Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PFA


37 raspunsuri la acest subiect

#1
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 03 noiembrie 2008 - 15:49

ii rog pe cei care sunt PFA sau care stiu mai multe despre asta sa ma lamureasca si pe mine cum sta treaba cu facturile, impozitele, TVA-ul.

daca nu emiti nicio factura un timp presupun ca nu trebuie sa platesti impozit din ceva ce nu ai castigat, nu?

si cand se emite factura, se trece TVA-ul pe ea sau nu? si cine plateste acel TVA.

si sa zicem ca emiti o factura de 100 RON, de fapt cat iti intra in buzunarul propriu din suma asta? si cat se da la stat?

sper ca nu e nicio problema daca sunt angajata cu contract de munca full-time la o firma si sunt si PFA in acelasi timp.



multumesc anticipat [flo]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#2
GabrielaG

GabrielaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.435 mesaje

Postat 03 noiembrie 2008 - 18:56

Ramonika, eu zic sa intrebi a legislative...
Din ce stiu eu, PFA-ul poate fi platitor de tva sau neplatitor. Daca e platitor, din 100 incasati, 19% adica 19 lei merg la stat. Nu stiu daca se platesc si altele: somaju, pensii, etc...daca esti deja angajata.

Mult succes,
Gabriela si baietii[pup]

#3
gabidaniela

gabidaniela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 10:30

Daca nu te-ai declarat platitor, majoritatea cazurilor la inceput, platesti anual 16% din profit (venit-cheltuieli). Nu trebuie sa tai facturi cu TVA. Sunt formulare de factura speciale fara coloana cu TVA. La cheltuieli poti trece orice care are legatura cu activitatea ta. NU este nicio problem daca lucrezi cu contract la alta firma, e chiar mai bine ca nu iti mai platesti tu asigurarile.

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

#4
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 04 noiembrie 2008 - 13:04

da, am auzit ca numai asigurarile de sanatate le platesti, somajul si pensia nu.

multumesc de raspunsuri, daca cineva mai stie ceva... [flo]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#5
karligutza

karligutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 05 noiembrie 2008 - 02:03

si eu sunt PFA, neplatitor de TVA... pentru ca functionez pe baza de contract de agent care presteaza servicii financiare catre o banca...



ce am platit? doar impozit 16% anual din diferenta VENITURI - CHELTUIELI... veniturile le poti aduna rapid din totalul facturilor, cheltuielile le aduni intr-un registru de incasari si plati... inregistrat si acela la Administratia Financiara unde esti arondata!



am platit de buna voie si CASS (adica sanatatea 6,5%) pentru o perioada de timp (cat am fost gravida) dar regret pentru ca nu trebuia, au fost bani aruncati in vant! deci nu esti obligata sa platesti CASS din veniturile rezultate din activitatea ta de PFA... oricum ai aceasta contributie platita de la locul unde esti angajata, practic O DOVADA ca esti contribuabil la fondul public de sanatate AI!



nu am platit CAS si SOMAJ (totalizau undeva la 30 si de procente) pentru ca din nou mi se pare o irosire de bani!........ si nu esti nici obligata, daca nu platesti nu ti se intampla nimic! nu iti vin somatii sau alte alea nicicand!



in schimb cu impozitul de 16% nu e de joaca [:D] iti vine hartiuta acasa (cam prin toamna-iarna asa) sa platesti impozitul... asta dupa ce depui declaratia de venit pana in data de 15 mai a anului curent pentru anul precendent.







si inca un amanunt (asa de luat aminte): daca cineva se indoieste ca nu va putea beneficia de indemnizatia de crestere copil pentru ca nu si-a platit CASS, CAS sau somaj, asta in conditiile in care a functionat ca PFA minim 12 luni inaintea nasterii (asa cum am fost si eu de exemplu) atunci se inseala... pentru ca eu sunt exemplu viu [:D] ca se poate sa fii PFA, sa platesti doar impozitul de 16% si sa beneficiezi de CIC.... (spun toate astea pentru ca eu mi-am luat teapa singura nedepunand dosarul de CIC, crezand ca nu am acest drept, si uite asa 1 an si 3 luni nu am luat indemnizatia [mariaj])... dar si de'acu ce de bani o sa mai iau! [pk] [:I]







karligutza

sunt mamica Adelutei [bis]


#6
gabidaniela

gabidaniela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 05 noiembrie 2008 - 11:14

Da, are dreptate Karliguta, cum spuneam si eu mai sus, esti obligata sa platesti numai impozitul de 16%. Numai ca nu mai stiu sigur cum a fost anul trecut (am numa 1 an jumate de cand sunt freelance) parca am dat declaratia prin ianuarie si am platit impozitul prin martie pe anul precedent dar nu mai stiu sigur.

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

#7
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 05 noiembrie 2008 - 13:19

Trebuie platita si sanatatea (5,5% din venit) dar nu pentru a putea obtine indemnizatia de crestere a copilului. Aceasta din urma este conditionata de plata impozitului de 16% din venit.
Cotizatia la sanatate este oblihgatorie potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii. Sunt multi care au impresia ca daca nu sunt verificati, nu au obligatia achitarii sumelor aferente acestei cotizatii. Riscul neachitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate este, pe langa amenda, calcularea de penalitati de intarziere. Deci, daca va riscati....

In ceea ce priveste TVA-ul, este in funtie de cum optezi dar regula la PFA-uri este ca sunt neplatitoare de TVA. Pentru a fi platitor, trebuie atins un anumit plafon de venit care in cazul unui PFA nu prea se atinge. Nu-l mai stiu si mi-e lene sa verific acum.[:I]

Karligutza, sper ca stii ca nu-ti vor da retroactiv banii. Indemnizatia de crestere a copilului se acorda de la momentul depunerii cererii.

Edit: Sanatate este 5,5% potrivit Legii privind bugetul de stat pe anul 2008.


#8
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 05 noiembrie 2008 - 13:41

am auzit si eu ca trebuie sa platesti si la sanatate, dar nu pricep logica, daca sunt angajata platesc o data asigurare de sanatate, de ce tre sa mai platesc o data? [alcool] ca doar nu sunt dubla... [bang]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#9
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 05 noiembrie 2008 - 13:48

Pentru ca se plateste la venit. Nu este o taxa fixa ca sa poti sustine ca o platesti de doua ori. Aceasta este de 5,5% din venit. Or, cum tu obtii venit si din salariu si din PFA.....

La un moment dat a existat o bresa in lege pe care o puteai interpreta ca nu se plateste sanatate de catre PFA daca persoana in cauza avea contract de munca dar era doar o chestie de intepretare si pentru a nu o plati, mergeai in instanta dupa ce erai penalizat. In fine, sunt multe de discutat pe marginea acestei cotizatii dar concluzia este: trebuie platita.

#10
karligutza

karligutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 05 noiembrie 2008 - 22:13

mirela.d stiu ca indemnizatia nu se da retroactiv... iar ref.la obligativitatea platii CASS eu MA RISC pentru ca consider ca sunt doar bani aruncati in vant! si daca CAS e si ala de fapt obligatoriu este NUMAI daca vrei de pensie la batranete... asa si cu CASS.... sa ma astepte statul sa ii solicit sevicii de sanatate in contul meu! cand voi avea nevoie de ei, ii caut eu si platesc CASS din urma si cu penalizari cu tot, dar pana atunci, sa nu ma caute! [zz]



p.s. (offtopic) mirela.d lucrezi in domeniul juridic?



karligutza

sunt mamica Adelutei [bis]



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -