Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Colegiu asistente medicale


151 raspunsuri la acest subiect

#111
Mirela72

Mirela72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 07 martie 2011 - 12:42

Citat:
citat din mesajul lui ancuta92

Sper ca mai raspunde cineva pe aici ...
Vreau ca dupa bac sa urmez facultatea de asistenti medicali generalisti din timisoara
As vrea sa stiu daca e cineva acolo si stie cam ,cum sunt puse cursurile..din ce se da examene si asa mai departe
Sau de locurile din camin dar nu neaparat
In special cursurile si examenele
Multumesc anticipat !!![pup]

Ancutza, eu sunt la moase, anul I, dar am cursuri si laboratoare comune cu AMG. Primul semestru a fost foarte aglomerat, in sesiune am avut 9 examene dar in vara vor fi "doar" 7. Daca-ti place domeniul eu zic ca nu e foarte greu. Mie imi place si mi se pare foarte fain, desi mi-e greu sa ma impart intre serviciu, casa si scoala. Personal, histologia si anatomia mi s-au parut cele mai grele, dar la anatomie am dat partiale din fiecare capitol si asa a fost mai simplu la examen.
Cursurile/laboratoarele sunt in general pana-n ora 14-15 dar una sau maxim 2 zile pe saptamana sunt si de la 15 la 17 sau chiar 17-19. Partea buna este ca daca lucrezi poti merge sa recuperezi cu alte grupe, in general la AMG sunt multe locuri (cam o suta si ceva)deci si multe grupe.
Admitere nu se da, se intra pe baza medie de la bac, insa anul trecut ultima medie de intrare (fara bani) a fost, foarte mare, parca peste 9.
Daca mai vrei sa stii ceva, scrie


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.web...m/user/Papucica

#112
RWheelwright

RWheelwright

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 30 martie 2011 - 00:53

Fetelor, nici nu stiu ce sa fac...
Inclin sa urmez o postliceala de as.med.gen., dar cand vad cate fete o fac si stau acasa, ma descurajez. Pe de alta parte, ma gandesc ca e doar o chestie de moment, de criza si ca o sa treaca si asta... In plus, acum scolile cu profil medical (facult.+ postliceala)s-au alinia - din pct de vedere al programei - la UE, si ar mai fi o sansa si pt un viitor mai bun.
As alege o scoala postliceala; la facultate n-as mai putea merge 4 ani zilnic si cu o gramada de "balarii" in orar (n-ar fi prima scoala urmata! Cateodata chiar ma simt batrana si ma intreb daca mai au rost sacrificiile astea).... In plus de asta, ma gandesc si la partea financiara; o postliceala costa la jumatatea taxei la facultate (sigur-sigur va zic, iar orarul e mai flexibil. La salariu mare lucru nu se cunoaste, oricum...
Chestia e ca nu am cunostinte solide de anatomie (am terminat un cu totul alt profil); se ia cumva de la inceput?
Cum e ? Se dau lucrari periodic; se "asculta" elevul asa, ca la liceu?...

Daca e cineva din zona Constantei care merge la o astfel de scoala, m-as bucura daca ar da un semn...

Va multumesc pentru informatiile postate anterior si scuze daca mesajul e lung.... Dupa mai multe ezitari, v-am scris!

Nihil sine Deo.

#113
ameli2008

ameli2008
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 30 martie 2011 - 22:36

si eu sunt cam in aceeasi situatie insa eu oscilez intre asistenti medicali sau de farmacie.pana in august sper sa ma decid

#114
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 03 aprilie 2011 - 00:36

Farmacie, clar! nu as mai alege asistente medicale niciodata! scoala a fost foarte usoara, dar la gasirea unui job am dat rateuri! si in Ro si aici( din lipsa de "pile")!

#115
ameli2008

ameli2008
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 01:49

si crezi ca cu farmacie nu intampini aceleasi greutati?

#116
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 03:21

ameli,
nu stiu in ro dar aici se cere experienta de vinzatoare ca asistent de farmacie,( si am), joburi ar fi si se preconizeaza ca vor fi si mai multe pe viitor, dar ca adistenta medicala se cere si experienta si pile...deci
dar banuiesc ca si in ro tot experienta de vinzatoare se cere ca sa vinzi in farmacie....

#117
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 03:32

ah am uitat ca in ro sint avantaje sa fi asistenta medicala in spital...ai conexiuni,cunostine,mai un ciubuc mai un medicament...sau cel putin asa era acu 10 ani...s-a mai schimbat ceva de atunci?
am scris din punctul meu de vedere de aici, unde sa fi asistenta e total diferit fata de ro...de fapt sanatatea nici nu mi-ar permite sa fiu asistenta aici in spital acum, este o munca dura....
dar tu probabil ai alte puncte de vedere si in ro sint alte avantaje, nu stiu cintareste-le si vezi poate asistenta in spital e mai bine, intr-o farmacie acolo ramii nu prea ai unde avansa...

#118
ameli2008

ameli2008
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 17:41

as face med.generala dar nu pt a lucra in spitalele din romania clar[:D]scuze ca te intreb dar tu in ce tara esti?si eu am mai fost plecata si ma gandeam ca cu farmacia nu fac mare lucru afara.

#119
ameli2008

ameli2008
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 17:44

scuze acum am vazut la avatarul tau tara[:D]

#120
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 04 aprilie 2011 - 20:33

ameli, da ai dreptate cu farmacia nu faci nimic inafara, nu este recunoscuta din cite stiu eu, dar cu cea de asistenti generalisti da, iti gasesti pina la urma prin europa, in usa fara experienta cam greu...
dar sa stii ca si in europa ca si in america asistenta generalista face si munca infirmierei de multe ori nici nu exista infirmiera deloc, ea face toata munca sa zic asa, inclusiv ridicat pacientul...
deci daca esti intr-o forma fizica buna atunci merita, se plateste f bine


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -