Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum ne vedeti voi, copiii nostri


62 raspunsuri la acest subiect

#61
Ana-Maria21

Ana-Maria21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 370 mesaje

Postat 25 aprilie 2006 - 05:20

Ana Maria imi pare rau sincer ca treci prin asa ceva.Ce sa-ti zic...te cred ca iti e greu ca la 20 de ani sa te ascunzi sa ai un prieten sau sa nu iti poti deschide sufletul in fata mamei tale pentru ca are idei preconcepute...dar pana la urma iti zic si tie ceea ce imi spun si eu in adancul sufletului cand sunt fff suparata pe ai mei,cand ma gandesc la ce au facut ,ce fac si nu fac bine,imi spun ca pana la urma sunt ai mei si ca parintii nu ii alegi,ii accepti si eu ma gandesc ca o sa fiu altfel cu ai mei copii.Are dreptate Adrienne ni se pare ca ai nostri sunt cei mai rai,cei mai absurzi.Ce sa facem?Sa incercam sa fim pe picioarele noastre cat mai repede.Sincer mi se rupe inima cand citesc aici ca multe dintre fete nu se inteleg bine cu mama(nici eu nu ma inteleg tot timpul,au mai aparut si niste probleme care m-au facut pe mine sa ma distantez de ea in ultimii ani)pentru ca in anii adolescentei 15-18 eu ii puteam spune orice.Si acum pot.Mai zic cateodata ca as fi vrut sa fi fost mai putin prieneta si mai mult mama dar decat sa ma fi dus sa cer sfatul unei prietena asa i l-am ceut ei.
Imi pare rau.Dar asa cum a zis si Adrienne poti sa vb aici.Esti de mult membru si stii mai bine ca mine.[:D]Eu te astept sa vb cand vrei tu,poti sa imi scrii si pe privat daca vrei.


http://community.web...ser/AnaMaria360
"Moare incet cel care nu schimba foaia atunci cand este nefericit,cel care nu risca certitudinea in favoarea incertitudinii pentru a urma un vis,moare cate un pic cel care nu-si permite macar o data in viata sa fuga de sfaturi intelepte"-Pablo Neruda

#62
josefine

josefine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 902 mesaje

Postat 25 aprilie 2006 - 07:59

quote:
Originally posted by adrienne12

Dupa cite au scris adolescentii aici eu sint tot buimaca.

- Nu pricep cum adolescentii nu isi dau seama ca daca nu invata nu vor avea un job bun si ca daca nu au job bun nu vor avea din ce trai.
Cind ii repet acest adevar lui fiu-meu face o mutra acra si-mi zice stiu, nu ma mai bate la cap. Pai daca astii de ce nu faci? Copilul asta n-a facut absolut nimic decit impins de la spate si conditionat, luindu-ise internetul, telefonul, masina. Daca as vedea o singura data macar ca face ceva din ce trebuie, n-as zice nici pis.

- El crede ca eu tip si urlu la el pt. ca imi face placere. Nu-i adevarat. Dupa ce ca am un job. f. stresant si vin acasa obosita doar cu dorintza sa dorm si sa fiu lasata in pace gasesc cite o pleasca facuta de el si ma apuca nervii. Uneori sint atit de obosita incit nici sa tip nu mai am putere. SI detest lucurl asta, dar altfel nu intelege.

- cum sa il determin sa faca curat in camera lui? nu vrea sa isi puna hainele in dulap. le arunca pe jos. AM incercat orice, chiar i le-am si aruncat in strada, i-am varsat si cosul de gunoi in pat... NIMIC nu merge. Astept sfaturi.

Eu imi amintesc de cind eram eu adolescenta. Tot timpul m-am temut ca daca nu intru la facultate o sa stau acasa cu maica-mea care ma va bate la cap, forta sa iau sevici si imi va lua toti banii. De-aia am invatat ca disperata si am intrat la facultate, invatat bine etc...

si eu credeam ca maica-mii ii face placere sa tipe la mine dar chiar cred ca ii facea pt. ca era casnica si nu avea nimic altceva mai bun de facut toata ziua decit sa ma urmareasca pe mine pas cu pas.

curat faceam. maica-mea ma batea daca nu erau franjurile de la covor perfect paralele sau cutele de la perdele la distante egale sau daca bibelourile erau cu un cm deplasate de la locul stabilit de ea.






adrienne, tu esti cu capul pe umeri. eu cred ca procedezi bine. copiii au nevoie sa ii bata cineva la cap, sa stie ca daca ajung acasa, cineva stabileste niste repere, ca parintele are anumite asteptari de la el si ca e de datoria lui de copil sa atinga asteptarile parintilor, pana dovedeste ca se poate descurca si singur. daca nu le face pentru el, le face pentru tine, si asta cred ca e suficient ca sa fie motivat. sunt convinsa ca boacanele nu le face cu rea-intentie, doar ca e mai zapacit. si cred ca daca nu i-ai mai repeta atat, ar crede ca nu esti interesat si poate chiar ar simti lipsa cicalelii zilnice:) e enervant, da' la mine a functionat.

cu curatenia nu am sfaturi, ca sunt sefa dezordinii sau pic in extrema cealalta, depinde de cum bate vantul sau soarele :-D. e o vorba, dezordine organizata. gasesc orice, pentru ca stiu unde am pus. daca fac ordine, nu mai gasesc nimic. acu' rad eu, da' maica-mea cand ma suna acum, ma intreaba, da' ai facut curatenie la tine in camera? ( bineinteles ca de cele mai multe ori nu am facut si stie si ea) da' stii cum fac curatenie cand chiar e musai? si am mai observat ceva, cand stau cu cineva in casa, devin maniaca de-a binelea. imi cert colegii de apartament ca nu spala vasele, ca de ce e mizerie, sa isi stranga boarfele. si uite asa am ajuns maica-mea:)) singura solutie e sa il lasi in pace, ca nu-i chip, daca nu ai reusit pana acum, o sa invete singur ca nu se poate sta in dezordine. sau o sa isi gaseasca o tipessa care o sa faca si pentru el/ o sa-l puna si pe el sa faca curatenie.

cu invatatul am observat ca baietii sunt mai delasatori. fetele sunt mai ambitioase, il am pe frate-miu, oricat i-ai zice ca e in interesul lui sa fie cel mai bun, tot pe-a lui o tine, ca a invatat, ca a citit, si face si el ce i se cere la scoala, nimic mai mult. pana la urma, cred ca o sa se descurce ei, ca baietii stiu sa se strecoare altfel prin scoala, sunt mai smecherasi si invata cand chiar trebuie sa stie.




_________________________________
"I'll make him an offer he cannot refuse"


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -