Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici13


203 raspunsuri la acest subiect

#31
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 18:21

Dalma, cat e de frumoasa, cu ochisorii ei mari si gurita micuta.[olala] Si ce cocheta e, ce hainute shic are micuta.

Daca ai stii Dalma, cat imi e de draga Daria, pt ca dupa ce am nascut prematur a fost primul bebe pe care l-am vazut in poze, fiind mic, si vazand-o apoi peste timp, cat a progresat. Cand am citit povestea ta si am vazut primele ei poze, atata am plans, apoi vazand ca a crescut mare si ca e ok, mi-ai dat sperante, mi-ati redat increderea. Sunt foarte legata sufleteste intr-un fel de Daria, chiar daca nu va cunosc decat din ce povestesti tu.

Vedeam in spital prematuri, dar nu stiam cum vor evolua, voi ati fost un caz fericit, stiam de unde ati plecat si unde ati ajuns.

Am ajuns si la poza cu paturica.[:D] Aaa, pai asa facem si noi.[:-@]

Am vazut ca se ridica bine in manute. Eu pe Luana nu am pus-o inca in fundulet, nici macar sprijinita pe perne, doar ce o mai tinem noi in brate, dar rar.







Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


#32
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 17 iulie 2009 - 10:21

Ayla, imi amintesc asa bine de voi, cand ai nascut-o pe Luana, si stiu cat de important era si pt mine sa citesc povesti de succes ale prematurilor...

Spre rusinea mea, nu am timp acum sa intru prea des, dar ma bucur mult cand vad evolutii pozitive[pup]

Nu ti s-a recomandat sa o duci pe Luana la ecografie de sold?Noi am pus-o pe Daria in fundic dupa ecografie si asta pentru ea se cerea pusa in fund.In plus, stii ca o ducem la kineto din cand in cand si kinetoterapeuta ne-a zis sa o punem cate putin zilnic [:)]



E asa dulce Luana cum zambeste in fiecare poza. Eu nu o pot poza pe Daria razand, cum vede aparatul cum devine "serioasa"



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#33
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 17 iulie 2009 - 10:24

Mikaela, ma uitam in listuta esentelor si am vazut ce Apgar mare a luat Denis la nastere. Mai rar copii asa mici cu 9 Apgar.Am fost in salon cu o mamica a carei fetita se nascuse cu 1070 si Apgar 1/2...



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#34
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 17 iulie 2009 - 13:09

Dalma, am facut eco de sold, si este ok. Si kineto am facut, acum face mai rar. Nu avem inca 6 luni.

Am vazut ca Daria este foarte serioasa.[olala]

Luana in ultimul timp rade mult, daca iti amintesti ce necajita eram ca nu zambeste copilul meu. Dar si daca nu are chef, trage asa o privire incruntata, exact ca si tati ei.[:D]







Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


#35
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 17 iulie 2009 - 14:12

Buna fetelor,

ne-am intors si noi din vacanta noastra. Intre timp am implinit 10 luni. Stam foarte bine si pentru mult timp in fundic, radem in hohote, si alergam de zor in premergator. Ne incanta cateii si porumbeii. Mancam orice si am primit unda verde si pentru mancare gatita normal. Am testat fara reactii adverse tot felul de fructe: zmeura, afine, pepene galben, pepene rosu.
Mi-a fost tare dor de voi si prichindeii vostri si o sa revin cu poze noi.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#36
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 17 iulie 2009 - 18:11

Buna fetelor,imi cer scuze ca nu am mai scris dar pitica mea a fost cam agitata zilele astea,am facut si noi vaccinul BCG si luni ne ducem iar la control la ochisori,sper sa fie bine,avem emotii.Pepina ce mai face corcodusa ta?Sorilea tu ce faci?(mersi pt.raspuns).Razvanel ce face?

#37
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 17 iulie 2009 - 21:12

buna fetele,n am mai intrat p aici si asta ptr ca am fost numa pe drumuri,,spital,ne am apucat de schimbat tapet(de asta n aveam chef acum[:D]).astazi am venit de la corcodusa,i au facut in sfarsit interventzia la ochi cu hormoni de crestere,,medicul mi a spus sa stau linistita ca o sa fie bine,am incredere in ei.
cred ca mai ramane la mannheim o sapt.
Carla a suportat f bine anestezia iar cu anemia sta bine acum,nu mai manaca decat la bibe[pk]a scapat de sonda(mancacioasa lu` mama)insa oxigen mai are0,05..nu e mult dar sper ca in curand sa se termine si cu asta!
Dalma,ti am vazut puiul,e o mandretze de fata[olala]sa ti fie sanatoasa
Mihaela,ce mai face Denis?i mi este tare drag,il vad in poze cand citesc pe aici!
Mirela sa de a d zeu sa fie bine si asa o sa fie,daca n a stat la oxigen nu cred sa aiba vreo problema[pup]

Jo,la multzi ani ptr Karlutza,draga de ea,cred ca a savurat la maxim vacanta,sa pui pozitze noi cu strengaritza s o mai vedem si noi[flo]

Fetelor inca o data va multzumesc ptr gandurile voastre catre puiul meu,ma gandesc cu drag la puii vostrii si le privesc zambind foto..

sper sa se termine cat mai curand cu spitalele si sa mi vina fata acasa,,mi e dor de ea rau [bang]

Pepina,mama de Carla,,corcodusa mami´ draga

#38
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 18 iulie 2009 - 02:06

Buna fetelor, am fost in sfarsit azi la pediatra(aici e cam greu sa ajungi la medic). Mi-a zis ca are reflux si din cauza asta nu prea vrea sa manance si mi-a dat Ranitidina de 2/zi.Dennis are 5310g la 5 luni si5 zile, a recuperat foarte bine a zis pedi. Legat de diversificare am cam dat-o in bara, pt ca mi-a zis ca trebuie sa incep la 6 luni corectate(nu i-am zis ca i-am dat cereale[8D]), asa ca ma potolesc si mai astept.

Dalma, pot sa zic ca Dennis a fost un luptator de la inceput la cate probleme am avut(am sa scriu mai multe detalii in partea cealalalta)

Pepina, ma bucur ca totul e bine cu corcodusa mica, sa va dea Doamne Doamne putere sa treceti peste cu bine.

Johanna, bine v-ati reintors!![pup]si la multe lunite [s][s]

Mie phisio mi-a dat unda verde sa-l tin pe Dennis in fundulet(dar numai sprijinit).Aveam programare la ochisori la sfarsitul lunii si se pare ca dr nu va fi, si abia in noiembrie mai poate sa ma reprogramaze, sau dc ma ingrijoreaza ceva sa-i sun.

[pup][pup]

#39
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 18 iulie 2009 - 06:03

Am o intrebare pt voi. Dennis a fost diagnosticat cu osteopenie,dar nu e sigur, zicea ca s-ar putea sa fie din cauza ca a crescut mai repede. Oare are ceva dc as lua eu Ca si Potasium? Ati mai intalnit asa ceva?[pup]

#40
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 18 iulie 2009 - 10:34

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009
Multumesc Sorilea[flo], am inceput de ieri cate 11 picaturi, sper sa-si faca efectul.Fetelor, o iau razna[bang], Dennis imi urla la masa continuu si nu stiu ce sa mai fac.Mananca prima tura(60ml) si restul numai cu urlete.Simt ca nu mai pot, mi-e groaza cand vine ora de masa. Si ce e rau e ca nu a mai luat in greutate dupa ultimele masuratori, ce e drept mananca mai putin decat inainte. Ce pot sa fac?[help]Dinozaurul meu(dupa cum urla...[:D], tata i-a pus nume)face azi 5 lunite[s][s][s]sa cresti mare, sanatos, puiul mamii!!!
Mikaela, la voi trebuie sa fie Infacol, ii pui 0,2ml in lapte si nici nu-l simte, oricum e dulce la gust, si-ti garantez ca se linisteste. La mine toti 3 copiii au luat Infacol pt. colici, n-am avut treaba, chiar si acum, cind ii doare burtica, le mai dau, ii calmeaza imediat[bibe]Eu n-am mai scris demult pe-aici, prematurelul meu face sapt viitoare 3 ani, asa ca ma simt cam ca dinozaurul printre voi[:I]Voiam s-ao incurajez si pe Pepina, imi aduc aminte ca prin vis, ca si al meu a facut vreo 4-5 ture de transfuzii de singe pina s-a pus pe "linia de plutire", a avut ROP grad 2, fara urmari, din fericire, asa ca tre sa ai rabdare si iar rabdare...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -