Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Articol - ce trece de la mama la pui prin lapte


35 raspunsuri la acest subiect

#11
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 10:30

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui Mik[alcool]Vacile nu se spala cu shampon, nu folosesc nici produse chimice casnice.
nu, da' mananca hormoni la cina si antibiotice la pranz. [alcool]reclama mascata
Cat se poate de adevarat! Si chiar...cum o fi ajuns el la concluzia ca fix 4 luni trebuie alaptati copiii? A facut un calcul matematic cu cantitatile de toxine din laptele mamei inmultit la anii de viata sau cum??? [alcool] Si dupa alaptat ce mananca? Nu tot toxinele din fructe si legume? A, sau le dam mancare la borcanele, ca alea-s naturale 100%...si Bio pe deasupra! [alcool]Lora, mami de Iustinahttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133766Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :858 - 2 euro/sms - Comote, Orange, Vodafonewww.inimacopiilor.ro(Niciodata sa nu spui niciodata!)

#12
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 11:18

Citat:
dodo,
copii tai mananca fructe sau legume crude?

daca da ,este la fel de nociv ca so o tigara aprinsa sau un pahar de alcool.

Asta-i o gluma???

Eu sunt de acord cu Dodo, mamica trebuie sa fie de 100 de ori mai atenta ce "baga" in gura, cand este insarcinata / alapteaza.

Normal ca otravesti copilul cand il alaptezi, daca tu bei cola, mai tragi cate o tigara, mai bei si un pahar de alcool si lista poate continua.

#13
lisaelisa

lisaelisa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 11:52

Iti otravesti copilul numai daca nu ai grija ce inghiti pe toata perioada sarcinii si a alaptarii.

Mie, asistenta, imi daduse o lista cu ce am voie sa mananc si cu ce nu am voie sa mananc.



lisaelisa

mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas

#14
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 13:26

Am alaptat pana la aproape 2 ani ai copilului.
Acum are 8 si pana la aceasta varsta nu a racit niciodata.Duminica s-a balacit vre-o 10 minute intr-un rau curgator(eu care n-am varat decat picioarele in apa stranut si acum).Facem in fiecare an eu si tat-su gripa in casa,el nu ia(sa nu credeti ca stam cu masti prin casa).La doi ani l-am gasit mancand impreuna cu ratustele malai inmuiat cu ceai de urzica,din vasul ratustelor,desigur.
La tara pupa-n bot toti cainii(nu din cei de casa,trecuti prin sita veterinarului,caini de curte)si niciodata nu i s-a infectat vre-o zgaiba.Orice rana de la fotbal sau de la cocotat prin copaci o tratam cu apa rece si bandaj,ca il face mai interesant(bandajul,intre copii).

Subscriu fetei care a zis ca studiul este comandat de producatorii de lapte praf.Nu cred ca al meu copil este asa,din alt motiv decat laptele matern.

#15
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 13:58

Moama, daca vede Sabina subiectul asta turbeaza, si pe buna dreptate....[:D]





Edit: De cand toata lumea a innebunit cu "bio", indiferent ce, dar sa fie domne' bio, apar fel si fel de aberatii!

De aici si cercetarea lui peste prajit: cum domne' nu maninca mama bio? Vaiiiiii!!!!! Otraveste copilul! Si fix dupa 4 luni! [alcool]



Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!


#16
anca_a

anca_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 14:10

Pentru mamele ingrijorate de substantele toxice transmise prin lapte.



__________________________



Somnul ratiunii naste monstri.

#17
ilse

ilse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 14:29

Pai pe criza asta cum naiba sa mai faca si producatorii de lapte praf ceva bani[hot], asa termina mama de alaptat la fix 4 luni(banuiesc ca se produce brusc atunci o schimbare, sa ne lumineze doctorii de pe forum[pk]) si baga formula in bebe pana la 3 ani nu-i asa, decat sa-l alapteze vreun 1 an, 1 an jumatate, 2 ani cat zice OMS[8D]...chiar asa pana mai ieri cadeau astia in extaz la auzul numelui de OMS si acu le dau astora cu firma in cap[:D], eu propun sa-i dea Domne in judecata ca induc mamele in eroare cu chestia asta, alaptatul asta prelungit ma refer[alcool].

Iar asta cu toxinele care trec in lapte, dar e la mintea cocosului ca avem grija de corpul nostru asa cum am avut si cand eram insarcinate, nu?[8D]

Ce atata filozofie, iar bio total, sa dea ei bani pentru tot poporul ca am da faliment cu totii la cat costa produsele bio anywhere in this world.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

#18
babylina

babylina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 16:11

Am pus articolul azi noapte si toata noaptea si dimineata m-am perpelit. Nu avem rabdare sa intru ca sa il scot in timp util sa nu sperii viitoarele mamici. Nu stiu cata dreptate are nenea ala care a scris articolul....dar sincer imi doresc ca sa nu il fi citit.
Am intors si eu, ca mamica care alapteaza de 1 an si 9 luni copilul pe toate partile problema si asa cum au zis deja cateva mamici am ajus la concluzia ca este comandat de producatorii de lapte formula, ori l-a pacalit nevasta ca nu vroia sa isi "strice sanii" cu alptatul, ca e laptele toxic .Orice mamica are grija de ce mananca ca sa ii asigure copilului tot ce este necesar prin lapte. Deci, nu ii dau lapte lui bebe dupa 4 luni, dar ii dau fructe cu nitrati, E-uri, si alte litere din alfabet..
Asa ca m-am gandit, imi iau un bilet de avion , merg in Danemarca si ii dau una in nas celui care a scris articolul, si , daca comenteaza, ii dau si un pahar de lapte ca sa bea din ratia lui bebe. ( nu direct de la sursa ca il pedepsesc nu il premiez.


#19
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 16:51

Decat sa se bage bani in astfel de "studii", mai bine s-ar face o campanie de constientizare/instruire a mamicilor in legatura cu ce e bine si ce nu e bine sa manance. Dar deh...din asta nu ies bani, ca alaptatul e gratis

Fii TU disponibil cand vrea copilul, nu-l fa pe el disponibil cand vrei tu!

#20
psichoMom

psichoMom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 18:00

Mooooaaaama, deci de-aia a facut fi-miu otita la 5 ani??? Pentru ca io ca o mama inconstienta ce sunt l-am alaptat mai mult de 4 luni si i-am dat toxine!!!

Aberatie mai mare nu am auzit de mult!!! Si va jur ca pe teme de alaptat am auzit muuuulte balarii (de la 'beti bere ca face lapte" pana la "ei si ce daca fumez o tigare???")

Cu siguranta asta e o forma de mani****re a mamelor tinere si naive care pot fi mai usor convinse ca laptele praf e solutia mai buna!!! OFFFF!!!!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -