Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Mare atentie la dr. Dan Tutunaru!!!


75 raspunsuri la acest subiect

#11
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 14:31

Prietena mea a nascut in decembrie 2005, o fetita, prematur. Sarcina i-a urmarit-o dr. Tutunaru. Ghinionul a fost sa i se rupa apa la 7 luni...s-a prezentat la Elias si dr. T i-a spus ca el nu poate face nimic, spitalul nu are aparatura pentru prematuri si sa mearga in alta parte.



S-a dus in aceeasi noapte la Polizu si a nascut cu cine era de garda.



Intre timp poate s-o fi schimbat lucrurile si poate acum au si aparatura pentru prematuri dar pentru ea a fost un soc faptul ca nu a putut naste cu el, nimeni nu o prevenise...nu stia ca daca e sa nasca inainte de termen nu o poate face la Elias.







Mara si Matei

#12
Roxie

Roxie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 14:37

Nu stiu daca e atat vina lui Tutunaru, cat a lui Vladareanu, caruia i s-a urcat la cap. Mi se pare asa o tampenie si o inconstienta sa tii cu dintii de nasterea naturala, cand poti pune in pericol si viata copilului si a mamei, nu am sa inteleg niciodata de ce se insista atat de mult pe nasterea naturala, cand scopul principal ar trebui sa fie siguranta si sanatatea mamei si a copilului. Mi-e sila. Iar in cazul Vladareanu, sunt sigura ca refuzul de a da ok la o cezariana se datoreaza necotizarii la buzunar. Cineva ar trebui sa faca niste controale pe la spitalul marelui Vladareanu, sa vada cum stau lucrurile de fapt.

Roxie, bubulutza Denisa [zana](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [copil](11 ianuarie 2007)

#13
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 14:40

Am omis sa spun ca mamei i s-a facut epiziotomie care a necesitat 24 de copci, adica, asa cum spunea si sotul ei victor Neacsu, a fost o cezariana invers localizata in alta parte.







Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Povestea nasterii fluturasului!
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!


#14
aris26

aris26

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.049 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 14:46

ce zicetzi sa va abtinetzi de la comentarii de genul:"feritzi-va de Tutunaru" ?!?! mai bine va feriti de magarush[:D]
nu mai dati sfaturi pretioase doar pt ca ati vazut o emisiune la tv sau ati auzit nu stiu ce pe un forum. noi, romani ne pricepem la orice, dar mai ales la medicina...imediat emitem pareri si judecati, punem verdicte si taram prin noroi reputatia unui om.
asa cum zice anaconda, nici eu nu o sa ma feresc de acest doctor.
in lanul cu porumb nasc cu el[8D]
nu imi permit sa spun nimanui sa se duca la el dar nici nu imi permit sa spun cuiva sa nu mearga la un anumit medic pt ca mi-a facut mie o impresie proasta(si am intalnit destui in viata mea)sau si mai rau, am auzit eu o barfa la coltul strazi. eu stiu ca suntem sub protectia anonimatului dar nici chiar asa.

[gravi] 35+[baietel]

AMR 5 saptamani [pk]



#15
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 16:12

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C
Poate unii medici nu incurajeaza sau chiar nu aproba cezariana la cerere, dar aici era vorba de o cezariana de urgenta si nu era cazul sa ezite sau sa se opuna cineva atata timp cat se risca sanatatea copilului. Cand apar complicatii la nasterea naturala, cum a fost acest travaliu prelungit, se impune cezariana de urgenta, fara discutie, atunci, pe loc se hotaraste si se si face. A nu se confunda cezariana la cerere, pe care o poti programa din timp, cu cezariana de urgenta care este ceva neprevazut. Imi pare rau pentru micut[:(].
Cristina, eu am avut aici la nemti travaliu de 36 ore( m-am dus cu apa rupta ) M-au lasat sa nasc natural, nici nu s.a pus problema de cezariana, eram in schimb monitorizata.Monica http://www.community...m/user/maraki36 mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )Foto AngeloAngelo1Angelo2Angelo3Angelo4filmulete maraki5

#16
RAMONELLA

RAMONELLA

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.894 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 16:45

Mi se pare ca si Kay cand a fost gravida cu Sosonica a fost urmarita de Tutunaru.Si s-a vazut cat de "bine" a fost urmarita.La fel si ea,a fost la doctori mari,renumiti...
Nu inteleg de ce sariti asa pe Nana,ea doar a vrut sa va avertizeze,nu v-a spus NU VA DUCETI LA TUTUNARU!!!Fiecare face ce vrea.Ce e rau in asta,ca a incercat sa faca un bine???A fost un caz clar,prezentat la televizor,deci nu din auzite.Imi pare rau ca reactionati asa.In loc sa spuneti multumim ca ne-ai avertizat,o sa fim atente pe viitor...



Ramonel,mami de [bibe] Bea(08.11.2007)



#17
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 17:34

Am vazut si eu emisiunea si am plans nonstop.

Tutunaru trebuia sa aiba curaj si sa-i faca cezariana chiar daca risca o sanctiune minora.

Sunt convinsa ca nu ar fi fost dat afara. Si copilul ar fi fost salvat. Din lasitate nu a facut acea cezariana, a recunoscut .

[:(]



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

______________



Sabina, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#18
bubulina1

bubulina1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 17:52

Mi se pare nedrept ca o multime de persoane care nu cunosc realitatea din spitalul Elias si mai exact relatia dintre Vladareanu si Tutunaru isi dau cu parerea, desi nici nu sunt medici, nici nu au fost pacietele acestui medic. De ce nu se scrie nicaieri ca totusi Vladareanu care este medicul multor vedete din Romania aproba pentru pacientele lui cezariene si la cerere si fara nicio indicatie speciala dar nu-l are la suflet pe Tutunaru si ii pune mereu bete in roate? Din cauza neintelegerilor dintre ei se pare ca sufera alte persoane care chiar nu au nicio vina. Imi pare sincer foarte rau pentru micutul Mihnea si nu doresc niciunei mame sa treaca prin asa ceva, dar asa cum bine a spus cineva mai devreme, nu medicul trebuie dat in judecata, ci chiar spitalul cu regulile lui complet gresite.

Si eu recunosc ca sunt pacienta acestui medic si voi naste cu el, atata doar ca am indicatie de cezariana. Daca refuza sa-mi faca, eu plec din spital si ma duc unde vad cu ochii. Cu viata copilului meu nu se joaca nimeni.



Ingerasul meu

Povestea mea



Bubulina + [baietel][ruga]Doamne ajuta!



#19
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 18:05

Citat:
citat din mesajul lui maraki
Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C
Poate unii medici nu incurajeaza sau chiar nu aproba cezariana la cerere, dar aici era vorba de o cezariana de urgenta si nu era cazul sa ezite sau sa se opuna cineva atata timp cat se risca sanatatea copilului. Cand apar complicatii la nasterea naturala, cum a fost acest travaliu prelungit, se impune cezariana de urgenta, fara discutie, atunci, pe loc se hotaraste si se si face. A nu se confunda cezariana la cerere, pe care o poti programa din timp, cu cezariana de urgenta care este ceva neprevazut. Imi pare rau pentru micut[:(].
Cristina, eu am avut aici la nemti travaliu de 36 ore( m-am dus cu apa rupta ) M-au lasat sa nasc natural, nici nu s.a pus problema de cezariana, eram in schimb monitorizata.Monica http://www.community...m/user/maraki36 mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )Foto AngeloAngelo1Angelo2Angelo3Angelo4filmulete maraki5
Fii sigura ca, la primele semne de suferinta fetala, ai fi ajuns la cezariana. Valabil si pentru mine, care am avut un travaliu mult mai scurt (doar 8 ore). Dar, pe baza monitorizarii, medicul a considerat ca nu-i nici un risc sa ne lase sa nastem natural. Daca ceva mergea aiurea si cezariana era solutia, atunci ne duceau in sala de operatie. Nu forteaza nimeni limitele nasterii naturale intr-atat...Si acum aud ca medicul a recunoscut ca din lasitate nu a facut cezariana de urgenta[bang]

#20
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 18:12

Citat:
citat din mesajul lui Roxie
Nu stiu daca e atat vina lui Tutunaru, cat a lui Vladareanu, caruia i s-a urcat la cap. Mi se pare asa o tampenie si o inconstienta sa tii cu dintii de nasterea naturala, cand poti pune in pericol si viata copilului si a mamei, nu am sa inteleg niciodata de ce se insista atat de mult pe nasterea naturala, cand scopul principal ar trebui sa fie siguranta si sanatatea mamei si a copilului. Mi-e sila. Iar in cazul Vladareanu, sunt sigura ca refuzul de a da ok la o cezariana se datoreaza necotizarii la buzunar. Cineva ar trebui sa faca niste controale pe la spitalul marelui Vladareanu, sa vada cum stau lucrurile de fapt.Roxie, bubulutza Denisa [zana](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [copil](11 ianuarie 2007)
Culmea e ca, din cate am auzit, domnia sa face NUMAI cezariene.[mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008puiul meu dulce si mic Andapozne in asteptarea Andei b de la bebe, blog...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -