Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici13


203 raspunsuri la acest subiect

#21
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 15 iulie 2009 - 18:05

Sa-ti traeasca fetita dalma e o dulce si suntem cam de aceeasi seama,tu la cat ai inceput diversificarea ei?il legatura cu fainoasele eu inca nu i-am dat,dar i-am pus biscuiti in fructele pasata la inceput cautam fara gluten acum ii dau biscuiti obisnuiti de care gasesc.

#22
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 15 iulie 2009 - 20:24

Am inceput diversificarea la 7 luni jumate.



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii











#23
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 15 iulie 2009 - 21:17

Dalma, am vazut pozele cu Daria,e o minunatie de fetita, sa va traiasca si sa fie sanatoasa.[pup][pup] pe obrajorii dolofani. Am inteles ca e bine sa folosesti fainoase fara gluten pt ca acesta da alergii.
Azi a fost prima zi cand i-am dat cereale(o lingurita), si i-a placut. Dennis are 5 luni si 3 zile, poate trebuia sa mai astept dar nu mai stiam ce sa fac cu el ca nu vroia sa manance. Si totusi cred ca ne va iesi un dintisor, ca prea prinde si musca si e un marait . Vom vedea....
Mai stie cineva ceva de Pepina?


#24
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 01:51

Am gasit un site foarte interesant cu diversificarea la baby(e in engleza), dar nu stiu daca am voie sa-l pun aici.

#25
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 12:13

Pepina,sa-ti traiasca fetita,sa fie sanatoasa si sa o ajute Doamne,Doamne sa treaca cu bine peste incercarea asta.CRed ca ti-a demonstrat pana acum ca ea e o luptatoare si o puternica.NU te descuraja si fii tare pentru ea.[pup]

#26
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 12:17

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009



Azi a fost prima zi cand i-am dat cereale(o lingurita), si i-a placut. Dennis are 5 luni si 3 zile, poate trebuia sa mai astept dar nu mai stiam ce sa fac cu el ca nu vroia sa manance. Si totusi cred ca ne va iesi un dintisor, ca prea prinde si musca si e un marait . Vom vedea....





Noi papam si legume, fructe, si cereale. A luat bine in greutate si s-a si lungit in ultimul timp.

Si avem 2 dintisori.[bis]

Luana







Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


#27
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 12:20

Citat:
citat din mesajul lui c.valy
Ce grasun e bebele tau SoriLea,sa-ti traeasca si sa te bucuri de el si sa fie sanatos ca asta e cel mai inportant[:)],apropo dc nu facem o pagina in care sa punem toate poze cu bebicii nostri(eu una nu ma pricep sa fac),asta daca va intereseaza.
Poze propriu-zise nu le poti pune pe DC. Daca ai album cu poze, le poti pune la semnatura.Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda. Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

#28
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 12:30

Citat:
citat din mesajul lui dalma

vrea numai fructe dulci [:I] (stie ea ce stie).... Morcovul nici sa nu-l vada, decat amestecat cu ceva fruct dulce...Azi incercam ficatelul. In schimb, daca mancam noi ceva, treb sa-i punem si ei pe buze si sa o vezi cum se linge...[pofta]



Apropo, Daria nu bea deloc apa sau ceai, in schimb bea acum fff bine laptele (tot de la mami), cam 150-180 ml la o masa (cam 5 mese pe zi)



Sincer eu nu i-am dat ceai, poate fiindca eu am oroare de ceai[bang]



Vreau sa va intreb despre biscuiti si alte fainoase...

Dariei ii plac in toate formele biscuiti, dar incerc sa nu-i dau (o sa incep sa-i fac in casa piscoturi) iar alte fainoase nu i-am dat (gen gris, cereale, etc)

Nu stiu de ce nu mi se par sanatoase ...

Voi cum procedati?



Da-i ce vezi ca ii place, conteaza sa pape si sa accepte alimentele noi. Daca o fortezi cu ce nu-i place o sa ai si peste timp probleme cu mancarea, ca va fi mofturoasa. Luanei ii place morcovul, dar nu-i place suc de fructe doar. Cred ca e prea dulce.[alcool]

Combinatia mar-morcov este foarte buna si la gust si ca valoare nutritiva. Carne nu ii introduc inca, este timp. Nici nu stiu la ce varsta este bine, dar daca abia ati inceput mi se pare devreme.

Noi bem si papam Hipp.

Sa nu-i dai biscuiti din comert, sunt biscuiti speciali pt 4-6 luni, sau cel mai bine cereale de biscuiti de la 6 luni, ca sunt gata rasi [:D] si cu vitamine. Ii poti pune in piure de fructe sau in laptic. Noi papam cu succes cereale de orez, si orez cu morcov. Cele cu orez i le mai pun in biberon, si le bea foarte bine.

Si Luana inca suge la san.

Nu ai mai pus poze cu Daria.



SoriLea, e adorabil grasunelul tau, numai a prematur nu arata. Se vede ca e bine ingrijit. [olala] Cine stie, poate ne incuscrim, desi are de unde alege din atatea fete frumoase aici.[pk]







Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


#29
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 17:44

Am pus cateva poze mai noi cu daria.

Are o paturica (un pled) preferat cu care se acopera inainte sa adoarma pana pe cap :))

Pe canicula asta e exact ce-i lipseste, dar o mai lasam sa-si faca de cap (veti vedea in poze)







[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii











#30
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 18:08

Citat:
citat din mesajul lui dalma
Am pus cateva poze mai noi cu daria.Are o paturica (un pled) preferat cu care se acopera inainte sa adoarma pana pe cap :))Pe canicula asta e exact ce-i lipseste, dar o mai lasam sa-si faca de cap (veti vedea in poze)[ruga] Doamne ai grija de Daria MariaDaria minunea noastra-PozePovestea nasterii
Daaa, cunoastem [pk]. Si Luana are un elefantel (Ruf a lui Winnie) care are atasat de el un fel de paturica mica, pe care si-o trage frecvent pe ochi la somn (poate ati vazut in poze). Cand am vazut-o prima data cu elefantul pe cap am inlemnit. Acum o las pana adorme si apoi i-l iau. Norocul meu ca in ultimul timp s-a indragostit de Nala din Lion, ca-i de la tati si tot ce primeste de la tati adora.[olala]Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda. Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -