Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Care stie cum canta cucuveaua?


37 raspunsuri la acest subiect

#11
stefan1994

stefan1994

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 263 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 13:09

Cam asa se auzea...Si am mai visat si urat azi-noapte...Eram afara,vorbeam la telefon...Ma inspaimanta foarte tare.Am mai auzit-o odata si a doua zi am facut atac de panica...Cineva imi spunea ca cucuveaua isi canta numele...

#12
stefan1994

stefan1994

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 263 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 13:30

A fost un baiat,baiat mai mare,are 35 de ani,cred.Si l-am intrebat daca crede in dastea.Si a zis ca nu,ca la el mereu canta,are niste nuci prin gradina...Dar totusi,el mi-a spus ca aia putea fi bufnita de aseara,pentr ca cucuveaua isi canta numele.va intreb pe voi,de ce ii zice cucuvea?nu ca isi canta numele?sau din alte motive....?

#13
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 14:59

Bufnita este cea din link; cucuveaua canta altfel, e ca si cum si-ar spune numele.

Sunt (ambele) pasari minunate, prind soareci, sunt "de casa", adica nu prea pleaca de unde s-au stabilit. Pacat ca iti provoaca neplaceri...sunt frumoase si absolut inofensive.



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#14
Claudi@

Claudi@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 14:59

Intrebarile astea-s la misto? Mie mi se pare ca cineva incearca sa se dea copil, numai ca eu cred ca el/ea stie ca,,, copii nu mai scriu asa si nici ca multi nu stiu ce este anxietatea sau atacurile de panica.



[mamica] de Tony 07.04.07 si Nico 23.02.09

Nunta





Poze





#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 15:09

cucuveua: denumire stiintifica ATHENE NOCTUA - am gasit in DEX.

Denumire in engleza: little owl



Si un link http://www.xeno-cant... species:noctua



Te duci in josul paginii si vei gasi o multime de sunete produse de ea.



"Considerata indeobste drept un mesager al mortii, cucuveaua simboliza, la antici, persistenta constiintei în timpul noptii si era unul dintre atributele zeitei Atena, avand darul divinatiei.



Aceasta pasare de noapte este urata de majoritatea oamenilor, deoarece SE CREDE ca anunta numai nenorociri si moarte; de aici si asocierea ei cu duhurile noptii.



Numele ei este împrumutat din limba greaca – „kukuvaghia” –, insa romanii, despartind cuvantul in doua: cucu si vaie, ii atribuie insusirile acelei pasari, dar si o latura a tristetii si a mortii prin interjectia „vai”.



Cantecul ei, ce anunta moartea – „Cand canta cucuveica pe casa, va muri cineva din casa aceea”. Are insa si doua laturi bune: „Cand rade cucuveica pe unde este o fat#259; mare, e semn ca se va marita”. Sau: „Daca cantecul cucuvelei nu-i jalnic, ci mai mult tipator, apoi in acea casa se va naste in curand un copil”.



E o pasare si atat.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

vivi

#16
stefan1994

stefan1994

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 263 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 15:14

Daca ai chef de critici,te rog sa te duci in alta parte.Eu sunt un baiat de 16 ani care sufar foarte rau de anxietate,sunt disperat as spune.Intrebarile nu sunt la misto,mie mi-este foarte frica de moarte,am niste stari,pe care nu ti-ai dori sa le ai niciodata,si nici eu nu iti doresc.Poate ca nu stiu eu ce este anxietatea si atacurile de panica,dar daca am fost diagnostica asa,e vina mea?Te rog sa nu mai vii cu argumente din-astea,pentru ca nu-mi plac.

#17
stefan1994

stefan1994

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 263 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 15:16

Pentru claudi@ este mesajul de mai sus.

#18
stefan1994

stefan1994

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 263 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 15:22

Ok...mulumesc pentru raspunsuri.

#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 15:28

Stefan, acum vreo 10 ani am fost la Scornicesti. Acolo e plin de cucuvele. Au cantat toata noaptea de m-au innebunit. Nu pentru ca imi era frica ci pentru ca nu am putut dormi deloc.

In casa aceea nu s-a intamplat nimic rau nici atunci si nici mai tarziu. Si sigur erau cucuvele. Am inca sunetul lor in urechi si e ceva de genul asta: cucuvaaaaau asa spus ceva mai din gat. Sau uuuvaaaau.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 septembrie 2010 - 15:39

Stefan gandeste asa: superstitia asta este la noi. In alte tari unde exista cucuvele nu exista si superstitia asta.

Uite iti dau un exemplu la noi la inmormantare se aduc flori cu sot si noi ne punem in vaze flori fara sot.
In alte tari e invers: se aduc la nunti si se pun in vaze flori cu sot.


Intr-adevar sunetul scos de cucuvaie nu este unul prea placut si cuplat cu intunericul noptii poate deveni infricosatoro/enervant.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -