Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici15


197 raspunsuri la acest subiect

#121
cami_bld

cami_bld

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 10:20

Joklk,ma bucur mult pentru Karla,felicitari[flo].M-au trecut fiorii cand am citit.Pepina,asteptam poze cu micuta ta[pup].
Mikaela[pup],sper ca totul sa fie bine si Denis sa evolueze mai bine.

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#122
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 10:52

Multumesc fetelor de felicitari.



Valy la noi probabil s-au facut toate controalele astea caci eram in clinica universitara. Multe poate ca intr-adevar nu au fost nevoie dar e bine ca s-au facut.

1.La cardiologie stiu ca e indicat sa ii duci pentru ca ei fiind nascuti prematur nu au toate canalele de la inimioara inchise si acestea in timp trebuie sa se inchida. La noi la 6 luni erau deja inchise, ne mai ramasese doar o gaurica foarte mica intre atrii. Ecografia cardiologica nu a fost deloc chin, a fost chiar frumos caci a fost absorbita de bataile inimii si zgomotul circulatiei sangelui care se auzeau.

2. Ecografia la sold ne-a scapat de radiografia la sold care se face la toti copii la 5-6 luni. Asta a fost intr-adevar chin pentru ca a trebuit sa stea intr-o anumita pozitie sa i se masoare oasele.

3. Oftalmologie s-a urmarit dezvoltarea retinei. Acum noi avem un usor strabism.

4. Ecografia la caput s-a facut ca sa se urmareasca daca nu face hemoragii celebrale la care mai toti prematrii sunt predispusi. Karla a facut hemoragie celebrala gradul I. S-a urmarit apoi daca se reabsoarbe sau nu si daca lasa sechele sau nu.

5. Restul ecografiilor s-au facut doar pentru a vedea ca intern totul functioneaza bine.

Pentru linistea ta eu zic ca ar fi bine sa faci un control mai amanuntit. Pe mine toate astea m-au ajutat sa ii cunosc mai bine puiutul.



Mihaela, tu inca nu ii dai lui Denis ceai? Pentru lipsa poftei de mancare la noi a functionat ceaiul de coada soricelului. De ce crezi ca Denis ar fi in urma si la varsta corecata?



Noi plecam la vaccin. [pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#123
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 10:55

Referitor la Monica, am citit la clubul scutecelor ca Alex face incet progrese si ca ea si copii s-au mutat in Ungaria ca sa fie langa el.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#124
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 11:30

Joklk ma bucur ca fetita ta este bine si probabil acum vezi cat de puternica a fost ea si cat a luptat nici nu mai conteaza parca orele de nesomn,de stres si ingrijorare incet,incet ati trecut si peste astea si o sa fie si mai bine [pup]pe tine si fetita ta.Pepina abia asteptam sa ne spui cum a fost la botez.Mikaela sper ca totul sa fie bine cu Dennis,nu te descuraja,multa rabdare,stiu e greu dar ai sa vezi ca o sa fie bine pana la urma.Nici Ana-Maria nu mananca la fel in fiecare zi,au si ei zile si zile[pup]Noi suntem bine,avem atata energie nu stiu de unde,nu-i place s-o las singura tot timpul trebuie sa fie cineva cu ea,este o rasfatata[pup] aveti grija de voi

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#125
iuliapapusa

iuliapapusa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 12:19

Felicitari Karla pentru recuperari[flo][pup]

Mikaela te cred ca te simti groaznic.Si la mine luta mea a luat decat 60 gr intr-o sapt in loc de 150 200.Sa speram ca maine va fi mai bine ca mergem la control.

Fetele asta e luta mea iubita cu rasul ei de prichinduta ce e ea

http://family.websho...104955882FDTtNz



[mamica] de luta Stefania Gabriela (13.09)

poze luta

#126
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 12:45

Mikaela[pup][pup][pup]ca sa nu mai fii suparata[flo],suparata nu inteleg de ce intr-o luna a luat 300g e destul de am fi luat si noi asa [:D]noi am avut o luna si ceva in care am stagnat nu am luat nimic cu toate ca ciuguleam,ca si acum de alfel...iar acum iar stagnam de 2 saptamani la 7.700 deci si luna asta va fi un esec la kg de aia nici nul mai cantaresc asa des[:D],eu nu inteleg asta cu ,,varsta corectata,,stiu ce este dar eu nu am tinut nici-odata cont de ea si nici dr nu mi-au zis sa o iau in calcul de ar fi asa pot spune ca noi la 9 luni corectate,mergem de o mana(ceea ce e devreme),vorbim,mergem taras si in 4 labe si intelegem mai tot..asa ca nu al meu are 11 luni si atata nu tin de corectare poate nu face el multe lucruri,,logice,,fata de un copil nascut la termen e posibil dara are timp sa le invete ca nu toti trebuie sa fim la fel
iar pentru pofta de mancare de gasesti ceva anuntama si pe mine m-ar interesa[:)]
succes la fizioterapeut sa iti dea vesti bune ca sa nu mai fii asa suparata[flo][pup]




LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot cva1.jpg si val1.jpg

#127
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 13:57

Jo multumesc de raspuns,o sa incerc sa ii fac un control poate conving pe cineva sa ma ajute(indrume)[pup],vream sa te mai intreb ceva parca am citit in urma tu ii dai lui Karla numai piept?nu i-ai dat nici-odata lapte praf?(parca asa am citit)daca este asa te felicitla noi laptaria de acum e doar baza de somnik nu dormim fara [:D]
am inceput sa crestem si noi la portia de laptic seara am ajuns la 210[:)]cate-odata il bea sau nu pe tot,si mai bagam si dimineata 90 in zilele in care se trezeste pe la 6 si are chef de joaca azi sa trezil la 9 iar acum la 11.30 l-am culcat era bazaici asa ii este programul si de sare peste nu ne mai intelegem
pt monica sa se termine totul cu bine poate o sa am timp azi sa citesc si eu ce a patit
mirela nu e bine asa[:D],o sa fie o alintata mica eu l-am invatat de mic sa stea singurel si acuma de se trezeste si nu sunt pe aproape nici o problema isi gasesete de lucru[:D]
iulia sa fie bine si la tine maine la control si e tare dulce luta ta cand zambeste si nu numai
se vede ca nu am chef de treaba nu?[:D][:D][:D]gata fug sa duc gunoiul cat mai doarme Luca




LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot cva1.jpg si val1.jpg

#128
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 15:39

Multumesc fetelor de felicitari.



Da Valy ai inteles bine, Karla nu a mancat lapte praf deloc. Pe la patru luni am avut o tentativa de a ii da lapte praf caci traiam cu ideea ca nu se satura, dar nu a acceptat (nu voia nici cum sa ia biberonul) si apoi am fost la control la Tg. Mures si mi-a tinut medicul neonatolog o teorie despre alaptat si cat de gresit e sa cred ca nu imi ajunge laptele de m-a linistit. Acum suge de trei ori pe zi, in rest mananca orice.



Am facut vaccinul....pana la patru ani am scapat. La masuratori avem 68 cm si 6800 g. La greutate avem cu 350 g mai putin decat ar trebui. Asta e....o sa recuperam noi. Important e ca suntem sanatoase si voiase.



Iulia si Mihaela, mie cand am plecat din spital mi-au spus asa: in primele luni prematurii pun pe ei intre 50-180 g / saptamana. Incepand cu luna a patra incep sa puna tot mai putin pe luna. Daca in primele luni pun 750-1000 g / luna la un an ajung sa puna 250-300 g / luna.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#129
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 17:31

[flo][pup]felicitari strengaritzei ptr 6800gr[:)]

Pepina,mama de Carla,corcodusa mami draga

#130
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 23:00

liniste astazi...
Jo cate vaccinuri i-ai facut unu sau doua?ca a mea dr de familie mia zis doar de unu dar med pediatru mi-a zis si de un al-2-lea vaccin ca ar fi bine de l-ar face(nu le stiu denumirile[:D])si citeam de greutatea Karlei si ca normal la un an dupa dr ta ar trebui sa aiba 7.150...iar a mea la 7.700 si la nici un an ca e prea mik[bang][bang],of dr astia mai tare te sperie iti vine nici sa nu mai dai pe la iei[bang]cum or calcula oare sa stie ei cat trebuie sa aiba parca toti trebuie sa fim stas dupa un tipar[bang]gata tac ca ma ia nervii[:D]sper sa nu ii fie rau Karlei de la vaccin si sa nu aiba complicatii,va [pup][pup][pup]fug la un dus si la nani de mai vb ceva poate mai intru de nu va zic noapte buna




LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot cva1.jpg si val1.jpg


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -