Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

T.O.C


139 raspunsuri la acest subiect

#21
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 15 august 2010 - 21:42

stai asa, cred ca e f f speriat.

ce anume nu intelege? ce ti-a spus?



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#22
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 15 august 2010 - 23:38

Nikole in primul rand linisteste-te, ai facut deja un pas spre vindecarea ta, ai un diagnostic si ceva medicatie care o sa-si faca efectul in scurt timp [:)] O sa faci si terapie, trebuie sa faci, ca sa nu te mai poti intoarce niciodata la starile astea.

Si acum fa o pauza si gandeste-te: ai obsesii, esti anxioasa si deprimata... crezi ca esti intr-un moment in care percepi obiectiv realitatea? Iarta-ma daca-s prea directa, dar n-as vrea sa te chinui suplimentar si cu scenariul asta de femeie neiubita, cu care sotul sta din mila si spaima. [pup] Omul e speriat, mai mult ca sigur nu stie ce e TOC si nu stie ce va urma, la ce sa se astepte. Se simte depasit de situatie si nu stie cum sa reactioneze. Aveti doi copii mici impreuna, sigur se gandeste la ei in primul rand. Da-i putin timp. Informati-va si o sa fie mai bine.

E o forma de anxietate, o tulburare, care se vindeca. A venit pe niste vulnerabilitati ale tale, intr-un moment de maxima tensiune pentru tine. Ai fost nevoita sa suporti mult mai mult decat puteai duce. Ai nevoie de o perioada de recuperare, de tratament, ca pentru orice alta afectiune, si o sa fii bine. Ai incredere [pup]

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#23
simplicity

simplicity

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 16 august 2010 - 00:33

Buna nikole,nu te cunosc si desigur ca nu ma cunosti,dar citind prin ce treci,ma gandeam ca un gand bun in plus nu iti strica,iti doresc sa ai puterea sa mergi mai departe,sa lupti pt tine,pt copii vostri,pt relatia ta.Si eu cred ca si Sabina,ca sotul tau e speriat si probabil nu stie ce sa faca,cum sa ajute....

Iti trimit un link(las spatiu ca poate asa il arata)....daca te "abonezi" primesti zilnic un mail cu ceva frumos pt mintea,sufletul tau...mie personal mi s-a parut f util,sper sa iti placa,sper,deasemenea,ca interventia mea sa nu te fi deranjat

http://www. ozibuna.net/

Cu mult respect,[flo]



Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana)
Vesnic indragostita de voi doi !
[8**]

#24
Lillo

Lillo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 16 august 2010 - 00:37

Nikole sa stii ca varianta asta de a analiza fiecare obsesie da rezultat. Numai ca e bine sa te focusezi pe cele mai distructive. Eu am fost diagnosticata cu tulburare obsesiv compulsiva si asa am scapat de cele mai grave probleme, si tin in frau boala asta.
Banuiesc ce e in sufletul tau acum. Eu eram paralizata de frica de moarte, boli incurabile, rare, fatale, teama de a-i pierde pe cei dragi si cand am mers sa cer ajutorul unui pihiatru/psiholog a cazut traznetul TOC. Mi-a luat ceva vreme sa inteleg ca problemele mele erau doar in mintea mea, niste obsesii care ma consumau fizic si psihic dar atat, nu aveau nicio baza reala.
Putere sa treci peste incercarea asta sa iti dea Dumnezeu!

#25
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 16 august 2010 - 10:09

Nikole,te rog frumos sa le iei pe toate usor si pe rind.Lamureste`te ce`i cu tine ,ce te "deranjeaza" ,incearca sa te intelegi ...abia apoi discuta cu sotul.Nu`ti revarsa temerile asupra lui(stiu ,e normal,si eu as face la fel) dar daca vezi ca si el e cam speriat lasa`l mai deoparte cel putin deocamdata.
Nu incepe acum discutii "filosofice"(sa le zic asa) cind nu esti pregatita pt. ele.Poate spui si faci chestii pe care in mod normal nu le-ai zice/face,poate interpretezi ceea ce iti zice el prin socul diagnosticului.Poate ai tendinta sa distorsionezi si sa agravezi totul.Ia-o usor si totul va fi bine!
Hai,capul sus! eu sunt sigura ca vei reusi.[pup]
Si neaparat urmeaza terapia si tratamentul (daca ti-a fost prescris).

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

#26
nma

nma

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.973 mesaje

Postat 16 august 2010 - 11:01

Nikole capul sus fata draga. O sa treci si peste asta [pup].
Sotul te iubeste dar sigur e tare speriat si el. O sa iesiti impreuna din asta. [flo]

Nico

#27
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 16 august 2010 - 12:49

Capul sus, Nikole!!!!!
Impreuna veti reusi sa treceti peste asta. [flo]


Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#28
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 17 august 2010 - 01:12

Ufff, nici nu stiu cum s-o iau[:D]
Hai mai bine s-o iau direct. Am TOC, de 10 ani. Reactia a fost aceeasi ca si tine: gata, innebunesc, gata nu mai traiesc, voi fi un om nebun si nimeni n-o sa vrea sa aiba de-a face cu mine.[q], gata cu viata mea!
Ma duc la doctor si ii spun ca io mi-s nebuna si sa ma interneze, eram ca mielu la taiere.
Doctoru' saracu se uita pe sub ochelari, isi freaca barba si-mi zice ca de cand e el doctor n-a avut un nebun cu TOC[:D] si ca as fi singuru "nebun" care vine singurel de buna voie sa se interneze.
Io, raman blocata, pai la ce ganduri urate am, acolo mi-e locul[q].
El ma intreaba "pai si ati facut ceva?"
Eu "nu,sunt doar ganduri si sunt numa-n capu meu si-s infricosatoare"
Pai si cum sa va internez pentru niste ganduri? Cine n-=are ganduri urate?
Pai, zic, nu-s nebuna?
Ntz[:D]

Apoi m-a luat deoparte si mi-a povestit cum ca TOCu asta e doar sora mai urata a atacului de panica si e si el tot anxietate, numa ca are si componenta asta obsesiva si ca trece.
Mi-a dat ceva pastile si uite au trecut ani buni si sunt cat se poate de ok.
Acu la drept vorbind, e boala grea cand nu e tratata, dar se poate trata cu antidepresive si terapie cogntiv-comportamentala.
Studiile spun ca e mai bine de inceput medicatia si dupa ce pacientul e stabilizat se trece la terapie de expunere.
Asta inseamna ca trebuie sa-ti infrunti obsesiile fie real sau imaginar pentru a capata imunitate ( a nu-ti mai fie frica).
Nu stiu cat de edificatoare sunt "rumegarea" obsesiilor pentru ca de obicei nu au o baza reala.

Cum e viata fara TOC[:D]? Cat se poate de fireasca: mama, sotie, la bucatarie, la shopping samd



uneori gandesc prea mult....

#29
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 17 august 2010 - 02:01

Tocmai am venit din parc...sotul se ocupa f bine de copii, el gateste in ultimul timp, eu doar[q] si alaptez fata.

Nu prea ne vorbim..nu stie ce sa imi spuna, il vad tacut, trist...



Ma uitam la el, si ma gandeam ca poate fi un tata f bun, ca poate creste copiii si fara mine, eventual cu altcineva langa el.

M-am simtit atat de....in plus, inutila...ma uit in oglinda, efectiv imi vine sa fug[bang]



am incercat sa vb cu soacra-mea, care de altfel e un om de nota 10, insa mai rau mi-am facut...mi-a spus sa...ma rog(bun sfat ,demn de urmat, insa....)caci gandurile astea vin de la...ala rau[bang][alcool]...great, nu eram destul de instabila, acum a mai incoltit alta obsesie in mintea mea.

deodata fara sa vreau, am facut eu niste asociatii de..superstitii, cu imagini, m-am agatat nitel si de regretele proprii, si a iesit un...monstru!

nu mai inceta cu explicatiile...nu am vrut sa fiu lipsita de respect, am incercat sa imi pastrez calmul, i-am multumit ptr chat, si m-am retras.



In alta ordine de idei, incerc sa-mi pastrez totusi ratiunea in amalganul asta de idei, obsesii, frici, si cu dramul de optimism ce inca-l mai am...astept efectul medicamentului, astept sa incep terapia, astept zile mai bune...



in momentele de liniste...inca mai sper ca reusesc sa termin scoala, ca imi voi recapata zambetul, pacea, si ca...imi voi creste nepotii, imi spun ca sunt intr-un moment de rascruce, care totusi poate nu e capat de drum, ci inceput.



nu dureaza mult, ca iar ma apuca fricile, si o iau de la capat...



[asia][flo]pentru voi toate[pup]



Nikole, mami de Albastrel si Albastrica





SA-L AJUTAM PE ANGELO



CELE TREI RUGACIUNI







#30
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 17 august 2010 - 09:56

Roaga-te, dar cu imagini frumoase. gandeste-te cat e mult te iubeste Dumnezeu, eu asa ma gandesc, ca mi-a facut doua daruri: boala si posibilitatea de a ma vindeca.

Orice boala e o cale spre evolutie si te va face o persoana si mai buna decat esti. Trebuie sa ai incredere.



spune-i sotului tau ce simti, si mai spune-i ca multe persoane se confrunta cu asa ceva in viata.

Explica-i ce greu a fost pentru tine sa treci prin multitudinea asta de evenimente.



Eu cred ca e foarte bine ca se ocupa de cei mici si pe tine te lasa doar sa alaptezi.Asa a facit si sotul meu cand era Sofia mica si aveam depresie.

Si asa face si acuma cand , slava Domnului ca am inceput sa imi revin putin si reusesc sa le dau sa manance si sa ma mai joc cu ei, dar altceva nu sunt in stare, chestii care solicita fizic.



Asa ca ai putea sa ii mai spui sotului tau ca e o boala ca oricare alta, ca mai sunt familii in care mama are un moment prost si efectiv nu potae sa faca ce facea de obicei, nu e nicio diferenta intre o suferinta psihica si una fizica din punctul asta de vedere (iar io mai sunt si irascibila de la pastile)



Si faptul ca te gandesti la viitor e minunat, inseamna ca de fapt tu ai incredere in tine, doar trebuie sa ai rabdare ca acea incredere sa ia locul obsesiilor.



Poate asta e lectia pe care trebuie sa o inveti, rabdarea si increderea.





____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.





Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -