Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

SCOLI IN CONSTANTA


124 raspunsuri la acest subiect

#1
LILIMAR

LILIMAR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 13:56

In curind baiatul meu termina clasa IV-a si suntem dezorientati.La scoala noastra,(Scoala nr.12, B.P.Hasdeu), anul acesta s-a schimbat directoarea si este o dezorganizare totala. Nimeni nu stie cite clasa aV-a vor fi, cum vor fi organizate, ce profesori etc. Doamna directoare e preocupata de alte probleme administrative.
Voi ce scoli bune in Constanta, mai stiti ? Aveti informatii despre scoli cu program de dimineata la clasele V-VIII in Constanta?

#2
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 22:02

Buna!

voi sunteti maaari, noi de abia ne gandim la clasa I.

Uite, in urma cu ceva vreme am aflat despre un copil de clasa a V-a care a schimbat scoala si a ales Colegiul Mircea. Am fost un pic mirata, nu credeam ca asa stau lucrurile, adica asa devreme.
Stiam de prestigiu la nivelul Liceului...restu-s noi pt mine

Crixia mami de [majoreta] Alexia-Maria ( 22.iul.2003) & [gravi] +13 sapt

#3
dianamaria

dianamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 526 mesaje

Postat 11 martie 2009 - 16:35

Buna,
Baiatul meu e clasa a V-a la CNMB (adicatelea Mircea) si are cursuri dimineata. Acesta a fost si unul din motivele pentru care l-am lasat sa dea examen aici si sa devina elev al colegiului. Ca peste tot profesori buni si mai putin buni (dar nr. celor buni este mai mare decat al celorlalti), multe concursuri, activitati extrascolare (cerc de chitara, centru de excelenta la mate si info - pe care nu stiu cum le-ar fi facut daca ar fi invatat dupa-amiaza) si o concurenta mare. Una peste alta eu sunt multumita de alegerea facuta.
Alta unitate de invatamant care are cursuri dimineata pentru V-VIII este Ovidius (fostul lic.10).
Mult noroc, sa faceti cea mai buna alegere pentru voi!

Diana

#4
LILIMAR

LILIMAR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 11:01

Multumesc mult pt. informatii. Auzisem si eu ca la colegii se invata dimineata. Mie mi-e putin teama de examenul sau testul acela.Ivatatoarea m-a descurajat spunindu-mi ca nivelul de la colegii este mult prea ridicat si obositor pt. un copil de zece ani.
Copilul tau cum s-a acomodat la inceput ?



#5
dianamaria

dianamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 526 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 12:01

Testul/examenul nu este deloc greu (ei oricum sunt familiarizati cu atmosfera de examen de la toate concursurile la care au participat pana acum). Au dat proba scrisa la matematica si oral la engleza,;fi-miu a intrat cu 9.80 (pen'ca scrie nu tocmai frumos ), dar s-a intrat si cu 6. Nivelul e ok, eu cred ca se poate acomoda si nu cred ca e obositor din moment ce are timp si de o sumedenie de activitati extrascolare. Parerea mea este ca daca invata dimineata are timp si de odihna si de sport si de altele.
Si la noi la scoala (28, D.Barbilian) la fel ne-a spus invatatoarea, ca nu vor face fata programului, dar am impresia ca este numai politica scolii de a nu-si pierde elevii (la fosta scoala din 5 clase de a IV-a au ramas numai 3 de a V-a).
Si mie mi-a fost teama de clasa a V-a (profesori de colegiu, vorba aceea!), dar copilul n-a avut nicio teama! Pana la urma colegii lui sunt copii ca si el, veniti de la alte scoli din oras.
Succes in orice alegere ai face, tu stii ce este mai bine pentru copilul tau si il cunosti cel mai bine! [pup]

Diana

#6
LILIMAR

LILIMAR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 13:10

Inca odata multumiri pentru informatii si incurajari. Invatatul de dimineata ma incinta cel mai mult. O sa ma interesez mai indeaproape si la Ovidius si la Mircea. Examenul la limba engleza este obligatoriu ? La minunata noastra scoala am avut in program 3 ore de engleza pe saptamina, dar nu prea s-au facut in clasa a II-a si a III-a din lipsa de profesor. Eu l-am mai pregatit in particular, dar am vazut copii f. bine pregatiti la engleza, ceea ce nu este inca cazul nostru deocamdata.La matematica e ok am curajul sa-l las sa dea examen.

Lili


[pup]

#7
dianamaria

dianamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 526 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 14:20

In 2008, cand a dat baiatul meu examen, matematica a fost de baza, iar la engleza au avut bilete fiecare si pe fiecare bilet era un text de citit si de tradus si cca 5 intrebari.
CNMB editeaza (si comercializeaza [:D] ) inainte de concurs o brosurica ce contine niste teste si pentru matematica si pentru engleza, teste asemanatoare cu cele date la examen.
LA testul la engleza si mie imi era nitel teama (desi a fost la intensiv engleza, dar a avut nesansa sa o aiba profesoara pe dna director care venea din 3 in 4 ore la clasa [bang]), dar a fost f bine, examinatorii nefiind niste "capcauni".
Desi mie mi se parea de "fitze" colegiul, acum sunt super incantata ca mi-am ascultat copilul si am facut pasul acesta.
Pup,

Diana

#8
Lorenza

Lorenza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 13:56

Buna,Diana!
Vroiam sa te intreb,ca am vazut ca veniti de la scoala 28.Auzisem ca nivelul scolii e unul f.bun.Totusi,am vazut ca ati optat pentru CNMB.Nu e chiar asa cum pare din afara aceasta scoala?Eu am baiatul clasa a 4-a la scoala 3,Ciprian Prorumbescu si nu reusesc sa ma hotarasc unde sa continue cu a 5-a.Una din variante ar fi fost si sa-l dau la 28,din motivul de mai sus.Dar cand am vazut ca cineva din interior a optat pentru altceva,incep sa cred ca n-ar fi o optiune de top.La scoala 3,nu mai vreau sa continue,deoarece dupa parerea mea,calitatea invatamantului e mult sub nivelul acceptabilitatii mele.Amanunte,nu are rost,cred ca-ti inchipui.[alcool]S-au schimbat nu stiu cate directoare,niciuna n-a fost interesata sa ridice nivelul scolii.

#9
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 15 martie 2009 - 15:29

Subiectul acesta vroiam sa-l deschid si eu!Am fetita clasa a 4 a (Lilimar, si eu am avut fetita la Sc.12 clasa aIa si aIIa la "A"-invatatoare d-na director Barbu, voi unde sunteti?) Si eu as vrea ca de la anul sa mergem la colegiu la Mircea(acum suntem la Sc.7),m-am intalnit zilele trecute cu o cunostinta care are fetita clasa a V la Mircea si era incantata, mi-a spus ca primul semestru a fost mai usor, i-a lasat sa se acomodeze dar apoi pretentiile au crescut..Dar este un real avantaj faptul ca invata de dimineata si apoi ma gandesc mai departe sa ramana la liceu acolo in continuare, nepotica mea a terminat liceul Mircea (venind de la SC 3,Ciprian Pormbescu si mi-a spus ca s-au acomodat mai greu decat cei veniti de la colegiu pe care profesorii ii cunosteau, era altceva...Si pe noi ne-au descurajat unii -cum ca o sa chinui copilul de pe acum...de aceea nu am luat o hotarare ferma.Poate intervin si alti parinti cu copiii la colegii,poate ne ajuta sa ne hotaram [:D]

________________________


#10
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 15 martie 2009 - 16:49

Dianamaria(si pe fiica mea o cheama la fel)unde gasim brosurile acelea cu teste? In ce perioada se dau testele?

________________________



Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Trimestrul 3 sarcina

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:08

  • Vise in sarcina

    ClaudiaRamona24
    - Ieri, 13:34

  • Saptaman 27 si "efectul de cuib"

    DeeliaElena
    - Ieri, 12:59

  • primul consult la Filantropia

    stefiar
    - Ieri, 10:25

  • primul consult la Filantropia

    stefiar
    - Ieri, 10:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -