Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum ne vedeti voi, copiii nostri


62 raspunsuri la acest subiect

#1
mama lia

mama lia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 30 noiembrie 2005 - 14:18

deoarece sunt multi tineri printre noi, propun sa isi spuna oful referitor la ce nu le convine sau ii enerveaza la noi, parintii....

io ma straduiesc sa fiu receptiva si ii mai zic lui fiica-mea sa imi spuna daca nu-i convine ceva....nu de alta, dar poate eu nu imi dau seama. toti facem greseli, si parintii si copiii, dar daca am comunica mai mult si am fi mai deschisi cu totii cred ca lucrurile ar merge mult mai bine.

ce parere aveti dragi parinti??? dar voi, iubiti copii???

mama domnisoarei Cristina [majoreta] (28.09.1993)

#2
Cristinutza_ale

Cristinutza_ale

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 255 mesaje

Postat 30 noiembrie 2005 - 18:05

eu as vrea ca parintii mei sa aiba (mai multa ) incredere in mine...si nu sa imi spuna ca aia nu stii sa faci , aia nu o faci bine etc...ci sa ma sustina si sa ma ajute sa ma perfectionez in ceea ce nu stiu sa fac , nu sa imi reproseze ... si eu as vrea sa le spun alor meu ce nu imi convine la ei...dar...parca imi e rusine...imi e frica ca le spun si dupa incep sa tipe la mine , sau sa se strambe stiu eu...nu stiu..[ups]au grija sa nu duc lipsa de nimic material dar in schimb duc mare lipsa de o vorba buna din partea lor, de incredere...

#3
ingerash

ingerash

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 680 mesaje

Postat 01 decembrie 2005 - 16:15

uite eu astazi m-am certat cu mama-mea din cauza unei casete pe care sincer nu cred ca a ascultat-o in ultimii 8 ani (colinde)!!!!!!
si ea sustine ca eu am caseta intre ale mele si eu sustineam ca nu. pana la urma a gasit caseta intre ale ei dar nu era pusa in cutiuta ei ci in cutiuta altei casete si acuma ma acuza ca eu le-am incurcat!!! pai acuma dupa nu stiu cati ani ma cearta ca eu am incurcat casetele? pana acuma nu a interesat-o acuma s-a trezit[mariaj]!!!!
si mama mea nu stie sau nu vrea sa fie deschisa catre mine. si nu ma intelege. si vine nervoasa d ela lucru si se razbuna urland la mine!
ar mai fii o gramada de chestii dar cred ca e de ajuns deocamdata!
oricum din cate povestesti tu mama lia fiica ta ar trebui sa fie happy cu o asemenea mama[;)]


Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru cã nu se stie [8**]cine se poate îndragosti de zâmbetul tãu!


#4
mama lia

mama lia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 05 decembrie 2005 - 10:51

dragele mele, e adevarat ca venim de la serviciu de multe incarcati, cu nervii intinsi la maximum si uneori ne descarcam pe voi....dar fara intentie.....stiu ca e total gresit, si mie mi se intimpla, foarte rar, recunosc, dar apoi imi cer iertare la copil .....traim vremuri destul de tulburi, siguranta serviciului nu mai exista si de multe ori trebuie sa suportam tot felul de timpenii si mojicii de la sefi si colegi si atunci, acasa, nu mai avem rabdarea necesara pentru cei dragi.....

eu va rog pe voi, astia mai tineri, sa ne intelegeti si voi pe noi....sa ne intelegem reciproc....sa ne respectam reciproc.....sa avem rabdare unii cu altii.....

recunosc ca la faza cu increderea in copil eu lupt destul de mult si vad ca da rezultate cu fata mea!!! cred ca ar trebui sa spuneti asta parintilor, dar intr-un context propice, cind sunt si ei relaxati si va pot intelege mai bine. adevarul este ca nimanui nu ii convine ca cel de linga, fie partener - fie parinte, sa se indoiasca mereu de el....

mama domnisoarei Cristina [majoreta] (28.09.1993)

#5
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 06 decembrie 2005 - 16:36

Buna,

Si eu sunt interesata de raspunsurile copiilor la intrebarea asta.

M-as bucura sa ne spuna ce-i supara in mod concret, cum a povestit Ingerash despre caseta.
Mi-ar placea de asemenea sa spuna cum ar fi vrut sa se petreaca de fapt lucrurile.

Vreau sa spun ca "Ma deranjeaza ca nu au incredere in mine" - este cam vag. Ne-ar prinde tare bine ceva de genul :"Odata i-am cerut mamei sa ma lase sa fac asta, si nu m-a lasat, spunandu-mi ca nu ma pricep/ este prea devreme etc. As fi vrut sa-mi fi spus in loc de asta...."
Chiar ce-ar fi putut spune mama ca sa fie in regula? Ar putea fi ceva de genul: "Ma ingrijoreaza ca s-ar putea intampla sa..., tu ce parere ai despre asta?" Sau ce?

Miru

#6
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 10 decembrie 2005 - 19:48

Super subiect, am insa o propunere pentru mama lia: schimba-i numele in ceva mai sugestiv, ar fi pacat sa nu fie citit!
Si o intrebare pentru cei tineri care vor sa raspunda: de ce nu intelegeti cu vorba buna si obligati parintii sa ridice tonul? Credeti ca unui parinte ii convine sa tipe in loc sa vorbeasca normal? Pe mine ma doare capul cand tip la copiii mei si nu reusesc sa inteleg de ce atunci cand tip lucrurile se misca imediat iar cand spun cu vorba buna trebuie sa astept chiar si cateva zile pana vin rezultate.

Nu certati copiii cand viseaza!

#7
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 16 decembrie 2005 - 10:42

am modificat eu titlul, sper sa nu fie cu suparare. Si am sa colorez cu portocaliu toate mesajele care vin de la copii, sa fie vizibile. In plus, cred ca ar ajuta sa fie "imprastiat" cumva subiectul. Eu am sa sugerez fetitei mele sa il citeasca si sa il recomande si colegelor ei si prietenilor cu care mai vorbeste pe messenger.

_____________
Sapte dintr-o lovitura!




#8
mama lia

mama lia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 19 decembrie 2005 - 14:19

multumesc frumos descintec, adevarul este ca nici nu stiam cum sa modific titlul...[pup].

mama domnisoarei Cristina [majoreta] (28.09.1993)

#9
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 20 decembrie 2005 - 09:58

Coincidenta, la ora de dirigentie, Maria a primit o lista cu "Sfaturi pentru parinti.....de la copilul lor". Pare scoasa din cartile de psihologie de buzunar:)
-Nu ma rasfata. Stiu foarte bine ca nu mi se cuvine tot ceea ce cer, dar incerc totusi.
-Nu-ti fie teama sa fii ferm cu mine. Asta ma aseaza la locul meu. etc

S-a facut un clasament si primele cinci sfaturi pentru parinti din partea copiilor din clasa Mariei sunt:

1. Nu ma corecta in public. Voi fi mult mai sensibil daca imi vei vorbi blind intre patru ochi.
2. Nu uita ca nu pot creste fara incurajari si intelegere.
3. Nu ma pedepsi prea tare. Ma sperii usor si s-ar putea sa spun minciuni.
4. Nu incerca sa imi tii predici. Vei fi surprins sa constati cat de bine stiu ce e bine si ce e rau.
5. Nu face in locul meu nimic din ceea ce as putea face singur. Asta ma face sa ma simt ca un copil mic si voi continua sa te folosesc in serviciul meu.


(la 5. fii-mea a subliniat ca ea nu e de acord cu punctul asta [:D])


Pe marginea foii, Maria a adaugat sfaturile ei personale:

1. Cand mergeti undeva si eu nu vreau sa vin, lasati-ma acasa.
2. Dupa ce imi termin temele, lasati-ma 30 de minute si dupa aceea citesc sau fac matematica ori engleza.
3. Daca ma plictisesc si va intreb ce sa fac, nu ma puneti sa citesc.
4. Lasati-ma mai mult la calculator. Toti prietenii mei vorbesc pe messenger mai mult. Oriunde ma aflu: la scoala, afara, la inot, sunt intrebata cind mai intru si eu pe mess.
5. Nu imi place ce atitudine aveti cand iau note mici. Fara sa ma certati, sa ma pedepsiti sau sa imi faceti observatii, aveti o mutra suparata si amenintatoare.
6. Nu ma puneti sa invat toata ziua.



No, va puteti face acum si o idee despre mine si obsesiile mele :)

_____________
Sapte dintr-o lovitura!




#10
Deanny

Deanny

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 20 decembrie 2005 - 10:59

quote:
Originally posted by descintec
5. Nu imi place ce atitudine aveti cand iau note mici. Fara sa ma certati, sa ma pedepsiti sau sa imi faceti observatii, aveti o mutra suparata si amenintatoare.



Desi nu am copii inca si sunt la o varsta cand nu mai pot fi considerata copil, asta este lucrul care m-a enervat cel mai mult la mama. Fatza pe care o facea cand luam o nota mai mica, sau cand nu-i convenea ceva era de o mie de ori mai rea decat daca mi-ar fi spus in fata ce nu-i convine si dupa aia am fi depasit momentul...
Maria are dreptate!



Deanny


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -