Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cafeaua fara cofeina????


25 raspunsuri la acest subiect

#21
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 07 iunie 2007 - 12:24

quote:
Originally posted by Siminaf

Bineinteles ca orice am zice unele dintre noi, tot celelalte stiu mai bine. Dar sa bei cafea in sarcina, si sa mai dai si ciocolata unui copil de nici 2 ani, si apoi sa te mai si miri ce hiperactiv este...... no comment.




[:D] iti dau dreptate si tocmai de aceea am scris aici din experienta mea personala, pentru ca nici eu nu credeam ca poate afecta atat de mult copilul mic pana nu am vazut cu ochii mei. Mi-a luat un an de zile pentru a-l dezvata pe al meu de ciocolata, acum numai ciocolata alba sau cu foarte putina cacao serveste si pe aia rar.

Si este greu pentru un bautor inrait de cafea sa renunte brusc la acest viciu, ma rog, hai sa-i spunem obicei de consum, [:D] asa ca eu recomand, daca nu se poate sub nici o forma renunta la cafea, macar reduceti la o singura ceasca sau macar fara cofeina.

Eu imi fac dimineata ceasca de cafea, o pun pe birou si o las acolo. O termin de baut pe la ora 16-17, cate un pic, cate un pic. Dar daca n-as avea-o in fata ochilor sa stiu ca pot oricand sa intind mana sa o iau, as simti o nevoie acuta sa beau cafea. Poti sa-i spui oricum, dependenta, lipsa de vointa, etc... nu pot fara, desi stiu ca nu e cel mai indicat lucru in sarcina.

Andries

#22
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 00:32

Bravo, inseamna ca esti pe calea cea buna. Adica mai ai putin chiar sa te lasi de tot. Desi o cescuta de cafea, nu rpea tare, daca esti sanatoasa, nu strica prea mult. Problema apare la consumuri mari de cafea foarte concentrata. Oricum in sarcina nu se indica, dar macar incerci sa bei cit mai putin. [flo2]

#23
Ana_m

Ana_m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 652 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 20:40

quote:
Originally posted by Rosey

quote:
Originally posted by Ana_m

Am mai spus odata chesti asta pe un alt topic asemanator mai demult . Uite ma repet : profa de genetica ( care era o oarecare somitate in domeniu ) spunea ca ajunge o singura gura de cafea ca sa se transmita gresit o informatie genetica fatului . . Nu ma puneti sa va dau surse ca nu am de unde, de altfel cred ca nici nu s-ar face mare publiciatate la asa ceva ca ar da faliment unii. E adevarat ca pe langa toate E-urile , poluarea si etc cafeaua pare inofensiva. Acum fiecare face cum vrea si cum simte ca e mai bine pt bebe. Eu am renuntat la cafea cu cateva luni inainte de a ramane insarcinata( la fel si cola cu cofeina ) si nu am baut nici cat am alaptat. Am considerat ca e un risc in minus si daca pot evita de ce nu ?

Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m



OK, nici eu nu beau cafea in sarcina, ca nu o suport:)
Dar am o intrebare: daca o gura de cafea poate fi atat de nociva, ce te faci cu toate fructele, carnea, legumele, chiar si lactatele pline de substante cu efect nociv demonstrat? Tu ce ai mancat in timpul sarcinii, ca sa fii sigura ca nu inghiti substante cancerigene, mutagene, hormoni de tot felul etc?
Chiar ma intereseaza raspunsul tau!



Ha ha , daca puteam ma duceam in munti cu barca si mancam fructe de padure ca sunt naturale [:D]. Dar dat fiind ca nu am putut , am mancat normal tot ce am putut . Nu am zis ca m-am ferit de toate chestiile nocive . Am spus caci daca am putut sa evit un risc din cele x de pe lista l-am evitat .

Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m

#24
slimatei

slimatei

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.049 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 21:14

ai perfecta dreptate ana, dar cum parerile sunt impartite... si viata devine din ce in ce mai artificiala.. pana si sentimentele intre oameni se decoloreaza ce pot sa mai adaug???????

stefania
[gravi]12+

#25
slimatei

slimatei

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.049 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 21:23

a scuzati-ma ca va confund ideile am gresit cand am spus ca mi-a recomandat... mi-a spus doar ca pot bea cafea pt. ca am tensiunea mica si dupa ea sunt altele mai nocive decat cafeaua!!! va rog sa-mi acceptati scuzele!! multumesc!

stefania
[gravi]12+


Panic Questions

  • DNA doctor

    Estera1998
    - iun 06 2024 12:41

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Te aÈ™tept cu nerăbdare

    SiminaLucaci1999
    - Astăzi, 14:08

  • Am inceput trimestrul 2

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:41

  • Somnul in sarcina

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 03:02

  • Burtica pe etape - Trimestrul III 🤰

    Linaiubi
    - Ieri, 21:38

  • Inca putin si vine ❤️

    xllore
    - Ieri, 21:09

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -