Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Mare atentie la dr. Dan Tutunaru!!!


75 raspunsuri la acest subiect

#1
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 13:08

Ieri a fost o emisiune pe TVR1, intitulata Ochiul magic.

Aici, o tanara mamica povestea experienta nasterii, nastere asistata de dr. Dan Tutunaru, la spitalul Elias, in urma careia, a venit pe lume Mihnea. In urma travaliului prelungit, copilul a intrat in suferinta fetala, a facut hipoxie la nastere, a fost resuscitat 20 de minute iar acum are paralizie cerebrala.

Viata acestor oameni s-a schimbrat la 360 de grade.

Intrebat de ce s-a ajuns aici, dr Tutunaru a motivat ca nu a putut face cezariana ptr ca directorul spitalului, dr Vladareanu, nu aproba decat rar cezariene, motivand ca trebuie sa se descurce fiecare medic cum poate, mai mareste doza de anestezic, mai pune un pic aici un pic colo de medicamente, etc.

Este cumplit ca se ajunge in astfel de situatii!

Este cumplit ca exista oameni care nu se gandesc la consecinte!

Este cumplit ca un pui de om a fost condamnat la asa suferinta!

Este cumplit ca parinti nevinovati, care si-au construit vise odata cu aparitia sarcinii, au fost trantiti la pamant atat de tare iar acum se confrunta cu un sistem de sanatate cu multe lipsuri, care nu face decat sa le mareasca suferinta!

Am ajuns sa imi fie frica de o noua sarcina pentru ca totul e ca o loterie.

Am ajuns sa cred ca cele care au optat pentru cezariana au facut cea mai buna alegere posibila!



In concluzie: semnalul meu de alarma este pentru mamicile care se duc la pomul laudat, caci asa pare a fi acest dr Tutunaru, la care recunosc ca am trimis-o si eu pe cumnata mea atunci cand a ramas insarcinata si-i multumesc lui Dumnezeu ca nu a fost ea in locul Cameliei ptr putea fi oricine, incercati sa alegeti un medic cu mai putine paciente, un medic care nu consulta pacientele "pe banda" din lipsa de timp, un medic care face asta pentru ca-i place si nu ptr bani, un medic care inainte de toate este om!



P.S. Rog moderatorii sa mute unde considera de cuviinta subiectul.

Multumesc.[flo]



Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Povestea nasterii fluturasului!
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!


#2
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 13:15

Eu nu stiu cine este dr Tutunaru,nici cine e dr Vladareanu DAR ma mir mult ca nu au acceptat o cezariana cind chiar se impunea pt ca mereu si mereu,pe forum,am tot citit ca in Ro cezarienele se fac pe banda rulanta...



Imi pare rau de micut si de parinti,e o drama.Sper sa se gaseasca o solutie medicala pt a le alina suferinta[q].



___________________________________________________________________________

Alina,mami de printesa si baby [gravi]



#3
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 13:28

Daca vad pacientele lui de la aspirante postarea ta s-ar putea sa-ti iei niste rosii...
Nu stiu cum e Dan Tutunaru acum, acum trei ani insa cand ma chinuiam eu sa raman gravida era cunoscut pentru ca refuza spaga. Categoric. Si rezidentul lui la fel. Iar cu pacientele (si pe vremea aia multe) statea si le explica si le raspundea la telefon... In fine, stiu eu ce-o mai fi facut el de atunci?

#4
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 13:33

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

Viata acestor oameni s-a schimbrat la 360 de grade.



off topic - poate la 180 grade [:D]



despre dr. Tutunaru nu stiu mare lucru, de pe forum am auzit mai mult de bine decat de rau, insa cine stie? la cate s-au intamplat prin spitale in ultimul timp, nu ma mai mira nimic [alcool]




Ramonika [sofer] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#5
gaia.nevia

gaia.nevia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.075 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 13:41

Isi pune cineva intrebarea daca nu cumva aceasta drama este nascuta din mizeria in care se zbat spitalele din Romania?

Din birocratie?

Din invidia si ura care se naste intre medici (de exemplu, cand am nascut eu prima data la Elias, mamici si asistente "barfeau" ca Vladareanu, director la Elias, nu-l inghite pe Tutunaru si ii face mici mizerii de cate ori are ocazia...).

In ce priveste personalul spitalui (asistente, moase, infirmiere) eu nu am mai vazut atata lacomie si rautate nicaieri!

Acolo se merge pe principiul, imi dai spaga, vad cata e, si daca imi place, poate ma ocup de tine... Nu mi-a facut injectia cu antibiotic intr-o dimineata, pentru ca nu am avut spaga la mine, venisem in camasa si halatul cu buzunare era in salon. Deci va puteti inchipui!

Precis sunt si oameni acolo, dar au de luptat cu toata pleava ca sa poata scoate capul.



Imi pare rau pentru ce s-a intamplat, nimeni nu poate alina durerea mamicii. Ii doresc putere si s-o ajute Dumnezeu sa fie cat mai bine puiul mic. [ruga]



Ada, mama de baieti:

Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)

povestea nasterii ; my blog

Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

#6
gaia.nevia

gaia.nevia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.075 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 13:49

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

semnalul meu de alarma este pentru mamicile care se duc la pomul laudat, caci asa pare a fi acest dr Tutunaru, la care recunosc ca am trimis-o si eu pe cumnata mea atunci cand a ramas insarcinata si-i multumesc lui Dumnezeu ca nu a fost ea in locul Cameliei ptr putea fi oricine, incercati sa alegeti un medic cu mai putine paciente, un medic care nu consulta pacientele "pe banda" din lipsa de timp, un medic care face asta pentru ca-i place si nu ptr bani, un medic care inainte de toate este om!





In ce priveste citatul de mai sus... semnalul de alarma poti sa-l tragi si altfel.

NU ai dreptul, (si nu cred ca acest forum gazduieste asa ceva) sa cataloghezi un om pe care nu il cunosti.

Tutunaru nu lucreaza pentru bani si este OM.



Cand am nascut eu pe Radu l-au chemat atat de tarziu, incat a ratat nasterea. M-a chinuit moasa jumatate de ora pe masa sa nu nasc, cand eu aveam dilatatia gata si simteam cu iese copilul, pentru ca ea nu il sunase la timp, desi medicul de garda ii spusese sa-l sune de mult.



Cred ca acest subiect trebuie sa fie despre Elias, nu despre un doctor anume. Despre Elias si felul in care este condus, si cum se iau deciziile in acel spital.





Ada, mama de baieti:

Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)

povestea nasterii ; my blog

Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

#7
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 13:51

Poate unii medici nu incurajeaza sau chiar nu aproba cezariana la cerere, dar aici era vorba de o cezariana de urgenta si nu era cazul sa ezite sau sa se opuna cineva atata timp cat se risca sanatatea copilului. Cand apar complicatii la nasterea naturala, cum a fost acest travaliu prelungit, se impune cezariana de urgenta, fara discutie, atunci, pe loc se hotaraste si se si face. A nu se confunda cezariana la cerere, pe care o poti programa din timp, cu cezariana de urgenta care este ceva neprevazut.
Imi pare rau pentru micut[:(].


#8
annablue

annablue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 13:51

Si eu am vazut intamplator emisiunea de ieri si m-a marcat un pic, tocmai pt ca despre acest dr. auzisem multe lucruri bune.
Totusi, suferinta acelor parinti e foarte reala si am vazut si puiul mic care sufera acum si el. Insa, nu stiu ce sa cred dupa numai o emisiune la tv, in care se descriu niste fapte petrecute si care s-au finlizat prost... in conditiile in care spitalul nu a dat nici o declaratie din ce spuneau realizatorii...
E dureros cand se intampla asa ceva si nu pot decat sa ma bucur ca eu am un dr. in care am toata increderea si cu care am siguranta nasterii peste 1 luna, fiind a2a oara cand nasc cu el...CEZARIANA !!!!
O spun din nou si am spus-o de multe ori si aici si cunoscutilor... In Romania daca ai un dr bun, cezariana este cea mai buna solutie...
Nici nu te chinui enspe ore...nici nu apar complicatii de genul hipoxiei sau altora...si nici nu te simti degradata moral pt modul in care esti tratata de asistentele si de moasele care nu se uita decat dupa bani...ca te vad la ananghie si stiu ca ai nevoie de ele...
Sigur ca exista si persoane de calitate in personalul sanitar, dar cele mai multe au si ele problemele lor si...de aici, potopul... (nu se vrea a fi o scuza pt ele faptul ca au greutati ca noi toti).



Annablue & Adita & Bb2
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

#9
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 14:01

Si la Cantacuzino e al fel cu cezariana... nu aproba directorul sectiei... si daca ai indicatie de cezariana de la oftalmolog de ex. refuza... daaar daca dai spaga ceruta nu mai sunt probleme... probabil si Vladareanu le aproba dupa acelasi principiu



Despre tutunaru am citit lucruri bune... dar in ultima vreme am vazut si pareri negative ... ca e f. agloemrat si astepti cateva ore pt. o consultaite de 5 minute... In alta postare spunea cineva ca a auzit discutii dinte ele si asitenta, cand l-a sunat o graviduta care nastea, a pus-o sa verifice la cate consultatii a fost la cabinet ... sa vada daca merita efortul sau nu ... nu ia spaga, dar platesti consultati destule pana nasti... recupereza din alte surse...



Mie mi-au ajuns experiente cu dr. laudati... de prietene, de cunostinte... si m-am hotarat sa merg la un dr. tanar si cumsecade... cu mai putine paciente la vremea respectiva... era chiar rezident... n-am nevoie de prof. dr. conf. sictirit de meserie [bang]





annablue te contrazic... daca ai un dr. bun alege el ceea ce considera ca-i mai bine pt. tine... eu asa vad un dr. bun... ca nu tine cont de ce vor sefii de sectii ... si nici de ce vrei tu, daca ceea ce vrei tu nu-i varianta buna... Eu am nacut natural de doua ori... si la gemeni, pt. ca s-a putut... nu pt. ca asa a vrut el, ca asa a vrut seful sectiei sau ca n-am vrut eu cezariana... Mi-a spus de la bun inceput ca nu poate sa-mi spuna decat in momentul nasterii daca o sa fie pe cale naturala sau nu... daca nu se poate, nici sa nu ma gandesc ca scap de cezariana...






Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | Elena – iubita noastra | De 3x... mamica




#10
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 14:09

Citat:
citat din mesajul lui anaconda2
De unde stii tu care este adevarul , si ce s-a intamplat de fapt acolo ? Cat de bine il cunosti tu pe Tutunaru , ca sa dai sfaturi de genul.."feriti-va !!" ? Ei uite ca eu nu ma feresc ! Si de unde stii tu ca e un mare "spagar" ? E vestit in Elias , si are multi dusmani tocmai ptr faptul ca nu ia spaga, never ever !! Ti-a luat tie bani cu japca , ti-a bagat mana in buzunar , ti-a luat mai multi bani decat taxa normala ptr consultatie sau eco ? E logic ca atata timp cat mergi la un cabinet particular sa-ti platesti consultatia ! In cazul descris , VLADAREANU , poarta toata vina ! Nu e posibil sa nu-i dea mana libera doctorului care asista la o nastere , si trebe sa "atarne" la el ptr a primi ok-ul ptr o cezariana ! Pentru ca in alte conditii , nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat , si in secunda 2 Tutunaru i-ar fi facut cezariana .[gravi] 7 +
Draga mea, in primul rand nu am sustinut nici o secunda ca acest medic a luat spaga. Te rog reciteste ce am scris mai sus.Stiu ca nu ia spaga, ptr ca asa cum am scris, si cumnata mea a nascut cu el.Am spus ca este un medic ocupat care vede pacientele pe banda rulanta ptr ca asa este si spun in cunostinta de cauza.Daca ai fi fost in locul acelei mamici nu ai mai fi avut aceasta atitudine.Eu stiu cel mai bine ce inseamna sa ai copilul bolnav, ce inseamna sa il hranesti printr-un tub, iar el sa stea inert.Dar intotdeauna li se intampla altora!Cred ca asta este principiul dupa care te ghidezi si nu esti de condamnat. Asta am crezut si eu pana sa se nasca Andrei.Multa sanatate tuturor!Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007) Povestea nasterii fluturasului!
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -