Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2008(42)

227 raspunsuri la acest subiect

EvaF

EvaF

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 12:12

[hia]mamici,

Iata-ne si pe noi dupa vreo zece zile de absenta. Mie mi s-a stricat ceva la ventilatia laptopului, dupa ce si laptopul sotzului a aterizat la pubela, asa ca eram rupta de lume virtuala si tare bine mi-a fost. Week-end-ul asta ne-am cumparat un calculator asa ca here I am, ma lupt cu tastele pt ca eu aveam tastatura frantzuzeasca pe laptop si cum scriu fara sa ma uit la taste de data asta trebuie sa ma citesc[:D]sper sa ma obisnuiesc daca nu imi cumpar o tastatura French.

Noua ne-a prins tare bine pauza de net, ne-am dragalit toata ziulica, am dormit amandoi, ne-am plimbat cat a fost frumos, am avut mai mult timp de fi-miu, de gimnastica, chiar nu realizam ca eram dependenta de net si zece zile fara au fost mana cereasca. acum ca Noah nu mai este bebelusul care cere numai in brate ci este bebelusul care cere atentie, isi dezvolta fantastic de repede capacitatile cognitive, trage de maneca, explica, vrea sa fim atenti la ce descopera el, e nevoie sa fiu mult mai prezenta, sa ii vorbesc mai mult, asa ca nu stiu daca voi avea timp sa mai intru ca inainte, dar cata vreme afara e uratel profitam. La primavara pariez ca nu mai e picior de mamica pe forum, la vara nici atat, si ce frumos va fi cand puiutii incep sa mearga in preambulator, cand ii scoatem in aerul caldicel de martie, mmm, abia astept[:D]

Voi ce faceti? Bine, bine toata lumea, sper, nu am citit din urma si nici nu voi avea cand pt ca voi scrieti romane, bag seama[:)]. Am vorbit la telefon cu trei fete de pe forum, care mi-au devenit si prietene, daca era ceva rau sigur mi-ar fi zis...[flo]

Noi suntem excelent, Noah creste creste, vorbeste intruna, efectiv, nu ii tace cioculetzul[:-@], acum doarme [nani] dar acusica incepe sa se exprime.

Dupa vaccin nu a facut niciun fel de reactie, nici macar stare subfebrila, bashka am fost in seara aia si intr-o vizita, la aniversarea Nausicai, si era lume cam multa, l-a si luat o tanti in brate[bang], dar el pasnic tare, a dormit si pe umarul lui tati iar noaptea somn dus si zero reactii. Cateva zile dupa vaccin s-a mai trezit pe la 05h00 pt papa, a fost si cam agitat ziua, nu cu planset dar cu sunete ascutite ca sa stau dupa funduletzul lui[:D]dar apoi gata, acum doarme din nou pana la 07h00 sau 08h00(ca azi) dimineata fara pauza, il pun la san si adoarme pana pe la 11h00. Noutatea e ca a inceput sa doarme la pranz de cateva zile, pt ca vorbeste mult, imi arata fiecare jucarie, ma trage de maneca si imi tot spune despre ea, si de la atata vorbit adoarme. E un ingeras de copil, il ador, e vorbaret, istetz, cuminte, saptamana asta a batut recordul: a stat o ora singurel in leagan si jumatate de ora pe salteluta de joaca[:D]In continuare papa numai san, fara ceai, apa, sau mai stiu eu ce, numai laptikul meu.

Da semne de rostogol dar nu il incurajez ca e un stress in plus pt mine, dar sta in poponetz fara probleme, nu il las eu sa stea prea mult, insa.

Aseara a facut si prima baitza in cada mare cu tati, asa cum ne-a zis pediatra, si a dat din manutze si picioruse, susutinut de tati la suprafata apei, cica tonifica musculatura mai bine decat masajul.

Diversificarea nu o incep neam pana in martie cand face fi-miu 6 luni, il tin numai pe san, desi pediatra cica sa incep cu suculetz jumatate de lingurita pe la 5 luni, adica peste doua saptamani. Ei bine, nu, nu[:D] Ma documentez bine deocamdata, tot cu legume tind sa incepem, desi doctorita ar vrea cu fructe. De cand am citit ca morcovii au nitrati la greu nici nu mai stiu cu ce sa incep, cica banana e alergen, sa i-o dau mai incolo, eu cu cine votez?[alcool]

I-am zis si eu soacra-mi sa imi trimita The Baby Book a dr Sears de care tot vorbeste Nausica, poate ma mai luminez nitel. Sper sa nu vorbeasca de cereale de la 6 luni ca ma impusc, chiar ca nu o sa mai stiu cu ce sa incep. Vedem, citim, citim si pe site-ul lui...

In rest Noah e sanatos tun, fara iritatii, fara dintisori deocamdata, fara mucisori, kk regulamentar 3-4 pe zi, ia in continuare cam 200_250gr pe saptamana, in fine, Doamne ajuta sa fie sanatos tun toata viata.

Despre mine, hm... am slabit 6 kg, am inceput sa fac 100 de abdomeme si 100 biciclete zilnic, imi fac fff bine, ma reenergizaeaza plus ca ma tonifica fantastic, musculatura mai ales. Daca aveti senzatia ca sportul deterioreaza lactatia va zic eu ca e prostie, poate daca faceti sala zilnic, eu fac doar acasa zilnic un sfert de ora: am bicicleta medicinala si un aparat de abdomene, e excelent pt psihic si fizic iar lapte e la fel de mult.

Sunt atenta si ce mananc, nu mai mananc prajit si nici dulciuri(nu au nici un aport, in fond) iar seara numai fructe, atat, dar ziua pap piept de pui fript, oua fierte, lactate, legume, de toate ca aport vitaminic, sa fac laptic bun, dar fara prajeli, uleiuri, paine, zaharuri, chestiuni care nu au rol in lactatie si zboara super super kilogramele. Mi-am pus target: pana la jumatatea lui martie, cand este ziua mea, sa revin la silueta de acum un an dinainte de sarcina, sa reiau garderoba de atunci pt ca totul este cambrat cambrat si greu sa le port iar, greu sa mai intru im jeansii slims[:D]

Si s-a mai intamplat un lucru bun: nu imi mai cade parul. Imi cadea cate un pumn la baie, plus cand bagam mana in par ramaneam cu fire, gaseama si fire in pat pe lenjerie, in manutza lui fi-miu care ma mai trage de par, acum e simtitior mai bine, cade la baie, cum era si inainte, dar normal, nu mai cade exagerat. Nu stiu explicatia pt ca de o saptamana am intrerupt si vitaminele pt o vreme asa ca...mister[:D]

Revin mai incolo si cu poze cu Noah.[foto]

Sper ca toate sunteti bine, puii la fel, pupici[pup]

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta [:I]

-----------------------------------------------------------------------

"There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

• 0

Didididi

Didididi

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 12:13

Simodina cred ca ai dreptate cu regurgitatul: cu cat papa copilul mai lacom cu atat inghite mai mult aer. Si al meu e la fel. Plus ca aerul inghitit le da si dureri de burtica.

Didi
  • 0

300

300

Membru senior

• Membri
  • 3.402 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 12:32

Am pacalit piticul, doarme si acum! Cauta tzitzi in somn, dar nu mereu mananca. Vad ca acum respira bine.

Didi, stati bine la bilant. Cd spunea ca Mikul s-a ales cu boala la doctor, asteptand sa intre la vaccin.

Eva [hia]. Vad ca-l chemi cu celalalt nume pe bebe.

Cu Lumi ce-o mai fi? Sper ca sunt bine sanatosi bebeii.

[mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

• 0

Nocom

Nocom

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.503 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 12:39

Citat:
citat din mesajul lui _irina_

Acum vorbesc despre scutece, dar degeaba ca pana vom avea si noi asa scutece (textile) o sa mai treaca multa vreme.

Exista si la noi, am uitat cum se numeste firm, sunt cei care aduc in Romania marca Disney, caut azi si iti spun. Daca faci o socoteala iesi mai ieftin decat cu pampersi.

mami de [zana] Daria Anastasia (24.09.2008) si [cavaler] Matei (11.07.2004)

poze cu noi

poze DARIA

• 0

monica_dicut

monica_dicut

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.555 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 13:03

Vazut poze de Daria [olala][olala] si ce o iubeste Matei [olala][olala] Foarte frumos

POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Mamica de INGERAS in ceruri [ruga]

Minunea din burtica [ruga]

[gravi] 6+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi [ruga]

Uite asa cresc eu la mami in burtica

• 0

alexa si mami

alexa si mami

Membru senior

• Membri
  • 4.727 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 13:13

neata!
ce facem azi? ca este asa urit afara...ploua[pic]
feli, ce misto baita cu hidromasaj! vreau si eu:) daca-i zic lu' tati ma [bruta] ca anul trecut el zicea sa luam cada d'asta, dar eu nu si nu, ca ce la ce ne tre'. am luat una mare, pe colt, dar fara bule[bang]

alexa(23.10.2004), cipri(02.11.2008) si mami
  • 0

andy.p

andy.p

Membru senior

• Membri
  • 4.483 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 13:26

Buna dimineata....asa de urat e afara!!!

[help]..De trei zile ne chinuim cu mancarea,nu vrea sa manance mai mult de 90 la o masa si asta tot la trei ore,ea manca si 160 la o masa si acuma gata.Ce sa fac????

Nu are febra,nu vomita ,nu are scaune moi...de la ora 18 incolo mananca de rupe...iar bibe cu cereale il topeste tot150 cu 2 masuri de cereale,mai mananca inainte de culcare 150 si gata .

Anca[help]...voi cum stati???

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)

Alexia

Andrei

• 0

Paula-Laura

Paula-Laura

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 13:29

Neata fetelor!

Merge o [cafea] pe vremea asta uracioasa! O sa fie o zi lunga daca nu reusim sa iesim pe afara [bang]

CD sper sa de faca bine repede Mikul tau !

Ada si noi regurgitam mult mai mult in perioada de puseu, clar din cauza ca mananca mai mult (si decat au nevoie)

Felicic da pe bebe nu il doare cand il ating jeturile de apa? sau il tii tu mai pe miloc? Ca mie mi-a fost teama sa il bag la bule pana acum.

Fiind o minunata zi de luni am hotarat ca incepand de azi sa intru la regim [pk] Gata ! vreaus a ajung la o silueta mai normala, m-am saturat de burtica . Adica fara ulei si fara zahar, am umplut frigi de legume, carne slaba si branzeturi nu f. grase .Sper sa ma tina si sa reusesc sa fac si ceva miscare in fiecare zi [greutati]

Da imi pun toata ambitia la bataie ca nu se mai poate [:D]

Va doresc o saptamana minunata !

Mami de Mihnea (09.10.2008)

poze

filmulete
  • 0

_giulianna_

_giulianna_

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 13:34

Neata si de la noi!

Mergem astazi la bilantul de 5 luni (cu o maaarreee intarziere dar e bine si asa, Edi a facut 5 luni pe 17). Abia astept sa vad ce-mi mai zice pediatra.

Am uitat sa va spun, lui Edi ii aparusera niste bubite pe gat, brobonele de fapt. O fi fost de la laptele Nivea, de la caldura...nu pot sa-mi imaginez.

De doua seri nu l-am mai dat cu nimic in zona aia si i-au trecut.

IntrebareMir-ul de la biserica...este ulei fiert si racit sau ulei pur si simplu? Am o sticluta acasa (data de preot) si nu stiu daca sa-l dau cu el pe corp sau nu. Ca daca-i fiert ii dau.

Mami de [copil]Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi
  • 0

Nocom

Nocom

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.503 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 13:40

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut
Vazut poze de Daria [olala][olala] si ce o iubeste Matei [olala][olala] Foarte frumos
DA, chiar e mare iubirea!!! Stau in fiecare dimineta inainte sa plece Matei la gradi si vorbesc si se dragalesc.... si fii-mea urla de bucurie!!! II ador!! Cand mergi la Dr? [pup][pup]Sa va mai spun ce facea fi-iu azi dimineata la gradi?Se duce barbate-miu acuma la gradi sa-i duca niste pastilute pe care le uitase acasa si directoarea ii zice domnule aveti un copil........a cerut dimineata la wc si nu mai venea, m-am dus eu sa vad ce face si ce credeti? Matei statea pe wc si canta PUSCA SI CUREAUA LATACE BARBAT ERAM ODATA!!! am ras cu lacrimi.... vedeti ca isi ia in serios sarcina De frate mai mare sau chiar de tatic!!!mami de [zana] Daria Anastasia (24.09.2008) si [cavaler] Matei (11.07.2004)poze cu noi poze DARIA
  • 0

Intrebari Panica

• Sarcina 6 săptămâni infectata covid

Ionelast90
    - Ieri, 22:17

• Menstruatia

adelina_potcovaruuu
    - Ieri, 14:11

• Este normal?

LoreBrinzea
    - Ieri, 10:07

• Sangerare anormala