Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

praline belgiene (cinshpe)


301 raspunsuri la acest subiect

#21
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 12:46

rosa: suna a test! va fii greu as decizi, nu?
eu cred ca cel mai nimerit este sa le propui un barbeque: adica sa-l faca ei.. si tu doar cumperi carnea,, hi hi.. ce le-a dat prin cap: belgiencele si ceapa o cumpara julien de la piata .. nu gatesc deloc.. si astia...![bang]

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#22
mathilda

mathilda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 12:52

rosa- nu te supara ardeias- dar mi-e mi se pare aiurea sa te invite el in belgia si tu sa cumperi carnea.
poti eventual face o salata de boef- pt asta gasesti sigur ingrediente sau mancare de cartofi . oricum eu zic ca tu vii in belgia sa vezi tara, sa cunosti mancarurile etc iar daca te vei plimba nu ai timp asa mult de gatit
vroiam sa mai zic ceva- am citit aseara si tocmai vorbeam cu sotul meu- in legatura cu ceea ce ai scris ca soacra 2 e din moldova- aici se poarta ca barbatii dupa ce divorteaza sau le mor 1 sotie sa se duca dupa thailandeze, philipineze, negrese sau europa de est si evident mult mai tinere.
in rest sa auzim de bine si sa ne impartasesti impresiile.


#23
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 13:04

normal ca o cumpara tot el... insa ea trebuie sa stie de unde..
dar ti se pare normal sa-i sugereze sa gatesca in conditiile in care belgiencele sunt asa cum sunt?

sorry.. salata de bouef exista in toata belgia ,, sub diverse forme.. pe unde mergi existe salate cu maioneza , carne samd..

poate salata de vinete..

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#24
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 13:05

altfel mathilda; ce mai faci? nu te-am mai auzit de mult!

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#25
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 13:34

Uite ca eu nu m-am gandit s-o iau ca pe un test,stiu ca si el gateste,poate e curios sa vada vreun fel de-al nostru de mancare,stiu si eu?Oricum,nu ma gandeam sa-i fac sarmale[:D],ma gandeam poate la ardei umpluti ca nu e foarte greu.Si oricum n-as cumpara eu ingredientele,voiam sa stiu numai de unde,de exemplu carne tocata.

Mathilda,e sigur ca a vrut pe cineva din Europa de Est,atata timp cat site-ul pe care ne-am cunoscut era pentru Rusia si Europa de Est,mai sigur cred ca a vrut pe cineva din Rusia,ca tot vorbeste si limba.Numai ca diferenta de varsta intre noi nu e decat un an si ceva.



Poze



One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.







#26
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 13:48

spune-i sa-ti cumpere el carne tocata si ardei inainte .. se gasesc oriunde.. e o idee buna , nu uita sa-i zici si de iaurt! bafta!
a : chestia asta cu 2 soacre e cam naspa... eu abia fac fata la una, romanca , ce-i drept.. dar stiu fete pe-aici ce mama mama ce belgience revolutionare au! poate a ta e buna! noroc!

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#27
Bepii

Bepii

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 917 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 14:52

Salutare la toate pralinele si nu numai[hia]
Vreau sa multumesc fetelor care si-au anuntat venirea, ma bucur foarte mult ca suntem aproape toata gasca cu unele exceptii (se stiu ele care) dar le iert pt ca mi-s dragi si vom avea si alte zile ca doar n-au intrat in sac. Acum sper sa fie si timp frumos ca sa putem sta afara pe terasa si copii sa zburde pe gazon.
Rosa, hai sa-mi dau si eu cu parerea in legatura cu dorinta prietenului tau de ai gati ceva specific romanesc : Mie mi se pare fireasca pt ca prin natura lor belgienii sunt curiosi sa guste din preparate noi, sa vada lucruri si locuri noi. Departe gandul ca te testeaza. Si mie mi se cere uneori cand avem musafiri sa le pregatesc ceva romanesc iar eu ma bucur cand vad ca sunt interesati de ceea ce mananca romanii. Mai rau ar fi fost sa fie indiferenti. Iar belgiencele ca si romancele sunt impartite in mai multe categorii, cele care gatesc cu drag si aici pot da exemplu fiicele lui Swa precum si alte cunostinte si cele carora nu le place sa gateasca din aceasta categorie eu fiind o reprezentanta de frunte. Norocul meu e ca-i place lui Swa sa gateasca si o face bine (am si martori, nu Carmen ?)
Deci ideea ta de a face ardei umpluti este f. buna, el nu trebuie decat sa ia carne tocata mixta (se gaseste la macelar proaspata si in amestec vita+porc) si desigur ardei. Dar atentie, aici ardeii sunt cam mari deci sfatuieste-l sa cumpere cat mai mici sau poate mergeti impreuna la Carrefour unde se gasesc ardei de diferite culori si minusculi. Sunt ideali pt umplut. Eu am facut de cateva ori din acesti ardei si i-am servit ca antreu cate unul sau doi pt ca sunt mici. Aici ardeii umpluti de regula nu sunt gatiti la domiciliu dar sunt cunoscuti cu denumirea de “sarma” sau "dolma” in restaurantele grecesti si turceti. Iar un alt fel de mancare inainte de ardei ar fi o ciorba de-a noastra romaneasca. Aici toti sunt inebuniti dupa ea. Ma refer la familia si prietenii de aici desi o gatesc cam o data la 2, 3 luni. Ori o ciorba de perisoare ori de legume cu carne. De ce am ales ciorba? Pt ca aici ei nu fac ciorbe ca la noi cu legumele in oala ci supe pasate care sunt f bune dar nu-i ca a noastra. Eu mi-am plantat leustean intr-un ghiveci si mi-am adus din tara « bors magic » de la knorr deci ciorbele mele sunt un pic acrute si cu guste de leustean ceea ce aici nu s-a prea vazut, de-aia are asa mare succes. Iar toamna pun leusteanul la uscat si am si pe timp de iarna.
Dupa mine acest meniu e simplu si gustos.
Si daca mai vrei sa gatesti si alta data poti face o tocanita de cartofi asa cum zicea si Matilda. Pare banal pt un roman dar aici nu exista acest fel de mancare sau poate ceva care seamana pe departe. O faci cu carne de pui si-ti garantez ca o sa-i placa. Nu ma indoiesc ca esti o bucatareasa buna.
Iar cu prima intalnire, nu-ti mai face atatea probleme, o sa fie bine ca doar sunteti oameni maturi, trecuti prin multe lucruri poate mult mai grele decat o intalnire care se vrea placuta de ambele parti.
Hai ca m-am intins la scris si e timpul sa mai si fac treaba ca azi e zi de curatenie.
Va pup si revin curand. O zi buna

Bepii
Live as if you were to die tomorrow,
Learn as if you were to live forever






#28
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 15:34

da bepii ai dreptate.. tu-i cunosti mai bine pe belgieni.. eu deloc..
.. dar totusi.. putea sa gateasca si data aviatoare, nu? sau sunt doar putin tafnoasa.. si spun ce-as fi facut eu?! no e posibil.. ca incepe stresul la mine.. incep testele si nu prea-mi convine [bang]

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#29
dama

dama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 17:44

Rosa, eu nu am vrut sa intervin in discutie in ceea ce priveste venirea ta aici, pt ca nu sunt si nu am fost in aceeasi situatie...eu sunt maritata cu roman...deci nu as fi stiut ce sa te sfatuiesc si doar ca sa-mi dau cu presupusul c-o fi, c-o pati, nu cred ca-si avea rostul. Fetele de aici ti-au spus-o mai bine din experintele lor.

Totusi, in ceea ce priveste dorinta lui de-a-i gati un preparat (mancare) cu specific romanesc, eu o vad ca pe ceva absolut firesc, indiferent de cum sunt belgiencele in general (vesticele, in special). Eu zic ca el chiar vrea sa te cunoasca si probabil i-ar face placere sa-i prepari ceva. Poti sa-i faci si o salata de vinete, si acei ardei umpluti si orice gen de mancare cu specific romanesc...vei gasi absolut toate ingredientele (nu neaparat la magazine cu specific estic), foarte rar vei fi obligata sa inlocuiesti. Si un dulce poti face, din cate mi-am dat eu seama belgienilor le plac dulciurile de casa (un tort de ex.) Nu cred ca e cazul sa-i spui sa ti le ia inainte...chiar daca te vei plimba, sunt convinsa ca nu va va fi greu sa mergeti odata impreuna sa luati ce va trebuie...asa iti vei alege tu singura cele necesare.



Ardeiash, nu te supara pe mine, dar aproape in toate postarile tale (si uneori si la alte fete, mai putin Bepii) simt o aversiune fata de belgieni, belgience si tot ce tine de Belgia. Nu mi-o lua in nume de rau, dar ma intreb ce au oamenii astia in minus (sau plus?) fata de alte natii? Eu una nu inteleg cum poti sa traiesti intr-o tara (alta decat a ta) si sa nu faci decat sa-i critici bastinasii...mi se pare de-a dreptul ofensif, mai ales pt fetele care sunt maritate cu belgieni. Sper sa nu te superi, uite [flo].









[gravi]cu [url="http://bd.lilypie.com/9eXEp2.png" alt="Lilypie Attendre un bébé Ticker" border="0" width="400" height="80""]bebe2[/url] & David (18.11.04), pilotul "avid" [avion]



#30
Bepii

Bepii

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 917 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 18:02

Mmmmm, salata de vinete, buna idee!!! eu sunt inebunita dupa salata asta. Cred ca o sa fac un mic efort si fac si eu in weekendul asta.
Pupici

Bepii
Live as if you were to die tomorrow,
Learn as if you were to live forever







Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -