Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

T.O.C


139 raspunsuri la acest subiect

#1
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 14 august 2010 - 01:19

Cu diagnosticul asta vin de la medic, sunt disperata[q]



s-a mai comfruntat cineva cu asa ceva?

se vindeca?cum?

stie cineva tehnici care functioneaza, ceva ce pot aplica pana incep terapia??



Mi-e frica sa nu innebunesc, nu ma asteptam la un asa diagnostic, ma gandeam ca am o depresie ceva, dar nu...depresia, anxietatea e de fapt consecinta gandurilor, grijilor, imaginilor ce nu ies din minte.



Binenteles ca am inceput sa fac scenarii, ca mor, sau mai stiu eu ce patesc, ca altcineva imi va creste copii, si asta nu ma ajuta deloc, din contra ma arunca in disperare, tristete.

Nu ma mai pot bucura de nimic, nu mai functionez normal[bang]



De doua saptamani nu ma recunosc[q]



M-am intors de la medic cu reteta, acum caut un psiholog, nici nu stiu daca imi permit de fapt terapia[q]preturile sunt aberant de ridicate, insa nici asa nu pot sta.



Nikole, mami de Albastrel si Albastrica





SA-L AJUTAM PE ANGELO



CELE TREI RUGACIUNI







#2
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 14 august 2010 - 01:23

nikole, chiar ma gandeam ce faci, ca de mult nu te-am vazut on line.



ce-i ala T.O.C?



cred ca vei gasi puterea sa invingi....e asa de greu sa-mi gasesc cuvintele.[q] ma gandesc la tine![pup]




Bazar general pe DC




*********************





VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]

Speranta si incredere pentru David [bonjovi]



M-am nascut pentru succes!


















#3
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 14 august 2010 - 01:26

faci scenarii ca mori din cauza anxietatii [:D]



si t.o.c e o consecinta a anxietatii.



totul e in capul tau, nu e real.



si eu am ceva similar si iau medicamente de ceva vreme si ma simt foarte bine.



ce ti-a prescris?



Vacanta cu Laura in Romania

#4
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 14 august 2010 - 01:35

Te pandeam de trei zile si ma gandeam intens la tine!
Cum se traduce TOC asta? sa gandim si noi pe langa tine, sa vedem cum iti putem fi de folos!
Hai, fruntea sus...suntem aici pentru tine; nu te lasam noi sa te duci la fund asa usor!
Esti frumoasa, desteapta, mama ideala, ai puterea sa mergi mai departe![flo]

#5
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 14 august 2010 - 01:44

Nikole, relaxeaza-te,ok?

Sigur ca se trateaza. Vei face TCC, (terapia cognitiv comportamentala) care a inregistrat mari succese in tulburarile care implica anxietatea.Vei invata la terapie sa inlocuiesti cognitiile dezadaptative si irationale cu ganduri rationale. Schimband modul de gandire, schimbi natura sentimentelor care rezulta din cognitii(ganduri, credinte adanc inradacinate, etc)-rezulta diminuarea anxietatii.

De ce te gandesti tu ca ´´o despresie ceva´´ ar fi mai usor de dus decat TOC? Iti vei demonstra tu tie,cu ajutorul terapeutului, ca obsesiile tale sunt doar..obsesii(ganduri si imagini deranjante) iar frica care rezulta de aici este o frica a ceva ce nu exista. Vei descoperi ca n-are sens sa-ti bati capul cu ea, ai altele mai importante de facut:-)

O persoana din 50 s-a confrutat in viata, in anumte perioade, cu TOC. Nu esti singura [flo].Iar rezultatele tratamentelor sunt imbucuratoare(medicamente si terapie)

Poti intreba terapeutul de un grup de suport, si asta te-ar putea ajuta in procesul vindecarii.

Hai, capul sus [pup]

#6
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 14 august 2010 - 01:48

Citat:
citat din mesajul lui alra
faci scenarii ca mori din cauza anxietatii [:D]si t.o.c e o consecinta a anxietatii.totul e in capul tau, nu e real.si eu am ceva similar si iau medicamente de ceva vreme si ma simt foarte bine.ce ti-a prescris?Vacanta cu Laura in Romania
Nikol face scenarii cu privire la moarte din cauza OBSESIEI nu a anxietatii.Anxietatea e consecinta. Anxietatea este un sentiment(frica puternica). Sentimentele apar in urma cognitiilor nu invers.

#7
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 14 august 2010 - 01:59

se putea sa scrie alra pe forum fara sa ii zica cineva ca e pe dos? [:D]



whatever, idee e ca e tratabil si ca va fi ok [flo]



Vacanta cu Laura in Romania

#8
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 14 august 2010 - 02:06

Nikole, in orice boala diagnosticul vine ca o bomba.

Nu vrei sa stii prin ce-am trecut cand am aflat in noiembrie ca vizita mea la spital nu e ca sa-mi dea niste fier pt anemie, ci ca ma interneaza de urgenta si ma pune pe tranfuzii si ca prima suspiciune e leucemia. Si ca daca mai asteptam nu zi, ci cateva ore, muream. \pe romaneste:)



Am avut o zi de prabusire totala, crede-ma.





Dupa ce ca ai trecut prin cate ai trecut in ultimele 6 luni, a mai venit si diagnosticul. Care ti se pare mai sumbru decat depresia doar pentru ca despre depresie stii mai multe.TOC iti este mult mai strain.



Adevarul este ca te vei vindeca cu tratament si terapie si ca vei fi bine, te vei mai si informa pe parcurs despre ce presupune acest diagnostic (eu nu ma pricep la TOC, dar iti vorbesc dn experienta omului bolnav ) si sa stii ca knowledge is power :), asa ca va fi din ce in ce mai usor.



Sunt alaturi de tine , curaj![flo]



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#9
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 14 august 2010 - 02:24

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui alra
faci scenarii ca mori din cauza anxietatii [:D]si t.o.c e o consecinta a anxietatii.totul e in capul tau, nu e real.si eu am ceva similar si iau medicamente de ceva vreme si ma simt foarte bine.ce ti-a prescris?Vacanta cu Laura in Romania
Nikol face scenarii cu privire la moarte din cauza OBSESIEI nu a anxietatii.Anxietatea e consecinta. Anxietatea este un sentiment(frica puternica). Sentimentele apar in urma cognitiilor nu invers.
Exact, in urma gandurilor, imaginilor, care se repeta obsesiv, apar atacurile de panica, anxietatea, care in final te baga intr-o depresie.Deci ca sa tai raul din radacina trebuie ...cred...schimbata directia gandurilor, sau inlocuit gandul...De ex...eu am tendinta asta sa numar pe strada, patratele, linii...dar NICIODATA nu m-am gandit ca asta ar fi o problema[:I]...din copilarie fac asta, ulterior...frica de boli, no..mi-am zis, sunt ipohondra, so what??Unde-i baiul sa fii procupat de sanatate?Numai ca nu era vb despre o simpla preocupare, si de fapt la baza ipohondriei, stateau obsesiil, ba legat de alunite, ba de nu-s care organ...si de aici scenarii, imagini care se repeta si nu le poti izgoni.Am stat asa, ani...in anxietate, frica, m-am cam saturat.Mi s-a prescris Cebrilin si ceva , un somnifer, imi scapa numele, reteta e cu sotul, revitral parca, ceva de genul.Hristina...iti sunt f recunoscatoare pentru tot, multumesc din suflet[pup]Karli draga,frumoasa Lady...fetelor, va multumesc pentru sprijin[asia]Nikole, mami de Albastrel si AlbastricaSA-L AJUTAM PE ANGELOCELE TREI RUGACIUNI

#10
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 14 august 2010 - 02:25

Nikole fruntea sus! ai nascut recent, hormonii tai sunt val vartej, esti depresiva...faci tratament si trece! Si eu am avut acest diagnostic. Si cu ajutorul unui psiholog (nu mult timp) vitamine, sport, suportul sotului, suportul dnelor dragute de pe DC, carti, plimbari, vreme buna am iesit din stare.
Se poate sa te faci bine si tu poti[pup]

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -