Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)-2


269 raspunsuri la acest subiect

#21
iriss27

iriss27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.218 mesaje

Postat 11 ianuarie 2009 - 23:43

Citat:
citat din mesajul lui Rozi
Elara, iarta-ma, sunt si eu bolnava si obosita, dar nu inteleg care este opinia ta, contrara celor de pana cum; mai poti detalia, te rog?Haideti sa "recapitulam" "cazul" Madinei:- bb1 nascut in ianuarie 2007- CIC pt bb1: x-ian.2009 (sper sa nu incurc datele)- bb2 nascut in iulie 2008- CIC pt bb2: ian/febr 2009 - iulie 2010Intrebarea: cat va fi indemnizatia pt bb2 ? Rasp meu: bb2, nefiind nascut dupa 1.1.2009, ci inainte, indemniz pt CIC2 nu va avea legatura cu CIC1. Pt CIC2, va putea cere 85% din veniturile din ultimele 12 luni inainte de nasterea lui bb2, adica din perioada iulie (+/-) 2007 - iulie 2008 (+/-). Daca a fost numai in CIC1 in aceasta perioada, CIC2 = 600 RON. Daca a lucrat/medical/maternitate, atunci se aduna veniturile obtinute in aceste luni non-CIC, sa impart la 12 si se inmultesc cu 85%. Daca da mai mult de 600 RON, va primi indemniz marita; daca nu, va primi tot 600. Ca sa fie mai mare de 600 RON, ar trebui ca suma veniturilor non-CIC obtinute in acest interval, indifierent in cate luni, sa fie de cel putin (600 * 100 / 85) * 12 = 8471 RON.Sper sa nu gresesc.
Si eu tot ca tine inteleg. Mai este un punct in lege unde spune ca daca se trece din cic1 in cic2, in cic2 se va lua aceeasi suma ca in cic1. Daca cic1 va contine suma recalculata, atunci eu inteleg ca si in cic2 se vor lua tot 85%. Cam imbarligata propozitia, sper sa intelegeti. Eu oricum cand voi depune dosarul pt bb 2 am sa mai depun si o adeverinta de la job si o sa fac cerere in care sa citez punctele din lege care imi sustin teoria cum ca trebuie sa iau tot 85%.Inca o observatie, legea cu 85% nu se aplica doar pentru copiii nascuti dupa 1.01.2009, se aplica si pentru cele care doresc sa li se recalculeze valoarea indemnizatiei si se afla deja in cic.Rozi, din propozitia ta cam asa reesea, scuza-ma daca gresesc eu, dar sa nu interpreteze gresit si alte persoane.Iriss mami deYvonne-Maria (05.02.2007)David-Alexandru (08.08.2008)

#22
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 01:12

Elara, la mine la firma am fost obligata sa intru in lauzie (Cele 42 de zile), mi s-a reactivat CM cu data nasterii fetitei mele - 13 iunie, baietelul meu a implinit 2 ani pe 21 iunie.

Nu am avut posibilitatea sa aleg daca intru in zilele de lauzie sau nu, mi s-a spus clar ca sunt obligata sa intru in lauzie.

Mai mult, contabilele au spus ca sunt obligata sa fac toate cele 126 de zile de concediu de maternitate.



Acum, avand in vedere ca cele 12 luni anterioare nasterii fetitei mele am fost in CIC, nu inteleg de ce nu m-as "califica" la recalcul indemnzitatie din cauza concediului de sarcina si lauzie care au fost platite dupa nasterea fetitei mele. Nu sunt zile lucrate.



Tare-s curioasa cum interpreteaza legea cei de aici, de la noi din judet (Mures), pentru ca de ex, salariul bonus de nastere copil nu l-am primit.



Oana, mami de [zana] Ana Maria (13 iunie 2008) si [bonjovi]Paul-Victor (21 iunie 2006) noi4

Priveste partea buna a lucrurilor

#23
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 12:35

Cele 12 luni din care se calculeaza cei 85% pentru CIC sunt anterioare datei nasterii sau anteriaore datei la care intru in CIC?

Eu mi-am luat cele 126 zile postnatal.AM nascut in noiembrie si o sa intru in CIC prin martie.Deci 12 luni inainte de noiembrie sau de martie?



Sorana [zana][mamica]de Diana (10.11.2008) si [hagi]Codrin (15.02.2005)

Where there's a will there's a way!

[foto]

[ Codrin]



#24
andrruzza

andrruzza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 619 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 13:12

elara,
mai ajuta-ma nitel, pls
eu am reluat serviciu dupa CIC 1 in 10 martie 2007
am nascut bb2 in 10 octombrie 2007
cum trebuie sa arate adeverinta mea de serviciu pe cele 7 luni lucrate cu veniturile aferente??
in martie pentru primele 10 zile am primit indemnizatie
imi fac adeverinta pentru fiecare luna?? martie, aprilie?... septembrie?
sau din 10 ale lunii? 10 martie-10 aprilie??...10 sept-10 octombrie?

multumesc frumos[flo]

____________________________________________________________
mami de [bonjovi] Rares Andrei (10.03.2005) si [bebic] Stefania Maria (10.10.07)

http://community.web...user/andrruzzaR




#25
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 13:29

Citat:
citat din mesajul lui lorellay
Cele 12 luni din care se calculeaza cei 85% pentru CIC sunt anterioare datei nasterii sau anteriaore datei la care intru in CIC?Eu mi-am luat cele 126 zile postnatal.AM nascut in noiembrie si o sa intru in CIC prin martie.Deci 12 luni inainte de noiembrie sau de martie?Sorana [zana][mamica]de Diana (10.11.2008) si [hagi]Codrin (15.02.2005)Where there's a will there's a way![foto][ Codrin]
inainte de nastere, deci de noiembrie.Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 29+

#26
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 13:59

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu
Elara, la mine la firma am fost obligata sa intru in lauzie (Cele 42 de zile), mi s-a reactivat CM cu data nasterii fetitei mele - 13 iunie, baietelul meu a implinit 2 ani pe 21 iunie.Nu am avut posibilitatea sa aleg daca intru in zilele de lauzie sau nu, mi s-a spus clar ca sunt obligata sa intru in lauzie.Mai mult, contabilele au spus ca sunt obligata sa fac toate cele 126 de zile de concediu de maternitate.Acum, avand in vedere ca cele 12 luni anterioare nasterii fetitei mele am fost in CIC, nu inteleg de ce nu m-as "califica" la recalcul indemnzitatie din cauza concediului de sarcina si lauzie care au fost platite dupa nasterea fetitei mele. Nu sunt zile lucrate.Tare-s curioasa cum interpreteaza legea cei de aici, de la noi din judet (Mures), pentru ca de ex, salariul bonus de nastere copil nu l-am primit.Oana, mami de [zana] Ana Maria (13 iunie 2008) si [bonjovi]Paul-Victor (21 iunie 2006) noi4Priveste partea buna a lucrurilor
deci eu inteleg asa : tu terminai CIC pe 21 iunie, ai nascut in CIC, pe 13 iunie. Pai tie chiar ti-au facut-o bine de tot : trebuia sa ramai in CIC pana la finalul lui ( 21 iunie), cu data de 22 iunie ti se PRELUNGEA CIC conform art 8. Dar tu practic ai intrerupt CIC, prin asta si tie ti s-a luat sansa de a beneficia de 85 % din veniturile de dinaintea nasterii lui bb2. ( asta in caz ca vor beneficia si cele care au nascut bb2 in 2008, ca eu tot nu-s lamurita ). Parerea mea asta e, poate gresesc...sa asteptam sa vedem si alte pareri.mda..intrebarea pe care am subliniat-o cu rosu e f interesanta...asteptam pareri. adica art 8 alin 1 are 2 parti..se vede treaba ca in unele cazuri desi e indeplinita prima parte ( bb2 se naste in timpul CIC 1 ) totusi in practica nu a dus si la urmarea ca se prelungeste CIC...atunci cum se va rezolva acest " conflict", daca a doua parte nu e indeplinita?? adica mamele vor beneficia de cei 85 % de dinainte de nasterea lui bb1 ( sau mai bine zis de indemnizatia egala cu cea pe care o luau inainte de nasterea lui bb2)????indiferent ca bb 2 a fost nascut dupa /inainte de 1 ian. 2009.asta e marea mea NEDUMERIRE...Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 29+

#27
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 14:03

Saru-mana...

Din net sau din brut?



Sorana [zana][mamica]de Diana (10.11.2008) si [hagi]Codrin (15.02.2005)

Where there's a will there's a way!

[foto]

[ Codrin]



#28
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 14:08

La mine pe fluturasii de salariu e odata venit net si o data salariu net.Nu sunt la fel. Care din ele se ia in calcul?



Sorana [zana][mamica]de Diana (10.11.2008) si [hagi]Codrin (15.02.2005)

Where there's a will there's a way!

[foto]

[ Codrin]



#29
Lalu

Lalu
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 15:13

Buna ziua,
Stie cineva ce acte trebuie depuse pentru cei 85%, de catre persoanele care realizeaza venituri din activitati independente?
Am citit normele metodologice care (ca de obicei la noi) sunt neclare; o data vorbesc de veniturile realizate in anul anterior celui al nasterii copilului, apoi vorbesc de cele 12 luni anterioare nasterii.
Eu sunt avocat si imi tin singura contabilitatea si imi platesc singura darile catre stat.La Adm.Fin.depun declaratie cu veniturile realizate intr-un an fiscal, asa ca ei nu imi pot da adeverinta cu veniturile lunare.
Deci la Directia de munca cum fac dovada veniturilor pe ultimele 12 luni? Depun declaratie pe propria raspundere? Ca doar nu o sa ma puna sa merg acolo cu registrul de inacasari si plati...

#30
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 12 ianuarie 2009 - 15:32

din net am inteles.



Fetelor care locuiti in sectorul 6, pt nelamuriri puteti scrie la dgaspc6alocatii@yahoo.com, e un domn acolo care va raspunde imediat. Am scris si eu, mi-a raspuns imediat dar, din pacate, m-a trimis la sectorul de care apartin.



va rog ff mult daca scrie cineva dintre cele cu nelamuriri pe art 8 ( cel cu prelungirea CIC in caz ca nasti bb2 in timpul CIC 1), vreau sa stiu si eu raspunsul. Va rog!!



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 29+






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -