Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici15


197 raspunsuri la acest subiect

#131
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 23:21

Valy, doua vaccinuri am facut, Infarixul si cel pentru rujeola, rubeola. Unul in manuta, si celalalt in picior.

Greutatea e in functie de cat a avut la nastere. Luca a fost cu 700 g mai mare decat noi asa ca ar trebui si acum sa aiba mai mult dar nu stiu cat. Am incercat cu regula de trei simpla dar nu iasa.

Pe noi ne chinuie acum al doilea dintisor.





Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#132
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 23:26

Valy de abia acum am avut timp sa vad filmuletele ce le-ai pus,tare m-au impresionat,am plns mai ales la jurnalul copilului nenascut[q]Si noi ne pregatim de vaccin dar de cel de 4 luni ca noi suntem cele mai mici de aici cred.[pup]

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#133
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 23:57

Offf dintisor[bang]asta este pana or iesi toti,pana la urma a iesit unu nu?[:D]
Mirela erati cele mai mici si inca sunteti pe lista de la inceput dar acuma Iulia si pui Stefania este cea mai micuta nu are decat 3 saptamani[:D]




LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot cva1.jpg si val1.jpg

#134
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 01 octombrie 2009 - 00:23

Vali poti sa iei si de la mine poze ca sa pui in filmulet, eu nu stiu sa fac si tare mi-ar placea, dar sincera sa fiu, nici nu prea am timp ca sa butonez[:D] ca poate imi iese[:D]

Pup toti bb si mamicile lor, mie mi-e tare dor de Razvanel, ca e plecat la tara cu mamaia, nu am rezolvat inca problema cu actele si nu mai am nici CO, am epuizat tot[q], asa ca ma chinui departe de puiul meu pe care il vad in fiecare sfarsit de sapt (abia astept sa vina ziua de vineri sa plec la el[q])
Pot sa va zic ca am fost cu el la medicul din comuna si l-am consultat, are acum la 4 luni jum 8300gr si 70 cm, trebuie sa-i urmarim saptamanal evolutia, ca sa vede cat mai ia in greutate(asa ne-a spus medicul neurolog)
Mai revin cu noutati [pup][pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#135
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 01 octombrie 2009 - 08:22

Am revenit si eu.
Fetelor , va multumesc de incurajari, e drept ca am fost tare suparata. Azi am fost la fizio si totul e normal(zice ea). Mai trebuie sa lucram la spate ca atunci cand sta in fundic are tendinta de a merge in fatza si sa-l aduc de umeri inapoi. Apoi sa-i asez un blanket sau prosop pt cap sa si-l traga jos, si sa-l ajut sa-si descopere piciorusele.
Valy, legat de varsta corectata, eu cand merg la fizio ma intreaba varsta corectata si mi-a zis ca de asta trebuie sa tin cont, sa nu-i cer copilului(sau sa ma astept) sa faca ce face un copil nascut la termen. Deci Dennis are 7 luni dar trebuie sa ma astept de la el sa faca miscarile unui copil de 5 luni cat e varsta corectata.[pup][pup]
Cat am fost in spital si noi am facut eco la cap de vreo 3 ori sa fim siguri ca nu apare ceva in neregula, apoi eco la inimioara ca au auzit un suflu dar pana la urma nu mi-au zis nimik, si nici suflul nu se mai aude. Si la ochisori am fost de vreo 3 ori si mai mergem in noiembrie. Si am facut un control la urechi care a iesit bine. Pana acum ii multumesc lui Dumnezeu ca toate au fost bine.
Am vazut si eu filmuletele sunt foarte frumoase, m-au impresionat...mi-a placut cel cu jurnalul...frumos
Am zis ca dupa mine e in urma Dennis, pt ca nu vrea sa se rostogoleasca de pe burta pe spate sau sa se tarasca, dar m-a linistit fizio, si mi-a zis ca cel mai greu e sa se intoarca d epe spate pe burta ceea ce el deja face.
Parca m-am mai linistit in privinta asta, dar legat de mancare ...rau rau
Cred ca nu-i plac cerealele de a Nestle. De cand am inceput sa-i dau aproape in fiecare zi vomita, asa ca de maine am sa-i dau de la heinz sa vedem daca e tot asa. Nu gasesc alta explicatie de la ce sa vomite. Azi a mancat abia 400g, dar ce sa fac. Daca sun la medic imi da iarasi medicamente pt reflux si nu mai vreau sa-i dau asa ceva pt ca nu are. Mi se pare ca nu are pofta de mancare cu toate ca-i dau vitamine. Sper sa fie numai o perioada trecatoare si apoi sa inceapa sa manance mai bine. De cantarit nu-l cantaresc des, o data pe saptamana si inca stam la aceeasi greutate. Eu stiam ca daca ia intre 18-30 g / zi e bine, dar al meu e pe la 16g.As suna-o pe pedi dar ma gandesc ca ma stresez prea mult si v-a zice ca-s dusa[alcool][alcool]
Gata!!trebuie sa ies din starea asta...merg la culcare ca e aproape miezul noptii. Vorbim maine
[pup][pup][pup][pup]pe toate

http://forum.desprec...sp?sqldtl=79836

#136
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 01 octombrie 2009 - 08:24

Mamaaa ce mult am scris, dar trebuia sa-mi spun off-ul[:D]

http://forum.desprec...sp?sqldtl=79836

#137
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 01 octombrie 2009 - 11:06

Mihaela, si pe noi ne intreba mereu de varsta corectata. Dar sa stii ca la Karla adevarul a fost mereu undeva la mijloc. Adica nu ma puteam lua in totalitate nici dupa varsta corectata nici dupa cea reala.

Si Karla s-a rostogolit tarziu si si-a dus piciorsele la gurita numai pe la noua luni. Iti recomand sa il duci pe Denis la kineto si inot pentru tonifiere musculara.

Cereale: eu le folosesc pe cele de la milupa si ii plac. De fapt le-am folosit ca acum cam mancam painica.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#138
iuliapapusa

iuliapapusa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 01 octombrie 2009 - 11:47

Neata fetele[pup][flo].Azi pe la 10 ma duc cu luta mea la doctor.Abia astept momentul cantaritului.[olala][olala][olala].Sper ca acum am luat ceva mai mult ca de mancat am mancat si 550 grame pe zi.E mult, asa-i?La 2sapt si 4 zile?Sa-mi tineti pumnii si cum vin intru pentru vesti[pup][flo]



[mamica] de luta Stefania Gabriela (13.09)

poze luta

#139
iuliapapusa

iuliapapusa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 01 octombrie 2009 - 14:29

Buna fetele.Eu nu-mi mai incap in piele de fericire.Am venit de la control si este totul perfect si a luat in greutate intr-o saptamana 410gr.Deci acum avem 2850-2880.A zis doctora ca a recuperat si pentru saptamana trecuta si a mai pus si ceva rezerva acolo.Sunt in al noualea cer.



[mamica] de luta Stefania Gabriela (13.09)

poze luta

#140
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 01 octombrie 2009 - 14:50

Vezi Iulia ca stresul nu trebuie sa fie asa mare?

I-a trebuit si ei o vreme sa se adapteze la lumea asta.

Bravo luta mica....tot asa pe mai departe![pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza






Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -