Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Pt parinti!Intrebari legate de gay.


59 raspunsuri la acest subiect

#1
gandescasa

gandescasa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 21:22

Salutare!Ma numesc Alex, am 17 ani si sunt....gay!Sper ca nu am gresit locul unde sa postez acest topic.As avea si eu niste intrebari pt parinti.
1.L-ati accepta pe copilul dumneavoastra daca ati afla ca e gay?
2.Ati incerca sa ii schimbati orientarea sexuala?
3.Ce ati face daca ati banui ca e gay?
4.V-ati rusina cu copilul dumneavoastra?
5.L-ati trimite la psiholog?
6.Cum ati reactiona cand ar veni acasa si v-ar prezenta pe iubitul lui si nu pe iubita lui?
Astea sunt doar cateva intrebari, pt ca sunt chiar curios cum reactioneaza parintii cand afla despre copilul lor, deoarece mama mea banuieste ceva si inca nu sunt sigur daca ar fi mai bine sa ii zic sau nu.
Va multumesc!
Ps: Nu incepe-ti sa ma injurati pt faptul ca sunt gay,nu va convine ceva, exprimati-va parerea, dar nu intr-un mod vulgar.

#2
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 22:28

Buna Alex, eu sunt mama de baiat (de 9 ani) si am sa iti raspund la intrebarile tale foarte sincer si serios.

1.L-ati accepta pe copilul dumneavoastra daca ati afla ca e gay?
/ Da - l-as accepta. Nu s-ar schimba nimic in dragostea mea pentru el pentru ca un copil ramane mereu cel mai de pret lucru pentru parintii lui. In plus, sunt de vina genele pentru orientatarea sa sexuala - iar genele le-a primit de la parinti si nu le-a cautat sau cumparat el.
2.Ati incerca sa ii schimbati orientarea sexuala?
/ Nu as incerca acest lucru. Dar m-as sigura ca stie despre boli ca SIDA sau alte pericole de care trebuie sa stie. L-as indruma sa isi caute un partener pe masura lui. Care sa il merite.
3.Ce ati face daca ati banui ca e gay?
/L-as informa si l-as ajuta sa nu se simta nedorit. Orientarea lui sexuala este un lucru care nu il schimba ca om. L-as indruma sa invete si sa isi faca un viitor si sa lase sexul pentru dupa 18 ani. :)
4.V-ati rusina cu copilul dumneavoastra?
/ NU. M-as gandi ca ar putea sa ajunga un mare artist. Baietii gay au un mare potential artistic. L-as indruma catre lumea modei sau as discuta cu el despre ce meserie il atrage.
5.L-ati trimite la psiholog?
/Da - poate e bine sa stea si un psiholog de vorba cu el. In acest fel s-ar putea el insusi intelege mai bine. Poate e doar o toana de Gay - sunt unii baieti care se cred gay si descopera dupa un timp ca de fapt nu sunt gay. Putina ordine in cap nu strica.
6.Cum ati reactiona cand ar veni acasa si v-ar prezenta pe iubitul lui si nu pe iubita lui?
/ Absolut normal la fel daca ar fi cu o fata. As vrea sa vad cu ochii mei de mama ca alesul lui e serios si ca il iubeste. O mama vrea sa vada cu ochii ei ca baiatul ei este iubit.

Alex, mult succes.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#3
gandescasa

gandescasa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 22:42

Noroc cu o mama asa ca dumneavoastra!Mai putin intr-o privinta...faza cu sexul dupa 18 ani.Eu de exemplu mi-am inceput viata sexuala la 16 ani cu un baiat, dar asta nu mi-a afectat in niciun fel stilul de viata, sau notele la scoala, ba din contra.Dar ca o curiozitatea de a mea, de ce sa lase sexul dupa 18 ani?

#4
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 22:47

Alex - am si eu conservatorismul meu - de asta zic eu sa inceapa sexul la 18 ani. Poate pana atunci e inca un copil in ochii unui parinte.

Alex, aici este un forum cu parinti moderni. De fapt aici lumea invata sa fie toleranta si sa se respecte. Lumea e plina de exemple de gay foarte respectabili si renumiti. Ai grija insa sa te protejezi si sa inveti in continuare/ Pana la urma, asa ai sa le demonstrezi parintilor tai ca esti matur si te vor accepta cu draga inima.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#5
gandescasa

gandescasa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 22:58

Da asta asa e, dar nu e vb ca nu ma vor accepta sau alte chestii...e doar un trac sa zic asa...practic maicamea e sigura 90% dar mi-e greu sa ii zic ca nu as mai putea sa dau ochii cu ea.Foarte multa lume stie de mine , si nu am nicio problema, dar in legatura cu maicamea...mi-e cam rusine...

#6
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 22:59

nu e asa de usor de acceptat ca copilul tau e altfel. Nu cred ca nici o mama nu sare in sus de bucurie si zice bingo, baiatul meu e gay ori fata mea e lesbiana. Nu cred. Cred ca, as a parent, (sorry, ma enerveaza cacofoniile), ca sa nu iti pierzi copilul, accepti ca are o orientare sexuala diferita. E greu in ro ca aceasta atitudine sa fie una de masa. Gura lumii, pericolele din pv al sanatatii, lipsa de informare din toate partile, pentru toate partile implicate vad asta ca fiind o parte promiscua a societatii.
Eu am baiat adolescent, ori aproape. Frica sa nu il pierd ma va face sa ii accept o eventuala inclinare sexuala considerata anormala de normele societatii romanesti (ce-i drept, nu traim in Ro).
Am coleg la servici gay, e unicul coleg intr-un colectiv de aproape 20. e gay. si ce daca? e f stilat, e foarte cult, e f citit, e f ingrijit si e o placere sa il avem aici. Nu e efeminizat deloc, nu face parada de stilul lui diferit de viata. Canadian fiind, imi povestea ca parintii lui, oameni culti, au acceptat f greu faptul ca el e gay...si ca atunci a simtit ca si-a pierdut parintii.
ai grija de tine[:)]

Emma Aida e inger[ruga]
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

#7
gandescasa

gandescasa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 23:12

"pericolele din pv al sanatatii"...hai sa fim seriosi, si o relatie normala e predispusa la acele pericole din punct de vedere al sanatatii...nu trebuie sa fi gay sau straight ca sa poti sa iei vreo boala cu transmitere sexuala.Toata lumea are impresia ca daca esti gay iei si boli...nu e asa...

#8
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 14 mai 2009 - 00:02

Nu, nu cred ca daca esti gay iei si boli, si nu asta am vrut sa se inteleaga, ci faptul ca comunitatea gay difera mult de comunitatea straight, si ca riscul de imbolnavire e oarecum mai ridicat din cauza experimentarii, zic eu.
Sa nu uitam ca AIDS a izbucnit in comunitatea gay in anii '80.
Educatia sexuala nu trebuie sa tina cont de orientarea sexuala

Citat:
citat din mesajul lui gandescasa

"pericolele din pv al sanatatii"...hai sa fim seriosi, si o relatie normala e predispusa la acele pericole din punct de vedere al sanatatii...nu trebuie sa fi gay sau straight ca sa poti sa iei vreo boala cu transmitere sexuala.Toata lumea are impresia ca daca esti gay iei si boli...nu e asa...


Emma Aida e inger[ruga]
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

#9
gandescasa

gandescasa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 14 mai 2009 - 00:10

asa cum ati pus a doua oara problema e bine.e adevarat ca noi experimentam mai multe si mai des...dar asta nu e o problema daca sti cu cine ai de a face...

#10
ANDREEA11

ANDREEA11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.021 mesaje

Postat 14 mai 2009 - 00:14

Buna Alex!
Si eu am un baiat de aproape 2 ani. Pana o sa si aleaga orientarea sexuala mai e..., dar incerc sa-mi imaginez...
1. L-as accepta ca e copilul meu , insa nu cred ca mi-ar pica bine. Daca as discuta cu el si mi-ar spune ca asta e fericirea lui, ca a incercat varianta hetero si nu i-a placut...n-as avea incotro. Nu mi-as renega copilul pentru ca gandeste si simte altfel decat mine, desi mi-ar fi f GREU.
2. Am raspuns la pct 1[:D]
3. Daca as banui, as intreba deschis si as astepta un raspuns sincer.
4. Nu cred ca m-as rusina, insa nici nu as face un subiect de discutie la coada de la centru de paine. Totusi in Romania e un subiect tabu, dar peste 15 ani...cine stie
5. Nu l-as trimite, insa i-as sugera, poate ca exista ceva, care l-a determinat sa aleaga asta. Ceva ce a fost gresit in copilaria lui.
6. Cred ca aici as fi f ,,sensibila". As vrea si n-as vrea. Daca asta ar fi dorinta lui, daca aia ar fi marea dragoste l-as servi cu o cafea[:D], insa sotul meu e mai ,,traditionalist''



andreea

Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante...

http://community.web...ser/andreeagogo


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -