Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

3500+ km prin Norvegia


75 raspunsuri la acest subiect

#21
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 28 octombrie 2009 - 16:45

Ziua 2: de la Oslo la Odda



Ziua urmatoare am luat-o inspre nord cu intentia de a vizita platoul Hardangervidda si cascada Voringfossen.



Am plecat din Oslo pe soare dar curand a inceput sa se innoreze si apoi sa burniteze. Drumul era frumos, soseaua serpuia pe malul raului pe portiuni lungi. Casele norvegiene sunt din lemn, colorate (rosu inchis, maro, mai rar verde), cu scanduri orizontale, simple, discrete. Cam asa. Totul era foarte, foarte verde.



Ne-am oprit si am mancat la o cabanuta pe malul raului, peste cu legume. Tin minte ca am gandit atunci "ce bine, in Norvegia vom manca sanatos, mult peste", dar aiurea, in zilele urmatoare am suferit rau din cauza asta...



Treptat am intrat in zona alpina si peisajul a inceput sa se schimbe, mai ales vegetatia. Poza aceasta e de acolo. Nu mai erau pomi, in schimb erau pretutideni floricele mici, colorate, care napadeau tot. Casute de vacanta, desi pentru mine numai zona de vacanta nu parea.



Cand am ajuns la altitudini mari (cam 1000 metri) cerul s-a innorat si s-a facut frig (pe la 3 grade asa) si ceata. In jur erau zapezi topite si lacuri inghetate sau semi pe care pluteau bucati mari de gheata, ca niste mini aisberguri. Stefaniei ii povesteam ca e tara Craiesei Zapezii si ca bucatile de gheata sunt ramase din razboiul ei cu trollii. Era un peisaj foarte straniu si neasteptat pentru luna iunie, salbatic, neprimitor, greu de crezut ca nu esti la capatul lumii.



Cand am ajuns la cascada burnita si era dupa 8 seara. Stiu ca in poza pare soare, e prelucrata [:D]. Ceasul nostru biologic era complet dezorientat, era penumbra, eram rupti de oboseala... Era impresionant vuietul cascadei, se auzea de la distanta, si stropii sareau pana sus la noi. Nu am putut sta prea mult...



Seara am dormit in Odda, un orasel total neturistic, dar era singurul unde am gasit cazare. A fost cea mai rea cazare de pe tot traseul, era un lift rablagit, o camera ca de motel numai cu trei paturi de lemn, in rest nimic, dar pana si aici era mai curat ca in Romania iar podeaua la baie incalzita [:D]. Oricum la cat de obositi eram nu a mai contat, ne-am luat niste sandvisuri de la benzinarie pentru ca nu gaseai nici un local deschis sa mananci la ora aceea, am tras draperiile si am dormit bustean.





It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.

#22
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 28 octombrie 2009 - 17:22

multumim mult de tot!

Emma Aida e inger[ruga]
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

#23
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 28 octombrie 2009 - 17:49

Ziua 3: Pulpit Rock



De la Odda am coborat inspre sud, ca sa mergem la Pulpit Rock. Ne-a burnitat toata ziua (nimic nou [hot]) astfel incat la 4 dupa amiaza eram inca la o cabanuta intr-un camping la baza traseului, incercand sa ne decidem daca sa urcam sau nu. Nu va spun cum arata cabanuta de camping de curata si dichisita [:)]. Stiam ca traseul e cam de 2 ore dus si 2 ore intors dar ne-am gandit ca e supraevaluat pentru pensionarii occidentali - ne-am inselat insa [:D].



Pulpit Rock e o stanca masiva situata la cca 600 metri deasupra fiordului, si iesita in exterior ca o platforma neteda deasupra abisului. Este una dintre cele mai faimoase atractii turistice.



Urcusul nu a durat 2 ore ci 2 1/2 ore dar a meritat din plin. La inceput mai lin, pe alocuri mai pe bolovani pe valea raului (se citeste fericirea pe fata mea in poza asta, "mai e mult?..."), dupa care ajungi sus pe platou si te simti ca in Lord of The Rings. Panorama e larg deschisa, cascade pretutindeni, stanci, rape, e superb. Pentru Stefania a fost foarte obositor si deja se cam plangea dupa 2 ore de mers.



Cand ne-am apropiat de destinatie a trebuit sa ne despartim. Asta pentru ca o portinue de poteca era lata de 1 metru, in dreapta stanca, iar in stanga rapa pana jos in fiord. Aveau ei o pasarela, dar mai erau si crapaturi in poteca, eu nu am avut tupeul sa trec cu copilul pe acolo. Asa ca m-am dus intai eu, apoi Serban. Pe cand a ajuns el deja ploua in rafale "de sus in jos" dupa expresia lui, asa ca mare lucru nu a vazut. Eu am fost ceva mai norocoasa si era minunat, pacat insa ca batea un vant taios si era innorat. Privelistea era incredibila (aoleu ce de superlative folosesc, dar zau ca era...).



Am citit ca nu vor sa puna balustrade si nici sa faca acees cu liftul de jos de la fiord, ca sa pastreze salbaticia locului si probabil sa fie mai greu de ajuns la el. Eu una sunt total de acord. Nu as fi vrut cu nici un chip sa vad vreun chiosc cu suveniruri pe acolo (ca la Meteore) si satisfactia ca ai facut singur drumul pana acolo este cu atat mai mare.



It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.

#24
Maadi

Maadi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.274 mesaje

Postat 29 octombrie 2009 - 16:16

Superb Dana! Astazi te lasam ca a fost drumul lung si sunteti obositi, dar maine nu mai scapi. Asteptam ziua 4.
[pup]
Maadi si Calin (19.07.2003)

#25
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 29 octombrie 2009 - 18:03

Citat:
citat din mesajul lui Maadi
Superb Dana! Astazi te lasam ca a fost drumul lung si sunteti obositi, dar maine nu mai scapi. Asteptam ziua 4.[pup]Maadi si Calin (19.07.2003)
Din fericire am scris-o de ieri [:D].Ziua 4 SandnesIn ziua urmatoare ar fi trebuit sa mergem la Kjerag Rock dar a plouat. Asa ca ne-am dus un pic prin Stavanger, un orasel apropiat, capitala culturala europeana in 2008. zau ca nu se compara cu Sibiul - adica Sibiul are mult mai multe de oferit. Poate nu ajuta nici vremea care era destul de inchisa, dar nu parea sa fie viata in acel oras. Magazinele erau inchise, restaurante nu am gasit... erau niste stradute pietonale cu casute de lemn, dar putine, in rest nu am avut ce vizita.Ziua 5 - Sandnes - BergenDin Sandnes am plecat spre Bergen, "poarta fiordurilor". Poate acum ar fi un moment bun sa va povestesc de feriboturi, care sunt indispensabile in orice calatorie in Norvegia. Traversarile dureaza de la 10 minute la 1 ora iar vapoarele sunt de la unele de marimea bacului de la Calarasi la unele imense cu cate 3 etaje, cu restaurante, saloane etc, unde te dai jos din masina si stai pe punte in timpul traversarii. Sunt insa destul de ponosite, nu prea curate, iar mancarea e de fast food. Au orar bine stabilit si in general nu stai decat 1 data la coada, numai la cele foarte aglomerate nu incapi in primul. Si cu toate astea nimeni nu depaseste coloana, nici pe dreapta nici pe stanga. Vremea tinea cu noi, se facuse soare. Bergen are o industrie turistica bine dezvoltata si te simti cu adevarat in vacanta. Sunt restaurante, baruri si cafenele afara, e lume la plimbare. Zona vechilor docuri (aici, aici) e desemnata site Unesco. Ne-am plimbat pe stradute. Stefania tocmai primise cadou umbrela pe care o vedeti prin poze, dar in aceeasi zi a si stricat-o, a fost maaare scandal. Am urcat cu funicularul pana sus pe deal de unde se vedea frumos orasul si ne-am pozat cu localnicii. Era si un fel de parculet amenajat cu locuri de joaca pentru copii de care Stefi a fost incantata. Mi-a placut ca totul era foarte natural, nimic de plastic, numai lemn pretutindeni. O alta atractie locala este piata de peste. Cand am ajuns acolo ne-am minunat cat de mare animatie si galagie era, pana cand am aflat ca cei care vand nu sunt localnici, ci spanioli si portughezi. Asta explica volubilitatea . Am degustat niste creveti si ne-am plimbat printre tarabele cu suveniruri, o varianta locala a targului de la castelul Bran: caciuli de lana cu coarne de viking, blani de ren, pulovere cu modele traditionale si cu reni, din astea. Seara am stat in port pana pe la 10 si ceva sa admiram apusul care nu se mai termina. Localnicii stateau pe barcutele lor mai mari sau mai mici, nu erau deloc luxoase dar erau foarte autentice. Nu vedeai iahturi ca in Grecia sau in Franta, insa se vedea ca au o traditie cu marinaria, chiar si in clima aceea grea. Am gasit un magazin specific de unde ne-am luat drapelul Norvegiei de atarnat pe iaht. Nu ca am avea iaht, dar de undeva trebuie sa incepi, nu?It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.

#26
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 05 noiembrie 2009 - 17:16

Ziua 6: "Norway in a Nutshell"



In ziua urmatoare am facut mult-mediatizata excursie Norway in a Nutshell. Erau trei portiuni de drum. In prima mergeai cam 2 ore cu un tren local pana intr-un orasel numit Myrdal. Nimic spectaculos aici.



A doua portiune te purta pe Flam railway. Este una dintre cele mai abrupte cai ferate fara cremaliera din lume, pe o lungime de 20 km coboara de la peste 800 metri altitudine pana la nivelul marii. Reclama spunea ca din tren se vad unele dintre cele mai spectaculoase peisaje din Norvegia... si erau frumoase, intr-adevar, cascade, satucuri, rape etc... dar noi am fost dezamagiti. Poate si pentru ca deja vazusem cascade mai mari, plus acele minunate peisaje alpine cu lacuri acoperite de bucati mari de gheata, care pe mine ma impresionasera teribil. Trenul era foarte aglomerat, prinsesem un grup maaare dintr-o croaziera, foarte galagiosi, nu a oprit in nici o statie, asa ca practic excursia a constat in a te chinui sa iesi pe geam sa faci poza de rigoare. Erau si multe tunele, cand incepea sa se deschida privelistea, pac, intrai in tunel. Nu am nici macar poze sa va arat de acolo [:D].



Ultima parte a excursiei era cu vaporasul pe Sognefjorden, care este cel mai lung dintre toate din Norvegia (200 km). Eu speram sa stau pe punte si sa admir muntii, dar vaporasul mergea foarte repede si te lua vantul pe sus afara... nici nu aveau de fapt o punte propriu-zisa, locurile erau inauntru. Asa ca dupa ce am indurat cu vitejie vijelia vreo 15 min ne-am refugiat in cabina si am privit pe geam... sau ne-am odihnit. Fiordul fiind atat de mare nu era de fapt foarte spectaculos - cele foarte inguste sunt cele mai spectaculoase, cel mai ingust fiind Naeroyfjorden pe care noi nu am mers, din pacate.



Vremea a fost superba in acea zi, cea mai frumoasa din toata excursia, dar ziua in sine a fost lunga si obositoare si pentru noi, un pic dezamagitoare.



Raman la parerea ca trebuie sa explorezi pe cont propriu si sa nu apelezi la ofertele astea prefabricate si supramediatizate.



It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.

#27
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 06 noiembrie 2009 - 14:54

Genul de vacanta care mi-ar merge la suflet.Citi km faceati pe zi?A fost greu sa va descurcati?Banui ca sint amabili cu informatiile si acum GPS auto face minuni.
Pe mine m-a enervat la Roma ca aveau restaurantele deschise cu program,doar intre anumite ore.Noi obisnuiti pe modelul autohton ,sa mincam cind terminam treaba sau cind nu mai poti de foame ,ne-am cam fentat si ni se lungeau urechile asteptind sa se faca ora z.
Ce maninca?Sint comestibile?
Mie mi-a placut tot,inclusiv traseele montane ,insa sotul meu nu cred ca se va baga.[:D]


dulcetica

#28
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 06 noiembrie 2009 - 15:25

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Genul de vacanta care mi-ar merge la suflet.Citi km faceati pe zi?A fost greu sa va descurcati?Banui ca sint amabili cu informatiile si acum GPS auto face minuni.
Pe mine m-a enervat la Roma ca aveau restaurantele deschise cu program,doar intre anumite ore.Noi obisnuiti pe modelul autohton ,sa mincam cind terminam treaba sau cind nu mai poti de foame ,ne-am cam fentat si ni se lungeau urechile asteptind sa se faca ora z.
Ce maninca?Sint comestibile?
Mie mi-a placut tot,inclusiv traseele montane ,insa sotul meu nu cred ca se va baga.[:D]


dulcetica


Am avut si GPS si o harta foarte detaliata (un atlas rutier Michelin), nu a fost nevoie sa intrebam pe nicaieri. Faceam oriunde intre 15 si 400 de km pe zi, uneori eram mai toata ziua in masina. A fost tare obositoare lipsa autostrazilor din punctul asta de vedere. Plus ca toti mergeau regulamentar [:D]. Max 90-100 km/ora.

Cu restaurantele am avut mare problema. Nu erau restaurante bune decat in orasele turistice (Oslo, Bergen, Alesund). In rest ne trimiteau la tot felul de cantine si fast-food-uri unde mancarea era nasoala si cadea foarte greu la stomac. Nu ma asteptam sa se manance atat de nesanatos. Cred ca de-asta majoritatea localnicilor preferau sa ia sandvisuri de la supermarket. Dar deh, noi vroiam la restaurant, sotzul meu e mare gurmand si se incapatana [:)].

It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.

#29
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 06 noiembrie 2009 - 17:20



Ziua 7: Bergen - Laerdal



Din Bergen am plecat mai departe catre interiorul tarii, ca sa vizitam bisericile din lemn fortificate (in original stave churches). In Norvegia au fost construite undeva intre 1000 si 2000 de astfel de biserici in sec XII - XIV, dar au ramas sub 30. Foarte multe sunt acum monumente Unesco. Sunt frumoase pentru ca se vede cum s-a imbinat traditia de constructori de barci a localnicilor, foarte multe dintre cupole arata pe interior exact ca o corabie intoarsa cu susul in jos. Multe sunt refacute, din cate tin minte Borgund este una dintre putinele care a fost foarte putin modificata. (Sunt multe poze in album dar nu mai stiu exact care biserici sunt pozate asa ca prefer sa nu dau nume [:)]).



Pe drum ne-am oprit intr-un orasel numit Undredal. Era aproape apusul soarelui, oraselul era foarte mic (pe wikipedia zice 84 de oameni si 500 de capre [:)]) si mai putin turistic, dar era fix pe Aurlandsfjord si avea un farmec aparte. Ca un satuc de tara de la noi, puteai vedea copiii la fotbal, lumea la bar, barcile de pescuit trase pe mal, precum si cea mai mica biserica de lemn ramasa in Norvegia.



De la Undredal la Laerdal se putea merge printr-un tunel, dar noi am preferat sa o luam pe Aurlandsvegen, un alt "drum turistic national" al Norvegiei, care mergea pe sus pe deasupra fiordului, pana la 1300 metri inaltime. Inca o data, fiordurile se vad cel mai bine de sus, nu de jos. Nimic nu se compara cu privelistea de la inaltime. Totul are alta perspectiva (si asta nu e de sus de tot, poza). De asta nu regret ca nu am facut o croaziera. Serpentinele erau inguste si stranse, era seara tarziu (in jur de 9), era un pic infricosator... Cand am trecut pe partea cealalta a muntelui si am inceput sa coboram, erau rulote parcate acolo sus printre zapezi si vedeai pe geam omul cu tigaia gatind in bucatarie [:)].



It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.

#30
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 06 noiembrie 2009 - 18:20

Pentru mine toate zonele despre care vorbesti sint premiera absoluta.Cum ati stabilit traseul?V-a sfatuit un cunoscator?
Sincer ,nici n-as sti ce ratez!

dulcetica


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -