Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Copilul captiv (8)


272 raspunsuri la acest subiect

#251
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 22 decembrie 2010 - 17:10

Citat:
citat din mesajul lui simali
Mama voia ca eu sa fac um mariaj de poveste. A fost foarte dezamagita ca "n-am reusit", ca "m-am multumit cu putin" - adica cu un student eminent fara un ban in buzunar la vremea aceea. Toate pritenele mele in schimb s-au casatorit cu tipi de bani gata. Au urmat ani grei (dar frumosi) pentru mine si ani foarte usori pentru ele (astazi realitatea i-a dovedit pana si mamei ca eu am luat decizia castigatoare pe termen lung). Si desi stiu ca n-as shimba nimic din deciziile luate, ramane asa, atarnata, o aspiratie catre calea usoara, o aspiratie care nici macar nu stiu daca-mi apartine, pentru ca un copil captiv stie foarte rar unde incepe el si unde se termina parintii lui.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

http://barcapevaluri.blogspot.com/


Tu ai facut ceea ce ai simtit si ceea ce ai dorit sa faci. Nu ai ales calea usoara care vine la pachet cu pretul ei, ai ales calea "frumoasa" si "grea". Poate ca ar trebui sa te intrebi ce anume din existenta ta actuala te trimite cu gandul la cum ar fi fost pe calea usoara.
Nu cred ca ar trebui sa fie ata de important ca ai dezamagit-o pe mama. Important este sa nu te fi dezamagit pe tine.




The truth which makes men free is for the most part the truth which men prefer not to hear. --Herbert Agar


#252
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 24 decembrie 2010 - 20:09

Sa aveti Sarbatori Fericite! Lumina in suflete si-n casa!




The truth which makes men free is for the most part the truth which men prefer not to hear. --Herbert Agar


#253
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 24 decembrie 2010 - 22:24

Din pacate cred ca aici o sa imi tin jurnalul nefericirii; parca l-as incepe acum, nu mai pot amana la nesfarsit, ma bantuie trecutul, mi-e teama de prrezent, ma re-descopar lasa si mi se pare ca deja umbra pamantului e tot ce mai sunt; nimeni nu are incredere in mine, nimeni nu vrea sa ma vada cum sunt cu adevarat; mi s-a spus la un moment dat ca sunt un om "uman", acum nu mai ma simt nici macar om; totul e departe si vine d edeparte, din teama de a fi ripostat vreodata, din faptul ca nu am avut curajul raspunderii, ca am rationat mult prea mult si am ascuns fiecare lovitura indirecta a unuia dintre parinti adanc, adanc...asta mi-a creat carente, mi-a dat nesiguranta, m-a transformat intr-o lasa care acum vrea sa scape din corsetul neputintei ptr a-si salva oarecum casnicia, familia, poate chiar si pe ea...

#254
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 25 decembrie 2010 - 09:53

Hristina, aici sintem daca ai nevoie de noi![pup]



larasarit, la fel si pentru tine. Esti binevenita![flo]



Va doresc si eu, din toata inima:



Craciun fericit, cu multa liniste in casa si in suflete si sanatate cit puteti duce![pup]




CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




#255
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 25 decembrie 2010 - 13:58





[pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam]



Craciun Fericit! Multa sanatate si putere pentru a lupta cu demonii ce-i avem fiecare in noi!

Pacat ca acesti demoni sunt adusi din copilarie, perioada ce ar fi trebuit sa fie cea mai frumoasa din toata viata noastra.... tinuti acolo in suflet, si lovind din cand in cand...



Noi suntem aprox. bine, Andrei e fericit c-a venit [aho] cu o gramada de jucarii, eu... sa zicem, pe linia de plutire... dar mai cad intr-o pasa proasta, cand si cand, de m-apuca plansul pe strada sau nu dorm noaptea, dar incerc sa reprim aceste accese.



Cu mama n-am mai vorbit de-atuncea, si ceva ma face sa inteleg ca inca ma vorbeste de rau altora, nu recunoaste c-ar fi zis ce-a zis, ba, mai rau, le zice tuturor ca nu intelege de ce inventez eu asa ceva. Sora prietenei ei, de-aici din Campina imi tot zicea sa "plec capul" ca eu sunt copilul, ea mama, si "poate are dreptate".



Cum sa fac asa? Adica sa fac ce-am facut toata viata? Sa renunt in continuare la eu-l meu. Ar mai trebui sa merg sa-i cer si iertare mamei ca nu am uitat, si ca am indraznit sa-i arat ca n-am uitat! Adica mai degraba sa zic ca toate-s inventate, si ca ea e cea mai buna mama, iar eu cel mai rau, nerecunoscator copil...



Nu pot face asta!



Asa ca telefonul sta mort... eu n-o sun, ea nici atat.... si voi auzi doar, poate, ca "uite ce copil nesimtit, nu-i da un telefon macar celei ce i-a dat viata!"






Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii

(Vrajitorul din Oz)




[zana]Povestea unui licurici



[bonjovi]Poznele lui Andrei [comoara]Nasterea lu' Andrei



[foto]PozeAndrei [bum]Muzica mea[harp]

BAZAR UNIC!!!



Andreea [9cer] mamica fericita de [tren] Andreiut Puiut 11.06.2006

#256
cleo78

cleo78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.670 mesaje

Postat 26 decembrie 2010 - 21:53

si eu sunt aici, citesc mult din urma, ma ajuta enorm recitind capitolele anterioare.





andruskandu, si io is in aceeasi stare ca tine. Credeam ca sunt mai tare; de fapt imi umplusem perioada de dinainte de sarbatori cu munca fizica, cu agitatie, curatenie etc. Ideea ca sarbatorile imi aduc aminte de agitatia din copilarie, si mai ales tristetile in copilarie. Credeam ca am trecut peste asta, dar un lucru marunt -socrii si cumnata nu mi-au luat niciun cadou (sotul si copilul au primit) m-a afectat; desi stiau ca noi le luam (ca in fiecare an). Poate ca m-am agitat prea mult sa iau la toti cadoul perfect; ceva simbolic: o ciocolata si fructe cred ca era suficient.



M-am simtit respinsa, uitata, neglijata, fix ca in copilarie. Am primit cadouri de la alte persoane, de la care nu am asteptari si nici pretentii - fix ca in copilarie.

Dar in seara de Craciun, sub brad, erau asa de multe pachete, incat umpleau jumatate de sufragerie, si toti desfaceau cadouri ... muulte multe pachete. Nimic pt mine.





Am mai si sunat mama - sa ii fac urari - veshnica greseala; reproshurile primite nu pot incapea aici; cat si lista de barfe si reclamatii si comentarii - de fapt, la ce ma asteptam???







Craciunul e o data in calendar care inca ma leaga de tristetile copilariei. Tre sa tai aceste legaturi. CUmva. Deocamdata, imi imaginez ca rod cu dintii la ele, si le rup incet, cu gingiile insangerate.

(scenariu de film de groaza [:D])









Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


#257
marami

marami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.427 mesaje

Postat 26 decembrie 2010 - 22:34

Am venit doar sa va urez (deocamdata)din tot sufletul un sfarsit de an magic si un An Nou Fericit si plin de impiniri !





I miss u, sis!





Before you judge me, try hard to love me. MJ



creatii printre elucubratii

#258
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 29 decembrie 2010 - 17:07

Cleo, tatal meu a trecut pe la noi intamplator pe 6 dec. Cum eu nu mai am de mult niciun fel de asteptare de la el, doar m-am amuzat cu sotul dupa plecarea lui, ca in mod sigur, el habar nu mai are ca al doilea meu nume este Nicoleta[:)]...Pai zi tu daca are vreun rost sa ma simt eu aiurea pt ca lui nu-i pasa. Sau pt ca este asa cum este?

Cat despre rudele tale prin alianta, daca au facut-o intentionat zic ca sursa rautatii lor este imaginea proasta despre ei insisi. Bucura-te de ceea ce ai primit neconditionat si incearca sa nu-ti mai doresti lucruri din directii din care stii ca nu vor veni.
Bucura-te de bucuria copilului tau si nu lasa sa-ti fie stirbita bucuria asta de lucruri care conteaza mult mai putin.




The truth which makes men free is for the most part the truth which men prefer not to hear. --Herbert Agar


#259
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 01 ianuarie 2011 - 20:30

La multi ani! Un an nou bun, cu multa sanatate si multe impliniri pe toate planurile![pup]



CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




#260
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 04 ianuarie 2011 - 14:08

Nu mai pot. Sunt atat de suparata incat am slabit un kg in doua zile ([:D][:D][:D] ura, ura [:D]) si au inceput sa imi tremure mainile de nervi.
Am mai povestit ce parinti am si ce copilarie am avut. Pe scurt - cu batai cu topotul, cu umiliri in fata prietenilor, cu interdictii de tot felul. Doar adapost si mancare, atat.
In conditiile in care am fost un copil foarte bun. Desteapta si foarte cuminte (ma rog, banuiesc ca si cumintenia a fost de fapt frica de consecinte).
Oricum, si cand am crescut nu am reusit sa ma distantez de relatia cu ai mei parinti. Am incercat sa rup orice legatura, insa nu mi-a reusit. Ma tot intorc pentru inca o portie de umilire...
Mama nu a stat cu copiii mei decat un total de 3 saptamani in 10 ani. Si ii vede de 4-5 ori/an. Si atunci incearca sa ii dreseze, asa cum a facut cu mine. Evident ca acestia nu o iubesc, desi eu incerc sa le bag in cap ca este bunica lor si trebuie sa o respecte, macar.
In schimb am o bona OK, care i-a crescut pe amandoi pana acum. Face deja parte din familie, copiii ii spun "Bunica", se iubesc foarte mult.
Ei, mama are ceva impotriva ei. De cand am angajat-o. O deranjeaza legatura dintre copii si bona. Si incearca tot felul de tertipuri sa distruga aceasta legatura. La inceput cand se intalnea cu copiii o barfea pe bona. Cand copiii au crescut si realizeaza prostiile pe care le spunea mama despre bona, o ignora. Si ca urmare acum incearca orice altceva.
Acum doua zile m-a sunat urland ca i-a furat bona un inel. Si ca i-a facut o copie fidela si i l-a inlocuit, ca sa ii fure piatra pretioasa care o avea inelul si i-a inlocuit-o cu o sticla. Si ca eu am mijlocit furtul si o acopar pe bona. Precizez ca inelul nu cred ca avea nici o piatra pretioasa. Ai mei nu au fost cine stie ce bogati ca sa isi permita inele cu pietre pretioase. Si daca prin absurd ar fi fost o piatra pretioasa, era atat de mica incat nu valora mare lucru.
Si ca daca nu o dau afara pe bona nu stie ce imi face. Nici mie si nici bonei. Si ca se duce la politie si oriunde poate ca sa faca reclamatie sa isi recupereze inelul original.
Nu mai stiu ce sa fac. I-am spus ca nu o cred, m-am oferit sa ii platesc oricati bani vrea ea sa isi cumpere un inel nou cu orice piatra vrea ea. Nu vrea - ea vrea inelul ei original, care avea o montura precum nu mai exista in zilele noastre.
Sunt deprimata rau, caci traiesc intr-o tensiune permanenta cu frica ca o sa vina mama sa faca un scandal monstru bonei. Care ma ameninta ca pleaca, ca asa o rusine nu a patit in viata ei si nu are nevoie de necazuri. Si femeia are dreptate, caci este foarte corecta.
Asta s-a intamplat duminica. I-am spus ca nu mai vreau sa vorbesc niciodata cu ea si i-am inchis telefonul. Vad ca pana acum nu a mai sunat, dar mi-e tare frica sa nu pregateasca ceva. Sper sa se linisteasca, dar eu traiesc intr-o tensiune nemaipomenita.
As vrea sa fie asta cearta finala, sa nu mai avem de a face una cu cealalta niciodata.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -