Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Impresii - Goana dupa cadou :D


509 raspunsuri la acest subiect

#21
EllaX

EllaX

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 14:19

Daria, fix la asta ma gandeam, citind raspunsurile: noi, astea cu copii inca mici, ii mai "aburim" cumva, dar la voi e alta situatie. Chiar stiu senzatia aia de: "am copil extraordinar si rezonabil, tot anul face lucruri minunate si ar bucura-o foarte tare TOATE aceste "n" lucruri, dar nu pooot sa i le iau". [bang]



Stii ce ma gandeam? Ca o caserola mare cu inghetata ar putea fi adusa si ea de Mos - inghetata e o placere intotdeauna, pentru noi. Si o surpriza, ca inghetata n-a adus niciodata Mosul. Stiu ca si voi iubiti inghetata.



Azi-dimineata mi-a zis Ana ca i-ar placea, totusi, si un calendar din acela cu ferestruici cu ciocolata (calendar de avent cred ca se cheama, in magazine). Si cartea "Balul din casuta papusilor". [:D] Iti dai seama, s-a gandit ea candva (peste noapte?... ca aseara am lasat-o adormita) si la alte lucruri pe care le-ar vrea.



EllaX cu Ana (30 iunie 2006)



Clipele mele de vara (am poze in concurs!): elx-1, elx-2

#22
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 14:28

ai mei vor acvariu ... si pesti. si un joc mic de popice.

strang bani din aprilie pentru mos [alcool]





c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07



FEBRUARIE thing-a-day





#23
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 14:29

A mea nu prea si-a dorit niciodata ceva in mod special,probabil si fiindca nu a fost prea pasionata de uitat la desene animate si automat la reclamele de-acolo.In plus extrem de rar o merge cu noi la cumparaturi prin locuri gen Selgros,Kaufland etc. unde poate vedea jucarii si deci ii pot veni idei.

La noi e si mai mare problema ca vin rapid una dupa alta trei zile de cadouri : mos Nicolae,Mos Craciun si ziua ei de nastere - pe 1 ianuarie.Asa ca eu in fiecare an incep din timp sa cumpar ce mi se pare interesant si sa le pun deoparte pentru evenimentele respective.

In primul rand in fiecare an ii comand de pe net carti de povesti/enciclopedii/de colorat.Anul asta i-am comandat si un abecedar + caiet de scris + carte de exercitii de matematica fiindca si-a tot dorit "un caiet de scris pentru scoala" - e influentata de faptul ca o parte din colegii ei de la grupa mare vor merge la scoala la anul si ea vrea musai sa invete si ea "sa stie tot" [:D]

Pe langa asta isi mai doreste de mult ochelari de inot - asta fiindca urmeaza un curs de inot si creioane colorate - fiindca i s-au cam terminat culorile rosu si roz.Deci e modesta in dorinte.Eu o tot mai intreb ce vrea sa ii aduca mosul si habar nu are.In schimb daca vede vreo imagine cu ceva jucarie mai zice ca vrea din aia,dar a doua zi a si uitat de ea [:-@] Ieri mi-a zis ca vrea ceva ursulet dragut din care a vazut ea nu stiu unde ... dar i-am zis ca are deja un urs enorm primit cadou de la nasa,plus ursuletul cu care dormea ea cand era mai mica,plus alti destui mini-ursuleti de plus.Am profitat si de cartea aia cu jucariile scoasa de Jurnalul National ca sa ii amintesc cat de suparate sunt jucariile vechi cand apar altele noi in casa [8D] mai ales daca-s de acelasi gen - adica ursuleti in cazul asta.A functionat [:D]

Papusi nu ii cumpar ca nu se joaca defel cu ele,puzzle are destule si oricum s-a plictisit deja de ele,cuburi/lego are ... si asa mai departe.Dupa mine singura investitie cu adevarat rentabila-s cartile,macar alea stiu sigur ca citim / recitim in fiecare seara din ele .

Deci anul asta nu prea are mai nimic pe lista ,dar nici eu nicio idee de cadou [bang] Oricum ea se bucura mult de orice - de la o pereche de ciorapi, la un set de elastice de par.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)




POZE



10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla


ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI


#24
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 14:40

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Deja ii spun ca publicitatile sunt aiurite si exagerate[8D] , ca




Sa stii ca eu i-am explicat deja demuult Dianei cum sta treaba cu publicitatea asta si chiar a inteles.I-am zis ca de exemplu sunt in magazine 50 de papusi foarte dragute ,dar ca fraierii le vor doar pe cele pe care le tot vad la televizor si mai si platesc o gramda de bani pe ele [:-@] I-am mai zis ca se face publicitate produselor pe care nu le cumpara nimeni,ca numai asa gasesc cumparatori si alte texte de gen [8D] Si nu doar referitor la jucarii ci si la mancare,ca imi venise la un moment dat acasa cu texte ca nu stiu ce porcarie la care fac astia reclama e mancare sanatoasa [alcool]



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)




POZE



10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla


ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI


#25
adablackcat

adablackcat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.413 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 14:48

Daria, fiica-mea si-a facut de doua luni o lista cu 9 jucarii pe care le vrea. Le-a desenat ca nu stie inca sa scrie. Printre ele e Zhu-zhu pets, un "trapez" pentru papusi (nu stiu ce jucarie o fi si asta?!), Beados si multe altele. Cel mic vrea tot ce vede la televizor, Iulia la multe spune ca i se par plictisitoare. Si eu iau din timp cadourile, o parte le-am luat deja, mai trebuie doar sa-i cumpar Iuliei faimoasele bilute. Dar nu ma pot hotari care set Beados sa-l iau... Dar incerc de fiecare data sa le satisfac o parte din dorinte, desi de multe ori au fost mai incantati de ceea ce n-au cerut si au primit. In fiecare an am avut multe cadouri sub brad. Ador sa-i vad atat de fericiti cand vad cadourile!



Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)



Aradencele alaturi de maria_rubi



Licurici plecat in ceruri





Bazar umanitar DC

#26
Laura13

Laura13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.217 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 15:27

buna mamici,

noi avem noroc, ca luam noi, matusicile, si 2 perechi de bunici, deci ce e pe lista se imparte la mai multe familii si nu mai pare chiar atat de greu efortul financiar.

deocamdata pe lista de craciun e lego. asta e fix, invariabil, de fiecare data cand discutam. ce apare si dispare pe parcurs, consider ca nu isi doreste musai, e doar influentat de reclama cea mai recenta. vom vedea ce va mai aparea fix pe lista pana atunci.



Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006

Poze Daniel



slideshow Daniel



Mamici din Iasi



Fulguleti noiembrie-decembrie 2006



#27
ana_a

ana_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.179 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 15:33

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Va multumesc tuturor pt raspunsuri.Astept raspunsuri si de la mamicile cu copii de 6 ani +, sa vad cum mai aburesc ele situatiile [8D][:D]Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
[:D] Hop si noi.Stefan are biletelul pe pervazul de la geam de acu o luna jumate...Scrie asa:"vreau sa-mi aduci creioane colorate si gormiti"Ieri mi-a cerut biletelul, e mic cat un timbru [:)] sa-i mai scriu ca ar vrea si un xenox.Cat priveste reclamele de la tv...of of ...greu cu astea.Le vede, si le doreste pe toate dar apoi isi da seama ca la noi prin magazine (Bistrita e un oras mai mic) nu gaseste toate tampeniile de la TV si renunta. Daca vrea ceva musai musai...cautam in magazine, daca nu gasim...asta e.Dar, a luat singur o mica tzeapa de la "Roata olarului" pe care a cerut-o si am cumparat-o si e o mare pacaleala, in reclama sunt muuult mai interesante si acum stie sa imi spuna singur ca reclamele mint! [:D] Pe langa roata asta am mai luat diverse chestiuni care aratau pompos in reclame si pe ambalaj si jucaria nu era la nivelul asteptarilor asa ca acum este mai rezervat.El si-ar dori nu stiu ce nisip uscat dar nu stiu exact cat de uscat este...si dupa ce trece reclama iese la nisipul din curte...si e bun asa [:D]blog proud
Clipe de vara 2010: ana-1 si ana-2


#28
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 15:59

Citat:
El si-ar dori nu stiu ce nisip uscat dar nu stiu exact cat de uscat este...si dupa ce trece reclama iese la nisipul din curte...si e bun asa


[:D]nisip de Luna.
[:D]Avem, ca noi suntem cam "fraieri" si cumparam majoritatea jucariilor din reclame.
Se modeleaza f frumos cu el dar fimiu nu prea este atent si il imprastie prin toata casa asa ca dupa ce se joaca cu el trebuie sa aspir. In concluzie se joaca cam rar cu el ca nu-l las eu ca nu am chef sa aspir tot timpul.

Citat:
De multe ori se gasesc variante mai ieftine si bune.


fara suparare este si asta o varianta dar sa recunoastem ca nu se compara cu originalul. Nu poti sa compari o jucarie Thomas din piata cu cele scoase sub licenta : materialele si finisajele sunt mult mai bune plus ca nu risti sa fie facute din materiale toxice.

#29
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 16:01

Ma obsedeaza ideea sa nu o dezamagesc.

Aseara ne-am mai uitat pe net, i-am aratat jucariile din reclame ... e primul an in care ma simt pusa la zid [:D]



Ma tot gandesc la SuperStudioul Beados si aparatul de tatuaje HannahMontana ... si poate am noroc cu papusa Nenuco la un pret rezonabil ...



Ana_a, e vb despre Moonsand [:D] eu inca n-am cumparat, mi-au zis mamicile ca nu merita ...



Ada, poate trapezul e de la faimoasa papusa Nenuco - cea cu calu` care poate fi agatat de trapez si se face leagan [:D]



Dar publicitatea la papusa Pipi-popo ati vazut-o ??? [:D][alcool][:D]



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#30
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 16:15

moonsandul e mega-extra-super cool, din pacate e cam scump la noi.

(bine, si e inconvenabil din punctul de vedere al parintilor, ca se face multa mizerie si ai nisip peste tot prin casa. dar se ia cu aspiratorul f usor si nu pateaza. eu n-as intreba un parinte daca-i place moonsandu', sicer)



eu le-as lua beados... de mos nicolae, ca eu sunt totalmente antidulciuri, si sigur or sa primeasca de peste tooot [bang].



chestiunea e ce ma fac cu pestii [bang]



c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07



FEBRUARIE thing-a-day






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -