Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

SCOLI IN CONSTANTA


124 raspunsuri la acest subiect

#11
LILIMAR

LILIMAR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 16 martie 2009 - 11:57

Marilen,
Baiatul meu este clasa aIV-aE, la d-na Gospodin.De invatatoare numai de bine, pe mine ma supara organizarea scolii,dupa cum am mai spus ei inca nu stiu cite clasa aV-a vor fi, ce profesori, in schimb acum in luna martie d-na directoare vrea bani pt. noile uniforme ale scolii, pt.care a fost un scandal intreg, nu dau detalii ca a fost o tiganie intreaga.In tot contextul asta si noi si copiii suntem cam debusolati.
In urma dialogului cu Diana eu m-am interesat la Liceul Ovidius care este linga serviciul meu.Sistemul este ca si la Mircea, se fac 2 clase, borsurile se scot acum in cursul lunii martie.Media de anul trecut a fost 6,30. Am colege cu copiii la acest liceu si in general sunt multumite.
Daca mai aflu ceva sau intru in posesia brosurii, o sa scriu.
Va urez o saptamina buna
Lili

#12
crig72

crig72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 950 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 19:09

lilimar au 3 ore de engleza pe saptamana?cu sportul cum a fost pana acum?inca nu stiu daca s-au modificat orele si la invatamantul primar.

succes scolarilor !sunt deja mari!eu abia la toamna pasesc in clasa I.[:)]



mami de Mariuca

#13
dianamaria

dianamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 526 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 20:34

Buna seara,
-brosurile anul trecut au aparut in luna iunie (cu 1-2 saptamani inainte de testare), dar nu a fost o problema [:)]
-engleza sau germana sunt obligatorii ca examen, dar nu eliminatorii. La aceasta proba s-a dat calificativul de admis/respins, dar nimeni n-a primit calificativul "respins". Am scris mai sus in ce a constat proba, iar examinatorii au fost cat se poate de intelegatori;
-imi pare rau ca momentan nu gasesc brosura de anul trecut, dar nu aveti de ce sa va faceti griji, credeti-ma [:)] (asa ma framantam si eu anul trecut ...). Pe site la liceul Ovidius gasiti si modele de teste.
-pentru ciclul primar mi s-a parut o alegere buna sc.28, dar nu mi-a convenit incadrarea pentru gimnaziu(+ programul de dupa-amiaza);
-fi-miu s-a acomodat foarte rapid cu cerintele colegiului (ca sa-l laud, ca doar e al meu[:)]. Invata f bine (a ajuns pana la faza judeteana la olimpiada de mate si de info)si are timp de multe activitati extra (baschet, inot, engleza, chitara, cerc de mate, de info - ia te uita ce cioara sunt, cum il mai laud! [:D] );
Revin,

Diana

#14
Lorenza

Lorenza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 10:14

Diana,[flo][flo][flo]

#15
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 12:06

Buna ziua mamici de scolarei!



Si noi tot mitittei [:D], abia in 2010 va incepe scoala Maria. O sa fim nevoiti sa ne orientam spre una cu after school pentru ca nu locuim in Constanta.



Interesanta informatia cu gimnaziu dupa amiaza. Nu stiam ca exista asa ceva. Poate pana o fi Maria clasa a 5-a, vor fi si mai multe optiuni.



Marilen, imi poti spune cate ceva despre Scoaa 7? E una dintre optiunile mele si am inteles ca are si program after school.



Imi poate recomanda cineva vreo invatatoare (nu neaparat la Scoala 7) care are acum clasa a 3-a?



Crig, pe Mariuca ai inscris-o la Scoala 12?



Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

poze; poze2

#16
LILIMAR

LILIMAR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 13:56

Crig,

Orele de limbi straine sunt optionale pina in clasa a III-a.
In clasele I, II au avut engleza la optinal 2 ore/saptamina, iar din clasa a III-a doua ore obligatorii si una optional. Dupa cum am mai spus noi am avut ghinion cu profesoara pina in clasa a III-a.
Sportul fac 2 ore pe saptamina cu profesor de sport.



#17
LILIMAR

LILIMAR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 14:00

Cornelia,

Si la scoala 12 au afterschool si din cite stiu de la invatatoarea baiatului meu, invatatoarele sunt bune. Stiu ca sunt chiar f.bune cele care termina anul acesta clasa IV la afterschool.
Sti ca la afterschool metoda de predare este alta, programa de invatamint fiind aceiasi.

#18
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 14:22

Lilimar, multumesc!

Stiu ca e vorba de step by step. Maria si la gradinita e tot la step, dar e adevarat ca mai mult formal (lucreaza pe centre de activitati, au o a doua educatoare, dar cam atat).



#19
dianamaria

dianamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 526 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 20:11

Buna seara,
-cred ca cele mai bune scoli pentru ciclul primar sunt (in ordinea numerelor de pe tricouri [:D])7, 28, 30. Spun asta dupa experienta concursurilor lui Tibi si dupa provenienta "contracandidatilor" lui
-cea mai buna invatatoare (care acum are cls. a III-a) este d-na Rupesac de la sc.28. baiatul meu nu a avut-o la clasa, dar a facut cu dansa la centrul de excelenta n cls. a III-a si a IV-a. Pacat ca 28 nu are afterschool... Dar pana in 2010 cine stie ce se mai intampla!

Succes tuturor scolarilor si multa intelegere si rabdare parintilor!
[pup]

#20
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 12:50

Cornelia, si eu am fost tentata sa o dau pe fiica mea la step by step in clasa a I a dar m-am interesat in dreapta , in stanga si multi sunt nemultumiti.!Fiica mea a avut o fetita in clasa care se transferase de la step si invatatoarea ne-a spus ca este dezastru!!Ca parca nu a facut nimic acolo!Dar a recuperat!Acum nu stiu daca putem generaliza. Depinde si capacitatea copilului, depinde si invatatoarea!Noi suntem din clasa a III a la Scoala 7, sunt multumita de invatatoare, pune f. mult suflet in ceea ce face, nu cunosc celelalte invatatoare dar daca te hotarasti pentru Sc. aceasta, ii pot cere o parere si dansei.Nepotica mea a facut liceul la Mircea(a reusit la cea mai buna clasa) si cei mai multi colegi i-a avut de la scolile mentionate mai sus.De unde se poate trage o concluzie...

________________________



Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Trimestrul 3 sarcina

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:08

  • Vise in sarcina

    ClaudiaRamona24
    - Ieri, 13:34

  • Saptaman 27 si "efectul de cuib"

    DeeliaElena
    - Ieri, 12:59

  • primul consult la Filantropia

    stefiar
    - Ieri, 10:25

  • primul consult la Filantropia

    stefiar
    - Ieri, 10:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -