Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De maine nu vei mai lucra la noi!


36 raspunsuri la acest subiect

#11
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 31 august 2009 - 16:21

Este si nu este un job ca luarea unui taxi.Daca cu taxiul respectiv nu ti-a placut te dai jos, eventual injuri soferul si data viitoare ocolesti firma.

Cand ,,te da afara,, de la serviciu te ustura inima, eu nici pe strada unde era firma nu pot sa trec senina.
Si aici la fel cele mai multe angajari s-au facut acum pe timp de criza. N-o sa va vina sa credeti dar aici un director nu are mai mult de 300 de euro.

M-am gandit cum o sa-mi ajut colegul, o sa printez tot ce se scrie aici la acest topic.

Intrebare. Mai exista conventie civila de prestari servicii(fisa fiscala 2)? Se pare ca domnul acesta a fost angajat la noi in companie cu contract de prestari servicii si astfel concedierea a fost si mai facila.



ANNA

#12
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 01 septembrie 2009 - 16:58

Depinde de patron, daca e gen Gogu macelaru merita sa fie pus la punct. Sunt convinsa ca nu e in regula cu acte, asa ca nu i-ar strica Garda Funanciara "inviatata" in control, poate lua amenda si daca are instalat un Office fara licenta (acu nu-sh ce institutie).
Mi-e tare greu sa cred ca nu are el vreo hachita fie ea cat de mica pentru care sa plateasca asa sa-l usture.
Daca e companie mare, atunci iar e nasoala treaba pentru ei ca tin al naibii de mult la imagine si "datu afara" tre sa fie ca la carte.
Legea muncii are multe portite prin care se dovedeste destul de greu ca un salariat e incompetent.
Poate fi foarte competent, dar in acelasi timp te poate acuza pe tine ca si patronca nu i-ai creeat nu-sh ce conditii prevazute in lege.
Un avocat bun il poate face pe patron sa plateasca mult si bine concedierea unui angajat dupa bunu plac.


uneori gandesc prea mult....

#13
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 01 septembrie 2009 - 23:14

Sa il dea in judecata pe angajator. Ce scrie in preaviz? Care este motivul?



Sa isi ia un avocat bun si sa il dea in judecata pe sef. Eu asa as face.



Crinuta si [bonjovi] Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.

The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC



Asculta











#14
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 01 septembrie 2009 - 23:16

Citat:
citat din mesajul lui Lorikay
Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
totusi cum a fost "dat afara" colegul respectiv? ca nu e asa de usor sa dai un om afara. poti doar pe motive de incompetenta, insa nu asa, deodata, ci dupa mai multe avertismente, referate etc.l-a fortat sa-si dea demisia?bine, oricum seful te poate face la psihic sa te faca sa-ti doresti singur sa pleci, insa macar pleca cu niste bani, sau stiind ca a luptat pt. ce-i al lui.
Il poate da foarte usor afara pe motiv de restructurare si atunci chiar nu poate face nimic, din pacate.
Ba se poate, crede-ma. Sunt in situatia respectiva, si nu doar eu.Crinuta si [bonjovi] RayanFara Dumnezeu nimic nu e.The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLICAsculta

#15
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 11:25

Prea multe nu stiu despre acaeasta concediere, caci e un mare mister legat de ea. Nimeni nu vorbeste deschis despre plecarea colegului deoarece ii e frica sa nu fie urmatorul pe lista neagra a patronului.

Din cate am auzit, omul a protestat din cauza salarizarii (a facut niste lucruri suplimentare si nu a fost platit)dupa care s-or fi certat putin siseful i-a zis celebra fraza ,,<de maine nu mai lucrezi aici,,

Cand intr-un conflict de munca te simti nedreptatit si vrei sa-ti aperi drepturile, esti nervos si iti zici ,,ok nu faceti ca mine plec, voua o sa va para rau,, si atunci semnezi la furie tot.



Eu v-am scris despre acest caz ca sa semnalez un abuz al angajatorilor din Romania care se cred Dumnezeu pe pamant si umilesc angajatii pana la ,,sange'' prin comportamentul lor. Din pacate stiu ca acest abuz nu este singular si in conditiile actuale ni se poate intampla oricui.

M-am gandit sa va propun sa facem impreuna un mic ghid al angajatului care este concediat brusc si abuziv. Sa scriem fiecare ce credem ca ar trebui sau nu ar trebui facut in caz de concediere brusca - de exemplu nu semna, nu tipa si nu lua decizii de parasire a locului de munca la nervi, etc.

Vineri in ultima zi de lucru a colegului si m-am gandit sa-i printez si sa-dau tot ce s-a postat aici la acest subiect.



ANNA

#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 12:40

Raspunsuri tipice pt romani. Imi pare rau sa fac aceasta afirmatie insa de-alungul timpului am sesizat aceasta tipologie de genul "eu sunt cel mai bun si daca...atunci..."

Va asigur ca firma respectiva va functiona mai departe in conditii bune. La firmele private regulile sunt destul de "dure" si clare - interes - profit (cost).

Chestia cu Garda Finaciara ma face sa rad. Ce are Tanda cu Manda?



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#17
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 13:40

Ce are Tanda cu Manda?
Pai are, ca patronul respectiv se razbuna intr-un fel pe angajator dupa ce acesta isi revendica drepturile, asa ca si angajatprul poate sa i-o" coaca". Urat lucru si adevarat ca se intampla numa-n Romania, da asta e!
Din pacate...

uneori gandesc prea mult....

#18
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 13:45

marius - mentalitatea las de la mine, ca-s mic si neinsemnat fata de firma X nu e benefica pt. nimeni. daca pana acum vreun an iti mai permiteai sa renunti si la nervi la un job, ca iti gaseai destul de usurel altul, acum e groasa treaba, cu (pseudo)criza asta. si multi patroni profita de asa zisa criza, ca sa mai plateasca ei unele polite...

#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 16:34

Atata vreme cat este legal nu discutam decat de cerere si oferta. Nimeni nu este obligat sa lucreze intrun loc, nimeni nu este obligat sa plateasca un angajat. Unul cu banii, altul cu munca.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#20
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 16:46

Citat:
citat din mesajul lui marius
Un job este ca si atunci cand te urci intrun taxi. Soferul nu este obligat sa te duca, tu nu esti obligata sa iei acel taxi.
nu e chiar asa! jobul nu se poate asemana cu pimbarea in taxiu...inseamna responsabilitate din partea angajatorului si din partea angajatului. pana ambele parti nu vor pricepe si respecta pana la ultima litera legea, nu va exista respect fata de OM! aici daca se intampla asa, imediat cel dat afara merge la judecatoria muncii. abia te asteapta aia de acolo! si angajatorul plateste cu varf si indesat nerespectarea celei mai mici litere din contractul de munca. daca ar exista legi clare si aplicabile imediat pentru angajaotori si angajati, atunci cu siguranta nu se vor intalni astfel de cazuri foarte des.cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com[batetoba][batetoba]Bazar pt Mihaita[comoara]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -