Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

merita sa intri in invatamint?(profesor)


51 raspunsuri la acest subiect

#21
IonescuOana

IonescuOana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 29 martie 2009 - 05:15

Gabytza, astfel de lucruri se petrec peste tot, nu numai in invatamant. Lucrez intr-o intreprindere si stai ca boul 8 -9 ore, inclusiv vara pe canicula, acolo, suporti fumul de tigara al sefului, ca de e sef, te caciulesti de sef ca sa-ti dea zilele de concediu cand isi poate lua si sotul, si daca nu vrea nu ti le da, pt. ca tu ai dreptul la un numar de zile, dar nu si sa ti le iei cand vrei tu, si la fel, daca nui vrea X sau Y bonurile nu se dau, chiar daca s-au dat in alte parti. Si asta pt. un salariu cu un milion mai mare decat cel de care zici tu.
Eu cred ca macar pt. cele doua luni de vacanta, vara, tot merita.

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!

#22
gabytza25

gabytza25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 29 martie 2009 - 15:09

oana, da, ai dreptate, intr-adevar partea asta n-am "vazut-o"... insa sunt perfect de acord cu tine... [pup] oricum, se stie ca una este munca "la patron" ca asa am dedus eu din mesajul tau (ma iarta daca gresesc), si una este munca "la stat"... insa fiind vorba de aceiasi profesori cu aceiasi "sefi" eu zic ca macar ar trebui sa fie egalitate intre toti...

in fine, oricum am inteles de la tine, si data viitoare nu o sa mai pledez pentru profesori [flo]

#23
IonescuOana

IonescuOana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 06:00

Citat:
citat din mesajul lui gabytza25

oana, da, ai dreptate, intr-adevar partea asta n-am "vazut-o"... insa sunt perfect de acord cu tine... [pup] oricum, se stie ca una este munca "la patron" ca asa am dedus eu din mesajul tau (ma iarta daca gresesc), si una este munca "la stat"... insa fiind vorba de aceiasi profesori cu aceiasi "sefi" eu zic ca macar ar trebui sa fie egalitate intre toti...

in fine, oricum am inteles de la tine, si data viitoare nu o sa mai pledez pentru profesori [flo]


Munca "la stat" nu prea mai exista, poate doar ca functionar public, si acolo am inteles ca e teroare de cate ori se schimba guvernul/primarul/consiliul. Eu lucrez la o fosta intrep. de stat (pana in 2000), acum concesionata unei firme straine, si situatia e exact cum am descris-o: am suportat gravida fiind fum de tigara, a trebuit sa vin la serviciu a doua zi dupa ce am ajuns din concediu - cu nisipul in cap - , am primit amenintari ca nu o sa fiu lasata sa plec in luna in care are sotul concediu pt. ca atunci pleaca sefa si daca vreau zilele sa mi le iau altadata, si uite asa...asta dupa ce-i facusem acestei sefe o gramada de servicii personale, dar ce conteaza, esti in birou cu ea si stie ca nu poti comenta, toata lumea are pumnul in gura. Iar partea neplacuta este ca vara, pe 40 de grade afara, vii la serviciu, iarna vii si pe 24 decembrie, sau de Paste in Vinerea Mare...pentru 1 max. 2 milioane in plus fata de invatamant[q]

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!

#24
cristinush18

cristinush18
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 17:25

Buna!

La intrebarea merita sau nu sa fi profesor va spun doar atat, acest lucru mi s-a spus si mie si nu am crezut si anume ca odata intrat in sistem greu mai iesi si asta asa si e (si eu fac parte din cei care au zis ca daca vreodata o sa fiu ceva in viata asta numai profesor NU, deci Niciodata sa nu zici Niciodata), e adevarat ca salariul e foarte mic, ca te intalnesti cu greutati zi de zi (dar oare unde nu e asa!), si ca mai tot timpul ai de pregatit cate o situatie sau mai cine stie ce sedinte sau examene peste examene, si uneori te enervezi si zici gata de maine am plecat dar totul se schimba daca la finalul unei zile,a unei saptamani,a unei lunii, a unui semestru sau a anului scolar afli ca elevii tai au invatat ceva de la tine si vin si iti multumesc (si credeti-ma ca mai devreme sau mai tarziu iti multumesc)merita toti banii din lume si simti ca ai realizat ceva si ca munca ta nu trece fara rost. Si apoi va mai intreb ceva sau va zic sa reflectati, toate sunteti mame si copii vostri cresc si sunt convinsa ca va doriti sa urmeze cea mai buna gradinita, scoala primara, gimnaziala, liceu, sa aibe parte de cei mai buni profesori, dar daca voi ganditi asa despre PROFESORI cum sperati sa se intample. Si sincer va spun ca elevii din ziua de azi sunt asa cum sunt din cauza parintilor care cred ca si-au facut datoria daca ii cumpara tot ce isi doreste ceea ce credeti-ma cu ajunge! Si sper ca atunci cand o sa fiu PARINTE sa nu fac aceeasi greseala,dar asta numai timpul imi va spune!

Cu sinceritate!

#25
danny1

danny1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 947 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 18:56

dupa 6 ani de experienta, rasp e:NU.stresul e inimaginabil, salarul de rahat nu justifica munca.reguli stupide.nu, nu.





mami de [ispita]Amira, premiata cu argint la concursul de dans[:D]

#26
beshter

beshter

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.265 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 01:11

Un prieten grec - preda latina si elina la Salonic - are un banc favorit: 'daca m-ar pune cineva sa spun 3 motive pentru care m-as face profesor, acestea sunt: iunie, iulie, august'.

Pe o nota mai serioasa, Karina, eu cred ca merita sa fii profesor. Cu o conditie: sa-ti placa. E foarte simplu. Acum o sa-ti fac o lista cu dezavantaje si una cu avantaje, desprinse din experienta mea de 10 ani (si cea a mamei mele - de 30 de ani).

Dezavantaje:

1. bani putini
2. nervi multi
3. perioade f incarcate (corectat, facut parte din comisii etc)
4. munca multa la pregatit orele


Avantaje:

1. program flexibil
2. vacante lungi si platite
3. lucrul cu oameni tineri - asta e unul dintre cele mai importante aspecte in ceea ce ma priveste, pentru ca ma impiedica sa imbatranesc si sa ma acresc (ma rog, de tot[:D])
4. satisfactia nebuna de a vedea ca poti sa inveti ceva pe cineva

Intreaba la inspectorat despre treaba cu modulul psiho-pedagogic (eu cred ca mai e valabil sau, cel putin, ar trebui sa fie). Vrei sa te titularizezi sau sa activezi ca suplinitor la inceput? Inspectoratul trebuie sa-ti dea o lista cu acte care trebuie depuse si cu pasii carre trebuie urmati. In principiu, depui un dosar si ei te trimit la scolile unde nu sunt acoperite orele (in caz de suplinire).

Succes!

____________________________________________________
You cannot both dance and not pay the piper.


#27
paisacodruta

paisacodruta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 29 aprilie 2009 - 17:54

Buna,
Modulul pedagogic expira dupa 5 ani de la terminarea facultatii, asta in cazul in care in acesti ani nu ai profesat si nu ti-ai dat definitivatul in invatamnt...
Cunosc persoane care pentru a putea sa se intoarca in sistem in cazul in care ar dori acest lucru au profesat 2 ani in acesti 5 si-au dat definitivatul au plecat din sistem si se pot intoarce oricand la catedra.
Daca in timp de 5 ani de la terminarea facultatii nu si-a dat definitivatul atunci modulul pedagogic expira si trebuie urmate cursuri la universitate pentru a reface modulul psihopedagogic conta cost pentru a fi incadrat profesor calificat....astfel vei fi platit profesor necalificat.





#28
rivali

rivali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 757 mesaje

Postat 29 aprilie 2009 - 18:30

Categoric NU se merita- spun asta dupa o experienta in domeniu de 10 ani.

Sunt de acord cu dezavantajele spuse de Mihaelka, iar la avantaje:
1. program flexibil - de acord

2. vacante lungi si platite - depinde de director

3. lucrul cu oameni tineri- asta de cativa ani nu imi mai aduce nicio satisfactie pentru ca sunt din ce in ce mai rai

4. satisfactia nebuna de a vedea ca poti sa inveti ceva pe cineva- asta asa este la liceul unde predau eu am satisfactia sa ii invat tabla inmultirii(este trist din pacate)



Vlad Andrei ( 4.01.2007) si Stefan Alexandru (17.03.2009)

http://picasaweb.goo...010653208223746

#29
RWheelwright

RWheelwright

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 01 mai 2009 - 02:37

paisacodruta, cu tot respectul, permite-mi sa te contrazic si sa mentionez faptul ca modulul pedagogic NU expira niciodata; o diploma(sau certificat - in cazul nostru, odata dobandita, este pe viata (asa cum nici diploma de licenta nu ne expira daca nu profesam in acel domeniu). Cred ca s-au confundat ceva notiuni sau situatii aici...
Acum depinde si ce s-a facut in facultate in cadrul acelui modul, mai ales cu atatia ani in urma, ca in cazul karinei_t (de exemplu nu stiu daca toata lumea a facut partea cu instruirea asistata de calculator) si daca exista nr. de credite solicitat. In acest caz, materiile care nu s-au facut atunci se pot studia la universit.

Oricum, sunt sigura ca la inspectorat se vor lamuri treburile; mai ales daca dai de o persoana bine informata .

Mult succes!

Nihil sine Deo.

#30
alessia2005

alessia2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 13:01

buna Karina, este bine in invatamant daca-ti place sa lucrezi cu copii, indiferent de salariu eu as lucra, nu ti se pare o munca stresanta ,mai ales dac-ti place, este chiar onorabil ptr o femeie, lucrezi doar cateva ore /zi, concedii platite si liber mult...sa te ocupi de copii, e frumos, insa cursul de pedagogie din cate stiu eu e valabil,dar o data intrata in invatamant trebuie sa sustii exam de definitivat, iar apoi o data luat acest examen poti renunta oricand la invatamant si te poti intoarce oricand in invatamant. Salariul uni debutant este de aprox 850 ron in oras, la tara se mai pune 5%.Numai bine si mult norc. E o munca usoara, placuta si frumoasa, din punctul meu de vedere, Eu sunt prof., si mie-mi place f. mult in invatamant, am timp ptr toate, si familie, si excursii...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -