Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 13 voturi

Mild Asperger - debut?


199 raspunsuri la acest subiect

#171
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 01:29

Bird De acord cu tine, eu insiram ce m-am dumirit eu ca se categoriseste acum ca Aspie. Eu pun atat de mult pret pe eticheta incat nici nu-mi doresc una pentru fiica-mea [:)] Incerc sa lucram la zonele problematice. Dar le-am inteles cu mult mai bine dupa ce m-am ghidat in "cercetarea" mea dupa eticheta Asperger. Inca mai am semne de intrebare cu privire la faptul e Aspie sigur sau e doar gifted cu probleme in unele domenii... Le-am dat deoparte si ma ocup de probleme.

Sabina un mod simplu de a face diferenta intre un prea destept si un Aspie este sa-l pui in contact cu oameni cu acelasi interes si aproximativ aceleasi capacitati ca si el. Prea desteptul va socialzia de minune, un Aspie va intampina aceleasi stangacii si neadecvari, chiar daca va avea un subiect de discutie pentru care e bine pregatit si asculatori interesati de el.
Cel putin asa zice teoria - ca-i simplu. Mai greu in practica sa gasesti oamenii respectivi.

Sa te simti bine singur, sa cauti singuratatea, nu e neaparat o trasatura autista. Unele tipuri de personalitati pur si simplu asa sunt. Sunt oameni introvertiti, inclinati spre introspectie, care au nevoie de contact cu semenii mai redusa. Nu o fac neaparat din timiditate. Unii se simt bine intr-o relatie profunda cu o singura persoana, asta ii satisface si le e suficienta. Dar, la nevoie, pot interactiona OK cu semenii, ceea ce unui autist nu-i e chiar la indemana.

Simali Pai si eu ce ma fac?! Ca-ti insir foarte repede un rezumat si-s axata pe "problem solving", da' in "timpii morti", cand nu arde nimic, stau si ma afund in detalii. [:D]
Serios acum, oamenii - neurotipici - cu cat sunt mai inteligenti observa si analizeaza mai multe detalii, in acelasi timp in care scot si ideile principale mai iute decat semenii mai putin dotati. In functie de necesitatile momentului ignora detaliile (fiindca asa aleg sa faca, nu fiindca nu le observa) sau le aprofundeaza.
Tu ai prezentat niste extreme.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#172
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 19:23

Sabina, Mariuta, Asteryaro, multumesc foarte mult de idei si sugestii. Le punem pe toate in aplicare dar e clar un proces lung si nu vedem minuni peste noapte. Agata e foarte rezistenta la orice joc care presupune take turns, adica poate face asta daca inisist, doar ca se vede ca nu ii face placere. Nu stiu cum sa o invat placerea de a se juca cu altcineva...

Cu pronumele am inceput cu ea un soi de ABA improvizat. Cind imi cere ceva, in special mincare, o intreb: "tu sa maninci, sau eu sa maninc?" si daca raspunde "tu", gata, am mincat eu bucatica respectiva. Apoi o luam de la capat. Oricum e clar ca memoreaza raspunsurile "corecte" si acum s-a facut complet varza in capul ei cu pronumele (incainte era fff organizata, folosea intotdeauna persoana a doua pentru ea si persoana 1 pentru interlocutor)

Am vazut un film care m-a impresionat teribil, The Miracle Worker, in care o profesoara de 20 de ani invata o fetita oarba si surda, complet inchisa in ea, sa comunice cu restul lumii. Ne-am gindit mult la importanta regulilor, regulile sint ceea ce tine societatea unita intr-un fel, sint cheia comunicarii intre oameni. Iar la copiii care nu simt asta instinctiv, regulile si structura, ca si asteptarile inalte sint calea catre ceilalti.

Ne gindim mult si incercam in toate felurile sa o ajutam, citesc acum Engaging Autism, using the floortime approach to help children relate, o gasiti pe amazon. Sint multe sugestii concrete de jocuri care presupun provocarea de reactie din partea copilului (prin frustrare, obstructie, piedici).
Multumesc de incurajare, Mariuta, acum sint in plina scriere a tezei, deocamdata nici mie nu mi-e prea accesibila [:D], incerc sa o aduc din condei inspre probleme de limbaj si comunicare ca sa imi pastrez viu interesul [:D]

Ca sa spun drept mie imi plac foarte mult copii astia diferiti, care ne fac sa citim si incercam sa dezlegam enigme, imi place cum a ales Vlad sa fie Elvetia intr-o confruntare in care el nu-si gaseste locul. As vrea s-o invat si eu pe Agata sa verbalizeze toate dezacordurile pe care le vede in jurul ei.

A, si apropo de desene, am gasit pe net un articol (aici: http://ijch.fi/issue...lesinskiene.pdf) in care se sustine ca figurile umane nu sint desenul preferat al copiilor Asperger. Agata in ultima vreme deseneaza in disperare fete, pe mine pe tati, sau fete in general, cu ochi, nas, gura, par, urechi. Cum sa inteleg chestia asta?

mami de Agatha (21.08.06) si Iosif (30.09.08)

#173
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 23 noiembrie 2009 - 15:38

Voi vorbiti despre copii, eu despre sot. [8D] De ceva timp sunt observator, si e ciudat, am impresia acum, ca e totul in capul meu, desi ticurile sunt acolo, muzica ascultata la maxim si repetitiv e acolo, izolarea cand mergem in vizita exista, ne-distributivitatea atentiei este, si nu-mi mai vin acum in cap altele... In schimb, empatia, acu e, acu nu e. Nu mai stiu, poate toate astea sunt calitatile lui de om normal (ce e normalitatea?) si nu special.

Ieri am incercat sa vorbesc cu el, despre nepotica noastra, c-am citit eu multe pe net, si ce banui, despre fratele lui, despre epilepsie, despre mama lui, insa nu i-a cazut bine deloc. Mi-a declarat ca mama a fost doar o nevrotica, nimic mai mult, atat, a avut nevroza, ca fratele lui nu are nici macar TOC, desi i-am adus aminte si de copii, persoane gifted, despre nepotica n-a negat nimic, ca nu se poate, e vizibil speciala. Am incercat cat de pozitiv am putut, fara acuzatii, doar la nivel de coversatie insa s-a aprins fte tare. [alcool] Clar, nu pot sa aduc nimic in discutie despre ce simte el despre el. I-am spus ca doar vreau eu niste raspunsuri pentru ca ma gandesc la Sara, sa nu fie ceva pe linie genetica care s-ar putea declansa. De asta mi-e si groaza acum, imediat, intr-o luna, de ROR.[bang] Dar asta e alt pitic de-al meu... Mi-a spus ca sunt inchipuiri de-ale mele, ca avem un copil perfect sanatos, eu nu vad?

Si asta ma face sa ma intreb, oare nu e totul doar in capul meu?[bang]



Mami de Sara (8 dec 2008)

============

Poarta-ma, mami!

===================

"Fii tu schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume."(Mahatma Ghandi)

#174
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 07:22

Anca [flo] pentru tine, pentru framintarile tale;probabil ca deschiderea sotului tau va veni la momentul potrivit de la el, poate ca teama ca-si perde echilibrul interior provoaca rezistenta; sunt sigura ca in momentul cind veti sesiza semnale clare ce dau de inteles posibilitatea ca fata sa-l mosteneasca va reactiona potrivit si voluntar; genetica este o cauza inca in studiu (mutarile sunt instantanee si genele responsabile inca nu au fost localizate), dar nu o regula in cazul autismului, si procentul de fete e mult mai mic decit al baietilor oricum; studiile spun ca riscul e mai mare cind se transmite pe linie materna;

Noi am avut o serie de evaluari psihologice pentru ca anul viitor va trebui sa decidem pentru scoala secundara, si vroiam sa stiu cam pe unde ne situam, cu ce ne vom confrunta; Tudor ramine borderline high-functioning autism, datorita dificultatilor de decodare a mesajelor, inadaptibilitatii sociale si a anxietatii puternice ce ne da de furca; asta presupune shadow mai departe si o scoala publica aleasa cu grija, in care copilul sa se integreze, chiar daca implica viata intoarsa pe dos( nu foarte multe scoli secundare de aici se incadreaza in categoria cautata, si sunt la distanta ce necesita mutarea familiei si implicit a joburilor noastre); treptat incepem sa pregatim pasul, sa vizitam scolile avute in vizor, etc; am senzatia ca perioada urmatoare: pubertate/adolescenta va veni ca un cutremur de senzatii si transformari neintelese pentru el, si ca vom valsa din nou pe fringhie sa iesim teferi- cu progrese si fara sa-l pierdem.



http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#175
CORNELIAP33

CORNELIAP33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 17:36

am primit azi un newsletter despre Asperger si am gasit aceasta poezioara scrisa de un pusti de 17 ani. Mie mi s-a parut inspirata.



"Litwinner" by B E C



No-one knows where her thoughts lie,

The Quiet Achiever - beautiful, shy.

Courageously toiling, she strives for her goal,

Tenacious Commitment - body and soul.

The work is hard and often long

Her silent labour - steady, strong.

Hers a world of strong devotion,

Modest Brilliance - inspired notions.

The effort she makes is by gentle determination,

Thrashing through her work

Without Procrastination.

Now the time has come when all

rewards are due

to (name) - talented, true."



Va citesc de mult timp, chiar daca nu am scris niciodata si invat permanent din experientele, gandurile si trairile voastre.[asia][flo]



Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)

Fotografii


Grecia2008



Ajutati-o pe Ema!

______________________

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."





#176
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 18:07

Citat:
citat din mesajul lui myrrha

A, si apropo de desene, am gasit pe net un articol (aici: http://ijch.fi/issue...lesinskiene.pdf) in care se sustine ca figurile umane nu sint desenul preferat al copiilor Asperger. Agata in ultima vreme deseneaza in disperare fete, pe mine pe tati, sau fete in general, cu ochi, nas, gura, par, urechi. Cum sa inteleg chestia asta?

mami de Agatha (21.08.06) si Iosif (30.09.08)


Am citit si eu articolul. La inceput m-am mirat fiindca avand in vedere ca Aspie au probleme de coordonare si cu ajustarea fina a miscarilor, nu cred ca-s prea buni desenatori - referindu-ma doar la aspectul desenului, nu si la foarta lui de comunicare.
Cred ca Aspie nu deseneaza prea mult fete umane fiindca nu le privesc prea mult si nu le inteleg prea bine si atunci pot deveni neinteresante pentru ei.
Dar mai sunt si Aspie pentru care primeaza dorinta de socializare, de apropiere de semeni, si cred ca ei deseneaza oameni incercand sa-i descifreze. Mariuca desena oameni, membrii familiei in special, inca de cand era de vreo 2 ani. Desenele ei umpleau intotdeauna foaia si erau intotdeuna fara culori vii. Doar negru, maro, bleumarin - fiindca se vad mai bine. Prima utilitarul inaintea esteticului. Asta e o constanta la ea. Cand a crescut (si acum) deseneaza prin imitatie. De exemplu deprinde un mod de a desena niste maimutoi simpatici si ii tot deseneaza cu mici variatiuni. Cred ca doar pentru a obtine apreciere. (Sora ei mai mica este foarte talentata la desen si primeste multe laude.) Nu e pasionata de desen. Dar e inebunita sa socializeze si foarte interesata de oameni.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#177
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 18:16

Anca incercarea ta cred ca a fost perceputa de sotul tau ca o invinuire de tipul "tu si familia ta sunteti defecti". Nu cred ca a fost inspirat din partea ta sa iti expui si temerile vis a vis de fetita voastra. L-ai incarcat cu o responsabilitate pe care nu o poarta defapt, nimeni nu-si sorteaza genele transmise. Stiu ca nu asta ti-a fost intentia, dar el asa a perceput-o, d-asta a reactionat asa.
E posibil ca si el sa aiba semne de intrebare, sa fi sesizat ca-s altfel, dar sa nege toate astea din dorinta de a-si pastra echilibrul interior. Permite-i sa ajunga singur, ca urmare a unei nevoi personale si a maturizarii emotionale, sa caute informatiile astea. Nu le gasi tu pentru el acum, fiindca nu-i pregatit sa suporte ce ai gasit.
Intre timp iti va fi mult mai usor sa-i intelegi modul altfel de a fi si nevoile speciale. Cred eu ca va fi mai usot pentru tine sa convietuiesti cu el stiind ce motoare il fac sa reactioneze in anumite feluri.
Nu-ti face griji cu fetita. Nu e un capat de lume sa fii altfel. Uita-te la sotul tau [:)]

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#178
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 18:31

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Ancaincercarea ta cred ca a fost perceputa de sotul tau ca o invinuire de tipul "tu si familia ta sunteti defecti".
Da, desi m-am straduit din rasputeri sa nu creada asta, si sa-i arat ce frate deosebit de inteligent are, ce mama buna a avut, cred ca asta a fost. [bang]Deocamdata ma indoiesc ca va cauta vreodata adevarul, ca va sapa mai adanc in el; e intr-un plin proces de negare, de 3 ani de cand ne stim, si dintotdeauna, dar ... cine stie... never say never.Multumesc, fetelor, de-o vorba buna.[flo]Cornelia, frumoase versuri. The work is hard and often long/ Her silent labour - steady, strong. [:)]Ana, cand vad ce inseamna si implica pentru voi pacea si linistea, ma simt mica.[pup]Mami de Sara (8 dec 2008)============ Poarta-ma, mami! ==================="Fii tu schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume."(Mahatma Ghandi)

#179
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 23:36

anca, eu stiu persoana de 30 de ani nediagnosticata oficial cu nimica insa stiuta de toti ca fiind ciudata, privire tulbure si piezisa, ticuri de copilarie gramada, intarziere de limbaj, acuma ocd-uri cat cuprinde, relatii sociale aproape de 0, pare tampita la prima vedere insa are IQ mare si e sharp in gandire logica, insa gandire emotionala si varsta psihica nu cred ca sare de 12 ani. e total deschisa si neprotejata la profitori si escrocherii, cu o bucata de zahar faci ce vrei din ea. asta asa pe scurt.

da' sa nu ii zici doamne fereste ca e ceva in neregula cu ea sau e altfel decat ceilalti ca da cu tine de pamant.



ana_stroe, multa bafta sa gasiti ce cautati.











Vacanta cu Laura in Romania

#180
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 02:24

alma , iarta-ma ca spun asta, cu asa descriere ai terminat increderea parintilor cu copii altfel cel putin 3 sferturi daca nu de tot.Si totusi speram ca doar din cauza ca nu a fost diagnosticata cu nimic, nu s-a ocupat nimeni de ea, si de aceea e asa la varsta ei.Altfel nu as mai putea trai sa stiu ca al meu copil va ajunge de rasul celorlati [q]







roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]










Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -