
florysya

florysya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 16 februarie 2011 - 19:20

Buna Foxy.Se pare ca am fost informata gresit in legatura cu certificatul de nastere.De la skateverket iti da acel personbevis pt Migration.In legatura cu certificatul de nastere se face la ambasada certificat european dar mai multe nu stiu ca trebuie sa sun acolo si sa-i intreb ce acte trebuiesc si cat costa.Si toate actele si banii se trimit prin posta si iti trimit certificatul in cateva zile.Stiu ca trebuiesc traduse si legalizate cu apostila de la Haga cateva acte dar nu stiu exact care.Iti mai spun daca o sa le fac intre timp.

#34
Foxy-le

Foxy-le

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 705 mesaje

Postat 18 februarie 2011 - 14:31

salut. eu n-am primit nici un ban inca. nu stiu de ce. tu te referi la barnbidrag sau la föreldrarpenning?
asta cu certificatul european n-o stiam. prieteni de-ai mei au facut actele acasa. mda, sa ne interesam si noi aici la ambasada.
Cum va mai merge cu bebeii si cu sarcinile? dar cu scoala?
Va salut si va pup [pup]

mami fericita de KRISTIAN


#35
florysya

florysya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 18 februarie 2011 - 17:27

Buna ziua.Foxy ma refer la forealdrapenning.Eu am luat pe vreo 3 sau 4 zile 826 de coroane.
Am luat si barnbidrag pt amandoi copii.
Da am auzit si eu ca actele astea se fac de acasa.Eu inca astept sa il inregistreze la Skateverket cu numele ca sa pot sa-i scot personbevis pt migration si pt la ambasada pt certificat.Ma omoara hartogaraiele astea.Ai primit raspuns de la migration?
In rest suntem bine.Bb ia in greutate chiar daca nu este hranit numai cu lapte de la mine.Saptamana viitoare am programare la moasa pt controlul de 6 saptamani.

#36
Foxy-le

Foxy-le

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 705 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 19:51

salut.
Eu ma lupt de nu stiu cand cu astia de la FK sa ma inregistreze s mereu le da cu virgula la actele mele!! ma dispera!!de aia n-am primit bani, inca nu s-au decis in privinta mea[bang]!!!sper sa se rezolve odata pt ca m-am saturat de rea-vointa lor!!
Cu ambasada si cu actele - alta tevatura!! Pt un nemernic de certificat de nastere iti trebuie alte 10000... de acte! uite link
http://www.stockholm...ang=ro&id=11502
Noi nu putem sa-l facem aici pt ca sotului i-a expirat pasaportul si trebuie sa-l facem acasa. Prieteni de ai mei au facut acasa certificatul .Au luat doar titlu de calatorie.
Bebele e bine, creste si vorbeste [:D].
Ai vostri copii ce fac?Si burticile sunt bine?
slutam pe toata lumea [flo]
Mihaela, ce mai faci? tot scolarita?

mami fericita de KRISTIAN


#37
LiliGrigore

LiliGrigore

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 20:47

Buna, fetelor! Nu am mai intrat de o caruta de vreme, miiiiiiiiiiiiiiii si milioane de scuze, Florysya! Si felicitari pt bebel. Eram sigura ca va fi bine, toata lumea are numai cuvinte de lauda pt spitalele lor.
In ce priveste hartoagele....Dumnezeu cu mila! Din tara, cand am fost de sarbatori, ne-au spus de la pasaspoarte sa ne facem neaparat aici la ambasada titlu de calatorie pt bebe ca sa intri cu el in tara si sa-i faci certificat romanesc, pentru ca se naste cetateam roman si el.
Iar FK...cred ca l-au inventat suedezii intr-un moment in care se plictiseau teribil si au zis hai sa dam populatiei un loc de dat cu capul, alta explicatie nu gasesc pentru incetineala si incompetenta lor.
In rest, scoala, jobb, drumuri, burta, dureri de spate, temeri, cezariana pe 14 aprilie...de-astea.

Ganduri bune tuturor!

#38
RALU11

RALU11
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 23:25

salutare tuturor.ma bucur sa aud ca sunteti bine si voi si bebeii.Lili capul sus ca o sa fie bine.tu ai ales cezariana?ai fetita sau baietel?
eu am fost cateva zile suparici ,ca, parca nu simteam bebelul ca inainte,dar de ieri parca nu mai doarme deloc(mie imi place sa-l simt mereu).probabil sunt putin paranoia si vreau prea mult de la el.
cat despre hartogaraie ma gandeam ca dureaza mai putin aici.eu vroiam ca la o luna dupa ce vine bebe sa plecam in rom sa facem botezul,dar din cate spune-ti voi se pare ca o sa-l botezam aici.avand in vedere ca bebicul se va naste aici nu va lua cetatenia suedeza?nu de alta dar nu as vrea sa ma complic sa-i dau si cet romana(doar cand o sa ne intoarcem in rom definitiv).stiu ca asta se dobandeste automat fiind nascut din parinti romani,dar....
fetelor,voi cat timp ati lucrat inainte de a veni bebe?
va pupic si aveti grija de voi si sa auzim numai de bine[:D] [pup]

#39
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 20 februarie 2011 - 02:26

Ralu, daca nici unul dintre parinti nu e cetatean suedez, atunci copilul desi se naste pe teritoriu suedez nu are dreptul la cetatenia suedeza.

http://www.sweden.go.../d/2188/a/19449


#40
Foxy-le

Foxy-le

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 705 mesaje

Postat 20 februarie 2011 - 16:03

asa e. copiii nascuti aici dar din parinti necetateni, sunt cetateni ai tarii de origine a parintilor.cetatenia copiilor se obtine dupa 3 ani de la nastere(sau sosire).

mami fericita de KRISTIAN



Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - Ieri, 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - Astăzi, 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - Astăzi, 09:26

  • Ultimele zile cu burtica ❤️

    Ioone
    - Astăzi, 07:55

  • Pregatiri de Paste È™i emotii

    FloreClau
    - Astăzi, 00:57

  • Cu bune È™i rele

    Irina0820
    - Ieri, 09:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -