Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PFA


37 raspunsuri la acest subiect

#11
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 05 noiembrie 2008 - 22:42

Intr-adevar, este putin probabil sa te prinda careva ca nu platesti sanatatea dar nu este exclus sa se intample. Consecintele le-am expus. Oricum, datoriile la stat se prescriu in 5 ani, deci nu au cum sa te puna sa platesti decat pe 5 ani in urma dar tot nu m-as risca. Stiu ca nu ti se ofera mare lucru in schimb dar asta este situatia.




#12
emma2006

emma2006

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 02 decembrie 2008 - 13:36

Daca ai si PFA si carte de munca impozitul este de 8% in loc de 16%, calculat la venitul net (sistem real) sau la norma de venit.

Contributia de 5.5% la sanatate este obligatorie, iar pensiile sunt facultative. Asigurarea la Casa de Pensii este de 29% aplicata la suma declarata (nu mai exista un minim obligatoriu).


#13
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 03 decembrie 2008 - 13:04

multumesc Emma, ai si un link ceva in ce lege scrie asta?

ca eu caut pe net de o ora si nu gasesc nimic... [bang]



ma tem ca ceea ce spui e valabil pentru cei cu norma fixa de venit, nu cu venituri in sistem real, cum sunt eu... [bang]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#14
chiara.2005

chiara.2005

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 05 decembrie 2008 - 16:15

Emma daca ai putea sa ne dai legea care se refera la acei 8% din venit pentru cei care au si carte de munca, ti-as fi recunoscatoare. Am mai auzit si eu despre asta dar nu am gasit legea si nimeni nu a stiut sa-mi indice unde este reglementat acest lucru.
Am si eu un PFA, cu norma fixa de venit si platesc cei 16% din norma care este stabilita la inceputul anului.
Si inca o intrebare as avea: In conditiile in care lucrez, cu carte de munca, norma intreaga, si pe langa asta mai am si acest PFA, in conditiile in care incepand din ianuarie 2009 se va plati pentru CIC 85% din venituri, in cazul meu care venit il iau in calcul?
(Salar in ultimul an + venituri reale din PFA din ultimul an)/12 ? (asta ar fi varianta cea mai convenabila pentru mine :)


#15
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 08 decembrie 2008 - 11:34

chiara - asa ar fi logic, din cate stiu legea spune ca se ia in consid. cumulul veniturilor din ultimele 12 luni (cred ca nu neaparat din salariu).

in caz ca o fi sa trebuiasca sa alegi, alegi suma mai mare, normal... [:D]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#16
ildyqo

ildyqo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 08 aprilie 2009 - 12:22

Fetelor,



Ma bucur ca am gasit grupul de mamici PFA de pe acest forum. Am si eu o intrebare? Voi ati beneficiat de concediu pre si post natal platit? Eu sunt PFA din septembrie 2008, am platit impozitul, cas-ul si cass-ul (cele 5.5% - sau cat e) dar nu am platit cele 0.85% pentru 'concedii si indemnizatii'. Cand am aflat ca nu mi se platesc medicalele, m-am dus sa rezolv si asta dar o fuctionara 'amabila' mi-a zis ca o sa-l platesc degeaba ca din cei 0.85% se constituie un fond si din acel fond se plateste concediul. Nu stiu daca avea dreptate, dar daca-i asa atunci platesti 100 de luni ca sa-ti plateasca 1 luna medical? ce asigurare este asta?





merci



Ildy si [:)] Blanca Andreea (16.06.06)

#17
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 10 aprilie 2009 - 11:06

ildygo - sincer nu stiu ce sa-ti raspund. depinde si ce fel de PFA esti, in sistem real sau cu norma fixa.

eu am si contract de munca full-time la o firma, asa ca nu am de-a face cu asa ceva, plateste firma in caz de concediu medical.

dar inainte de sept. 08 ai avut carte de munca, ai platit contributiile? pentru ca cel putin la mamici, nu beneficiaza de indemnizatie daca nu au cel putin 10 luni platite contributiile.

din sept. inca nu sunt 10 luni.




Ramonika [sofer] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

Directionati 2% din impozitul pe venit si viata animalutelor comunitare va deveni mai buna www.asociatiaclopotel.com

#18
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 12 aprilie 2009 - 01:03

Citat:
citat din mesajul lui ildyqo
Fetelor,Ma bucur ca am gasit grupul de mamici PFA de pe acest forum. Am si eu o intrebare? Voi ati beneficiat de concediu pre si post natal platit? Eu sunt PFA din septembrie 2008, am platit impozitul, cas-ul si cass-ul (cele 5.5% - sau cat e) dar nu am platit cele 0.85% pentru 'concedii si indemnizatii'. Cand am aflat ca nu mi se platesc medicalele, m-am dus sa rezolv si asta dar o fuctionara 'amabila' mi-a zis ca o sa-l platesc degeaba ca din cei 0.85% se constituie un fond si din acel fond se plateste concediul. Nu stiu daca avea dreptate, dar daca-i asa atunci platesti 100 de luni ca sa-ti plateasca 1 luna medical? ce asigurare este asta?merciIldy si [:)] Blanca Andreea (16.06.06)
Astea de la Sanatate din Brasov, sunt niste VACI!Nu, nu o sa-ti plateasca concediile medicale ( mi nu mi le-au platit de 2 ani jumate...acum ma cert cu ele ca-mi cer cotizatie pt. perioadele de concediu medical! ) Nu mi le-au platit din acest motiv : 0.85 %.Am platit pe urma cateva luni..si-am avut iar concediu medical: SI NU MI L-AU PLATIT, "CA-I PE ACELASI COD CU CEL PE CARE NU MI L-AU PLATIT ANTERIR"!Am 2 ani si 9 luni de cand ma cert cu ele pe tema asta...Eu sunt SRL, nu PFA si am contract de Administrator ( dar este cam la fel cu ce-ai scris tu!)Atentie, atunci eram pe legea veche, dar mie nu mi-au platit CIC-ul!I-am dat in judecata...si panba la urma nu mi-au platit decat 1 an si jumatate..ca 6 luni ne-am batut in acte..si mi-au platit doar de cand i-am dat in judecata.Nu stiu pe legea noua, dar pe legea veche, ANAF Brasov refuza sa dea adeverinta ca ti-ai platit impozitul pe venit ( in cazul meu contractul de administrator).ileana

#19
ildyqo

ildyqo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 11:22

Merci mult pentru raspunsuri. In concluzie pot sa-mi iau gandul de la CM (vreo 4 luni) si cu CIC-ul se rezolva doar prin tribunale. Asta imi lipsea.



Ildy si [:)] Blanca Andreea (16.06.06)

#20
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 16:32

Citat:
citat din mesajul lui ildyqo
Merci mult pentru raspunsuri. In concluzie pot sa-mi iau gandul de la CM (vreo 4 luni) si cu CIC-ul se rezolva doar prin tribunale. Asta imi lipsea.Ildy si [:)] Blanca Andreea (16.06.06)
...Cu concediu medical, clar poti sa-ti iei gandul...Cu CIC-ul, acum pe legea noua, cred ca sunt sanse . ( pe legea veche se platea din alte fonduri, acum inapoi la CAS..)ileana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -