Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

nasterea la arcadia - iasi


204 raspunsuri la acest subiect

#191
denysaa

denysaa
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 februarie 2011 - 18:59

fetelor voi nasteti natural si optati pentru epidurala?//???

#192
sanda_baby

sanda_baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 05 februarie 2011 - 23:44

Buna..si eu am mers in prima faza la alti doctori si apoi am ales arcadia si un medic angajat pentru ca asa m-a sfatuit unul dintre medicii colaboratori la care am mers pana atunci si nu a putut sa-mi garanteze ca ma poate asista la nastere deoarece ei au si cabinete particulare si in momentul in care ti se declanseaza travaliul trebuie sa vina sa stea cu tine si lor nu prea le convine. asa ca am ales un medic angajat si sunt foarte multumita pentru ca imi explica orice(eu fiind la prima sarcina sunt putin mai panicata dar nu vreau sa ma gandesc prea mult cum o sa fie momentul in sine...eu sper ca va fi bine). Ideea e ca eu te sfatuiesc sa nu mentionezi fetelor de la contracte ca ai mers pana acum la medicul colaborator pentru ca am facut si eu greseala asta si nu mai scapam de ele...incercau sa ma convinga sa nu renunt la el pentru ca el aducea mai multi bani spitalului iar fetele trag in interesul lor.
Eu iti urez succes si multa sanatate si sper ca nu vei fi dezamagita indiferent pentru ce doctor vei opta..eu merg la d.na dr. Cacicovschi.
Sarcina usoara

#193
sanda_baby

sanda_baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 05 februarie 2011 - 23:48

Eu una am avut o discutie cu doctorita mea despre epidurala si am avut la concluzia ca o sa-mi faca numai daca nu am sa mai pot eu suporta..in principiu nu as vrea pentru ca mi s-a spus ca amortind muschii nu mai ai acelasi control si nasterea decurge mai greu intarziind momentul expulziei.mentionez ca mie imi este si frica de anestezie si de asta nu as vrea.

#194
AlynaB

AlynaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 355 mesaje

Postat 06 februarie 2011 - 13:15

Citat:
citat din mesajul lui denysaa

buna...eu sunt noua pe aici.am urmarit subiectul arcadia cu mare interes si as vrea sa ma lamuresc cu cateva lucruri si poate ma ajutati...in primul rand eu sunt insarcinata in 29 de saptamani am 19 ani sunt f f f stresata de tot ce inseamna nastere...vreau sa nasc la arcadia dar eu merg la Doamna Dr toma gabriela iar ea este medic colaborator lucru ce nu prea e in favoarea mea pt ca am auzit ca te costa mult mai mult nasterea naturala..m-am gandit totusi sa optez pt un doctor angajat arcadia...dar nu stiu cum sa procedez....intrebarea mea e..Daca merg si-mi inchei contractul cu cei de la arcadia si imi aleg doctorul din momentul acela doctorul ales va avea grija de sarcina mea pana nasc?doctorita mea nu ar mai avea nici o treaba nu?totusi sa merg sa vorbesc cu ea despre asta..sau sa ma duc direct la arcadia?ea nu ar maiavea nici o legatura o data ce optez pt acest spital?tin sa mentionez ca eu merg la cabinetul ei particular...sper ca m-am facut inteleasa....va pup si va rog sa-mi raspundeti

Buna Denysa! Aceeasi problema am avut-o si eu. Medicul meu este medic colaborator....asa ca m-am hotarat sa nasc cu dr Cacicovschi medic angajat arcadia. Cand am mers la consiliere clienti mu-au intrebat daca am vb cu dr mea si este deacord sa fiu preluata de un medic angajat arcadia. Este de preferat sa fii preluata de medicul angajat din timp, adica nu doar sa te asiste la nastere, in rest nu este nici o problema. Mentionez ca eu nici macar nu am vb cu dr mea....nu ar avea de ce sa nu fie deacord... Sper ca ti-am raspuns cat de cat la intrebari
Sarcina usoara in continuare !

#195
AlynaB

AlynaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 355 mesaje

Postat 06 februarie 2011 - 13:20

Nici eu nu vreau epidurala decat daca este absolut nevoie.... Intr-adevar scapi de dureri, dar nu stii cand trebuie sa impingi si te poti rupe sau e nevoie sa te taie...mai stiu eu ce.
De felul meu sunt mai fricoasa asa ca aleg natural natural[alcool]

#196
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 06 februarie 2011 - 13:26

La ultimul control, medicul meu m-a urcat pe masa si...mi-au dat lacrimile de durere, cu toate ca nu-mi facea mare lucru [:-@]...asa ca doctorita mea a spus ca sigur voi cere epidurala [bibe], daca ma doare doar dintr-atat....
I-am pus temerea mea, ca daca am epidurala sa nu se prelungeasca travaliul. M-a linistit, spunadu-mi ca atunci cand se apropie momentul expulziei nu-ti mai pun anestezic, tocmai ca sa poti coopera spre final.

Asa ca voi alege epidurala, daca totul va decurge normal....



[gravi] 34 +

#197
mamaluighe

mamaluighe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 06 februarie 2011 - 14:29

si eu faceam tot felul de fetze la control,incat m-a intrebat doctorita cum de am nascut natural. (fara anestezie am nascut si prima data). durerile nasterii sunt altfel, te gandesti ca au un rost, ca ce ti se intampla e mare lucru, uite, acum copilul meu vine pe lume. in timpul nasterii se elibereaza doua tipuri de hormoni, unii care ajuta corpul sa faca efortul necesar( oxitocina, adrenalina s.a) si altii care micsoreaza durerea si actioneaza ca niste narcotice naturale( endorfine ).nivelul lor depinde de psihicul mamei. de aceea mamele percep durerea diferit, depinde de atitudinea psihica foarte mult. de aceea e bine ca exista si optiunea cezarienei, pentru cine nu se vede nascand natural intr-o mie de ani ( ca se autosaboteaza, practic) sau a epiduralei. daca nu ai o atitudine foarte pozitiva, e bine sa iei in calcul si epidurala. eu, prima oara cand am nascut, a durat 8 h 1/2. jumate de travaliu am avut dilatatie 2 si imi cam pierdusem optimismul, desi durerile nu erau mari, dar eram morcovita ca nu avansam deloc.si am vrut cezariana. doctorita mea era la cabinet, intre timp a venit alta moasa si m-a controlat, aveam dilatatie 6 si mi-a zis " intr-o ora jumatate nasti". chestia asta a schimbat totul. nici nu ma mai durea asa de tare. sa mai zic un lucru: la mine, durerea mai mare nu a fost la sfarsit, ci inainte; la expulzie eram cumva bucuroasa ca am ajuns pana acolo, ca mai e atat de putin;si parca durea mai putin ca inainte. eu am ajuns la concluzia ca totul e in cap, sa ai grija ce iti trece prin cap in momentele alea. imi amintesc ca acum, a doua oara, ma gandeam intre contractii: " bai, e chiar asa de greu? parca nu-i asa de greu." dupa aceea venea una si nu ma mai gandeam deloc, era cam nasol. iar dupa ce trecea si mai rasuflam un pic iar incepeam " hai, bai, ca nu-i chiar asa de rau".

#198
AlynaB

AlynaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 355 mesaje

Postat 06 februarie 2011 - 23:01

Mamaluighe sa stii ca mare dreptate ai.... Conteaza foarte mult si autosugestia.... Daca tu crezi in tine si iti spui mereu ca POTI sa nasti natural, ca nu ai nevoie de nici o injectie, nici o pastila asa va fi...Iti dai singura putere.Dar daca iti repeti mereu ca sunt o fricoasa, ca nu o sa rezist durerilor sau mai stiu eu ce....e foarte greu...[bang]

#199
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 06 februarie 2011 - 23:21

Si eu imi doresc sa nasc cat mai natural posibil...Pentru copilul meu indur orice [:)]. Voi vedea atunci ce si cum.
La ultimul control, asa frumos mi-a vorbit doctorita despre nastere, m-a incurajat, mi-a descris totul cum se desfasoara, mi-a spus cum au descris alte mamici durerea resimtita....iar un ultim argument de incurajare a fost ca....voi naste la arcadia [:)], unde toata lumea se ingrijeste de tine, de la comprese pe frunte, si muzica in surdina de relaxare ([:D]), la tot felul de medici care sunt pregatiti sa intervina, in caz de ceva.



[gravi] 35 +

#200
AlynaB

AlynaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 355 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 00:18

Ce frumos copiloi.......... Sper sa ma incurajeze si pe mine asa.... Ca vin razand la nastere [:D]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -