Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De maine nu vei mai lucra la noi!


36 raspunsuri la acest subiect

#21
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 17:02

ce stiu sigur este ca in firma la noi (firma mare, straina) au fost date afara cateva persoane, acestea au actionat firma in instanta, au castigat si s-au reangajat aici.
de asta se tem sa dea oamenii afara si incearca tot felul de tertipuri: plecari voluntare cu o caruta de bani, mutarea postului in alt oras, pensionari anticipate cu oferta de bani etc.

de asta unii angajatori prefera sa angajeze cu contract prestari servicii pe firma, sau PFA. ca e mult mai usor de dat afara.

#22
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 17:54

Nimeni nu este obligat sa lucreze intr-un loc daca nu ii convine?? Uite ca eu am fost obligata. Am fost concediata, eram in divort, un copil la gradinita particulara. M-am simtit obligata, e adevarat ca angajatorul nu a stiut de obligatiile mele si mi a dat un sfert din salariu pe care l-am avut, ma umileste cu munci sub pregatirea mea, lucreaza pe documente facute de mine dar se semneaza el, la fel ca Marius gandeste si sefu meu actual ca nu ne obliga nimeni sa stam si totusi...........


ANNA

#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 20:54

Si totusi... ce? Daca stai inseamna ca iti convine mai mult decat ca nu iti convine. Strict cerere si oferta.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#24
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 21:16

Ba pot sa te dea f usor afara.Te freaca la creieri,pana cedezi,iti fac tot felul de rapoarte si se bazeaza doar pe ce spune unu' ajuns si el acolo cine stie cum.Ti se da avertisment azi verbal si maine scris,pe diverse chestii,pe care nu ai cum sa le demonstrezi ca nu-s adevarate, ca au fost acum nush cat timp,iar dl Gogu,sefu,stie el mai bine,ca el stie TOT.Se dau avertismente pe banda,fara o cercetare prealabila,iti urmaresc si cea mai mica gresela,te fac cu nervii..psihic..si uite asa ajungi sa te duci cu sila la job,dar tii de el ca ai copil si n-ai incotro,ca acum nu mai sunt joburi pe toate gardurile..Si ti se spune clar "da-ti demisia sau iti va fi infernal si oricum te vom da noi afara" sau "da-ti demisia ca altfel ti-o iei"(nu stiu ce ins aia,dar a patit-o un cunoscut de curand)Se fac abuzuri peste abuzuri,muncesti 14-15 ore pe zi,neplatite evident,plus sambata,te umilesc si pana la urma nici tie nu-ti mai vine sa te bati cu morile de vant...pt ca ai vazut ca degeaba ai facut-o in trecut,ei mereu castiga.Au avocati buni,tu n-ai bani de avocat,k esti doar un amarat care munceste de dim pana noaptea doar sa-i asiguri copilului ce are nevoie si uite asa e un cerc vicios.Pana la urma pleci,ca te dau ei afara,k te pun sa-ti dai demisia..tot pleci.Si nu vbesc de firme mici,gen gogu srl..ci de firme mari,cu renume.Dar,asa se intampla la noi in tara..ajunge cate unu sef si se crede Dzeu.Eu nu am crezut ca pot fi oameni care sa se bucure atunci cand vad un om la pamant,care fac rau voluntar si se bucura si ranjesc atunci cand le reuseste.

Cred ca-i este tare greu colegului la varsta lui,mai ales in criza asta,sfaturi nu am din pacate,pt ca si noi ne confruntam cu aceeasi chestie acum!Dar viata merge inainte,intr-un fel sau altul trebuie sa fie bine,avem un copil si pt el trebuie sa luptam si nu ne lasam doborati de mizeriile astea.Iar mizerii se intampla in f multe firme din pacate.

Numai bine tuturor.



POZE CU NOI

[mamica] de David Christian[copil]



#25
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 01:13

Mai oameni buni noi vorbim pe presupuneri. Nu stiu motivul pentru care pleaca. De obicei, unul nevinovat macar la tigara mai spune cate ceva, ce s-a intamplat, etc. Daca tace malc...inseamna ca e ceva putred in Danemarca.

Eu am un exemplu chiar acum in echipa, doi colegi pe lista. Unu a dat-o de gard rau de tot - tace malc, altul a nimerit pur si simplu un cartof fierbinte si se sparg oalele in capul lui - dar omul lupta si eu cred ca va reusi.



Andries

#26
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 15:34

citat din mesajul lui marius[/i]

Si totusi... ce? Daca stai inseamna ca iti convine mai mult decat ca nu iti convine. Strict cerere si oferta.
Si atunci cand oferta este putina si de proasta calitativ si esti obligat (din motivele enumerate mai sus) sa stai...ce este de facut?

Nu vreau sa intru in contradictoriu cu nimeni, pe undeva Marius ai dreptate. In cazul meu, eu stau intr-un loc care ,,nu-mi convine'' pentru ca in perioada asta stau foarte prost cu stima de sine (profesional vorbind) si efectiv am renuntat sa-mi mai caut un alt job.
In concluzie:Imi convine sau nu imi convine job -ul actual?? Nici eu nu mai stiu. Multumesc Marius ca macar m-ai facut sa-mi pun intrebarea.



ANNA

#27
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 16:54

Stiu ca este neplacut, foarte neplacut, in prezent fiind criza joburile s-au imputinat drastic, cele existente s-au depreciat atat ca si munca prestata cat si ca si salarizare, este frustant al naibii de frustant pentru orice angajat, doare cand pui suflet si primesti un "sut in fund" cu zambetul pe buze. Ceea ce am vrut sa provoc a fost altceva:

1. Mentalitatea care ar trebui schimbata - conform careia eu sunt cel mai bun si singurul si fara mine se termina totul si daca ma enervez trimit Garda si Fiscul si Politia si ITM-ul

2. Ideea care ar trebui dezvoltata - conform careia intotdeuna a doua zi sau a treia zi sau in zilele ce urmeaza exista o rezolvare la toate aceste probleme oricat de nerezolvabile par sa fie astazi.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#28
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 18:03

Eu nu am deschis acest topic in ideea de a gasi o razbunare contra administratorilor de firme care fac abuzuri contra angajatilor.
Ideea subiectului deschis de mine a fost de a gasi solutii de protectie in cazul abuzurilor pe care le fac angajatorii.

Chiar daca nu imi prea convine voi sta micuta incontinuare aici, DAAARR nu voi inceta sa sper (si sa trimit CV-uri) spre un loc mai bun.


ANNA

#29
laura113

laura113

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 07 septembrie 2009 - 22:58

Daca este PFA, nu l-a dat afara, a renuntat la serviciile lui, deci nu ai ce face in cazul asta, nu a fost angajat.
Nu ai ce face, din pacate, e nedrept ce se intampla, dar eu zic ca nu poti face nimic.

laura si testoasa

#30
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 08 septembrie 2009 - 10:26

Va tin la curent! Omul a plecat! In spatele lui a ramas teroarea.
Toti angajatii se gandesc oare cine mai urmeaza??

Traim intr-o lume cum???

ANNA


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -