Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Mare atentie la dr. Dan Tutunaru!!!


75 raspunsuri la acest subiect

#21
anaconda2

anaconda2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.010 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 18:48

Aris , ce mai faci dragutza [flo] ? Si eu , tot pe camp...[:D]

Nu mai dati cu rosii , ca sunt scumpe...[:D] Mai bine faceti-va o salata ...

[gravi] 7 +

#22
gaia.nevia

gaia.nevia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.075 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 18:58

oare despre acest caz este vorba?



In continuare cred ca trebuie pus accent pe debandada si mizeria din Elias. Eu am nascut de 2 ori acolo. Nu se poate face nici macar o monitorizare fetala calumea in spitalul acela... li s-a terminat hartia?![alcool]

Nu mai spun ca nu ajungi la ecograf decat cu aprobare, iar pe doctor ti-l cheama in ultimul moment, asta daca nu isi fac figuri intre ei si-l cheama prea tarziu cum am patit eu.



Eu cred in Tutunaru, din tot sufletul. Daca nu era el, nu era nici Teo, pentru ca alti 20 de medici m-au refuzat fara sa ma consulte macar, si m-au recomandat avort fara ca macar sa ma vada.

Este un om minunat si face eforturi supranaturale ca sa aiba in grija atatea paciente cate are.



Mai cred ca spitalul si procedurile sunt o mizerie infernala. Esti tratata mai rau ca o vaca.

Noroc ca incep sa apara maternitatile private, si poate Tutunaru va merge la una din ele, eu asa i-as dori, sa iasa din cloaca aia...

Din pacate nasterea nu este cu Tutunaru, ci este cu mizeria si in mizeria din Elias...

Iar in cazul in care se intampla o nenorocire se va cauta intotdeauna un tap ispasitor... E normal.





Ada, mama de baieti:

Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)

povestea nasterii ; my blog

Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

#23
musettepink

musettepink

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.928 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 19:49

NanaMotoc tu il cunosti personal pe Tutunaru?ai fost la el la vreo consulatie?

Este cumplit cazul Cameliei dar pana nu se stabileste exact a cui este vina eu zic ca nu e cazul sa ne lansam in afirmatii de genul: nu mergeti la el ca e pomul laudat,consulta paciente pe banda si cate si mai cate.....

personal consider ca Tutunaru este un mare Om care nu merita asemenea afirmatii!

Si nici eu nu am sa ma feresc de el!



Minunea a venit![mamica][9cer] de printisor Luca Nicolae





#24
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 20:12

problema e ca de teama unui conflict Tutunaru nu a facut cezariana.

Asta se cheama lasitate.

el a recunoscut ca a avut un sentiment prost cand a avazut ca se prelungeste nasterea, au sarit si el si moasa si astistenta pe burta femeii....au facut manevere inumane in loc sa ii faca cezariana!

Tutunaru in persoana a spus asta tatalui bebelusului.

sunt sigura ca nu e numai vina lui, dar el ca doctor trebuia sa bage femeia sin sala de operatie fara sa mai astepte aprobarile.

____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

______________



Sabina, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#25
ellis

ellis

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 20:45

Nu am apucat sa citesc decat primele postari si nu am putut merge mai departe: nu acuzati fratilor un om daca nu il cunoasteti! stiti voi cate sute, poate mii de mamici isi tin copiii sanatosi in brate datorita lui? de ce ATENTIE MERE LA DR TUTUNARU? Dr. Tutunaru e un profesionist de exceptie, un OM extraordinar, nu e posibil sa fie judecat asa...poate ca a gresit ca nu i-a tras inca un pumn in ochi lui Vladareanu si sa treaca peste toate mofturile lui...eu am nascut cu tripla circulara de cordon cu dr T. care mi-a facut cezariana sunandu-ma acasa cand a plecat Vladareanu din tara, ca cine stie daca si mie imi dadea aprobare?! insa eu i-am zis de atunci doctorului ca mor cu vladareanu de gat si cu analizele in mana daca se impune cezariana si nu imi aproba! eu nu sunt genul de om care se lasa calcat in picioare, nici de un medic cu fumuri de dictator!

PENTRU CELE CE NU IL CUNOASTETI PE TUTUNARU, INAINTE DE A-L JUDECA, CITITI AICI



Ellis,mami de [zana] ALESSIA MARIA (20.11.2007)



ALESSIA IN TARA MINUNILOR

MAMI IN BUCATARIE

#26
Roxie

Roxie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 21:01

Eu am o mare curiozitate: dintre toate pacientele lui Vladareanu, vedete sau cu bani garla, care au facut cezariana, cate au avut cu adevarat indicatie medicala pentru cezariana? Cum e posibil ca pacientele lui Vladareanu sa aiba intotdeauna aprobarea pentru cezariana, iar altor paciente ale aceluiasi spital sa li se nenoroceasca copiii refuzandu-se cezariana? De ce nu vine o comisie, ceva, sa faca o inspectie prin activitatea lui Vladareanu - dumnezeul eliasului? Sa se vada toate deciziile lui medicale, daca au fost intemeiate sau nu, si sa iasa la iveala toate abuzurile?
Nu pot sa uit cat de umil si ce plecaciuni mai facea Vladareanu cand a venit sa nasca Monica COlumbeanu (care are admiratia mea pentru ca a ales sa nasca natural, fara fitze de vedete care nu pot sa se "umileasca" scremandu-se pe masa de nasteri). Oare omul asta cum se uita in oglinda stiind ca acum pupa in... vreo vedeta plina de bani si nu mai stie cum sa o tina in puf, iar dupa 5 minute se duce si trateaza pacientele "obisnuite" ca pe niste vite. Mi-e sila.

Roxie, bubulutza Denisa [zana](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [copil](11 ianuarie 2007)

#27
ellis

ellis

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 21:55

au avut indicatie medicala cezarienele alea...de o mie de euro/bucata!...pe cand ale lui Tutu sunt gratis!



Ellis,mami de [zana] ALESSIA MARIA (20.11.2007)



ALESSIA IN TARA MINUNILOR

MAMI IN BUCATARIE

#28
alexa101

alexa101

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 22:28

Fetelor, nici la Cantacuzino (si sunt sigura ca sunt mai multe spitale in Romania care au mentalitati idioate de a nu accepta cezariana) nu sunt de acord cu cezariana, ceea ce eu nu am stiu la momentul respectiv si dupa ce ca copilul suferea in burta din lipsa neoxigenarii (fapt recunoscut de dr. ginecolog - ca ii pare rau ca nu a observat asta si ca nu la scos cu 1-2 sapt. mai devreme), nu era intors nici la 42 saptamani, totusi ma internat pt. ca facusem tensiune 15/9, 16/9 dar a mai asteptat 2 zile sa vina asa renumitul director profesor al spitalului sa ma controleze si dansul si sa-si dea acceptul pt. cezariana, ceea ce a dus si mai mult la afectarea fatului si cand ma operat copilul a fost scos mai mult mort, a avut nevoie de intubare, apoi dupa 3 luni de stat in maternitate mergand la un spital de specialitate am aflat ce diagnostice crude are: Encefalopatie Hipoxic Ischemica Perinatala, Epilepsie, Sindrom Hipoton si nu stim nici in ziua de astazi daca vedea, pt. ca testele erau bune, dar el era ca o leguma - nu misca, nu sugea, nu-si tinea capul ... si la 7 luni jumate Dumnezeu ia curmat suferinta facandu-l ingeras.

Va intreb eu pe voi, de ce dr. ginecolog nu mi-a zis nimic, de ce nu ma bagat urgent in operatie? sau de ce nu la informat imediat pe directorul spitalului stiind gravitatea situatiei? de ce acest director sa lasat asteptat 2 zile pana ma suit pe masa sa ma controleze si sa ma intrebe ce dioptrii port la ochelari, ca apoi sa ma opereze doctora ginecolog ???

Eu cred ca o operatie implica mai multi oameni care probabil de frica nu au putut-o ajuta, asista si ea nu a avut incotro, singura e clar ca nu ma putea opera - avea nevoie de anestezist, de rezident, de asistente, de neonatolog, de o intreaga echipa...

Sunt intrebari si intrebari, oricum in cazul meu dr. ginecolog poarta toata vina, vina ce si-a recunoscut-o prin faptul ca la echografii nu mi-a masurat presiunea sangelui si nu a observat problemele aparute ca fatul nu se mai oxigena si nu se mai alimenta.

Doamne Ajuta sa le vina mintea la cap acestor DIRECTORI MEDICI, sa se gandeasca ca intai de toate sunt oameni, sa-si ajute semenii, sa iubeasca copii, sa gandeasca ca si sotiile lor pot patii ce am patit noi si nu stiu cum ar reactiona.

Alexa

#29
alexa101

alexa101

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 22:36

Tot la CANTACUZINO, m-am imprietenit cu 3 mamici care la fel din cauza chinului prin care au trecut sa nasca normal si pt. ca nu au avut dilatatie suficienta au copii bolnavi de Tetrapareza Spastica.
Din pacate unul din baietei a decedat acum 3 saptamani. Dumnezeu sa-l odihneasca.
Pe cealalta fata cand a vazut ca nu poate naste normal - copilul avea cordonul infasurat in jurul gatului au taiat-o cum au innimerit pe burta de sus in jos ca sa-l scoata pt. ca mama lesinase, iar bataile copilului se auzeu din ce in ce mai putin.
Va intreb cine e de vina? Dr.Ginecolog sau regulile spitalului ?

Puteti citii singure aceste povesti ale mamicilor pe aceste bloguri:

1. http://serghecristian.blogspot.com/

2. http://cosmin-marian.blogspot.com/

Alexa

#30
mayaione

mayaione

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.368 mesaje

Postat 19 februarie 2009 - 23:45

Cred ca daca am lua fiecare medic din Ro am gasi clar cateva cazuri de malpraxis si am umple forumul cu "Mare atentie la dr X". Mi s-ar parea normal sa deschida un astfel de subiect persoana direct afectata sau cineva f apropiat lor. Asa daca ne apucam fiecare sa deschidem subiect despre ce am citit sau vazut la tv, ar trebui forum separat numai cu astfel de subiecte. Nu inteleg nici eu de ce nu a reactionat dar nu il judec pentru ca stiu cum e si e un doctor f bun in comparatie cu multi alti medici din Ro. Auzisem de un caz, tipa avea hemoragie, era in pericol mare si ea si copilul. Vladareanu a refuzat cezariana si totusi Tutunaru a bagat-o imediat in cezariana si le-a salvat pe amandoua, copilul se sufoca deja. Nu stiu daca l-a sanctionat sau nu, cert e ca le-a salvat. In cazul lui Mihnea probabil nu a realizat ca era asa grav sau nu stiu exact ce s-a intamplat, cel mai bine stiu cei ce au trecut prin experienta respectiva. Imi pare rau pentru copilas, e f dureros sa treci prin asa ceva. Dar mi se pare si aiurea sa incepi sa critici un medic pe care nu-l cunosti, nu ai avut experienta personala cu el. Respect tot ce ar scrie persoanele afectate si nu as indrazni sa comentez absolut deloc, dimpotriva, dar nu sunt eu Dzeu sa judec cine e vinovat si cine nu. Nu vreau sa supar pe nimeni, mi s-a parut doar deplasat titlul subiectului.



Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei

Povestea nasterii

poze Ana






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -