Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce spune Quran'ul despre Iisus as si profeti as?


53 raspunsuri la acest subiect

#11
bruxinha

bruxinha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 14:28

quote:
Originally posted by iarina

Mie nu mi se pare interesant ci doar ghinda unui nou scandal..iar vor incepe contrarile si jignirile (de ambele parti) asa ca io, Aynur iti dau un sfat lipsit de rautate: "las-o balta". Au fost muulte subiecte cu teme asemanatoare si am discutat (inclusiv io) fara a ajunge la vreun rezultat. Fetelor, o duminica placuta va doresc.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Iarina, nu te supara ca intervin, dar cred ca prin asemenea mesaje nu facem decat sa aruncam noi insine samanta scandalului.

Mie personal mi s-a parut ca pana acum discutia s-a defasurat civilizat, si cred ca ne dorim cu totii sa ramana asa. Se spune despre noi, ca si popor ca nu stim sa polemizam, ca avem tendinta sa luam lucrurile personal. Eu sunt convinsa ca suntem cu totii suficient de inteligenti si realisti incat sa putem discerne intre a discuta despre pareri personale si a discuta despre persoane.
Personal (ca o ortodoxa nepracticanta ce ma aflu), recunosc ca o admir sincer pe Irina, pentru taria credintei ei, si mi-as dori undeva in adancul sufletului sa fiu la fel - poate o sa vina si vremea mea. Eh, daca Irina spune ca subiectul e interesant, io una (vorbesc numai despre mine) tind s-o cred.
Hai sa vedem cum vor decurge lucrurile in continuare, ce spui?
[flo]

PS - mesajul e offtopic, asa incat daca moderatorii vor considera de cuvinta sa-l stearga, well.. c'est la vie.


#12
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 14:55

Eu am sa incep prin a saluta pe toata lumea cu un salut folosit atit de islamisti cit si de crestinii adventisti ,,Pacea Domnului asupra ta" sau in araba,,Salam aleikum wa rahmatullah wa barakatu"[flo]
Subiectul mi se pare chiar interesant si sper ca cei care au saminta de scandal sa il ocoleasca, astfel ca sa lase posibilitate altora care vor cu adevarat sa cunoasca si religia islamica fara ai acuza de prozelitism , sa o poate face. De alfel nu vad ce ar putea fi daunator pentru cineva, sa mai invete si ceva cuvinte arabe si mai ales sa cunoasca putin din cultura su religia araba?
Eu cred ca este firesc si normal atunci cind vrei sa discuti cu cineva despre religia lui sa te si informezi asupra Cartilor Sfinte care stau la baza ei ,si nu sa o combati doar din pricina ca tu nu o cunosti sau nu ai incercat macar sa o cunosti.
Voi incerca sa imbin cele aflate pe acest topic cu un studiu personal asupra scrierilor din Coran si daca voi avea intrebari le voi pune cu siguranta . Daca unele din ele vor parea dure va rog sa o puneti pe seama unui om care vrea sa nu lase loc in mintea lui la intrebari si interpretari gresite

anghel

#13
iarina

iarina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 15:12

quote:
Originally posted by hannen

quote:
Originally posted by iarina

Mie nu mi se pare interesant ci doar ghinda unui nou scandal..iar vor incepe contrarile si jignirile (de ambele parti) asa ca io, Aynur iti dau un sfat lipsit de rautate: "las-o balta". Au fost muulte subiecte cu teme asemanatoare si am discutat (inclusiv io) fara a ajunge la vreun rezultat. Fetelor, o duminica placuta va doresc.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Iti dau si eu un sfat,tot lipsit de rautate ,daca ti se pare neinteresant ocoleste-l,sau stai pe tusha si amuza-te la scandal.Deja lojele sunt pline[:D]

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)



Asta numesti tu sfat lipsit de rautate?..vad ca nu te-ai putut abtine...si nu, nu ma amuz de un eventual scandal, nu stiu de unde ai tras concluzia ca ma amuz sau ca ar trebui neaparat sa ma amuz...e drept bruxinha,inca nu a inceput "polemica" insa pana acum n-a existat nici un subiect cu aceasta tema care sa nu "se incinga" si am considerat ca ar fi mai intelept sa ne ferim de asemenea subiecte. Eu chiar n-am vrut sa fiu rautacioasa cu Aynur. Si da, ai dreptate, ca popor nu stim sa polemizam - cata dreptate avea Paul Morand cand spunea ca Romania este un loc tragic unde totul sfarseste in comic-TOTUSI sunt muulte persoane pe forum(si nu numai)care polemizeaza...si o fac cat se poate de civilizat. Asa ca poate m-am repezit sa rag concluzii.
Cat despre spiritul polemic al romanului - sau lipsa lui,bruxinha, am putea sa discutam in alt subiect, ar fi chiar interesant.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#14
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 15:51

Anghel,aleikum salam si bine ai venit.
Intrebarile sunt bine venite si cu siguranta ca fiecare va raspunde in limta in care se pricepe.Poate vor vedea subiectul si alte fete care fac ore de teologie islamica si care stiu mult mai multe si ne pot ajuta.


-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#15
Aynur

Aynur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 16:43

Buna tuturor!wa alaikum salam wa rahmetullah Anghel!Assalamu alaikum wa rahmetullahi wa barakatuhu tuturor sau in limba romana pacea,mila si binecuvantarile lui Allah fie cu voi!
ma bucur ca multora li se pare interesant subiectul;eu citesc si subiectele referitoare la Biblie si citesc si articolele scrise de Arhistefy,invat f multe de la voi,va multummesc tuturor
nici nu stiu cu ce sa incep pt ca in Quran se face referire mai tot timpul la profeti pacea fie asupra lor,asupra comunitatilor carora Dumnezeu le-a trimis Scripturi.in islam credem ca au fost trimisi tuturor natiilor in toate timpurile asa cum este mentionat in Quran si ca ,cu totii vor fi rasplatiti conform credintei si faptelor lor..asa ca eu nu pot spune ca numai musulmanii vor intra in Rai,sau numai crestinii,evreii etc cu siguranta Dumnezeu ne stie pe fiecare in parte si El este Drept cu robii Sai.la fel cum nu sunt de acord cu parti din alte religii precum crestinismul de exemplu care contravin islamului,dar ii respect pe oameni pentru credinta lor.
in sura al imran(numele tatalui Mariei,mama lui Iisus pacea fie asupra lui)3:
"33.Allah i-a ales pe Adam,pe Noe,familia lui Avraam si familia lui Imran[tatal Mariei]peste toate lumile [din vremea lor],
34.Ca scoboratori unii din altii.Allah este Cel care aude totul si este Atoatestiutor.
35.[Adu-ti aminte]cand ia o pauzarea lui Imran a zis:'Doamne,Iti juruiesc [numai] Tie ceea ce este in pantecul meu,devotat numai Tie!Primeste-l de la mine!Tu esti Cel care Aude totul si Atoatestiutor!'
36.Si cand a nascut ,a zis ea:'Doamne ,am zamislit o copila!'[erau acceptati pentru a fi juruiti lui Allah numai baietii si ea nascuse o fetita]"eu i-am pus numele Maria[insemna adoratoarea in limba lor] si o incredintez pe ea si pe scoboratorii ei ocrotirii Tale,impotriva lui seitan cel izgonit!'
37.Domnul ei a acceptat-o cu buna primire si a lasat-o sa creasca cu buna crestere si a incredintat-o lui Zaharia.[pentru a avea grija de ea.Zaharia este tatal lui ioan Botezatorul].Si de fiecare data cand intra Zaharia la ea in templu,gasea langa ea mancare.Si a intrebat-o el:'O,Maria,de unde ai aceasta?'Iar ea ii raspundea :'Ea este de la Allah!'Allah il hraneste pe cel pe care El voieste fara socoteala!"

in Quran descendenta lui Iisus pacea fie asupra lui din ceilalti profeti pacea fie asupra lor ,Avraam pacea fie asupra lui este facuta prin tatal Mariei,pentru ca Iisus pace afie asupra lui s-a nascut fara a avea tata.de asemenea nu este mentionat ca Maria ar fi avut logodnic ea i-a dat nastere lui Iisus pacea fie asupra lui retrasa dintre oameni,singura.Ceea ce este trecut in parantezen nu sunt cuvintele din Quran ci explicatiile asupra versetelor respective.
voi continua inshaAllah cu voia lui Dumnezeu cu nasterea lui Iisus pacea fie asupra lui,nasterea lui Ioan Botezatorul pacea fie asupra lui si viata lui Iisus pace afie asupra lui.
hannen surioara ajuta-ma cu versete din Quran te rog,daca nu o sa pot sa raspund curand bine ?[il][flo][flo][flo]
Irina imi pare bine ca ne-am regasit[il][flo][flo][flo]
aynur


Allah!Nu este Dumnezeu in afara de El,Cel Viu,Vesnicul!Nici atipirea,nici somnul nu-l cuprind!Ale lui sunt cele din ceruri si cele de pre pamant!Cine este acela care ar putea mijloci la El fara de ingaduinta Lui?El le stie pe cele din fata lor si pe cele din urma lor.Si ei nu procep nimic din stiinta Sa in afara de ceea ce El voieste.Tronul Lui se intinde peste ceruri si peste pamant si nu-I este grea pazirea lor.El este Preainaltul,Maretul!

#16
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 06 februarie 2006 - 00:20

Aynur, eu una am inteles ce e cu sas, sunt sigura ca si Catalina, e mai usor de citit asa, nu te simti obligata sa bagi toata binecuvantarea in romaneste, ca e mult mai greu de lecturat[8)]
Admirabil efortul vostru, al tau si al lui Hannen, continuati[flo]

#17
Iman3

Iman3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 06 februarie 2006 - 03:01

Salamu alaikum wa rahmatullah!si pacea sa fie cu noi toti!
Uite ce am auzit in seara asta. Marturisesc ca desi am citit o gramada despre nasterea si viata lui Isus(as)nu am stiut de"sarcina rapida" adica exista dovezi pe undeva ca sarcina Fecioarei ar fi durat mai putin de 9 luni? ... am senzatia ca la asta s-a referit.


#18
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 06 februarie 2006 - 04:34

Doina,multumim[flo]
Iman3,unde ,ce?Am sarit ceva?[?][?][?]

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#19
susur

susur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 07 februarie 2006 - 00:58

Hai sa ma bag si eu in vorba da' sa nu-mi sariti in cap pt. ca sunt noua pe-aici.Eu sunt casatorita cu un musulman.Daca e vorba ca toti musulmanii isi pretuiesc nevestele si femeia in general asa cum face al meu,atunci ma inclin in fata lor.Am observat si in alte familii prietene musulmane ca femeia e asezata undeva sus pe un piedestal.Nu mai zic ca in comunitatea lor nu se gaseste nimeni " binevoitor" sa te sfatuiasca de divort sau avort.Nu stiu ce-i invata pe oamenii astia coranul ca nu l-am citit ,dar sigur ii invata bine .

#20
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 07 februarie 2006 - 13:03

Susur,bine ai venit!
Draga mea,cei "binevoitori" care sfatuiesc impotriva povetelor Coranului ,sunt musulmani doar cu numele.
Ma bucur ca ai un sot model!
Si ca sa iti confirm spusele,Coranul indruma numai la bine,la fapte bune,la rabdare si la credinta.
Citeste-l si o sa te convingi![flo]

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -