Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PFA


37 raspunsuri la acest subiect

#21
ildyqo

ildyqo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 15 aprilie 2009 - 14:19

Am avut luna trecuta un medical pentru ingrijirea copilului bolnav. Nu mi l-au platit. Atunci am aflat ca am acea asigurare pentru concedii. Acum sunt gravida si tr. sa nasc prin noiembrie. Daca imi fac acum acea asigurare de concedii, nici atunci nu o sa beneficiez de CM? Nu am gasit prin lege asa ceva dar asa am inteles si de la voi si de la o functionara 'amabila'.



Sunt extrem de fustrata. Daca e sa dai banii, imediat sar toti (finante, cass, cas) dar cand e sa dea iei (si e dreptul tau) umblii dupa acte, stai la cozi interminabile si tot nu rezolvi nimic.



Ildy si [:)] Blanca Andreea (16.06.06)

#22
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 00:28

Citat:
citat din mesajul lui ildyqo
Am avut luna trecuta un medical pentru ingrijirea copilului bolnav. Nu mi l-au platit. Atunci am aflat ca am acea asigurare pentru concedii. Acum sunt gravida si tr. sa nasc prin noiembrie. Daca imi fac acum acea asigurare de concedii, nici atunci nu o sa beneficiez de CM? Nu am gasit prin lege asa ceva dar asa am inteles si de la voi si de la o functionara 'amabila'.Sunt extrem de fustrata. Daca e sa dai banii, imediat sar toti (finante, cass, cas) dar cand e sa dea iei (si e dreptul tau) umblii dupa acte, stai la cozi interminabile si tot nu rezolvi nimic.Ildy si [:)] Blanca Andreea (16.06.06)
Eu am avut 3 luni distanta intre cele 2 concedii medicale ( pe acelasi cod) si nu mi le-au platit, cu toate ca platisem acel 0.85 pe 6 luni ( de la inceputul anului) retroactiv( 3 luni) si in avans( 3 luni)...IERI MI-A VENIT IAR SOMATIE SA LE PLATESC CASS PE PERIOADA IN CARE AM AVUT CONCEDIU MEDICAL!!!!Nu doar ca nu-ti platesc, dar iti pretind si bani!ileana

#23
adrianaBuc

adrianaBuc

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.292 mesaje

Postat 31 mai 2009 - 13:19

Merci la casa de sanatate si discuta cu ei sa iti compenseze contributia la sanatate cu veniturile din concediu medical. Ai depus la ei certificatul medical? Din pacate contributia de sanatate nu se suspenda pe perioada medicalului decat pentru anumite tipuri de medical. Bafta.

#24
babylina

babylina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 31 mai 2009 - 17:31

Buna, vad ca sunteti documentate cu privire la PFA.
Vreau sa imi fac si eu un PFA. Am inteles de la televizor ca nu se plateste impozit un an de zile, dar ce ma intereseaza in mod special este daca imi merge vechimea. Aveti ideie daca activitatea in PFA se pune ca vechime la pensie?

#25
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 31 mai 2009 - 19:56

Buna!

Ajutati-ma va rog cu informatii legate de PFA cu norma de venit. Am inteles ca e f. avantajos ca platesti putin impozit la stat. Deocamdata stiu doar 'din auzite', nu am vorbit cu nimeni de la registrul Comertului sau de la fisc. Puteti sa-mi spuneti care sunt conditiile? Chiar se plateste putin si nu te 'regleaza' la final de an fiscal? Multumesc anticipat.






Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#26
maminuta

maminuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 01 iunie 2009 - 01:18

http://www.casmb.ro/pfa_obligatii.php

Contribuiti la pensii doar daca nu aveti si calitatea de angajat cu functia de baza.


Daca nu aveti calitatea de angajat, se incheie contract cu CASA de Pensii pentru o suma stabilita de dumveavoastra si platiti lunar (pt ian 2009) 28.5% aplicat la aceasta suma.

Daca sunteti si angajat nu mai contribuiti la pensii.

UN INSTRUMENT EXTREM DE UTIL CA SI EXERCITIU DE SIMULARE AVETI AICI:

http://www.calcule.r...tor.aspx?cid=20

Contributia la asigurarile de sanatate este de 5,5% din venitul impozabil (venitul real), adica din venitul brut lunar.





Sper sa va fie de folos.[pup]

Maminuta,mami de Daria

Nimeni nu te poate face sa te simti inferior fara permisiunea ta. - Eleanor Roosevelt

#27
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 01 iunie 2009 - 12:07

eu nu stiu chiar asa detaliat despre PFA, insa puteti cauta aici. iti ia ceva timp, insa chiar sunt de folos informatiile.

http://www.conta.ro/...hp?showforum=15




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#28
ildyqo

ildyqo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 14 iulie 2009 - 12:34

fetelor, ajutati-ma si pe mine cu niste informatii.

in jur de 11 noiembrie trebuie sa nasc. nu stiu cum procedez cu actele.
  • Am inteles ca tr. sa suspend autorizatia de pfa la registrul comertului. CAND? Cand intru in prenatal? Practic de atunci nu mai emit facturi.


  • trebuie sa merg la finante sa le informez ca am autorizatia suspendata din motiv ca...Ok, asta dupa ce suspend autorizatia, dar intrebarea e, daca de la finante o sa mai imi dea adeverinta accea pentru cresterea copilului? sau fac operatiunile astea dupa ce intru in concediu de crestere a colilului pana la 2 ani, dupa postnatal, ca nu vreau sa platesc impozit pe perioada in care nu lucrez - sunt pe norma


  • ce trebuie sa fac la CASS? trebuie sa duc medicalul (prenatal, postnatal) chiar daca nu mi le platesc? suspend si acolo plata? reziliez contract? ce tr. sa fac


  • pentru concediu de crestere a copilului de unde imi tr. acte si cand tr. sa le procur, predau






intreb toate acestea ca o sa-mi fie destul de greu sa ma plimb si vreu sa evit drumurile si statul la cozi cu o burta imensa la cine stie ce calduri, si stiu ca voi ati trecut prin asa ceva si aveti toate informatiile necesare. VA rog sa ma ajutati. CAND? Unde? Cum? In ce ordice?



Multumesc anticipat



Ildy [gravi] si [:)] Blanca Andreea (16.06.06)

#29
ildyqo

ildyqo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 18 august 2009 - 11:00

nimeni, nimeni pe aici sa ma ajute si pe mine?



Ildy [gravi] si [:)] Blanca Andreea (16.06.06)

#30
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 27 august 2009 - 15:57

ildygo - am impresia ca esti mamica de fulgusori, nu? [:)]
intreab-o pe Avalon - ea ar trebui sa stie toate astea. o gasesti la mamici de fulgusori sau la probleme legislative, la concedii, CIC etc.
sau pe marius de la legislative.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -