Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Articol - ce trece de la mama la pui prin lapte


35 raspunsuri la acest subiect

#21
loryi1974

loryi1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.825 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 18:15

Citat:
citat din mesajul lui ni-na

Am alaptat pana la aproape 2 ani ai copilului.
Acum are 8 si pana la aceasta varsta nu a racit niciodata.Duminica s-a balacit vre-o 10 minute intr-un rau curgator(eu care n-am varat decat picioarele in apa stranut si acum).Facem in fiecare an eu si tat-su gripa in casa,el nu ia(sa nu credeti ca stam cu masti prin casa).La doi ani l-am gasit mancand impreuna cu ratustele malai inmuiat cu ceai de urzica,din vasul ratustelor,desigur.
La tara pupa-n bot toti cainii(nu din cei de casa,trecuti prin sita veterinarului,caini de curte)si niciodata nu i s-a infectat vre-o zgaiba.Orice rana de la fotbal sau de la cocotat prin copaci o tratam cu apa rece si bandaj,ca il face mai interesant(bandajul,intre copii).

Subscriu fetei care a zis ca studiul este comandat de producatorii de lapte praf.Nu cred ca al meu copil este asa,din alt motiv decat laptele matern.


Zau ca n-am auzit niciodata asa ceva,un copil niciodata racit ,nu tu un nas curgator,nu tu un nas infundat.Eu cred ca e un fenomen.
Si zau ca sunt rare cazurile in care o persoana face gripa an dupa an,de regula virusul se schimba la 2-3 ani.
Normal ca este mai bine sa alaptezi un copil,dar nu ma luati cu imunizari pana la adanci batraneti si nici nu treceti va rog frumos la chestia cu coeficientii de inteligenta.


#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 18:24

Citat:



Normal ca este mai bine sa alaptezi un copil,dar nu ma luati cu imunizari pana la adanci batraneti si nici nu treceti va rog frumos la chestia cu coeficientii de inteligenta.



[pk][pk]cred ca deja ai deschis cutia Pandorei![:D]

Dana

#23
loryi1974

loryi1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.825 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 18:33

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:



Normal ca este mai bine sa alaptezi un copil,dar nu ma luati cu imunizari pana la adanci batraneti si nici nu treceti va rog frumos la chestia cu coeficientii de inteligenta.



[pk][pk]cred ca deja ai deschis cutia Pandorei![:D]

Dana

Eu cred ca oricum se ajungea aici[:D]
Pe cuvant ca nu inteleg,sunt atatea pagini despre alaptare,sunt topicuri multe,active,majoritatea stim ca este lucrul cel mai bun pentru copil,multe am trecut prin diverse probleme in acea perioada ,mai mari sau mai mici,unele le-am depasit ,altele poate ca nu,ce rost mai are un astfel de topic?Este unul activ.
Si m-am saturat de aberatii pe marginea acestui subiect,indiferent din ce parte ar veni.
[pup]

#24
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 19:32

Loryi,nu am spus ca al meu lapte a fost panaceul universal insa nu-mi explic altfel.Pe bune ca-ti doresc si tie vre-o opt ani in care sa nu curga nasul si sa nu faca febra copilul.Nu imi place sa arunc samanta de scandal si nici sa insult.Am expus cazul meu,cine vrea si poate sa alapteze,o va face,cine nu poate sau nu vrea,iarasi o va face,e un post pe un forum,nu o hotarare de guvern.

Edit precizand urmatoarele:din colectivitate am capatat si orion si varsat de vant.

#25
ionica

ionica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.344 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 20:28

lory

sunt deacord cu ni-na, sunt cazuri in care copiii nu racesc si nu au probleme.
Exemplu o am pe prima mea fata care acum are aproape 3 ani si nu a racit niciodata,noi nu stim ce inseamna muci ,batiste ,nas curgand si plansete.
Adoua bebelusa , s-a nascut acum doua luni,pana acum nu i-am facut niciun vaccin,astept sa faca trei luni.
Mentionez ,prima fata am alaptat-o 21 de luni si da,recunosc,am baut si un pahar de vin rosu sau o bere sau am fumat o tigara din cand in cand dar nu am sentimentul ca mi-as fi "omorat" copilul,iar despre inteligenta ,ce pot sa-ti spun ,ca oricare mama:
vorbeste franceza,germana si romana,stie tot alfabetul,cunoaste toate numerele si literele, deseneaza deja forme clare ,tine discutii coerente cu adultii ,utilizeaza i-mac-ul meu mai bine decat mine[:D]si lista continuua.
NU STIU DACA E VINA ALAPTATULUI sau pentru ca am fumat din cand in cand cand o alaptam[:)]

Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.web...104564034uhnTsy


#26
psichoMom

psichoMom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 23:33

OK... pana pe la 3 ani, cum zice Ionica, nici fi-miu nu a facut nicio viroza... insa dupa intrarea in colectivitate, sa-mi fie cu iertare, dar e imposibil sa nu fi luat ceva virusi... L-am alaptat 1 an...

Cat despre partea cu alcoolul si tigarea in timpul sarcinii sau alaptarii, e o chestie pe care nici nu o concep, asa ca prefer sa nu o comentez...

#27
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 30 mai 2009 - 07:27

Mai, nici fiica-mea nu a fost bolnava pana dupa 3 ani cand a intrat in colectivitate. A facut febra prima data la 3 ani si 3 luni. Si nu am alaptat decat 3 saptamani. Gene bune [:D].

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

#28
beshter

beshter

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.265 mesaje

Postat 30 mai 2009 - 11:17

Iar fi-miu a avut mucalai prima oara la 2 luni jumate si l-am alaptat pana la 11 luni.

____________________________________________________
You cannot both dance and not pay the piper.


#29
loryi1974

loryi1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.825 mesaje

Postat 30 mai 2009 - 18:56

Nici fiica-mea nu racise foarte des pana la intrarea in colectivitate si nici dupa aia nu a exagerat.Dar s-a intamplat in 7 ani.Eu personal n-am intalnit copii care in 8-10 ani sa nu fi avut nasul infundat macar o singura data.DAca voi ziceti ca sunt,[asia]
Aia cu inteligenta,va rog eu cat pot de frumos,am glumit,nu prezentati fisa completa.Putem deschide un topic separat sau poate facem un concurs acolo ceva,pe categorii,ca un fel de studiu ,care copil este mai destept[pk]Si eu am alaptat,e adevarat nu vreme indelungata,dar am facut-o desi aveam probleme mari de sanatate,deci nu sunt partea adversa[:D]
Dar care era subiectul foarte important al acestui topic de a trebuit separat de restul subiectelor despre alaptare?[alcool]


#30
loryi1974

loryi1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.825 mesaje

Postat 30 mai 2009 - 19:40

Citat:
citat din mesajul lui ionica

lory

sunt deacord cu ni-na, sunt cazuri in care copiii nu racesc si nu au probleme.
Exemplu o am pe prima mea fata care acum are aproape 3 ani si nu a racit niciodata,noi nu stim ce inseamna muci ,batiste ,nas curgand si plansete.
Adoua bebelusa , s-a nascut acum doua luni,pana acum nu i-am facut niciun vaccin,astept sa faca trei luni.
Mentionez ,prima fata am alaptat-o 21 de luni si da,recunosc,am baut si un pahar de vin rosu sau o bere sau am fumat o tigara din cand in cand dar nu am sentimentul ca mi-as fi "omorat" copilul,iar despre inteligenta ,ce pot sa-ti spun ,ca oricare mama:
vorbeste franceza,germana si romana,stie tot alfabetul,cunoaste toate numerele si literele, deseneaza deja forme clare ,tine discutii coerente cu adultii ,utilizeaza i-mac-ul meu mai bine decat mine[:D]si lista continuua.
NU STIU DACA E VINA ALAPTATULUI sau pentru ca am fumat din cand in cand cand o alaptam[:)]

Sophia 2ani 06.09.06
26.03.09 Sarah
http://community.web...104564034uhnTsy


Fara suparare,pe un alt topic de la "Discutii Generale" sustineai ca regreti ca nu ti-ai invatat fata sa vorbeasca romaneste.Asta se intampla ieri ,dupa ce ai scris aici[alcool]Asa ca ,pentru concursul de inteligenta,fisa de aptitudini a copiilor trebuie insotita obligatoriu de un filmulet[pk]
Am vrut sa scriu si eu la acel topic,de aceea l-am citit,da acu nu mai stiu ce e adevar si ce e minciuna.[bang]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -