Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2008(42)


227 raspunsuri la acest subiect

#41
preety

preety

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 840 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 14:49

Nocom eu il folosesc la gatit... mi-am intrebat rudele de la tara care-s "tari" la cap. obiceiuri si au zis sa gatim cu el ca e ok.



CD sanatate multa ptr Miku [flo]



Gaia, [pup] mamica si geamanul scump.



Nicole, Ramo, ne-a lovit vremea asta...[q]

Nicole, pup micuta crestina. [pup] La ce biserica ati facut?



Revin si eu cu o problemuta la care tot nu gasesc raspuns......

- iesitul afara. asta mica iese afara odata pe zi, dar cu chinuri groaznice, drept care trebuie sa-i pun supozitor sa simta senzatia si "sa-si dea drumul". Face instantaneu asa... dar cred ca deja s-a obisnuit. Daca o tin fara supozitor urla de ne aude tot blocul si tot nu face. am vreo solutie sa dregem situatia?

o pediatra mi-a zis sa-i dau mai mult ceai, alta pediatra sa-i dau debridat si daca nu merge duphalac. pana acum n-a mers nimic.

precizez faptul ca ii dau si ferum hausmann ptr anemie, si stiu ca asta si constipa... plus ca acu are si scaunele verzi...



[pup]



[9cer] Mamica fericita de Sorina Gabriela

Ticker Sorina Gabriela

#42
claudinna

claudinna

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.691 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 14:56

preety, eu ii dadeam lui Razvan Debridat in perioada cu colicii si iesea ok. dar n-am avut niciodata o problema evidenta cu iesitul afara.

din cate stiu, e pt asha ceva, pt reglarea tranzitului intestinal.

mai stiu ca sunt si niste cereale f bune pt asha ceva, de la nestle.

acuma, vad ca pitica ta e mititica si poate ca e devreme pt asha ceva.



poze noi cu bebelushul

Razvan

mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

#43
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 14:57

Nocom, mortal baietelul tau! I-oo dau de manutza pe sora mea Raluca, moarta dupa acelasi cantec. Are 3 ani in martie [:)]



Anamona, eu sunt o mamica nesimtzita - ca manac multe grasimi, prajit, mezeluri, in nici un caz regim, si am inceput sa slabesc asa cum spui tu/ Nicipe bicicleta elipticanu m-am mai urcat pt simplul fapt ca fata mea e cam demanding uneori si nu e de acord sa dispar la dush... Am renuntzat o data, a doua oara a fost usor.



Am burta dar ma tratez. Eu am luat spre 30 kg in sarcina, si acum am dat jos majoritatea (ce am in plus chiar vreau sa si ramana ca eram o slabatura inainte. Adica nu ma supar daca o sa am 54 de kg de ex... aproape 10 kg in plus. Sa vedem...



[mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008



puiul meu dulce si mic Anda



pozne in asteptarea Andei



#44
claudinna

claudinna

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.691 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 15:02

nikolici, ff frumoase pozele de la botez!

pitica adorabila! pare maricica!

Doamne, cine a lasat-o acolo jos?? ai zis tu ca ati avut o problemutza, dar nu mi-am inchipuit ca a pus-o pe jos!!

vad ca ati avut si frumoasele ursitoare!

imi place si freza ta si rochia! ai fost frumoasa! si de nasha imi place!

hehehe si se vede ca taticul e topit dupa fetita!

aaa si tortul cu funditze mi-a placut!



Sa va traiasca micutza crestina!



poze noi cu bebelushul

Razvan

mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

#45
angelynna82

angelynna82

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.378 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 15:06

Neatza la pranz si de la noi



Am uitat sa platesc netul si drept urmare ieri l-au taiat [bang][bang]



Nocom [pup] baietelului [olala]



Preety eu folosesc debridat si fata mea face kk bine....intradevar fiind si pe mancari (piureuri) putin mai greu face si de 2 ori/zi.



Deocamdata nu ma apus de regim...mai las putin si ma apuc si eu [:D]



Babymom multa sanate [pup]



De CD mai stiti ceva, sper ca Mikul sa se faca bine repede [flo]



[help][help] ce mai pot face pt botez...dat avans la restaurant, stabilit data, facut nasica rezervare la biserica si cumparat hainute, invitatii am dat, model pt tort gasit, aranjatul salii o vom face noi, mai ramane ceva?





[mamica] fericita de [copil] Crina Alexandra

Crinul Meu

Eco

Crina





#46
angelynna82

angelynna82

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.378 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 15:12

Nikolici vazut poze cu mica crestina [olala][olala], chiar asa dc era pe jos?



Tati ne-a adus aseara prima masinuta [:D]



[mamica] fericita de [copil] Crina Alexandra

Crinul Meu

Eco

Crina





#47
Paula-Laura

Paula-Laura

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 15:16

Anamona eu in luna a 3a am pus 5 kg pe mine... asta fiind motivul pt care trec la dieta [:D]



Nikolici foarte frumoase pozele, Karina e o dulce si tu ai fost toata un zambet [:)]. Chiar, de ce sta pe jos Karina? Asa se face la fetite??







Mami de Mihnea (09.10.2008)

poze

filmulete

#48
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 15:19

Citat:
citat din mesajul lui anamona

Eva - in cat timp ai slabit cele 6kg? Din ce am mai citit si am mai intrebat pe la doctori, intr-adevar sportul nu dauneaza lactatiiei , insa mai mult de 2kg slabite pe luna poate duce toxine in laptic.



Pe de alta parte, am inteles ca la unele mamici, fara a face nimic, in timpul lunilor 3 si 4 se reduc in mod spectaculos straturile de grasime de pe solduri si coapse. Cat de adevarata aceasta afirmatie in cazul vostru?





Logica este urmatoarea: slabesti prin alaptare pt ca bebe iti ia resursele de grasime acumulate in timpul sarcinii, si resurse sigur am, laptikul e in continuare gras. Daca tu (tu generic[flo]) continui sa ii dai organismului grasimi, dulciuri, nu e ok. Are si alaptatul rolul lui dar fara sa ai o dieta hipermegacalorica. Si atunci cand voi fi slaba scandurica nu sunt sigura ca laptele scade dar daca asa va fi, fi-miu va fi mare si nu mai e musai sa alaptez.



eu am vb cu doctorita mea si cu doctorita lui Luca si le-am zis ca desi alaptez exclusiv kilogramele stagneaza. M-au intrebat ce manac si cate miscare fac. Cand am zis ca mananc dulciuri, cartofi, paine, grasimi, dulciuri, au zis ca si normal ca nu slabesc. Daca tin o dieta normala, adica sa nu ma privez, sa manac cantitativ cat vreau dar usor, si sa evit dulce si sarat care nu fac cu absolut nimic laptele mai bun. Asa am mancat, am facut si exercitii fizice zilnic ca sa imi tonific muschii si uite asa am slabit 6 kg in 3 saptamani. E normal sa slabesti asa mult la inceput, scad lichidele din tesuturi, sarea te face sa retii mult lichid, apoi slabesti cam 5-6 pe luna cu mancat mai usor si gimnastica! Eu mancam fff multa inghetata zilnic, plus ca mancam si seara tarziu, si in sarcina si dupa, acum se vede lipsa dulciurilor si a mesei consistente de seara. Doctorita mi-a zis ca grasimile si prostioarele pe care le ingeram zilnic acelea contin toxine, sunt nocive pt organismul nostru si pt laptik, nicidecum slabitul prin mancat sanatos.

E imposibil sa slabesti doar 2 kg pe luna de la mancat sanatos, fara grasimi, paine, dulce, mancat usor seara si, eventual, doar fructe, sigur slabesti mai mult, organismul reactioneaza rapid. Poti slabi asa de putin cum zici poate doar sa ie dereglat metabolismul. Eu mereu am slabit f repede si toate fetele pe care le stiu cand incep sportul slabesc repede.[:D]



Stiu o prietena care a slabit dupa nastere 20 kg in trei luni doar alaptand (ii scazuse si pofta de mancare fata de sarcina)si nu i-a zis niciun medic sa nu mai alapteze ca e toxic (???)



Nu am indraznit la inceput sa mananc mai usor ca ma temeam sa nu pierd laptele, vazand ca Noah are aproape 5 luni si laptik este mult, indiferent ce mananc, nu ma mai stresez, vroiam sa alaptez minimum 6 luni, acum ma apropii de target[:)]





Claudinna
, multzu de primire. Si eu tot pe 5 ianuiarie am inceput operatiunea "razboi kg", ca sa imi recastig self-esteem-ul. Eu de cand ma stiu am fost scandurica, nu eram genul slabutza ci slaba pe bune, asa ca logic ca vreau sa dispara kg acestea pe care nu ma asteptam sa le acumulez cu sarcina.

ne sustinem reciproc, sa vezi ce sirene ne facem noi[pup][:D]





Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)



Sunt cel mai frumos din Universul acesta [:I]





-----------------------------------------------------------------------



"There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)




#49
nikolici

nikolici

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.256 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 15:38

Multumim pt aprecieri[pup].

Nu as putea sa va spun de ce se pune bb pe jos in fatza altarului, cert este ca nu se face in toate bisericile din Bucuresti asa.

Nici nasa care are fetitza de 2 ani nu a facut asa la bb al ei.Faza e ca nu stiam ce va urma si a fost un timp de cateva secunde pana sa reactioneze ca ea trebuie sa o ia de jos.Noi restul ramasesem consternati...eu socata[bang].

Muream si inviam ca o ora nu-mi atinsesem copilul si va dati seama sa mi vad Karinutza pe jos abandonata si o nasa intarziata la ridicare.[q]

Cat despre zambetul meu in poze...e genul ala de...se face poza si toata lumea baga zambetul TAMP[:D] si pe urma se revine la ce se discuta inaintea pozei.[:)]



Angelynna Dc te pot ajuta in organizare sa-mi spui.Ma poti intreba orice.Eu am bombardat-o pe Babytza cu intrebari despre botezul lu'Davidutza.

Am vazut ca in lista ta organizatorica nu erau fotograf si cameraman daca ai nevoi si nu cunosti, iti pot recomanda.

Pup



botez Karina





Nikole mami de Karina

#50
Nocom

Nocom

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.503 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 15:46

Va raspund eu de ce era Karinutza pe jos la botez



Fetele nu au voie sa intre in altar, nici macar la botez, pe baieteti ii baga, au voie, ca poate se fac preoti si tot vor intra. Si noi am stat pe jos, si crd ca toate fetitele botezate stau pe jos pana face popa turul cruce in altar.











mami de [zana] Daria Anastasia (24.09.2008) si [cavaler] Matei (11.07.2004)





poze cu noi





poze DARIA








Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -