Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Colegiu asistente medicale


151 raspunsuri la acest subiect

#11
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 26 mai 2009 - 12:16

Si voi 2 vreti sa iesiti din sistemul juridic sa intrati in sistemul medical...[:-)))][:-)))] Asta se cheama " a cadea din lac in putz".

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#12
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 26 mai 2009 - 20:03

Felicitari fetelor! 3 ani trec asa de repede. E mai greu cu copiii dar fiind asa de ocupate si cu casa nici nu veti simti cum au trecut semestrele. Am prietene care au facut scoala asta la varsta adulta si nici una nu regreta. Imi spun ca e mereu ceva nou, e o meserie in care nu ai niciodata ocazia sa te plictisesti.
Si daca va hotarati vreodata sa emigrati, in US o nurse incepe cu $25 pe ora in spital iau la ER (urgenta) mult mai mult. Diploma si experienta din tara sunt recunoscute.
In Ro, am o prietena care are doua joburi unul la spital si unul la o clinica particulara cosmetico dermatologie (part time), face bani frumosi si ii place extrem de mult ce face.

mi-ar fi placut sa fac si eu scoala asta dar eu sunt genul introvertit, nu prea imi place sa lucrez cu oamenii.

#13
lalilu

lalilu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 27 mai 2009 - 12:17

MINDY..multumesc tare mult. Imi dai o motivatie in plus. A fost o vreme cand am vrut sa emigrez, pe urma am considerat ca nu mai e momentul. Nu stiu ce va fi peste 3 ani, dar pana la urma nu e tarziu niciodata, am cunostinte care au emigrat la 50 ani si au reusit sa-si faca o viata frumoasa.

#14
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 29 mai 2009 - 23:31

eu am facut carol davila...daca aveti intrebari va raspund cu drag!
nu e o scoala stresanta...stiu ca aveam in clasa muuulte mamici,gravidute,baieti si toti au terminat!
faceam 3 zile scoala si 2 practica in diverse spitale...

pup si astept intrebari!


livia

#15
lalilu

lalilu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 01 iunie 2009 - 11:52

LIVIA...multumesc tare mult.

As vrea sa stiu cat de mult se tine seama de frecventa la cursuri(teorie). La practica, am inteles ca e musai. Practica e practica cu adevarat? Adica se invata ceva efectiv? In ce spitale se face?
Examenele sunt semestriale? La licenta cum a fost? Da-mi ce detalii poti, totul ma intereseaza. Chiar sunt aproape decisa sa ma inscriu si sa si invat, nu sa o fac doar pt diploma.[pup] Ah, in timpul scolii faci cumva si garzi? adica, ma rog, tb sa fii in spital? Daca nu, la cerere se poate?


#16
lalilu

lalilu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 02 iunie 2009 - 11:46

LIVIA... te-astept...!!![pup]

#17
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 03 iunie 2009 - 00:37

Scumpi scuze ca nu am raspuns mai repede...

deeci:

1:nu se tine foarte tare cont de frecventa...importante sunt lucratile si examenele de sfarsit de trimestru iar fara cursuri ..nu prea ai dupa ce sa inveti,nu? profii(dr.ii)tin mult la ce predau ei ci nu la ce scrie in carti...

2.practica e adevarata,acolo inveti multe,de fapt cu aia ramai!aia ti se intipareste!o sa faci practica mai in toate spitalele din Buc., nu vei face garzi deloc!nici aici nu trebuie sa fii prezenta tot timpul...

3.lucrarea de diploma e serioasa la sfasit+exam.practic...pt.astea chiar trebuie sa inveti serios!...o sa ai de unde te inspira,si anume de la biblioteca colegiului unde vei gasi lucrari din anii trecuti si iti va fi mai usor saaaau poti plati si iti face altcineva lucrarea dar tot va trebui s-o inveti ,iar daca o faci tu, ai avantajul ca o si inveti in acelasi timp si nu mai trebuie sa tocesti dupa ce a facut altul...

concluzie:e un colegiu usor,serios ,dar trebuie sa-ti placa!multi au renuntat dupa prima jumatate de an...

mai astept intrebari...

livia

#18
lalilu

lalilu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 03 iunie 2009 - 11:45

Livia, multumesc!

Imi place de mor, asta am vrut sa fac de la inceput. De fapt, medicina, dar...am spus mai sus care au fost conditiile. as dormi in spital non stop. am si o baza, cred eu, oarece cunostinte medicale generale, mai ales vav de copii. Avand 2 copii bolnaviciosi, m-am lovit de multe probleme, la modul practic. Si am intrebat ce si cum medicul, am citit in plus, am aprofundat, citesc toate prospectele, am disperat medicul pediatru, care mi-a zis sa nu mai citesc decat carti pt mame, de ingrijire , ca daca stiu prea multe o iau razna, ma panichez, etc...De-aia cica se spune ca medicii p-ediatrii sunt cei mai prosti medici cand e vorba de copiii proprii.[:D]

Intrebari:

1. In ce constau lucrarile de care vorbesti?
2. Notarea se face cu note sau calificative(am auzit ceva zvonuri in leg cu asta)?
3. Exista notiunea de bursa?Adica bursele ale de merit...
4. Profesorii(doctorii), la modul general, chiar isi dau interesul? Vor efectiv sa inveti ceva sau predau intr-un sictir total fara sa conteze daca intelege cineva ceva sau nu?

Daca imi mai amintesc, revin...Multumesc mult.[pup]

#19
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 04 iunie 2009 - 22:15

raspunsuri:

1:legat de lucrari:este greu sa asculti atatia studenti(noi am fost in clasa 100)si atunci se dau cam 2 testari pe trimestru pt.note

2:notarea : cu note

3:bursa de merit(pe vremea mea) nu era ci doar daca aveai probleme financiare(ex.parinte pensionar,multi copii,poate sa merga si daca ai copii in intretinere)dar sa nu iti pui baza in ea ca e ...o bursa de nimic!

4:medicii isi cam dau interesul,vin la cursuri.au si ei momente cand "mai inchid ochii" daca cumva nu stii,deci merge,nu sunt asa de severi!poti amana lucrari sau teze daca ai probleme-sunt intelegatori!

livia

#20
lalilu

lalilu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 05 iunie 2009 - 12:40

Livia, multumesc mult.

Marti ma-nscriu la scoala. daca iti mai aduci aminte chestii care crezi ca m-ar interesa/ajuta, te rog, te astept pe-aici. Multumesc din nou.[flo]


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -