Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Suedia (3)


316 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 01:07

Imi pare rau, nu stiu...eu am venit aici cu doi copii mari, de 11 si respectiv 4 ani atunci, ele au mers la scoala si dagis, nu au stat acasa, eu nu am fost mammaledig. O prietena de-a mea poloneza mi.a spus insa ca ea a luat ceva bani si apoi a avut sotul ei liber doua luni pentru ca ei in Polonia au concediu de ingrijirea copilului mai scurt decat aici in Suedia, dar cum Romania are concediu mai lung, nu cred ca se poate lua ceva compensatoriu, adica asa m-am gandit eu...nu m-am interesat, deci nu stiu din sursa sigura. Poate totusi stiu alte fete cu copii mici...



Cum e burtica, mai rezisti? Nu mai stiu cand trebuia sa nasti...erati cateva gravidute pe aici si va incurc [:I].



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#12
florysya

florysya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 16:55

Buna.Mersi pt raspuns oricum o sa ma interesez la forsakringskassan ca acolo trebuie sa stie.
Normal eu ar trebui sa nasc pe 13.01 dar acum sa vedem daca vrea bebe sa stea mai mult sau mai putin.

#13
Foxy-le

Foxy-le

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 705 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 23:47

salutare. sper ca ati petrecut un craciun placut impreuna cu familiile.
Eu sunt aproape la final cu bebe si nu am chef de nimic, sunt foarte turtita,obosita.
Flory nu stiu ce sa zic sigur de alocatiile pe care trebuie sa le iei. astia de la Fk sunt ´niste....incompetenti, ca sa nu zic mai rau. si fete suedeze se plang de ei.
perioada este de un an cu o anumita suma.(ori in fc de venit ori cea minima) dar poti sta si 2 ani cu suma injumatatita.
despre cum merge cu un alt copil, nu stiu. probabil depinde de varsta.Iti doresc succes si un an nou plin de realizari[flo]
Miha - v-au scos astia dintre nameti?[:)]
La fel, un An Nou mai bun, linstit si cu multe bucurii![flo]


[gravi] 39 [baietel] KRISTIAN
AMR 7 pana la sosirea vikingului [cavaler]

#14
florysya

florysya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 30 decembrie 2010 - 00:53

Buna seara.Foxy vad ca tu ai mai putin decat mine pana nasti.Te rog din suflet daca o sa ai timp sa intri sa-mi zici si mie cum a fost ca nu mai pot de emotii nu stiu la ce sa ma astept in spital.
Iti doresc un an nou fericit si plin de bucurii alaturi de noul membru care va veni.

#15
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 30 decembrie 2010 - 01:05

Hehe Foxy, ne-au scos cum nu...au fost cativa inzapeziti doua zile, dar mai incolo pe insula, case mai izolate unde au ajuns mai tarziu masinile. La noi in oras nu au fost probleme, dar noi nu am iesit din casa trei zile, exceptie sotul meu care a muncit in 25. A fost viscol si temperaturi scazute, dar au trecut acum.

Nastere usoara, ce nume frumos are bb-ul! Sa intri sa ne spui despre bb si voi. [pup]



flory, nastere usoara si tie! [flo]



Un An Nou fericit, plin de impliniri si numai bine tuturor! [flo]



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#16
Foxy-le

Foxy-le

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 705 mesaje

Postat 30 decembrie 2010 - 11:02

hai ca se pare ca mai scriu vreo 2 randuri pana la sfarsitul anului [:)]
Flory - de spital nu trebuie sa-ti faci griji. sunt profesionisti(in general)si nu exista comparatie cu ce e acasa. aici nu esti material de macelarie!daca vrei poti intra pe helsingborg lasarett si sa vizionezi si filmuletul facut pe sectia nasteri.Am zis ca-ti dau carte.n-am uitat, dar cum facem sa ne intalnim?da-mi PM daca e.
O sa incep si eu SAS-ul. sper sa ma pot descurca si cu bebe. ma gandesc ca vreo ora pe zi tot o sa pot fura,hm?
Miha, tu ai primit cartile de la scoala sau le-ai cumparat?
va salut din nou.[flo]

[gravi] 39 [baietel] KRISTIAN
AMR 7 pana la sosirea vikingului [cavaler]

#17
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 30 decembrie 2010 - 13:01

foxy, care SAS il incepi? grund? Noi la grund nu am avut manual deloc, am avut tot felul de activitati, am citit carti de literatura si am scris despre ele, am invatat biologie din ceva carti ce le primeam de la profe si am scris multe compuneri...la fiecare doua saptamani. Am scris si prezentat oral retete de mancare, am si facut mancarea si am dus-o la scoala :). A fost un termin plin cu de toate, un fel de pregatire pentru SAS A mi-am dat seama, unde a fost din nou numai de citit si scris compuneri, referate, recenzii...la SAS A si B am avut deja manuale din care lucram putina gramatica(gen omonime, expresii, sinonime) si texte tot de literatura. Dar toate erau de la biblioteca. La SAS B am lucrat mult din istoria literaturii, acolo erau vreo 3 manuale, dar era aceeasi chestie: citit texte, comentat pe baza lor, gen "ce a vrut autorul sa spuna" [:D]. Stiu ca e diferit de la scoala la scoala, la noi asa a fost...plus ca eu am facut SAS A si B la närdistans, ne intalneam cu proful o ora pe saptamana si in rest faceam totul singuri...mie mi s-a parut tare greu, dar nah, a trecut...Bafta multa! [pup]



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#18
Foxy-le

Foxy-le

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 705 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 13:22

salutare.
in sfarsit am reusit si eu sa intru sa va salut. am putin timp liber. Kristian s-a nascut in data de 4 ian, cu 4200g si 51 cm. Pt mine experienta a fost frumoasa, nimic de speriat. ceva probleme de alaptare la mami, dar acum suntem ff bine, crestem ca-n povesti )))
Flory - daca n-ai nascut inca, nu-ti fa griji, e ff bine.
Miha-pe mine ma trimisesera direct la heltid!(cum sa merg zilnic la scoala cu bebe mic???) am renuntat si trebuie sa incerc sa obtin pe seara. se pare ca a avut loc o neintelegere la noi.
Va salut si va doresc numai bine.

mami fericita de KRISTIAN


#19
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 30 ianuarie 2011 - 22:41

fetelor, am vrut sa-mi fac salata de fructe cu frisca ca si desert. Mi-am cumparat ''Vispgrädde'' de la Arla pt. a face frisca. Chestia e ca dupa nu mai mult de 2 min. frisca s-a facut ca branza , ba chiar a lasat si niste lichid laptos. Unde am gresit? Mai trebuia sa adaug ceva? Pe cutie nu este specificat nimic, inafara unei retete de prajitura.:( si e si in termen de valabilitate.Stiti voi alt produs pt. frisca?[:D]

#20
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 30 ianuarie 2011 - 22:51

Foxy-le, felicitari pt bebel. Sa-ti creasca sanatos, frumos si din cale afara de destept.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -