Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici14


268 raspunsuri la acest subiect

#261
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 19:01

Ce m-am distrat cand am citit faza cu pamantul si cu aspiratorul. Stii cum se zice:"are mama o fetita frumusica foc/ are mama o fetita harnicuta foc". Asa ca Jo, de acum inainte vei avea ajutoare la treburile casei. Karla te ajuta sa nu te plictisesti [:D]
Printul meu doarme dar nu pt mult timp, cat sa ma lase sa-i fac supica.
Vremea e tare mohorata, ceea ce imi da o stare tare naspa[nani][nani]
Weekendul isi face simtita prezenta si aici pe forum
[pup][pup]

http://forum.desprec...sp?sqldtl=79836

#262
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 20:56

am citit cu un zambet mare pe fatza ce face strengaritza[pup] da parca, JO,nu erea zambetul meu[:D];ma gandesc ca asta ma asteapta si pe mine!n are nimik,,Karla s a gandit ca mama trebuie sa mai faca ceva supliment la munca,draga de ea[pup]f bine face,parca copilului nu i sta bine asa cumintzica[flo]
am fost ieri la pediattru,ne a facut vaccin si mi a zis ca o sa i facem corcodusei in fiecare luna pana in martie impotriva racelii;preventiv,in rest nu mi a dat nimik suplimentar (eu i am cerut ceva ptr nelinistea ei[:D][:I] si mi a zis nici sa nu ma gandesc).
ma gandeam la ceva vitamine dar la fel mi a spus ca s a dezvoltat bine puiul si nu e nevoie,,asta este,,aaa,,si sa incep peste 3 sapt cu ceva cereale cu banana,chiar sunt curioasa daca le accepta,mie mi se pare cam repede totusi..
Mihaela?eu nu am ajuns la vizita ptr hemangoin,s a fac termin,parca am asa o frica dar sper sa nu fie complicat!tu ai intreprins ceva cu Denis? sau crezi ca e bine sa ,ai asteptam?

jo?am citit undeva ca i ai dat Karlei vitol 10zile pe luna?parca i as da si eu,mama mea vine in oct la mine din nou si a zis ca mi aduce?nu stiu e sa fac?


Pepina;mama de Carla,corcodusa mami´ draga

#263
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 22:20

Pepina ma bucur mult ca corcodusa e bine. Ce vaccin pentru raceala va face lunar? Synagis cumva? E foarte bun. In Romania inca nu se face dar Karla a avut un noroc chior anul trecut fiind intr-o clinica universitara si incercandu-se sa se introduca si la noi acest vaccin i s-a facut din mostre aduse de firmele farmaceutice. Altfel aici la noi ne-ar fi costat cam 2000 de Euro tot tratamentul pe sase luni. La Karla a avut efecte foarte mari...uite ca pana la un an nu am avut nici o raceala si si acum a fost o forma foarte usoara.

Da eu i-am dat cam sase luni, 10 zile pe luna Visol. Sunt complexul de vitamine B plus calciu. Nu are ce sa strice. Karlei i-a marit pofta de mancare si a intarit-o. Eu ii dadeam mai putin decat scrie in prospect, respectiv cam cel mult 3 ml/zi. Deci mama ta poate linistit sa iti duca.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#264
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 22:26

Fetelor eu am incercat sa fac un nou capitol. Nu mi-a reusit in totalitate. Poate citeste careva dintre moderatori pe aici si ne ajuta si pe noi. Monica sigur nu are timp acum de asa ceva.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#265
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 23:55

tot in casa veche nu ne face nimenia una noua?[:D]Joklk si Luca umbla la sobe(si noi avem)si le deschide larg,si s-ar baga inauntru de ar putea mie asa frica ce oi face la iarna ca trebuie sa le folosesc si nu am cum sa il feresc nu le pot bloca[bang][bang][bang]am o teroare am incercat sai zic ca nui voie dar nu am cu cine vb cum ies din camera cum este acolo....aspiratorul este si placerea lui dam amandoi cu el eu inainte el dupa mine si del pun langa aspirator si sa mearga nu mai am treaba cu el il pazeste
vorbiti de vitamine noi am luat 2 luni degeaba nici un efect acuma ne-a dat pikovit dar nu i l-eam dat sa i le dau iar degeaba sa ma chinui si eu si el ca e chin la luat
nu mai stiu daca sa vb aici de fier si d3 voi dati la copii si daca da cat pe zi?noi luam d3 5 pic pe zi pana la 18 luni ne-a zis si fier(de la hausman)15 pic pe zi in trei reprize




LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot cva1.jpg si val1.jpg

#266
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 19 septembrie 2009 - 00:18

Valy, si eu ii spun Karlei "nu e voie", chiar in doua limbi (noi vorbim cu ea germana si romana) si dr uita atenta la mine, sta 2 minute se gandeste, se uita din nou la mine cu coada ochiului acum si tot ceea ce ii spuneam ca nu e voie face.

Da, noi luam si D3 (Vigantol) si fier. D3 - 2 picaturi pe zi. Pe la 4 - 5 luni am luat timp de 2 luni 5 picaturi pentru ca oasele capului inca nu ne erau complet osificate (aveai impresia ca e minge, daca apasai mai tare intrau degetele) si zicea doctorita ca ar putea fi inceput de rahitism. Dupa doua luni s-a rezolvat.

Fier - 8 picaturi pe zi. Noi am avut anemie mare, hemoglobina 6 la doua luni jumate si am facut si o transfuzie de sange. 15 picaturi mi se pare mult.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#267
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 19 septembrie 2009 - 00:44

ma chinuii cu casuta nou dar degeaba nu reusesc[bang][bang][bang]dar nu ma las

#268
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 19 septembrie 2009 - 11:43

Capitol nou


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -