Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

17 ani-viata sexuala,da sau nu?


54 raspunsuri la acest subiect

#51
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 19 iulie 2009 - 14:12

Am citit tot subiectul, inclusiv discutiile fetelor respective...Parerea mea este ca, da fetele alea au suferit o forma sau alta de abuz sexual. Cand? Probabil ca mai toata viata lor.
Sserafiotti, ce ti s-a intamplat tie, sau copiilor strazii de care ziceai, este un abuz oribil si infiorator! Este asta SINGURUL fel de abuz sexual? NU! Abuz este si cand copilul este expus la limbaj cu tenta sexuala, si cand este expus la filme de gen, si cand il vede pe tata ca ii pune mamei (amantei) etc mana in diverse zone, abuz este si cand un tata isi pupa fetita aparent inocent dar de fapt cu tenta sexuala, sau sa dea copilul peste hustlerul lui tati. Toate astea sunt abuzuri, si, repetate frecvent, combinate cu neglijenta parintilor (ca sa nu-mi spuneti mie ca intr-o asemenea familie mama si tata se ocupa cu jocuri educative si isi duc fetita la teatrul de papusi)duc la dobandirea de catre copil a unei imagini complet deformate a ceea ce este sexul, relatia dintre doi oameni precum si la dobandirea unor comportamente sexualizate de la varste mici de tot, si/sau la afisarea unor gesturi mult prea senzuale fata de barbati.
mai oameni buni, pana la urma vorbim de copile de 10 ani.Ce inseamna asta? clasa a 4-a? Cum sa nu stii tu, ca parinte, ce face fata sau baiatul tau in clasa a 4-a? Cu cine umbla, cand vine acasa? Cand ii dai bani de "cool girl" nu te uiti in ea sa vezi ce contine? cand umbla copila pe net, tu nu stii pe ce siteuri intra? Aaaa, da, daca esti fericit sa stii ca sta odrasla cuminte si linistita la ea in camera si tu poti sa vezi meciul/telenovela etc in pace...nu se cheama ca esti chiar un parinte responsabil.

PE mine ce m-a frapat din dialogurile fetitelor alora (mai ales cea care se plangea ca nu poate sa faca sex anal), este LIPSA LOR IMENSA DE INCREDERE IN ELE! Nu au nici un pic de respect fata de ele, cum sa te chinui in halul ala ca sa faci pe plac unui baiat sa nu te lase? Cum sa fii fericita ca nu te lasa chiar daca EL nu era satisfactie in urma unui oral?! Ele chiar se considera pe ele obiecte sexuale, bune pentru placerea baietilor si atata tot.Da, si se mandresc cu asta, ca sunt capabile sa faca asta. Oare unde au invatat asta? Der la colegele de clasa? Nu cred. Un asemenea comportament nu se adopta brusc, de pe o zi pe alta doar pentru ca asa a zis colega de banca. La 10 ani!

Da, fetele alea au fost abuzate. Si stii ce se intampla Sserafiotti? Abuzatul devine abuzator. Victima devine agresor.Aici ai dreptate.


I'm alive and I'm here forever

Michael Jackson

#52
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 19 iulie 2009 - 14:36

Citat:
citat din mesajul lui Alexia27
Am citit tot subiectul, inclusiv discutiile fetelor respective...Parerea mea este ca, da fetele alea au suferit o forma sau alta de abuz sexual. Cand? Probabil ca mai toata viata lor.Sserafiotti, ce ti s-a intamplat tie, sau copiilor strazii de care ziceai, este un abuz oribil si infiorator! Este asta SINGURUL fel de abuz sexual? NU! Abuz este si cand copilul este expus la limbaj cu tenta sexuala, si cand este expus la filme de gen, si cand il vede pe tata ca ii pune mamei (amantei) etc mana in diverse zone, abuz este si cand un tata isi pupa fetita aparent inocent dar de fapt cu tenta sexuala, sau sa dea copilul peste hustlerul lui tati. Toate astea sunt abuzuri, si, repetate frecvent, combinate cu neglijenta parintilor (ca sa nu-mi spuneti mie ca intr-o asemenea familie mama si tata se ocupa cu jocuri educative si isi duc fetita la teatrul de papusi)duc la dobandirea de catre copil a unei imagini complet deformate a ceea ce este sexul, relatia dintre doi oameni precum si la dobandirea unor comportamente sexualizate de la varste mici de tot, si/sau la afisarea unor gesturi mult prea senzuale fata de barbati.mai oameni buni, pana la urma vorbim de copile de 10 ani.Ce inseamna asta? clasa a 4-a? Cum sa nu stii tu, ca parinte, ce face fata sau baiatul tau in clasa a 4-a? Cu cine umbla, cand vine acasa? Cand ii dai bani de "cool girl" nu te uiti in ea sa vezi ce contine? cand umbla copila pe net, tu nu stii pe ce siteuri intra? Aaaa, da, daca esti fericit sa stii ca sta odrasla cuminte si linistita la ea in camera si tu poti sa vezi meciul/telenovela etc in pace...nu se cheama ca esti chiar un parinte responsabil.PE mine ce m-a frapat din dialogurile fetitelor alora (mai ales cea care se plangea ca nu poate sa faca sex anal), este LIPSA LOR IMENSA DE INCREDERE IN ELE! Nu au nici un pic de respect fata de ele, cum sa te chinui in halul ala ca sa faci pe plac unui baiat sa nu te lase? Cum sa fii fericita ca nu te lasa chiar daca EL nu era satisfactie in urma unui oral?! Ele chiar se considera pe ele obiecte sexuale, bune pentru placerea baietilor si atata tot.Da, si se mandresc cu asta, ca sunt capabile sa faca asta. Oare unde au invatat asta? Der la colegele de clasa? Nu cred. Un asemenea comportament nu se adopta brusc, de pe o zi pe alta doar pentru ca asa a zis colega de banca. La 10 ani! Da, fetele alea au fost abuzate. Si stii ce se intampla Sserafiotti? Abuzatul devine abuzator. Victima devine agresor.Aici ai dreptate.
[flo]nu stiu ce ai facut, in timp ce citeam aici...mi-ai luat gandurile si le-ai asternut aici. exista multe forme de abuzuri, cu nuante si nuante...legat de acele copile care au scris pe seit, nu as da prea mare crezare...repet, nu as da....nu neg ca ce scrie acolo nu-i adevarat. multe din acele copile, petrec ore intregi pe net, se dau pe diferite seituri...care mai de care...unele poate doar braveaza...copilele acelea sunt plicisite, fara cea mai mica ocupatie serioasa, (conchita parca spunea) parintii sunt plecati zi lumina de acasa, iar cand sunt acasa... ca si cum n-ar fi. poate nu sunt neaparat abuzate acele copile, sub o anumita forma, dar parintii nu le ofera nimik pentru suflet, nu comunica cu ele...sunt convinsa ca multe fetite isi incep viata sexuala doar pentruca X sau Y a facut-o, sau din plictiseala, ca e la moda, ca rad altii de tine...si facand asa un bilant, tot la educatie si parinti ajungem...inevitabil. copii s-au nasut in familie, cu mama si tata, unde trebuie sa aiba parte de educatie, comunicare, intelegere, iubire....altfel le dadea drumul cel de sus intre copaci si gata, fiecare pe cont propriu. am vazut in urma cu ani, cateva documentare despre abuzurile din familiile americane. documentarul era facut in USA. si m-am ingrozit![bang] fetita mea era f micuta atunci, 2 ani. m-am ingrozit de ceea ce poate un parinte sau ruda sa faca unui copil, de degradarea cumplita in care au decazut unele familii...f adevarat este, ca educatia sexuala(si in alte domenii) in scolile din Ro, lipseste cu desavarsire. iar daca tv si netul sunt ocupatiile de baza ale copiilor, atunci sa nu se mire nimeni de rezultate.cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com[batetoba][batetoba]Bazar pt Mihaita[comoara]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!

#53
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 19 iulie 2009 - 15:04

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

legat de acele copile care au scris pe seit, nu as da prea mare crezare...repet, nu as da....nu neg ca ce scrie acolo nu-i adevarat. multe din acele copile, petrec ore intregi pe net, se dau pe diferite seituri...care mai de care...unele poate doar braveaza...copilele acelea sunt plicisite, fara cea mai mica ocupatie serioasa, (conchita parca spunea) parintii sunt plecati zi lumina de acasa, iar cand sunt acasa... ca si cum n-ar fi. poate nu sunt neaparat abuzate acele copile, sub o anumita forma, dar parintii nu le ofera nimik pentru suflet, nu comunica cu ele...





cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com



[batetoba][batetoba]Bazar pt Mihaita[comoara]



VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]



Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!











Aici mi-ai luat tu vorba din gura [:)] E posibil ca unele din fetele alea sa se cunoasca si sa se intreaca in a da cele mai socante si porcoase raspunsuri. Dar asta nu neaga ca fenomenul exista.

Intr-adevar, nu e obligatoriu sa fie vorba de o forma sau alta de abuz sexual; vidul emotional la un copil poate duce la forme patologice de cautare a implinirii nevoie de iubire, de afectiune, de atentie. Aici o sa extind putin: asta e teritoriul mult prea familiar al pedofililor. Prea putini sunt brutali si forteaza explicit copilul. Majoritatea il "prind" oferindu-i ce ii lipseste: afectiune. Copilul ajunge chiar sa CREADA SINCER ca este iubit si valorizat, ca e special. Cate cazuri nu au fost in care biata victima isi iubea agresorul? si il apara in fata tuturor? Sau fugea de acasa inapoi in bratele lui?

Se simte vinovat cand nenorocitul se arata nemultumit, face orice sa ii reintre in gratii si, da, sa ii recapete iubirea. Daca e abandonat pentru alta vicitma dezvolta sentimente de vinovatie, ii scade si mai mult increderea in el, crede cu tarie ca nu merita sa fie iubit, ca nu e bun.

Dar am deviat (numai) putin de la subiect. ma opresc aici.





I'm alive and I'm here forever



Michael Jackson

#54
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 iulie 2009 - 16:20

Subiect deviat.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -