Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

merita sa intri in invatamint?(profesor)


51 raspunsuri la acest subiect

#11
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 19 ianuarie 2009 - 23:32

Nu merita sa intri in invatamant, decat, daca ai alte venituri, si nu o faci pentru a supravietui. Altfel, nu merita, sub nici o forma.



Crinuta si [bonjovi] Rayan















Fara Dumnezeu nimic nu e.





The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC





Muntele Sfintei Treimi- Mesajul Duhului Sfant din ianuarie 2009











#12
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 00:25

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
la universitate ar fi si mai bine, dar nu e asa de usor de intrat presupun...la prescolari - nula gimnaziu - nula liceu - nu nu nu[
La universitate vin cei din liceu,cu nu nu nu[:)]"La vita e bella"De mancareDulciuriDin gradina mea

#13
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 10:57

da, dar deja le-au trecut 'fumurile' de adolescenti... [:D]

plus ca e alta atmosfera la universitate, nu prea isi permit studentii sa isi bata joc de profi...




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#14
Nicolette80

Nicolette80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 20 ianuarie 2009 - 16:47

Buna..si eu sunt profesoara. de multe ori as fi vrut sa am alta meserie..dar acum ma gandesc ca e mai bine asa. in timpul anului scolar nu am prea mult timp liber ptr ca e ceva de facut non stop..pregateste materiale..teste...tot felul de hartii..sedinte cu parintii..excursii..asta daca vrei sa fi cat de cat o profesoara buna. dar..vacantele...asta e altceva. banii sunt putini dar asta e...ne multumim cu atata.

sotul meu spune ca prefera sa castig eu mai putin dar sa am mai mult timp ptr copil...si asa lucra el destul.

succes !



poze Eduard 0-3 luni

poze Eduard la 3 luni

poze Eduard la 6 luni

poze Eduard 10-13 luni

#15
denisabia

denisabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 26 februarie 2009 - 00:11

In familia mea sunt cativa dascali.Referindu-ma strict la mama care e si persoana cea mai draga mie, iti spun sincer NU merita.Isi doreste sa treaca cat mai repede anii, putini la numar, pana va iesi la pensie.E prea alambicat sistemul, mereu schimbari, copii pusi doar pe distractie.M-am intalnit deseori cu fosti profesori si vad ca sunt dezamagiti de tot, eu sper sa se imbunatateasca situatia.Nu reusesc sa inteleg ce se intampla cu ultimele generatii,te termina nervos nesimtirea, obraznicia, delasarea.Am terminat liceul de 3 ani, dar nu se tipa, nu se vorbeau obscenitati in ore, eram decenti cu tinuta,nu ne permiteam sa spunem ca n-am chef sa scriem etc.
Daca as alege meseria asta ar fi doar ca invatator sau profesor universitar.Cred ca motivele n-are rost sa le insir.

http://community.web.../user/denisabia

#16
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 martie 2009 - 16:50

denisa - ai dreptate. si eu cred ca, categoriile cele mai "bune" pt. cadrele didactice sunt elevii de I - IV sau studentii.




Ramonika [sofer] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis] Miki[pis]

#17
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 01:38

macar daca ai avea sansa sa lucrezi cu niste copii respectuosi, ar fi extrordinar..dar sa dai peste niste impertineti prosti e mai mult decat poate un om suporta...



Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+

Briana Amelia (08.05.2008)



Viatza intre roz si bleu

Bazar pentru Mihaita

#18
rivali

rivali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 757 mesaje

Postat 09 martie 2009 - 20:27

Categoric NU se merita

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si [gravi] 36+[baietel]

#19
alsa

alsa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 28 martie 2009 - 20:22

Lucred in domeniul universitar, nu ca profesor, dar ma confrunt zilnic atat cu profesorii, cat si cu studentii, si va spun ca parerea mea este ca nu e deloc bine sa fii in acest domeniu, probabil doar ca salariu, si aici ma refer de la conferentiar in sus. Pana la conf, cei micuti, preparatori, asistenti, lectori au salarii micute, comparativ cu invatamantul preuniversitar.Stundetii nu mai sunt cum erau candva....(ce batrana sunt!![:D]), cu respect si drag de viitoarea meserie, de profesorii care-i invata. Si sincer, profesori care sa-ti ramana in suflet, care sa te urmareasca o viata, rar mai gasesti!
Eu mi-as fi dorit mult sa fiu profesoara, profesoara de liceu, chiar asta ar fi fost visul meu, dar salariile de mizerie m-au impiedicat sa fac pasul.

alsa

#20
gabytza25

gabytza25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 28 martie 2009 - 21:30

avand-o pe sora mea profesoara stiu cum este sa primesti un salriu de doar 8 mil pe luna (bun, ea este prof de lb romana, si ar putea sa se descurce cu meditatiile, insa, din motive personale, pe care nu le descriu aici, nu a putut sa faca prea multe meditatii pana acum), stiu cum este sa prinzi post de titluar intr-un oras mic, desi a obtinut nota 9.80 la concursul de titularizare (la Deta ma refer, cred ca la 40 km de Tm, sau cam asa ceva), pentru ca in Tm posturile de titular se tin "ascunse", stiu cum este sa platesti naveta si sa nu ti se deconteze (pana acum a primit doar 2 mil din septembrie, asta in conditiile in care ea cheltuieste 2 mil/luna pe naveta), stiu si cum este sa fii suplinitor intr-o scoala unde catedra era deja formata cu "veterani" care ii pun pe cei nou-veniti sa faca tot felul de serviciu (de la: "te rog, incheie-mi si mie mediile la clasele pe care le am eu, ca mie mi-e lene si tu oricum nu ai ce face); stiu cum este sa nu primesti bonuri, doar pentru ca contabilitatea nu are chef sa ti le dea, si in restul judetului sa se fi primit deja de doua ori pana atunci... si ar mai fi...
In concluzie sustin si eu pe toti aceia care zic: "Trebuie sa fii prea pasionat ca sa accepti sa faci un astfel de serviciu in asa conditii"


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -