Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Foarte nervos ...la 4 ani


75 raspunsuri la acest subiect

#71
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 13 iulie 2011 - 15:09

Citat:
citat din mesajul lui anyvovcu

dragele mele vad ca aveti cele mai bune sfaturi va intreb si eu caci eu mai mult am citit si am furat de la voi .alex al meu de 3 ani cred ca ne stiti de la umanitare este foarte nervos cand nui dai ceva dar mai merga treaba cu pedeapsa inca dar va intreb cum sa mai fac sa fie mai independent adica asa este dar cum sa spun e sperios si nu prea comunica cu alti copii arunca lucrurile si am fost si la medic dar a spus ca e .....rasfatat si ca va trece ,,,,,,,,,,dar cand.
multumesc din inima

mamica[mamica] de galusca [caru]alexandru gabriel
http://family.websho...579645108kLLnRG




Spune-ne ceva mai multe despre Alex si o sa incercam sa venim cu idei.
In ce fel nu e Alex independent? Da-ne exemple de situatii. Ce face sau nu face el si ce consideri tu ca ar fi bine sa faca?

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#72
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 13 iulie 2011 - 21:15

nu am citit tot ce s-a discutat pe aici...

imi amintesc ca pe la virsta de 4-6 ani cand mai facea crize de astea...rar, dar se mai intimplau, noi am tot la time-out am apelat si a mers.
daca se punea pe plans incontrolabil si nu puteam sa stau de vorba cu el sa ii explic, il trimiteam in camera lui, sa se calmeze si cand e gata si nu mai plange sa iasa afara sa discutam.
desigur ca acolo plansul era gata intr-un minut.
eu sunt calma de felul meu si nu am strigat la el ori sa-l bat, la noi in familie nu se tipa asa ca a inteles ca nu are succes. i-am spus ca eu nu-l inteleg cand tipa.

acum are aproape 8 ani, mai plinge din nimicuri,frustrat fiind de copii ca nu sunt drepti si incearca sa-l pacaleasca sau cand vrea ceva si nu primeste... chestii de astea. ii explicam mereu ca nu e motiv de plans si trebuie sa invete sa se stapaneasca.

si la scoala in clasa 1 se practica time-out. doamna avea o masuta si cu scaunel langa ea pentru cei in time-out.

michelle

#73
betiana

betiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 13 iulie 2011 - 21:20

Nervi la un copil de 4 ani ? Asa ceva nu exista. Poate sa fie frustrare, anxietate... orice altceva. Un copil cu un regim de viata sanatos ( ma refer la raportul somn/ veghe si o dieta OK ) trebuie sa fie un copil echilibrat emotional.Problema nu este a nervilor la copil, ci a stilurilor de educatie. Cand copilul observa slabiciunile parintilor sau bunicilor profita de ele si devine ( cum spune celebrul dresor Cezar ) " liderul haitei ". De aceea, parintii si bunicii ar trebui sa participe la cursuri parentale, sa inteleaga ca ei asigura siguranta afectiva a copilului si viitorul acestuia, ca primii ani sunt esentiali in dezvoltarea psihica armonioasa. Iar in privinta copilului neadaptat la gradinita este o problema de relatie de atasament pe care a dezvoltat-o fata de parinti si bunici. Nu am citit decat prima pagina si ultima a temei si recunosc ca am gasit lucruri pertinent spuse de multe mamici.

betiana

#74
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 13 iulie 2011 - 22:09

nu observasem ca era un subiect vechi .
oare ce mai face baietelul lui cris-cris?

michelle

#75
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 iulie 2011 - 22:57

Citat:
citat din mesajul lui betiana
Nervi la un copil de 4 ani ? Asa ceva nu exista. Poate sa fie frustrare, anxietate... orice altceva. Un copil cu un regim de viata sanatos ( ma refer la raportul somn/ veghe si o dieta OK ) trebuie sa fie un copil echilibrat emotional.Problema nu este a nervilor la copil, ci a stilurilor de educatie. Cand copilul observa slabiciunile parintilor sau bunicilor profita de ele si devine ( cum spune celebrul dresor Cezar ) " liderul haitei ". De aceea, parintii si bunicii ar trebui sa participe la cursuri parentale, sa inteleaga ca ei asigura siguranta afectiva a copilului si viitorul acestuia, ca primii ani sunt esentiali in dezvoltarea psihica armonioasa. Iar in privinta copilului neadaptat la gradinita este o problema de relatie de atasament pe care a dezvoltat-o fata de parinti si bunici. Nu am citit decat prima pagina si ultima a temei si recunosc ca am gasit lucruri pertinent spuse de multe mamici.betiana
LOL. Mai mult nu am ce sa spun.Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -