Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce spune Quran'ul despre Iisus as si profeti as?


53 raspunsuri la acest subiect

#21
Seherezada12

Seherezada12
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 februarie 2006 - 13:40

Salam fetele, sunt un nou membru si ma interseaza dezbaterile asupra islamului( sunt o fosta convertita)[bang]
As vrea sa intaresc spusele voastre cum ca in islam femeia este f respecata, barbatii sunt f familisti si protectori. Asa este, sotul meu marocan este painea lui dumnezeu, si din toti prietenii lui pe care i-am cunoscut majoritatea isi tin femeile la loc de cinste.
Insa asta nu ii impiedica sa revendice asa numita autoritate a barbatului asupra femeii, dreptul lui de veto asupra tuturor chestiunilor. Cum va impacati voi cu autoritatea asta?
Pt Susur am o intrebare: Cum de te-ai casatorit fara sa te convertesti? Ca in cazul meu nu s-a putut.
Si pt Hannnen am o alta intrebare: Am vazut ca scrii si pe forumul despre Japonia si ai un sot japonez (poate nu am inteles eu bine):)) Un japonez convertit sau un musulman care lucreaza in Japonia? Iarta-mi aceasta indrazneala de a te intreba, insa eu studiez limba si cultura japoneza de 4 ani si inca nu am auzit de islam in Japonia?
Te rog lamureste-ma jazakallahuher:))
Cu mult drag de a va fi gasit, seherezada


seherezada

#22
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 08 februarie 2006 - 10:58

Aleikum salam sheherezada.
Dupa cum ai citit autoarea acestui subiect si-a propus sa discute despre ce zice Quran`ul despre Profetul Iisus (sa) si alti profeti.
Nu as vrea sa deviem si nici sa nu iti raspund.Nici nu stiu cum sa fac...dar am sa-ti zic ca nu am inteles ce vrei sa zici printr-o fosta convertita.
Apoi nu inteleg de ce nu s-a putut sa te casatoresti fara sa te convertesti??La mine s-a putut.
Sotul meu nu este japonez ,dar imi pare rau ca nu ai auzit de islam in japonia.Ai fi chiar mirata sa afli citi domni si cite femei japoneze sunt convertite la islam.Sunt chiar emisiuni despre islam la tv.sunt moschei si sunt lectii de teologie islamica in orasele mari ale japoniei,site-uri ...tot tacimul.
Cit despre autoritatea barbatului,hm este un lucru universal valabil ca barbatul se crede cocosul casei,nu-i asa?[:D]
Dar nu cred ca el are autoritatea absoluta asupra orice.Depinde de la om la om,de educatie,de mediul din care provine inclusiv de cei 7 ani de-acasa.
Eu n-am probleme de genul asta si daca ma uit la soacra-mea uhuuu,se invirte lumea in jurul ei.nimic nu misca fara stirea ei[:D] dar asta si datorita faptului ca este o super FEMEIE. A excelat in orice,ca mama,ca sotie ...Pt. ea nu am decit cuvinte de lauda,adica pt. ei ,si ea si socrul meu.
Parca vad ca ne ia Aynur cu batzul ca am stricat subiectul[:D]


-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#23
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 08 februarie 2006 - 12:22

Sheherezada,uite ce am gasit la o simpla cautare pe google
http://islamcenter.or.jp/

http://www.islamicfi...?id=27948&lang=

http://www.japan-gui...om/e/e2302.html

http://www.jannah.or...ters/japan.html



http://islam3.hp.inf..._benriindex.htm

Am editat ca sa mai pun un link unde gasesti informatii despre toate centrele islamice si toate moscheile din japonia

http://www.islamicfi...try=japan&lang=
Sa mai pun?[:D]

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#24
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 13 februarie 2006 - 15:48

Assalamu alaikum wa rahmatullah wa barakatu tuturor.[flo] Eu ,ca un incepator in studierea scrierilor din Quran, am fost foarte placut surprins de modul in care se vorbeste despre Iisus (as).Sincer va spun ca nu ma asteptam .Dupa ce esti bombardat cu informatii care de care mai,, binevoitoare" si mai ,,argumentate", venite din partea unor oameni pe care ii credeai bine intentionati si pregatiti,atunci cind citesti Quranul si decoperi singur adevarul ,esti socat .Atit de frumos, de corect si fara ascunzisuri se vorbeste in Surat Al -Baqara despre nasterea si lucrarea lui Iisus(as) incit la un moment dat ai impresia ca citesti o Evanghelie a Evangheliilor,cu atit de mult respect se vorbeste despre Iisus(as) si misiunea lui.

anghel

#25
mav

mav

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.482 mesaje

Postat 13 februarie 2006 - 18:51

Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Va rog frumos, puteti sa dezvoltati subiectul?
Eu sunt ortodoxa, dar gasesc f interesant ce povestiti.
Ce se vorbeste in Surat Al -Baqara despre nasterea si lucrarea lui Iisus(as)?


#26
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 14 februarie 2006 - 09:21

Draga mea ,am sa incerc sa-ti raspund.Acum sunt pe fuga!
Poate vede altcineva rugamintea ta si iti raspunde.
De ex. Anghel,el este studiosul[:D][flo][flo]

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#27
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 14 februarie 2006 - 09:24

Doamna ,,Mav" Va multumesc foarte mult pentru binecuvintare si cu aceleasi ginduri curate v-o retransmit si eu.[flo]Si eu sunt tot ortodox.

Dintr-o grava eroare, datorata in special noviciei mele in studierea Quran`ului ,am pus cele scrise in Surat Al-`Imran ,ca facind parte din Surat Al- Baqara(de fapt in ea nu se vorbeste deloc despre Iisus). Imi recunosc gresala si va multumesc din inima pentru atentionate. Va promit ca pe viitor voi fi mai atent .Sigur ca asta nu scade cu nimic impresia pe care mi-a facut-o modul in care se vorbeste despre Iisus in Quran .

anghel

#28
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 14 februarie 2006 - 10:47

Anghel,stai linistit.Sa stii ca nici macar n-am observat despre ce sura vorbeai,sa-mi fie rusine dar chiar eram in fuga.
Daca iti face placere poti comenta ,sau poti posta versetele care ti-au placut ...orice care ar putea fi interesant sau de ajutor celor interesati.

Sa nu crezi ca vreau sa trag chiulul,dar sunt foarte ocupata si nu stiu de ce dar am impresia ca ai ceva interesant sa ne zici.
Promit sa ajut cind am timp.

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#29
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 14 februarie 2006 - 11:09

Ce ar putea sa va spuna interesant un om care toata viata a cercetat Biblia si acum cind pentru peima oara citeste scrierile Qur`anului este extaziat de claritatea si frumusetea lor?Imi pare nespus de rau ca nu am facut acest lucru mai de mult .Nu ar mai fi fost nevoie sa umblu ,,lelea"[cit] pe cai neumblate, in dorinta de a afla raspunsuri la nelamuririle rezultate din cercetarea Bibliei si care se aflau atit de clar prezentate in Qur`an. Dar cum tot raul spre bine poate ca acesasta ma ajuta acum sa inteleg mai usor aceste scrieri din Qur`an.Inshaa-Allah .

anghel

#30
mav

mav

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.482 mesaje

Postat 14 februarie 2006 - 11:48

quote:
Originally posted by anghel1111

Ce ar putea sa va spuna interesant un om care toata viata a cercetat Biblia si acum cind pentru peima oara citeste scrierile Qur`anului este extaziat de claritatea si frumusetea lor?Imi pare nespus de rau ca nu am facut acest lucru mai de mult .Nu ar mai fi fost nevoie sa umblu ,,lelea"[cit] pe cai neumblate, in dorinta de a afla raspunsuri la nelamuririle rezultate din cercetarea Bibliei si care se aflau atit de clar prezentate in Qur`an. Dar cum tot raul spre bine poate ca acesasta ma ajuta acum sa inteleg mai usor aceste scrieri din Qur`an.Inshaa-Allah .

anghel



Dar chiar m-ati facut curioasa! Vreau si eu niste exemple... va rog!
Unde gasesc si eu scrierile respective (in lb romana), sa ma cultiv, daca nu reusesc sa ma lamuresc si eu?
Recunosc ca Biblia am citit-o pe la 12-13 ani... Atunci eram in "cautari". Nu m-a "impresionat" chiar intr-atat incat sa fiu extaziata.... Poate ca ar trebui sa incerc din nou....!?
Oricum, astept raspunsurile voastre cu nerabdare!


[pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -