Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(59)


243 raspunsuri la acest subiect

#31
fancy_mona

fancy_mona

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 134 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 16:12

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Fancy Mona
..eu nu ti-am citit istoria...dar vad ca ai scris aici ca esti la a doua serie de Diphe...adica si a doua operatie???

Cum adica endo recidiveaza mai repede in primele doua saptamani??
2 saptamani de la ce??de la operatie..sau...

Doamne..hai ca m-am speriat de tot...eu sper sa fac un bebe chiar daca mai am un mini chist...dar daca tu zici ca recidiveaza..si fara chist...


Scuzi ca te-am bulversat ..
Am fost operata anul trecut in ianuarie de chisturi si fibrom , am fost operata clasic . Chisturile s-au dovedit a fi endometrioza ,dupa operatie am facut Diphereline si pt. ca aveam si o trompa busita doctorul mi-a recomandat sa fac FIV pt. ca existau sanse ca endometrioza sa recidiveze. Si asa am facut , rezultat negativ , in noiembrie la 2 saptamani de la embriotransfer ,la o zi dupa ce am facut analiza HCG - nevativ , am fost la un control si mi-a gasit din nou chist , langa care a mai aparut unlul . Mi-a dat sa iau 3 luni anticonceptionale in schema continua ... dar nimic , apoi a mai aparut un mic chistulet .
Pentru ca nu sunt chsturile prea mari , 1-2 cm nu era indicata operatia , pt ca se "ciopartesc" ovarele , asa ca la indicatia doctorului din Rom. care m-a operat si la cea a doctorului din Ungaria cu care am facut FIV am luat a 2-a tuda de diphereline.
Dupa care urmeaza sa ma duc din nou la FIV.

#32
lalely07

lalely07

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.222 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 16:47

b]Fancy[/b] si eu tot clasic sunt operata [bruta]
Acum am inteles...
faci Diphe pt procedura FIV..pt ca si eu am facut injectie chiar daca mai aveam un chist de 13 mmm...si chistul nu trece..este tot acolo..
Asta ca sa-mi daram eu toata speranta...

[flo][pup][pup][

#33
lalely07

lalely07

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.222 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 16:59

Missipi tu din ce oras esti?

Inca esti in asteptare de CM??ceva simptome??

in legatura cu alimentatia ti-am zis ca mai mananc si dulciuri..iar la cuptor recunosc..ca pun foarte putina apa [:D]..mai mult ulei sa aibe un pic de gust..asa ca incerc..dar vom vedea la final ..

Vreau si eu bebe cu orice pret..dar sper sa vrea si Doamne Doamne[ruga]

#34
Ellyshor

Ellyshor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.115 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 17:52

Meyyy...ce harnicute ati fost![pup][pup][pup]

Eu doar ce m-am intors de la Bucuresti, unde am fost pentru rezultatul de la Anatomie Patologica. Asa cum ma asteptam...endometrioza...mda.
Trebuie sa merg si la dr ca sa-mi interpreteze rezultatul.

Eu sunt la 1 sapt de la prima injectie cu Diphereline si observ ca am o scurgere maronie, astazi a inceput.
Am mai citit pe net ca in prima luna pot aparea astfel de scurgeri. Sper sa nu fie nimic aiurea[:-@]

Fancy[flo]...sa inteleg ca si tu ai avut sangerari dupa prima injectie cu DIphereline? Bafta multa la FIV!

Aditaaa...asteptam povestioara ta de succes![olala][olala][olala]

Boo[dual][grup]

Lalely, Didi...va pupic dulce scumpelor!!!!

Ma bag un pic la somn ca sunt trezita de la 4, azi-dimineata.

[pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]
[flo][flo][flo][flo][flo][flo]


[buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]



#35
fancy_mona

fancy_mona

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 134 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 18:59

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor

Fancy[flo]...sa inteleg ca si tu ai avut sangerari dupa prima injectie cu DIphereline? Bafta multa la FIV!



Da si eu am ceva scurgeri ... si ma cam enerveaza si streseaza [bang], mai ales ca eu am mai facut anul trecut o tura de Diphereline si atunci nu am avut nimic de genul asta .

#36
Ellyshor

Ellyshor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.115 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 21:22

Citat:
citat din mesajul lui fancy_mona

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor

Fancy[flo]...sa inteleg ca si tu ai avut sangerari dupa prima injectie cu DIphereline? Bafta multa la FIV!



Da si eu am ceva scurgeri ... si ma cam enerveaza si streseaza [bang], mai ales ca eu am mai facut anul trecut o tura de Diphereline si atunci nu am avut nimic de genul asta .


Scumpo, te inteleg perfect! Si eu ma trezii tam-nisam murdara...si nu pricepeam ce se intampla. Am vazut totusi ca si in prospect scrie ca sunt posibile metroragii in prima luna. Asta e....macar sa fie bine la sfarsit!
[pup]

Didishor[flo] te pup iubito! Iti multumesc pt ca ti-ai facut timp sa-mi spui si experienta ta. OK, deci o sa ma duc la plaja[8D], o sa fac love[:I] fara stres....iar cu anestezia cred ca cel mai bine o sa-l intreb pe medicul chirurg.

Sa aveti o seara minunata!
[flo][flo][flo]

[buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]



#37
misspii

misspii

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 12:57

Servus Lalely,
Inca mai astept cm,maine sunt 40 de zile de la ultimma inj.Sper sa nu-mi vina saptamana viitoare.maine plec in Grecia...
- Simptome am ,tot timpul am impresia ca-mi vine ..dar cred ca sunt doar in capul meu.
- la dr Anca Florin am fost doar la control, nu dansul m-a operat.Am ajuns la dansul cu recomandari si...dar total dezamagita,a fost pe fuga,nu s-a uitat pa analize,a zis ca medicii din provincie nu stiu ce zic si ca daca m-am operat ce rost mai are acum sa ma duc la dansul A zis :"Ce credeti ca daca va operati scapati?"
-implinesc 34 de ani in august ,sunt tare curioasa ce rezultate o sa am la analizele hormonale...[:D]
Te pup!

#38
lalely07

lalely07

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.222 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 13:52

Missipi..ne luam de mana cu asteptarea asta...
Si eu sunt la fel..parca tu ai afcut-o pe ultima pe 10 mai..si eu pe 3..ufff
Nu cred ca-ti va veni pana in 60 zile..asa ca mergi linistita in Grecia...[pup]
Dr de care zici..asa este vesnic ..alearga pe acolo pe holuri...este tare ciudat si nu am auzit lucruri bune despre ele in spital...bine parerile sunt impartite.

Ai grija de tine..si sa ai un concediu ..minunat.
Poate vii cu bebe inapoi..stii ca este posibil..
Mai era pe aici o fata caer a ramasinsarcinata in Grecia [olala]

#39
andreyutza

andreyutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 14:51

buna fetelor!!

eu sunt o fost aspiranta (2007-2008) si reconusc ca nu le stiu decat pe mada si pe boo dar asta nu ma impiedica sa va incurajez si sa fiu alaturi de voi (sufleteste) in lupta cu endometrioza.

filipac1979 vreau sa te linistesc spunandu-ti ca si eu am un singur ovar + endometrioza si uite, Dumnezeu m-a ajutat sa am un baietel iar acum, pe drum, este o fetita. nu dispera, cu incredere in Dumnezeu, ai sa vezi ca vei reusi![flo]
mada,[pup] ce mai faci? felicitari pt sarcina!!!! sa ai o sarcina usoara si la termen cu bebe sanatos si frumos!!! mai stii ceva de fetele din vechea gasca? lucia, Ioana, Raluca, etc. eu cu Hera ma vad mereu in parc, cu copii. de altfel, chiar ea mi-a spus sa mai intru pe aici si sa incurajez fetele.
boo, ce mare s-a facut Alex!!![olala] iti tin pumnii pentru al doilea bebe. [pup]

Cristina, fericita mamica de Matei (18.12.2008) si [gravi] 21+
http://lbdf.lilypie.com/Urfmp2.png

http://community.web...vhost=community


#40
xdidi

xdidi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.405 mesaje

Postat 18 iunie 2010 - 20:53

salutare fetelor
am sa va dau o veste , finuta mea (a doua)este graviduta, luni mergem la doctor, are 5 saptamani[olala], abia astept. am si eu o intrebare unde poate face analizele mai ieftine, ca la synevo costa destul, sau astea sunt preturile?
eu ma pregatesc psihic, astept cm-ul(care nu mai da semne),dar inca sunt in termen z29, mai am timp.
va puup pe toate[pup]

didi


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -