Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

nasterea la arcadia - iasi


204 raspunsuri la acest subiect

#181
sanda_baby

sanda_baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 29 ianuarie 2011 - 00:02

Fetelor eu am avut iminenta de avort de la inceput.de 2 ori mi-a coborat sarcina dar am facut tratament de mentinere de la 5 saptamani pana la 34 si mutumesc lui Dumnezeu acum suntem bine...am aproape 37 de saptamani. Am fost la control saptamana asta si mi-a zis doctorita ca ar fi de preferat sa ajung la 38 dar daca o sa se grabeasca bebe nu o sa fie probleme.ideea e ca in momentul in care am intrerupt tratamentul sarcina tot a inceput sa coboare cate putin si m-a avertizat de la inceput ca e posibil sa se declanseze nasterea mai devreme.
Cat despre analizele respective nu stiu cum a fost la mamicile care au nascut deja dar eu va zic cum a fost la mine.la 36 de saptamani mi-a zis doctorita sa merg sa le fac numai ca in momentul in care am vrut sa ma programez nu au vrut fetele de la contracte pentru ca politica spitalului e ca aceste analize sa fie cat mai recente..in cele din urma am stabilit sa merg sa le fac maine avand in vedere ca le-am explicat ca e posibil sa nasc inainte de termenul trecut in contract.Si cu toate ca se numeste set de analize "gratuite" nu sunt tocmai asa...eu trebuie sa platesc maine o parte din ele cum ar fi:
hemoleucograma completa
glicemie
tgo
acid uric
tgp
uree
creatina
exudat faringian si nazal care costa in jur de 100 de lei, iar gratuit fac:
sumar urina
determinare grup sanguin
fibrinogen
proteina C reactiva
timp de sangerare
timp de protrombina
timp partial activat de tromboplastinaAPTT
electrocardiograma.
si mi-a mai recoltat cultura pentru determinarea stafilococului de ti B pe care de asemenea am platit-o si e obligatorie.
Ideea e ca nu m-a deranjat neaparat ca trebuie sa platesc pentru ca nu e suma mare dar fetele de la contracte prezinta situatia foarte roz in momentul in care semnezi, iar apoi te trezesti ca au uitat sa-ti spuna anumite chestii. Am o prietena care a nascut saptamana trecuta si i-au spus de de analizele astea dupa ce ea le-a facut si le-a platit.
Am sa vad maine exact cum decurg lucrurile. Sanatate multa.

#182
andreea_mdm

andreea_mdm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 29 ianuarie 2011 - 12:05

Sanda poti sa imi zici te rog ce fel de tratament ai urmai si a fost bine? vreau sa vad daca corespunde cu al meu!


...asteptand o minune in viata mea!
[gravired]25w+
[fetita]Daria-Maria

#183
sanda_baby

sanda_baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 29 ianuarie 2011 - 12:16

eu inafara de elevit, magne b6, calciu care le-am luat pentru ca nu ma simteam bine si aveam stari de lesin pentru tratamentul de mentinere am luat la inceput Utrogestan pana pe la 16 saptamani cate 2 pe zi, iar apoi am trecut pe arefam cate 3 pe zi deoarece imi cobora sarcina daca incercam sa reducem doza. am luat si ginipral timp de o luna de la 16 saptamani, dar acum depinde de doctor cat timp prescrie pentru ca mie un alt doctor mi-a spus ca am luat mult ca nu se ia mai mult de 2 saptamani. si mai iau no-spa si scobutil de 3 ori pe zi.

#184
mamaluighe

mamaluighe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 29 ianuarie 2011 - 13:28

am urmarit subiectul si am intrat sa va spun ca mie, dintre toate fetele de la contracte, cea mai buna impresie mi-a facut-o Catalina ciresi. este blonda, are parul prins in coada. am vorbit si cu altcineva de la consiliere si, desi era amabila, iti facea impresia ca isi face job-ul si atat, tipul agent de asigurare ( am exagerat putin). dar fata asta, catalina, a fost foarte ok, mi-a facut o reprogramare (pt ca cele de la obstretica imi stabilisera o consultatie mult prea tarziu desi eram la termen; dar ele nu sunt atente la faze de genul asta ), a vazut ca astept pt. electrocardio dupa n-spe pacienti si m-a bagat in alt cabinet ca sa scap mai repede. parerea mea e ca e cel mai bine de discutat cu ea cand aveti treaba la consiliere clienti, daca o prindeti, ca e genul care observa lucrurile si le pricepe repede.

#185
AlynaB

AlynaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 355 mesaje

Postat 01 februarie 2011 - 14:58

Fetelor mai vreau sa va intreb ceva... cele care sunteti la dr Cocicovshi.... pt programare, pt urmatoarea consultatie sa zicem, sunati voi la cabinet pt programare sau cum sa procedeaza???

#186
sanda_baby

sanda_baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 01 februarie 2011 - 17:28

eu de obicei cand merg la cabinet in functie de cand imi stabileste dumneaei urmatoarea consultatie imi si fac programarea la receptie...daca se intampla altceva intre timp o sun pe doctorita...daca e vreo urgenta te primeste printre consultatiile programate.

#187
AlynaB

AlynaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 355 mesaje

Postat 03 februarie 2011 - 16:30

Buna fetelor! Am fost si eu ieri la Arcadia cu listuta de intrebari...Nu s-a schimbat nimic, preturile au ramas aceleasi(erau niste vesti cum ca nu mai cotizeaza Cas-ul), am avut noroc si am prins-o la consilieri pe Catalina Ciresi, o fata super, v-o recomand :)
Mi-a spus ca trebuie sa aduc cu mine lenjeria intima si cosmeticele personale. De analizele gratuite a uitat sa imi spuna, a trebuit sa intreb eu [:D]
Eu vroiam sa mai intreb pe fetele care au nascut deja acolo....in afara de nastere...ati mai platit ceva acolo? Adica ati optat pt toate testele alea....ecografii bebe, nu mai stiu ce pt sold, etc...? Este important sa le faci?

#188
sanda_baby

sanda_baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 05 februarie 2011 - 11:38

buna Alina, eu inca nu am nascut dar pot sa-ti spun ca am 38 de saptamani acum si merg la arcadia de la 20 de saptamani.tu poti face ce analize vrei tu la ei, dar ei te obliga sa faci un consult, o echografie si analizele gratuite( despre care am mentionat anterior ca sunt si analize care trebuie platite..cam 200 de lei).Numai ca parerea mea e ca ajungi sa platesti doar aceste investigatii in situatia in care esti la un medic colaborator si daca nasti prin cezariana deoarece te programeaza doctorul cand vrei si tu le faci inainte de operatie cu o saptamana...in schimb daca nasti natural si cu un medic angajat cum e cazul meu, trebuie sa mergi mai des la consult in ultima luna si atunci mai platesti o echografie, doua si consultatiile aferente deoarece doctorul trebuie sa te monitorizeze mai des.
Sarcina usoara si sper ca ti-am fost de ajutor.

#189
AlynaB

AlynaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 355 mesaje

Postat 05 februarie 2011 - 16:53

Buna Sanda, iti multumesc frumos pt raspuns [flo]. Inseamna ca o sa nasti inaintea mea.....sper sa ai timp sa intri sa ne povesteti cum a fost :). Te simt asa foarte calma si mai ai atat de putin.....Eu am doar 34 de sapt si am niste emotii de innebunesc....[bang]
Nastere usoara iti doresc si un bebel sanatos !!!!!

#190
denysaa

denysaa
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 februarie 2011 - 18:44

buna...eu sunt noua pe aici.am urmarit subiectul arcadia cu mare interes si as vrea sa ma lamuresc cu cateva lucruri si poate ma ajutati...in primul rand eu sunt insarcinata in 29 de saptamani am 19 ani sunt f f f stresata de tot ce inseamna nastere...vreau sa nasc la arcadia dar eu merg la Doamna Dr toma gabriela iar ea este medic colaborator lucru ce nu prea e in favoarea mea pt ca am auzit ca te costa mult mai mult nasterea naturala..m-am gandit totusi sa optez pt un doctor angajat arcadia...dar nu stiu cum sa procedez....intrebarea mea e..Daca merg si-mi inchei contractul cu cei de la arcadia si imi aleg doctorul din momentul acela doctorul ales va avea grija de sarcina mea pana nasc?doctorita mea nu ar mai avea nici o treaba nu?totusi sa merg sa vorbesc cu ea despre asta..sau sa ma duc direct la arcadia?ea nu ar maiavea nici o legatura o data ce optez pt acest spital?tin sa mentionez ca eu merg la cabinetul ei particular...sper ca m-am facut inteleasa....va pup si va rog sa-mi raspundeti


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -