Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Colegiu asistente medicale


151 raspunsuri la acest subiect

#101
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 13:44

[:)] Pot sa intreb despre ce spital e vorba? Adica daca Nico din cauza spitalului a dat deoparte 7 ani de scoala si 11 de experienta si a renuntat de tot la aceasta profesie trebuie sa fie un spital in ruina cel putin.

Pacat ca pleaca fete bune dar cineva trebuie sa faca si meseria asta, la fel ca multe altele. Macar pana ii ajunge cutitul la os si nu mai gaseste distractiva munca pe 900 de lei.



Mirela, felicitari inca o data! Pentru optimism si pentru puterea de care dai dovada. Sunt convinsa ca daca ti-ai pus in cap sa iesi sefa de promotie asa va fi! Mult succes sa reusesti in ce ti-ai propus!

Asa ma gandeam si eu cu varsta de pensionare [:)]

In ce priveste experientele neplacute pe care le-ai avut in farmacie, cred ca in spital e si mai probabil sa te intalnesti cu astfel de cazuri.



Eu ca Rory inca nu m-am hotarat. E de inteles. Sper ca saptamana asta sa ajung pana la facultate sa cumpar cartea cu teste sau intrebari ce-or fi, si sa ma lamuresc daca ma pot inhama la asa ceva sau ma las pagubasa.



Blogul grasei

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#102
marutzu

marutzu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 23:25

nico pune prea mult suflet...este prea buna pt un sistem care este deja in moarte clinica ...nico poate incerci in privat cred ca acolo totusi este mai ok[flo]

#103
Mirela72

Mirela72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 08 octombrie 2010 - 12:23

fetelor, de o saptamana am inceput scoala si imi place mult desi orarul este foarte incarcat, pretentiile sunt mari, asa cum si Nico spunea. Eu sunt hotarata sa merg mai departe, nu sunt singura din an la a doua tinerete, mai am o colega de 43 de ani si una de 36, asa ca se poate, totul e sa vrei.
Cu jobul jonglez destul de greu pt. ca eu vrea sa ajung la toate cursurile, nu numai la laboratoare.
Nico, nu mai intri sa ne raspunzi la intrebari?


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.web...m/user/Papucica

#104
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 08 octombrie 2010 - 23:06

Eu nu am mai dat la asistente, am dat la arta si acum o sa fac asta, este tare interesant si imi place de innebunesc ce invat acolo. Am si colege de 40 si de ani, chiar si de 50 si...e o atmosfera super la cursuri! probabil ca odata in viata mea voi face si medicina, pentru ca simt o atractie deosebita pentru acest domeniu si nu voi renunta. Era bine daca aveam mai multe vieti, sa poti sa fii in fiecare ceea ce vrei...

#105
Ank83

Ank83

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.819 mesaje

Postat 11 octombrie 2010 - 02:26

fetelor hai ca acum am descoperit si eu subiectul asta..eu sunt in anul 3 la Amg in timisoara ,dar la post liceala..Anul asta termin si am inceput cu burta la gura scoala ...practic am plecat de la scoala sa nasc...si acum tare ma bucur ca am folosit timpul asta de stat acasa in ceva atat de constructiv...imi place atat de mult ce fac acum... Ma bucur ca am lasat informatica pentru asta...

Acum ca termin vreau sa ma apuc si de studii superioare in domeniu...Inca nu stiu daca AMG sau moase.. inca ma gandesc. Imi place foarte mult terapia intensiva.

Si e adevarat e dezastru in spitale,... In practica ma ingrozesc cand merg la cersit de spirt .. ca nu avem cu ce dezinfecta ... Sa nu vobim de restul... Pacat ...de ce se intampla.. dar ma bucur ca acum inteleg cum e si de cealalta parte a baricadei ..nu doar din prisma pacientilor frustrati



Ank [mamica] Raul [bonjovi] 17.10.2007 si [zana]Cecilia 11.12.2008

Poze pitici



#106
Ank83

Ank83

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.819 mesaje

Postat 11 octombrie 2010 - 02:29

Si pe mine tot sarcinile m-au facut sa fac scoala asta....acum imi pare atat de rau ca nu am inceput mai de mult [bang]

Am avut multe momente in care am zis ca nu mai pot ..cand copii sareau sa imi rupa carti..sursuri... cand invatatm in timpul somnului lor de pranz

sau alaptam fata cu manualul in mana... dar acum ma bucur ca am ajuns pana aici... Si in ciuda sacrificiilor facute .. satisfactia e si mai mare



Ank [mamica] Raul [bonjovi] 17.10.2007 si [zana]Cecilia 11.12.2008

Poze pitici



#107
Ank83

Ank83

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.819 mesaje

Postat 11 octombrie 2010 - 02:36

Citat:
citat din mesajul lui rory76
Era bine daca aveam mai multe vieti, sa poti sa fii in fiecare ceea ce vrei...
Asta zic si eu... pacat ...ca sigur imi vor ramane vise neimplinite [:D]Ank [mamica] Raul [bonjovi] 17.10.2007 si [zana]Cecilia 11.12.2008 Poze pitici

#108
ancuta92

ancuta92
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 februarie 2011 - 22:04

Sper ca mai raspunde cineva pe aici ...
Vreau ca dupa bac sa urmez facultatea de asistenti medicali generalisti din timisoara
As vrea sa stiu daca e cineva acolo si stie cam ,cum sunt puse cursurile..din ce se da examene si asa mai departe
Sau de locurile din camin dar nu neaparat
In special cursurile si examenele
Multumesc anticipat !!![pup]

#109
ameli2008

ameli2008
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 februarie 2011 - 14:49

buna fetelor!sunt noua pe aici,si eu ma gandesc ca anul acesta sa ma inscriu la postliceala dar nu stiu pt. ce sa optez:farmacie sau med.generala.voi ce ma sfatuiti?

#110
adrianafedorca

adrianafedorca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.894 mesaje

Postat 07 martie 2011 - 11:54

lalilu cum merge scoala? esti anul 2 , nu-i asa? e greu? ma bate si pe mine gandul...toata viata mi-am dorit sa fiu medic...chiar am dat la liceul sanitar dar nu am intrat si asta m-a facut sa renunt de tot...acum citindu-va pe voi aici mi s-a aprins un beculet si daca medic nu mai pot macar asistenta
poti sa ne povestesti cum e la scoala de asistente? si eu am 2 copii mici si mi-ar fi greu si cu servici si cu copiii dar as incerca , 3 ani trec asa repede
te rog cand ai timp poate ne dai mai multe detalii

mersi [pup]

_____________________________________________________________________
Adriana mamica de Cezarica Georgian [bonjovi](23 aprilie 2005)
si [fetita]Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -