Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Colegiu asistente medicale


151 raspunsuri la acest subiect

#21
aura_m

aura_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 05 iunie 2009 - 22:25

Si eu am avut o colega de la fostul loc de munca, cu care m-am inteles eu bine, ea lucra la contabilitate si tot asa pe la 30 si ceva de ani s-a apucat sa faca scoala sanitara,(cred ca tot Carol Davila a facut)si tot 2 copii are si ea. Toata lumea o intreba daca se merita sa treaca de la contabilitate la asistent medical, a reusit si nu regreta nimic, ii place ce face, noi eram sectie de adulti, nu vroia sa lucreze la copii ptr ca o impresioneaza foarte mult, cand mai recolta la un copil(caz exceptional daca era vorba de o cunostiinta) o treceau toate transpiratiile si daca nu prindea vena din prima si chinuia putin copilul mai avea putin si plangea si ea. Mai cunosc pe cineva care s-a dus pe sectie la copii si nu a rezistat, o impresionau foarte mult.
Intr-adevar ca sistemul de sanatate in Romania nu este chiar asa pe roze, dar eu cred ca din ceea ce am observat, voi nu vreti sa faceti asta ptr bani ci doar ca este o pasiune pe care vreti sa o duceti la capat.
Mie de exepmlu imi plac f mult animalele, in Romania am fost secretar medical, nu as mai lucra in spital, cu oamenii, nu ca nu-mi place, este o meserie f frumoasa, cam stresanta, mie mi-a placut si imi place, am intalnit o gramada de oameni de diferite caractere, asta m-a invatat sa comunic si mai bine, dar am vazut si multe cazuri triste, oameni de care m-am atasat, eram ca o mica-mare familie, dar iubirea mea cea mare sunt animalele, vreau sa fac aici medicina veterinara, daca nu orice in acest domeniu, asistent medical, nu conteaza. De aceea sunt si voluntar, toata lumea cand aude ca am fost secretar medical si vreau sa imi schimb meseria se uita la mine de parca le-as spune ca vreau sa merg la Casa Alba sa-i iau locul lui Obama. Am inteles ca sunt avantaje daca esti secretar medical si am vazut ca salariul dintre un medic veterinar si o secretara medical nu este o dif foarte mare, dar eu nu o fac ptr bani, eu o fac ptr ca imi place meseria, imi plac animalele. Poate ma ajuta Dzeu si imi deschid un adapost ptr animale, mi-ar placea f mult, sotul ma sustine si familia la fel.
Va doresc multa bafta in proiectul vostru.[flo]

AURA

#22
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 07 iunie 2009 - 08:41

Aura, ce face un secretar medical in Canada? nu prea stiu multe de meseria asta.
voluntariatul da bine la CV. Pe la Zoo voluntariezi? Munca cu animalele e frumoasa. E bine sa faci ce iti place. Imi zicea o profa de psihologie ca meseria ce ne-o alegem ar trebui sa ne placa asa de mult incat sa zicem: 'nu imi vine sa cred ca fac ce imi place si sunt platit pt asta'.

Nursele in Ro nu castiga f rau. Mai sunt si clinici particulare, maternitati, derma, care platesc f bine si conditiile sunt super.
Unele spitale arata ca in vest, renovate si tot ce trebuie.
Sora mea din Ro a lucrat la un cabinet stomatologic (part time) pe timpul scolii si i-a prins bine experienta de acolo cand s-a angajat, imediat dupa scoala. La unele posturi bune se da concurs. A dat si ceva concurs ca sa fie asistenta sefa. Ii place enorm ce face, mereu invata ceva, face cursuri de perfectionare.



#23
aura_m

aura_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 08 iunie 2009 - 17:44

Aici, din cate am aflat si eu, sistemul este cu mult mai diferit ca in romania, in primul rand engleza si franceza trebuie sa o stiu, daca nu academic, aproape academic, oricum astea trebuie sa le stii bine, indiferent de munca. Ce faci ca secretar medical? Programari, introduci datele pacientilor in calculator si aici ceea ce este diferit de ceea ce am facut in Romania(trebuie sa stiu ceva despre sistemul asigurarilor de sanatate)in fine, eu nici nu m-am interesat foarte mult, eu ma interesez sa dau la medicina veterinara. Eu fac voluntariat la SPCA, dar eu vreau sa lucrez in domeniul asta ptr a capata si experienta si stiu ca volunatariatul da bine la CV.

AURA

#24
Vicky81

Vicky81
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 iunie 2009 - 13:53

Am citit cu mare atentie tot ceea ce ati scris si eu vreau sa ma inscriu la "Carol Davila", tot ca asistenta, am intrat pe site si am vazut ca este timp pana pe 8 septembrie, si mie imi plac copii la nebunie, momentan nu am nici unu dar poate da Domnul si vine, si la mine barza,(nu-i tarziu, am 27 de ani, dar imi doresc enorm un bebe) am cateva prietene care lucreaza ca asistente si le merge foarte bine, le place ceea ce fac, imi doresc foarte mult sa invat, cum se spune ce ai ales de pe tava la mot , eu am luat foarfeca, acul si bani, am fost croitoreasa cativa ani buni, am lucrat de la 14 ani, acum sunt tehnician in constructi si vreau sa devin asistenta, deci sper sa ma ajute bunul Dumnezeu sa ajung o asistenta buna sa pot ajuta oameni, sa le sar mereu in ajutor, merg cu Dumnezeu inainte.

Dumnezeu iti da dar nu iti baga in scaosa.

#25
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 10 iunie 2009 - 14:29

Mama mea s-a apucat de o astfel de scoala acum 3 ani, acum are ultimele examene [:D] si are aproape 48 de ani. A lucrat tot timpul scolii (a avut un PFA - un magazin mic, dar nu si-a permis sa il tina inchis ca sa faca scoala). Anul trecut a reusit sa se angajeze ca infirmiera si a renuntat la magazin. Nu castiga mult, dar e multumita de ceea ce face, capata experienta si probabil dupa ce isi ia si ultimele examene va incerca sa devina asistenta. Ea a facut scoala in Tg Mures, acolo si lucreaza, desi face naveta cam 40 de km zilnic.



Oricum, ideea e ca se poate [;)] Asa ca fetelor, bafta!



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

#26
lalilu

lalilu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 10 iunie 2009 - 16:09

Wow...48 ani.Super tare. Ma bucur ca a mai avut energie, elan. Dar eu m-am hotarat, si da, ma-nscriu maine. Trebuia de marti dar nu am putut obtine adeverinta medicala cu mentiunea "apt pt scolarizare si meserie"[:D]. Maine dimineata o voi avea. Sper din tot sufletul sa reusesc sa o termin si sa o fac asa cum trebuie.

Astept si alte pareri...

#27
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 11 iunie 2009 - 04:56

Diana, felicitari mamei tale!

Lalilu, de oameni motivati ca tine are sistemul medical nevoie.
Dar si pacientii, ce bine e sa fii ingrijit de o asistenta care isi iubeste meseria. Oamenii de regula nu uita niciodata figura celui care l-a ingrijit si s-a ocupat de el cu drag.
Eu mereu o sa o tin minte pe asistenta mea de la nastere.

#28
lalilu

lalilu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 11 iunie 2009 - 12:07

Mindy, multumesc...[pup]

Dupa amiaza ma duc sa-mi depun dosarul si maine dimineata va spun ce-am mai vorbit acolo.

#29
lalilu

lalilu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 12 iunie 2009 - 11:58

Gata! M-am inscris. Am primit nr de inregistrare 13[:D]. Sper sa fie cu noroc. Va fi undeva in iulie un interviu si un test de...cultura generala.[:D]. Va tin la curent.

#30
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 12 iunie 2009 - 17:03

Servus,

Va admir!
M-ati pus pe ganduri.
Eu m-am visat o viata farmacista...si acum datorita subiectului, poate asistent farmacie.
Cat costa un an de scolarizare?


ileana


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -