Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Mamica incapabila sa-si educe copilul cauta ajutor


401 raspunsuri la acest subiect

#381
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 12 august 2010 - 20:35

eu vad lucrurile cam asa.

copilul n-a batut la usa sa ceara la noi acasa. noi l-am vrut, noi l-am facut.

de aceea sintem datori sa il ingrijim cit are el nevoie.

si prin ingrijit inteleg suport psihic si fizic cit ii trebuie.

cit ii trebuie lui, da? nu cit consideram noi ca are nevoie.

e o persoana independenta, sintem datori sa-l respectam ca si cum ar fi asa, e o persoana cel putin la fel de inteligenta ca si noi (inca din primele clipe), trebuie sa ne purtam in consecinta. nu inseamna ca daca are mai putine informatii e mai tantalau, pur si simplu nu stie ca soarele e galben pentru ca nu i-a spus nimeni, nu fiindca nu-l duce capul.

adica eu consider ca un copil merita cel putin la fel de mult respect ca si un adult.



adica, si sa revin la postul initial.

ai de facut treburi la banci. ii spui "dragul meu, am de umblat la 7 banci, ce zici?" el e mic si n-o sa poata zice cu vorbe ca il lasa nervii dupa 3 banci, o sa zica in felul lui. miriind, facind "obraznicii". ei bine, atunci ar trebui sa ascultam si parerea lui. ori sa facem ceva amuzant, ori sa facem cum vrea el pur si simplu.

pai daca eu is cu sotul prin oras si el are de umblat la 7 banci, eu dupa 3 ii zic "honey, nu vrei sa mai umbli si miine, ca eu m-am plictisit de mor". sau imi activez internetul de pe telefon, deci fac ceva amuzant pt mine. sau ii zic, uite merg la toate 7 banci, dar dupa aia mergem nustoiuunde sa ma relaxez ca m-ai facut la psihic cu bancile tale.

pai la un copil de ce nu se poate sa procedam asa. ca doar cind eu comentez sotul nu ma pune sa stau nemiscata pe un scaun la banca si imi zice "ia si fa o integrama". nu,.negociaza cu mine, imi aculta parerea, incearca sa-si faca si treaba, dar sa fiu si eu multumita.

pai daca la oameni mari se procedeaza asa, la copii ar trebui sa fie si mai si.

adica ei de ce trebuie sa accepte sa se muleze pe programele adultilor si sa faca frumos de cite ori trebuie? pai poate n-au chef. si atunci trebuie inteles, ca nici noi n-avem mereu, sau trebuie negociat, sa simta ca au si ei ceva de cistigat.



cum era? win-win?[:D]



@

#382
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 12 august 2010 - 20:39

denizel, trial and error scrie pe mine[:D]



Buli :)



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#383
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 12 august 2010 - 20:43

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
crezi ca eu mai am bentite, agrafe si elastice personale?:))____________Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!Cum mi-am alaptat copiii______________ Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
e, uitati de asta imi pare mie rau ca n-am fata. Mie mi se pare absolut firesc ca tot ce am sa impart cu fiica-mea (aia virtuala: adica daca as avea o fata i-as imprumuta tot ce doreste)Referitor la complexul ala al lui Oedip: e exclusiv vina parintilor pentru dezvoltarea lui. E in legea firii ca baietii de exemplu sa fie gelosi pe tati in relatia cu mama (sotia pentru tata) si binenteles viceversa: fetele pe mama. Dar gelozia asta, daca e sanatoasa nu dauneaza nimanui. E absolut fireasca. Daca se ajunge la istericale si parintele de acelasi sex ca si copilul incepe sa se simta amenintat in relatia cu partenerul (partenera) atunci e un semn mare de intrebare, dar nu de vina copilul.Ca sa ma explic: fiu-meu e innebunit dupa mine, pana de curand chiar nu voia sa plece nicaieri fara mine... in fine, nu asta are importanta. Doarme cu noi in pat. Vad ca e gelos, pentru ca uneori vine si se aseaza intre noi, daca vede ca ne pupam sau stam imbratisati. Ma rog, pot interpreta gestul lui de a se baga intre noi si ca o placere de a sta cu grupul, adica cu familia, gest de apartenenta. Uneori, cand e obosit il impinge pe taica-sau, nu suporta ca e sa-l atinga. dar mie mi se pare totul firesc, pentru ca ne diastram foarte bine impreuna, cand sunt ei amandoi singuri ca-ntre baieti, la fel, se distreaza de minune. Deci mi se pare o "gelozie" fireasca si sanatoasa. Mi-as face griji daca ar incepe cu crize cand se apropie ta'su de mine, sau daca as vedea ca nu-l suporta. Dar atunci as sti sigur ca ew vina noastra, a parintilor, ca noi am facut ceva gresit de s-a ajuns aici.Apropo de ce spunea Sabina, sau lasa sa se inteleaga, ca unele lucruri trebuie ignorate (sper ca am inteles bine ce voia sa zica, oricum eu povestesc ceva ce stiu), frate-meu, cand era mic spunea ca atunci cand va fi mare se va insura cu mama si era tare posesiv. Binenteles ca l-au lasat in pace, au ignorat gelozia lui si lucrurile s-au oprit aici. Deci nu s-a mai insurat cu mama. [:D]Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007) poze cu mogaldeatzaLucashttp://elblogdeluquitas.blogspot.esLimbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

#384
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 12 august 2010 - 20:43

Citat:
citat din mesajul lui buli
eu vad lucrurile cam asa.copilul n-a batut la usa sa ceara la noi acasa. noi l-am vrut, noi l-am facut. de aceea sintem datori sa il ingrijim cit are el nevoie.si prin ingrijit inteleg suport psihic si fizic cit ii trebuie.cit ii trebuie lui, da? nu cit consideram noi ca are nevoie.e o persoana independenta, sintem datori sa-l respectam ca si cum ar fi asa, e o persoana cel putin la fel de inteligenta ca si noi (inca din primele clipe), trebuie sa ne purtam in consecinta. nu inseamna ca daca are mai putine informatii e mai tantalau, pur si simplu nu stie ca soarele e galben pentru ca nu i-a spus nimeni, nu fiindca nu-l duce capul.adica eu consider ca un copil merita cel putin la fel de mult respect ca si un adult.adica, si sa revin la postul initial.ai de facut treburi la banci. ii spui "dragul meu, am de umblat la 7 banci, ce zici?" el e mic si n-o sa poata zice cu vorbe ca il lasa nervii dupa 3 banci, o sa zica in felul lui. miriind, facind "obraznicii". ei bine, atunci ar trebui sa ascultam si parerea lui. ori sa facem ceva amuzant, ori sa facem cum vrea el pur si simplu.pai daca eu is cu sotul prin oras si el are de umblat la 7 banci, eu dupa 3 ii zic "honey, nu vrei sa mai umbli si miine, ca eu m-am plictisit de mor". sau imi activez internetul de pe telefon, deci fac ceva amuzant pt mine. sau ii zic, uite merg la toate 7 banci, dar dupa aia mergem nustoiuunde sa ma relaxez ca m-ai facut la psihic cu bancile tale.pai la un copil de ce nu se poate sa procedam asa. ca doar cind eu comentez sotul nu ma pune sa stau nemiscata pe un scaun la banca si imi zice "ia si fa o integrama". nu,.negociaza cu mine, imi aculta parerea, incearca sa-si faca si treaba, dar sa fiu si eu multumita.pai daca la oameni mari se procedeaza asa, la copii ar trebui sa fie si mai si.adica ei de ce trebuie sa accepte sa se muleze pe programele adultilor si sa faca frumos de cite ori trebuie? pai poate n-au chef. si atunci trebuie inteles, ca nici noi n-avem mereu, sau trebuie negociat, sa simta ca au si ei ceva de cistigat.cum era? win-win?[:D]@
da, Buli, asta e, domle!!!!!!!!!!!! [pup]Si e totul atat de simplu si de bun simt incat, nu-mi pot imagina cum de o parte a omenirii nu vede cat e de simplu si de bun simt sa faca si sa gandeasca asa [:)].
Pentru parinti, de dragul copiilor
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.


#385
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 12 august 2010 - 20:47

Jasmin, m-am uitat la pozele voastre. Yummy sunteti!!!! [flo]





Pentru parinti, de dragul copiilor






"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.




#386
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 12 august 2010 - 20:51

pai si fi-miu vrea sa se insoare cu mine.

ba chiar m-a anuntat ca el, cind o sa fie mare "o sa ma casatoreasc cu cineva mai in virsta, adica cu tine mami"

eu glumesc cu el, ii mai zic ca s-ar putea sa fie mai amuzant sa fie o fetita de virsta lui. dar ca o sa-i amintesc oricum [:D]



@

#387
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 12 august 2010 - 20:56

Denizel, mama ta este o persoana care invata... Ce-mi plac persoanele astea care au o anumita varsta si totusi nu-si pun ochelarii de cal, ci continua sa invete lectiile pe care viata le ofera. Astfel de persoane sunt foarte rare in zilele noastre printre cei care au imbatranit si s-au axat doar pe o anumita directie gen "eu nu am gresit niciodata, sunt un monument de intelepciune".



In privinta tatalui tau, schimbarea totala a atitudinii in relatia cu copilul (tu) si cu nepotul s-ar putea sa aibe legatura cu pierderea rabdarii cauzata de inaintarea in varsta.



Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)

poze cu mogaldeatza

Lucas

http://elblogdeluquitas.blogspot.es



Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

#388
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 12 august 2010 - 21:02

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Jasmin, m-am uitat la pozele voastre. Yummy sunteti!!!! [flo]
Pentru parinti, de dragul copiilor
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
[pup][flo] Multumim tare mult.Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007) poze cu mogaldeatzaLucashttp://elblogdeluquitas.blogspot.esLimbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

#389
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 12 august 2010 - 21:07

Citat:
citat din mesajul lui buli
pai si fi-miu vrea sa se insoare cu mine.ba chiar m-a anuntat ca el, cind o sa fie mare "o sa ma casatoreasc cu cineva mai in virsta, adica cu tine mami"eu glumesc cu el, ii mai zic ca s-ar putea sa fie mai amuzant sa fie o fetita de virsta lui. dar ca o sa-i amintesc oricum [:D]@
ar trebui sa te simti onorata... ca esti o persoana mai in varsta.... [:D] Glumesc desigur [flo]Am ras cand am citit ce-ti zice. Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007) poze cu mogaldeatzaLucashttp://elblogdeluquitas.blogspot.esLimbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

#390
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 12 august 2010 - 21:10

De ce e atat de greu sa spunem relatie parinti- copii, dc asta suntem? Da, implica si parteneriate si prietenii si muuuuuult muuult mai muuuult de atat, mai special, mai frumos.
Sabina, desigur ca sunt inocenti si desigur ca intr-o masura covarsitoare depind de modul nostru da a-i aborda ca sa spun asa.
Doar de-asta citim si scriem pe aici si pe DC in genere si nu numai, gandim sa facem sa fie bine pt ei, cat mai bine.
Fata mea este isteata foc si nu e vb neaparat de sindromul cioara, dar chiar nu am pretentii sa-mi spuna poezii si teoria pestelui...sunt constienta de cat poate si ma aplec eu spre ea. E firesc sa fie asa, imi faceam probleme dc era altfel.

[mamica]in[9cer]de[fetita]
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -