Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)-2


269 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 ianuarie 2009 - 17:04

Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC) partea I








Beneficiari: Indemnizatia de ingrijire a copilului minor se acorda, pina la al treilea copil inclusiv.



Acte necesare:

-cerere tip(care se ridica de la serviciul de stare civila si tot acolo se depune) cartea de identitate (buletin) a mamei ,copie si original certificatul de nastere al ultimului nascut copie si original certificatul de nastere al altui copil,copie si original

Pentru obtinerea indemnizatiei pt cresterea copilului, este necesara o cerere insotita de urmatoarele acte:

a) actul de identitate al solicitantului;

b) certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;

c) certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;

d) adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte indeplinirea conditiilor prevazute la art. 1;

e) adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate;

f) declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca solicitantul nu beneficiaza in acelasi timp de indemnizatie de maternitate;

g) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana nu beneficiaza de drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta;

h) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului si ca acesta nu este incredintat sau dat in plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;

i) dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului;

j) dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003;

k) dovada eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte plata contributiilor sociale timp de 12 luni anterior nasterii;

l) alte acte necesare, dupa caz, stabilirii dreptului, prevazute in normele metodologice pentru aplicarea prevederilor prezentei ordonante de urgenta.

m) dosar cu sina.



Aceasta cerere, insotita de actele mentionate anterior, se depune, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.

Pana la data de 10 a fiecarei luni, primariile au obligatia de a transmite pe baza de borderou cererile inregistrate in luna anterioara, insotite de documentele justificative, la directiile judetene de munca, solidaritate sociala si familie, respectiv la directia de munca,

solidaritate sociala si familie a municipiului Bucuresti.

Cererile se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la directia teritoriala, prin decizie de admitere sau, dupa caz, de respingere, emisa de directorul executiv. Decizia de admitere sau respingere se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii. Contestatiile formulate impotriva deciziei se solutioneaza potrivit Legii contenciosului administrativ. Incepand cu 1 ianuarie 2007, drepturile pentru sustinerea cresterii copiilor se vor acorda astfel:

Lunar se va plati indemnizatia pentru cresterea copilului, in cuantum de 6 milioane lei lunar, persoanelor care realizeaza venituri supuse impozitului pe venit. In situatia in care beneficiarii indemnizatiei renunta la concediul de crestere a copilului, vor primi un stimulent de 100 de lei RON pana la implinirea varstei de 2, respectiv 3 ani de catre copil.

Alocatia de stat pentru copii, acordata lunar, va fi in cuantum de 200 de lei RON (2 milioane lei vechi) pana la implinirea de catre copii a varstei de 2 ani sau 3 ani, in situatia copiilor cu handicap.

Conform acestei reglementari, sfera beneficiarilor va fi mai larga. De acest drept vor beneficia si persoanele care nu sunt asigurate in sistemul public de pensii, precum si cele care nu desfasoara activitate.

De indemnizatia si stimulentul prevazute de acest act normativ beneficiaza, optional, oricare dintre parintii firesti ai copilului, persoana care a adoptat sau i s-a incredintat copilul in vederea adoptiei sau care are copilul in plasament ori in plasament in regim de urgenta, precum si persoana care a fost numita tutore.



Perioada in care persoana beneficiaza de drepturile pentru cresterea copilului constituie perioada asimilata stagiului de cotizare si, de asemenea, pentru drepturile de cresterea copilului nu se datoreaza contributii sociale obligatorii stabilite prin lege si nu pot fi urmarite silit.



ALOCATIA PENTRU COPIII NOU-NASCUTI ACORDATA IN BAZA LEGII 416/2001 (ACTE NECESARE)

• CERERE TIP

•BULETINUL DE IDENTITATE AL MAMEI(COPIE SI ORIGINAL)

•CERTIFICATUL DE NASTERE AL COPILULUI (COPIE SI ORIGINAL)

• LIVRETUL DE FAMILIE(COPIE SI ORIGINAL) COPILUL NOU-NASCUT TRECUT IN LIVRET

•CERTIFICATELE DE NA#350;TERE ALE COPIILOR NASCUTI ANTERIOR-COPIE XEROX (IN CAZUL IN CARE MAMA NU ESTE LA PRIMA NASTERE)

•NEGATIE DE LA SECTORUL SAU DIN LOCALITATEA UNDE A FOST INREGISTRATA NASTEREA COPILULUI, ALTA DECAT DOMICILIUL DIN ACTELE DE IDENTITATE ALE MAMEI

• DOSAR CU SINA

ACTELE SE DEPUN INAINTE DE IMPLINIREA VARSTEI DE 6 (SASE) LUNI A COPILULUI




Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#2
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 10 ianuarie 2009 - 17:10

hai ca ma speriasei, am vrut sa editez si mi-a aparut subiect inchis........era sa cred ca mi-ai facut-o special, ca scriu prea mult la subiect!![:-)))][:-)))][:-)))]



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 29+





#3
madina71

madina71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 332 mesaje

Postat 10 ianuarie 2009 - 17:11

Marius, te rog lamureste-ma si pe mine, te rog!
Unii zic ca am dreptul la indemniz de 85% din veniturile anterioare nasterii primului copil, altii zic ca nu....
Asadar, in timpul CIC1 care se termina pe 20 ian 2009 am nascut al doilea copil (in iulie 2008)... azi am fost la asist sociala sa depun dosarul pt cic2 si cei de acolo mi-au spus ca nu beneficiez de cei 85%, ci tot de 6 mil indemnizatie pt CIC2, dar ca totusi sa aduc de la serviciu adeverinta cu veniturile ca cine stie?! Sa fie la dosar, dar ca in principiu tot 6 mil o sa iau... Cum este? Nu am avut postnatal dupa ce am nascut a doua oara, am continuat CIc1 si acum urmeaza sa intru in CIc2... Iau sau nu cei 85%?

Ca eu de aici inteleg ca am dreptul:

"ART 30 indice 1

Dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului în cuantumul prevazut la art. 2 alin. (4) (aici e vb de cei 85%) se acorda începând cu luna ianuarie 2009 si persoanelor care, la data de 1 ianuarie 2009, se aflau în una dintre urmatoarele situatii:
a) în plata indemnizatiei pentru cresterea copilului;
b) în plata indemnizatiei pentru cresterea copilului în
conditiile prevazute la art. 8 alin. (1);
(Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei ART.8 – (1) În cazul în care persoana îndreptatita, beneficiara a concediului si indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in vârsta de pâna la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copiilor cu handicap, naste în aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se încredinteaza spre adoptie, i se încuviinteaza adoptia, i se da în plasament unul sau mai multi copii sau este numit tutore, concediul pentru cresterea copilului se prelungeste corespunzator pâna la încheierea duratei de acordare, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.

(2) În situatia prevazuta la alin.(1) se acorda o singura indemnizatie.)

c) în plata stimulentului lunar;
d) în concediu de maternitate si în plata indemnizatiei
aferente;
e) ar fi fost îndreptatite sa beneficieze de indemnizatia pentru
cresterea copilului sau de stimulentul lunar si nu au solicitat
acest drept;
f) cererile privind acordarea indemnizatiei pentru cresterea
copilului nu au fost solutionate pâna la data de 31 decembrie
2008 inclusiv.
Art. 302. — (1) Pentru acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului în cuantum de 85% în situatia prevazuta la art. 301 lit. a), b) si f), persoanele beneficiare transmit la agentia teritoriala o cerere scrisa care sa contina în mod obligatoriu numele si prenumele, codul numeric personal, adresa, atât ale persoanei beneficiare, cât si ale copilului pentru care se primeste indemnizatia, însotita de documentele doveditoare, conform prevederilor art. 6 alin. (5) si (6), pâna cel târziu la data de 30 iunie 2009.
(2) În situatia prevazuta la art. 301 lit. b), documentele doveditoare mentionate la alin. (1) sunt cele dinaintea nasterii copilului/copiilor anterior/anteriori.




mami de Lucian (05.07.2008) si Adrian (20.01.2007)

http://picasaweb.goo...august/Madina71

#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 ianuarie 2009 - 17:11

[:)] Sper ca nu te-ai speriat prea tare.



Nu va suparati dar o perioada voi raspunde mai rar in aceasta sectiune. Nu prea sunt in forma. Scuzele mele.



Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#5
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 10 ianuarie 2009 - 17:13

ba da, era sa mor de inima.....[:D] vezi ca mai sunt si gravida!



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 29+





#6
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 10 ianuarie 2009 - 17:28

apropos Marius, stiu ca insist dar chiar vreau si parerea ta referitor la afirmatia mea :



" chiar daca intre nasterea lui bb2 si finalul lui CIC 1 trec mai putin de 42 de zile, tot ti se prelungeste CIC cu perioada pt CIC 2, fara a lua zile de postnatal", nu? ( ca acolo unde sunt mai mult de 42 de zile, e clar ca se prelungeste).





asta in conditiile art 8 din HG 1025/2006 alin 1



(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.



tu ce zici??





Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 29+





#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 ianuarie 2009 - 18:45

Aici este un pic de contradictie cu alte dispozitii insa in esenta ai dreptate. Pe scurt daca o mama se gaseste in CIC1 si se naste alt copil inainte de terminarea CIC1 are dreptul sa isi continue CIC2 direct din CIC1. Deci cade ideea de postnatal.



Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#8
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 10 ianuarie 2009 - 18:57

multumesc de raspuns [:)]. Esti sigur, da?! Indiferent ca naste cu o zi inainte de finalul CIC 1!! Important e sa fie in timpul CIC 1.....



acum sunt curioasa si ce-i raspunzi Madinei, ca eu sunt deja in ceata.......



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 29+





#9
tonylexa

tonylexa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 11 ianuarie 2009 - 00:50

eu am inteles astfel: daca legea stabileste ca ai dreptul la concediu de maternitate format din perioada pre- si postnatala, cu obl sa ai zile de lauzie (cate sunt ca nu mai stiu?!!?), atunci e valabil si la prima si la a doua nastere
asta inseamna, din punctul meu de vedere, ca treb sa depun cerere de intrerupere a CCIC 1 si sa depun actele pentru concediu de maternitate, ceea ce imi convine din punct de vedere financiar pt ca din cate imi aduc aminte se face raportare la salariu
ce nu stiu (si problema mea apare de la ce am auzit la protv ) este cum e cu indemnizatia: se calc in functie de ultimele 12 luni lucrate,a dica inainte de nasterea primului copil sau (citez) " ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului intrucat guvernantii au declarat ca e mai usor sa se calculeze asa, cu atat mai mult cu cat aceasta perioada in care mamele stau acasa se considera vechime"
asta e dilema mea!!!
cred ca reporterii/ziaristii au obiceiul sa prezinte stirile raportandu-le la logica lor si la ce inteleg ei, insa nu am vazut altceva pe alte canale tv ca sa stiu daca chestia are cap si picioare!!!
din pacate, la noi in tara, practica ne omoara si, am impresia, ca nici functionarii unde depunem noi actele nu stiu cu ce se mananca ordonanta guv pentru ca nimic nu e clar
asta e, voi vedea cum stau lucrurile pe masura ce se vor desfasura


#10
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 11 ianuarie 2009 - 01:21

Marius, , te intreb daca esti ABSOLUT SIGUR pentru ca uite ce mi-ai raspuns tot tu la pag 23 la capitolul 1 ( la aceeasi intrebare, evident):



"Off daca se naste bb2 in timpul CIC1 trebuie sa termini CIC1. Daca la finalizarea CIC1 sunt 42 de zile sau mai putin de la nasterea lui bb2 trebuie sa iti iei postnatal pana la implinirea a maxim 42 de zile de la nasterea lui bb2. Daca insa la finalizarea CIC1 au trecut 42 sau mai mult de 42 de zile de la nasterea lui bb2 poti sa intri direct in CIC2.

Acum e bine?"



deci? ai 2 raspunsuri diferite la aceeasi intrebare.......pana la urma care crezi ca e raspunsul?? Zau ca sunt ff interesata!





Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 29+






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -